Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak wyeksponować telewizor na ścianie?

 2023-08-31 

Telewizory w naszym domach, są coraz większe. Dziś użytkownicy wybierają bardzo często 55-calowe ekrany, a oprócz tego, rośnie popularność przekątnych jak 65 cali i więcej. Doceniamy odbiorniki Ultra HD przede wszystkim za jakość obrazu, a żeby zauważyć wszelkie niuanse, niezbędna jest odpowiednia przekątna. Często jednak aranżacja tak dużego wyświetlacza w mieszkaniu, może stanowić problem. Dlatego w przygotowanym przez nas poradniku, podpowiemy Ci, jak wyeksponować telewizor na ścianie, aby prezentował się efektownie i był prawdziwą ozdobą pomieszczenia.

Właściwa instalacja TV

Bez wątpienia największą swobodę pod kątem aranżacji i umiejscowienia telewizora, będziesz miał na etapie urządzania pomieszczenia. Wtedy można jeszcze łatwo określić, jaki rozmiar ekranu Cię interesuje oraz co może znajdować się w jego otoczeniu. Pamiętaj o kilku głównych zasadach. Przede wszystkim, dla komfortu oglądania, centralny punkt odbiornika powinien znajdować się na wysokości Twojego wzroku. Jeśli chcesz zawiesić telewizor, musisz również wybrać odpowiedni uchwyt do telewizora. Dostępne na rynku telewizory, są wyposażone w standard VESA. To uniwersalne rozwiązanie, z którym są kompatybilne praktycznie wszystkie wieszaki. Spotkasz się z takimi określeniami, jak np. VESA 400 x 200, 300 x 300 lub inne. Oznaczają one po prostu rozstaw otworów, do montażu uchwytu. Powinieneś go znać, aby łatwo dopasować wieszak do telewizora.


W zależności od potrzeb możesz wybrać uchwyt stały, uchylny lub ruchomy. W kwestii aranżacyjnej, mają one różne cechy. Stały wieszak nie ma regulacji i telewizor będzie znajdował się w jednej pozycji, jednak jego atutem jest montaż blisko ściany. Jak wyeksponować telewizor na ścianie, stosując taki wieszak? Minimalna przerwa sprawia, że może on wyglądać niemal jak obraz, zwłaszcza jeśli w trybie wygaszania ekranu, będą na nim prezentowane efektowne grafiki. Uchylny uchwyt polecamy, gdy środek telewizora znajduje się powyżej linii Twego wzroku i wciąż zależy Ci na dosyć niewielkiej odległości od ściany. Uchwyt ruchomy jest wyposażony w specjalny wysięgnik, który pozwala na bardzo zaawansowane opcje regulacji, zarówno w osi pionowej jak i poziomej, a nawet zbliżenie lub oddalenie ekranu. Jednak odstęp od ściany, jest całkiem duży. Dlatego wieszak ruchomy sprawdzi się najlepiej, gdy Twój odbiornik jest zasłonięty z różnych stron przez meble, np. słupek lub witrynę. W ten sposób łatwo wydzielisz w pomieszczeniu strefę telewizyjną.

Czym wypełnić ekran?

Duża przekątna ekranu telewizora sprawia, że często dominuje on w pomieszczeniu. Gdy jest wyłączony, to czarna tafla nie wygląda najlepiej. Dlatego możesz zastanawiać się, jak wyeksponować telewizor na ścianie, aby prezentował się atrakcyjnie. Producenci również zauważyli ten mankament i znaleźli kilka sposobów, aby mu zapobiec. Dobrym rozwiązaniem jest funkcja galerii, czyli możliwość odtwarzania pokazu slajdów, wybranych przez Ciebie grafik, gdy nie korzystasz z urządzenia. Dzięki funkcjom oszczędności energii, taka opcja nie nadwyręży również Twojego budżetu.


W telewizorach QLED, odpowiada za to tryb Ambient. Możesz np. wysłać z telefonu zdjęcia lub skorzystać z bazy grafik, dostarczanych przez producenta. Inne dostępne opcje, to np. wyświetlanie prognozy pogody. Dzięki specjalnym harmonogramom, odbiornik może dopasowywać się do naszej codziennej rutyny i tym samym, np. wieczorem zaprezentuje grafiki, które mają nas zrelaksować po całym dniu. Jeśli na swojej ścianie masz np. efektowną tapetę z powtarzalnym wzorem, możesz zrobić jej zdjęcie, a następnie przesłać do pamięci telewizora. Na ekranie wyświetli się wzór, imitujący ten na ścianie. Tym samym uzyskasz wyjątkowy efekt, niemal „przezroczystego” telewizora, który idealnie wkomponuje się w aranżację.

