Poradniki Eksperta

Carplay – co to jest?


Odkąd tylko na rynku pojawiły się pierwsze telefony komórkowe, zaczęły się bardzo istotne zmiany w naszym życiu codziennym. Każdy pragnął mieć przy sobie telefon, aby pozostawać w stałym kontakcie z rodziną, znajomymi czy współpracownikami. W krótkim czasie dało się zauważyć pewne zachowania, które powoli zaczęły stawać się naszym codziennym, niemal odruchowym rytuałem. Telefon stał się wtedy pewnym zagrożeniem, głównie dla kierowców, którzy podczas korzystania z niego w czasie jazdy tracili koncentrację, co skutkowało wieloma wypadkami. Dlatego też powstało carplay – aplikacja mająca ograniczyć wpływ telefonów na uwagę kierowców podczas prowadzenia pojazdów.carplay


Z potrzeby bezpieczeństwa


Idea systemu pozwalającego na obsługiwanie telefonów komórkowych podczas jazdy samochodem nie jest wcale nowa. Gdy tylko w naszych rękach znalazły się pierwsze „komórki”, zaraz pojawiać się zaczęły przeróżne rozwiązania, które miały na celu ułatwienie nam korzystania z telefonów w czasie jazdy. Wiele z nich nie brało jednak pod uwagę bezpieczeństwa, stawiając głównie na wygodę użytkownika, co miało swoje fatalne skutki w postaci rosnącej liczby wypadków. Według oficjalnych danych Polskiej Policji z 2020 roku liczba kolizji drogowych spowodowanych przez używanie telefonu w czasie jazdy stale rośnie, niebezpiecznie zbliżając się do liczby kilku tysięcy przypadków rocznie. W skali wszystkich wypadków, które miały miejsce w naszym kraju w ubiegłym roku nie jest to dużo, jednak trzeba pamiętać, że nawet w tym przypadku skutki mogą być bardzo poważne, nie tylko dla kierującego, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego.


Przez długie lata największą popularnością wśród kierowców cieszył się zestaw głośnomówiący, który spełniał swoje zadanie jedynie w pewnym stopniu. Pozwalał kierowcy na niezajmowanie się telefonem podczas samej rozmowy, ale wciąż wymagało to jego ingerencji w postaci zaakceptowania lub odrzucenia połączeń przychodzących. Wybieranie numeru, na który chcieliśmy zadzwonić, również wymagało bezpośredniego kontaktu z telefonem, co było nawet bardziej rozpraszające przez potrzebę skupienia się na wyświetlaczu przez dłuższą chwilę, aby wybrać odpowiedni numer. Przez długie lata, nawet po pojawieniu się smartfonów, na rynku, wciąż brakowało innowacji w kierunku poprawy bezpieczeństwa, co stara się usilnie zmienić firma Apple, odpowiedzialna za stworzenie systemu carplay.Asystent samochodowy


Co to jest carplay i w jaki sposób ułatwia kierowcy obsługę telefonu podczas kierowania samochodem? Aby to zrozumieć, trzeba wiedzieć także, że Apple jest firmą odpowiedzialną za sporą część rewolucji technologicznej, która ma miejsce od ok. 10 lat. Apple jako pierwsza firma wprowadziła wirtualnego asystenta do systemu swoich iPhonów, a nieco później udostępniła go w nieco zmienionej formie, powalając na korzystanie z niego także w domu lub biurze. Carplay jest zatem naturalnym rozwinięciem tej technologii, której głównym zadaniem jest ułatwienie użytkownikom korzystanie z urządzeń, bez potrzeby fizycznej ingerencji z nimi. Carplay jest systemem zintegrowanym z samochodem, co sprawia, że korzystanie z wszystkich jego funkcji nie będzie wymagać używania telefonu. Coraz więcej producentów samochodów umieszcza w oprogramowaniu pokładowym dodatkowe funkcje, takie jak carplay właśnie. Problemem jest jednak dostępność tego typu rozwiązania na naszym rodzimym rynku.


 Apple do tej pory nie ruszył z pełną ekspansją na nasz region, przez co jego popularność, jak i udział w sprzedaży smartfonów i innych rozwiązań elektronicznych nadal jest daleko w tyle za np. Androidem. Trudno się temu dziwić, kiedy spojrzy się na dostępność najatrakcyjniejszych udogodnień oferowanych przez Apple. Wspomniany wyżej asystent głosowy – Siri- wciąż nie ma polskiej wersji językowej, a Apple nadal nie wydało oficjalnego oświadczenia, kiedy możemy się tego spodziewać. Dlatego też samochody z funkcją carplay, nawet jeśli znajdą się na naszym rynku, zapewne będą wymagały od użytkowników obsługi w języku angielskim. Dla wielu kierowców może się to okazać na tyle niewygodne, że zrezygnują z tej funkcji, a szkoda, bo jest to naprawdę spory skok do przodu w kwestii poprawy bezpieczeństwa na drodze.


iPhone w naszej ofercie:


Korzystanie z Carplay


Carplay pozwala użytkownikom na sterowanie niemal wszystkimi aplikacjami, które mamy zainstalowane na naszym iPhonie. Warto tutaj zwrócić uwagę, że carplay będzie kompatybilne wyłącznie z systemem iOS wersji 7.1 lub nowszym. W praktyce zatem, nawet stosunkowo stare modele iPhone’ów, jak ten serii 5, powinny być w stanie działać z funkcją carplay.


