Poradniki Eksperta

W 2022 roku dochodzi do zmiany systemu nadawania sygnału telewizji naziemnej. W związku z tym, niektórzy użytkownicy tego rodzaju transmisji będą musieli zmienić telewizor lub zainwestować w dekoder. Staramy się na bieżąco informować naszych Klientów, o wszystkich niuansach na ten temat. Tym razem, postanowiliśmy napisać kilka słów o bardzo ważnym elemencie domowej instalacji. Jaka jest najlepsza antena do telewizji naziemnej? Zachęcamy do lektury.

O co chodzi ze zmianami w telewizji naziemnej?


Zapowiadane głośno zmiany w systemie nadawania sygnału DVB-T, mają związek między innymi ze zwolnieniem pasm częstotliwości nadawania dla sieci 5G. Rozwój tej formy komunikacji, jest bardzo ważny dla rozwoju technologicznego. Szybkie przesyłanie danych, bardzo wspomoże medycynę i logistykę transportu. Dzięki zmianie systemu nadawania sygnału telewizji naziemnej, poprawie ulegnie także oferta dla odbiorcy końcowego. Dzięki większej kompresji danych, możliwe będzie zaoferowanie dodatkowych kanałów lub udostępnienie już transmitowanych stacji, lecz w rozdzielczości 4K! Do tej pory, było to niemożliwe. Tylko niektóre kanały, były udostępnione w formacie HD.

Tunery DVB-T2 w naszej ofercie:

Dlaczego telewizja naziemna jest tak popularna?


Odpowiedzi na pewno należy szukać, przede wszystkim w cenie. Korzystanie z TV naziemnej, jest bowiem… bezpłatne. Jedyny koszt to abonament telewizyjny, który powinien być opłacany przez każdego użytkownika telewizora. Nie musisz dodatkowo płacić miesięcznej opłaty, za dostarczenie sygnału. Oczywiście oferta jest mniej rozbudowana, niż w przypadku większości ofert telewizji kablowej czy satelitarnej, ale cóż – nie można mieć wszystkiego! Poza tym, aby rozpocząć odbieranie telewizji naziemnej, wystarczy podłączyć antenę do telewizora z tunerem DVB-T2 lub zewnętrznego dekodera DVB-T2. Nie musisz odwiedzać salonów sprzedaży, czy zamawiać jakiejkolwiek usługi. Wystarczy, że kupisz antenę, przewód i poświęcisz kilka chwil na zainstalowanie zestawu. Zakup odpowiednich elementów, nie powinien sprawić Ci wielu problemów. Przejdźmy więc do konkretów.

Telewizory w naszej ofercie:

Najlepsza antena do telewizji naziemnej – jaką kupić?


Jeśli chcesz zacząć odbierać TV naziemną, powinieneś zacząć od zakupu anteny. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się choćby miejscem montażu. Jaka jest najlepsza antena DVB-T2? Jeśli zależy Ci na najlepszej jakości odbioru i masz możliwość zamontowania jej na ścianie budynku, wybierz urządzenie zewnętrzne. Anteny wewnętrzne są może wygodniejsze i nie wymagają sięgania po drabinę, ale w przypadku grubszych murów, mogą mieć problem z odbiorem sygnału DVB-T2. Jeśli jednak umieścisz je blisko okna, nie powinno być problemów z jakością transmisji.


Najczęściej wybierane są jednak anteny kierunkowe, które wymagają montażu na ścianie zewnętrznej budynku lub na balustradzie balkonowej. Montaż warto zaplanować, w możliwie jak najwyższym miejscu. W przypadku bloków mieszkalnych, postaw na montaż przy balustradzie. Montowanie anteny na elewacji, może być niemożliwe choćby ze względu na regulacje spółdzielni, czy wspólnoty mieszkaniowej.


Pada wiele pytań, dotyczących kompatybilności odbiorników z DVB-T2. Jeśli już korzystałeś z telewizji naziemnej, nie musisz zmieniać anteny. To sprzęt, który pozwala na odbiór dotychczasowego, jak i nowego standardu emisji. Najlepsza antena do telewizji naziemnej, powinna posiadać wbudowany wzmacniacz, który poprawi jakość odbieranego sygnału.

Od czego zacząć montaż anteny do telewizji naziemnej?

Jeśli wiesz już, jaka jest najlepsza antena do telewizji naziemnej i planujesz zainstalować antenę DVB-T2, pamiętaj o wyposażeniu się w przewód antenowy. Musisz posiadać jego odpowiednią długość, aby nie zabrakło go podczas montażu. Wymierz dokładnie odległość, od telewizora do miejsca instalacji anteny. Weź pod uwagę wszystkie kąty, a także grubość murów. Dolicz 10 procent zapasu, aby mieć pewność, że instalacja obejdzie się bez nieprzyjemnych niespodzianek.


Przewód antenowy w mieszkaniu, możesz schować pod listwami przypodłogowymi. Do wyprowadzenia kabla na zewnątrz domu, konieczne jest wywiercenie otworu (możliwie o jak najmniejszej średnicy). Zrób go możliwie jak najniższej podłogi, aby móc schować go za listwą. Na zewnątrz możesz poprowadzić przewód, używając wbijanych uchwytów – tzw. flopów. Do montażu samej anteny, potrzebujesz także odpowiedniego uchwytu, jeśli instalacja ma mieć miejsce na ścianie budynku.


 Akcesoria te są powszechnie dostępne, a do ich zamontowania potrzebować będziesz kołków rozporowych w odpowiednim rozmiarze. Uchwyt powinien być mocno przytwierdzony do ściany, aby wiatr nie spowodował urwania się go wraz z anteną. Pamiętaj również, o określeniu prawidłowego kierunku. W tym celu, możesz podpatrzeć anteny sąsiadów lub sprawdzić to za pomocą dedykowanych aplikacji mobilnych.

Podłączenie anteny do telewizora


Jeśli wszystko jest już gotowe, wystarczy podłączyć antenę telewizji naziemnej do telewizora. Jeśli posiadasz odbiornik z tunerem DVB-T2, zadanie jest proste. Kabel z końcówką koncentryczną, musisz wpiąć do złącza antenowego z tyłu telewizora. Jeśli jednak posiadasz starszy telewizor, musisz wykorzystać zewnętrzny dekoder. Do niego podłącza się przewód antenowy, a dopiero urządzenie do telewizora. W ten sposób, możliwe jest odbieranie sygnału DVB-T2 nawet wtedy, gdy TV nie może tego zrobić samodzielnie.


Jeśli korzystasz z wbudowanego tunera DVB-T2, musisz jeszcze wyszukać kanały. W tym celu, wybierz odpowiednie polecenie z menu telewizora. Konfiguracja może chwilę potrwać, gdyż TV musi przeskanować właściwe częstotliwości. Jeśli wszystko zostało prawidłowo podłączone, będziesz mógł od razu rozpocząć seans telewizyjny. Jeśli stoisz dopiero przed decyzją zakupową, sprawdź oferty najlepszych anten DVB-T2 w naszej ofercie.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756