The Frame – telewizor jak obraz

Jeśli zastanawiasz się, jak wyeksponować telewizor jak obraz, powinieneś zwrócić uwagę na linię The Frame marki Samsung. Wyświetlacze są dostępne w rozmiarach od 32 do 75 cali i wykonane są w technologii QLED. Smukła konstrukcja sprawia, że odstęp od ściany jest minimalny, a uroku całemu urządzeniu dodają wymienne ramki, dostępne w różnych stylach i kolorach. Z łatwością znajdziesz wersję odpowiednią do Twojej aranżacji. Obraz nie może jednak obyć się bez treści, dlatego telewizor The Frame zamienisz w galerię, korzystając z trybu Sztuka. Dzięki niemu, możesz wybierać spośród ponad 1400 unikalnych dzieł, które do tej pory mogłeś zobaczyć jedynie w największych muzeach i galeriach. Są to zarówno klasyczne obrazy, jak i nowoczesne grafiki oraz fotografie. Czujnik światła na bieżąco dopasowuje jasność i kolor ekranu do warunków otoczenia, a czujnik ruchu, gdy zauważy, że w pomieszczeniu nikogo nie ma, wyłączy telewizor, w celu oszczędności energii.

Telewizory LG OLED Gallery Design

Technologia OLED, pozwala tworzyć wyjątkowo smukłe wyświetlacze. Jak wyeksponować telewizor na ścianie, aby prezentował się efektownie? W ekranach z linii Gallery Design, firma LG nie dołącza do zestawu podstawy. Znajdziesz w nim jednak dedykowany, chowany w telewizorze uchwyt ścienny. To pozwoliło uzyskać wyjątkowo smukłą konstrukcję, w której ekran niemal nie odstaje od ściany i tworzy z nią jedność. Podkreśla to stylowość i nowoczesność wnętrza. Wygodny system zarządzania kablami, pozwala ukryć przewody, a to otwiera przed Tobą całkiem nowe możliwości w aranżacji przestrzeni w pomieszczeniu, ponieważ tradycyjne meble RTV stają się zbędne.

Podświetlenie Ambilight

Wyjątkową cechą telewizorów marki Philips, jest podświetlenie Ambilight. Za ekranem umieszczone są różnokolorowe diody LED. W zależności od stopnia zaawansowania technologii, podświetlenie może być dwustronne, trójstronne lub czterostronne. W pierwszym przypadku, diody znajdują się na bocznych krawędziach odbiornika, a w drugim również na górnej. Czterostronny Ambilight obejmuje wszystkie brzegi telewizora. Diody LED emitują światło, które jest kolorystycznie dopasowane do treści wyświetlanych na ekranie. Dzięki temu, obraz niemal „wychodzi” poza ramy telewizora i całość prezentuje się jeszcze bardziej efektownie. Najlepsze efekty Ambilight prezentuje, jeśli ściana ma jednolity kolor i w przypadku wiszącego telewizora. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest to, że kolorowa poświata na ścianie sprawia, że wyświetlany na ekranie obraz, wydaje się być bardziej kontrastowy. Podświetlenie Ambilight może być również zsynchronizowane z inteligentnym systemem oświetlenia Philips Hue. Pozwoli Ci to, wypełnić całe pomieszczenie wyjątkowymi efektami.

Jak ukryć przewody?

Telewizor zawieszony na ścianie wygląda bardzo efektownie, jednak częstym problemem są szpecące kable. O ich ukryciu warto pomyśleć, już na etapie aranżacji przestrzeni. Najwygodniejszym rozwiązaniem, lecz wymagającym sporej pracy, jest wykucie w ścianie bruzdy, w której umieścimy np. rurę PCV do przeprowadzenia przewodów. Pamiętaj jednak o tym, aby miała odpowiednią średnicę, zależną od tego ile przewodów będzie w niej umieszczonych. Rurę wklejamy przy pomocy gipsu budowlanego lub innej zaprawy, a następnie szpachlujemy i wyrównujemy powierzchnię. Po pomalowaniu, całość będzie wygląda bardzo estetycznie.


Jeśli wolisz mniej inwazyjne rozwiązania, to najprościej będzie skorzystać z maskownicy do przewodów AV. To bardzo proste w instalacji rozwiązanie. Maskownice montujesz do ściany, a w jej wnętrzu umieszczasz przewody i następnie zakrywasz je panelem. Dostępne są maskownice w różnych kolorach, abyś mógł dobrać taką, która będzie najlepiej pasować do Twojego wnętrza.


Ciekawą opcją jest również moduł One Connect Pro, dostępny w wybranych telewizorach QLED marki Samsung. Wszelkie złącza, jak np. HDMI czy USB, są ukryte w niewielkim i zgrabnym module, który możesz ukryć w miejscu, z łatwym dostępem. Jest on połączony z wyświetlaczem przy pomocy cienkiego, niemal niewidocznego przewodu. Instalacja tego rozwiązania jest bardzo łatwa i wymaga od Ciebie minimalnego wysiłku. Dzięki temu, wnętrze będzie prezentować się bardzo minimalistycznie. W razie potrzeby, moduł możesz też zamontować na stopie telewizora.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756