Apple od samego początku stawiało duży nacisk na to, aby ich flagowy produkt, jakim jest iPhone, był bardzo prosty w obsłudze podczas parowania z innymi urządzeniami. Dlatego też, aby skorzystać z funkcji carplay, musimy tylko połączyć nasz telefon z radiem w samochodzie, które posiada wspomniane carplay. Możemy to zrobić na dwa sposoby:


  • przy użyciu kabla,
  • za pomocą modułu Bluetooth


W przypadku, gdy zdecydujemy się na parowanie przy użyciu Bluetooth, wszystkie kroki wyglądają podobnie jak w przypadku łączenia telefonu z innymi kompatybilnymi urządzeniami Apple. Należy uruchomić funkcję Bluetooth w iPhone, a następnie z listy dostępnych urządzeń wybrać nasze radio samochodowe. Sam proces nie powinien potrwać dłużej niż kilka sekund. Po udanym parowaniu na ekranie radia samochodowego pojawią się znajome ikony, będące uproszczoną wersją tych z naszego iPhone'a. Apple zdecydowało się na umieszczenie na ekranie wyłącznie tych najbardziej niezbędnych podczas kierowania, aby jak najmniej rozpraszać uwagę kierującej pojazdem osoby.


Radia samochodowe w naszej ofercie:


Aplikacje w systemie Carplay


Carplay oferuje możliwość obsługi kilku najważniejszych aplikacji dostępnych z naszego sparowanego z radiem iPhona. Tak, jak wspomnieliśmy wyżej, zostały wyselekcjonowane w ten sposób, aby ograniczyć interakcje z kierowcą, ale także, aby jak najbardziej ułatwić mu przemieszczanie się po drogach, również tych, których nie zna. Dlatego najważniejszą aplikacją, z której będziemy mogli skorzystać w systemie carplay, są mapy drogowe. Apple daje swoim klientom możliwość korzystania z map stworzonych przez Google, które wśród ich użytkowników mają mieszane oceny. Wiele osób zarzuca im niedokładność, a także brak aktualizacji w czasie rzeczywistym, co może być problemem w przypadku remontów lub budowy zupełnie nowej obwodnicy miasta. Trzeba tutaj jednak wspomnieć o tym, że Google w wyraźny sposób podnosi jakość swoich map, co widać na przestrzeni ostatnich lat. Co więcej, wspomniane błędy w mapach, pojawiają się sporadycznie i najczęściej dotyczą odległych miejsc, które nie były aktualizowane z oczywistych powodów. Dokładność map Google wygląda naprawdę dobrze w przypadku dużych i średnich miast, szczególnie w naszym kraju, który wręcz pokochał tę funkcję, co w krótkim czasie sprawiło, że niemal każda ulica jest dokładnie odwzorowana. Jeśli nadal mamy wątpliwości, Apple dał swoim użytkownikom możliwość korzystania także z innych map, które możemy wybrać według własnych preferencji.


Poza mapami Google, jedną z ważniejszych funkcji dostępnych w systemie carplay jest Siri. Niestety cofa nas to do miejsca, w którym pisaliśmy, że ten asystent nie obsługuje jeżyka Polskiego, co jest na chwilę obecną jego największym minusem. Dla osób zdeterminowanych do korzystania z Siri, jeśli język nie jest przeszkodą, otwierają się zupełnie nowe drzwi funkcjonalności. Siri w połączeniu z systemem carplay umożliwia obsługę głosową wszystkich dostępnych aplikacji. Możemy wprowadzić wytyczne do map Google, podyktować wiadomość głosową, którą potem będziemy mogli wysłać w formie SMS, poprzez aplikacje WhatsApp lub Messenger, a także wybrać z listy kontaktów osobę, do której chcemy zadzwonić. Carplay oferuje dostęp do najpopularniejszych aplikacji odtwarzających muzykę, jak Spotify i Tidal, ale także nagrań zapisanych w pamięci naszego telefonu. Zapisywanie ważnych wydarzeń, urodzin lub spotkań w kalendarzu nie sprawi żadnego kłopotu i nie odwróci naszej uwagi od drogi. Wszystko to odbędzie się bez jakiejkolwiek ingerencji fizycznej w wyświetlacz radia, co w imponujący sposób podnosi bezpieczeństwo podczas prowadzenia samochodu.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756