Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Czy AirPods są wodoszczelne?

 2022-10-17 

Największym wyzwaniem, przed którym musi stanąć producent każdego sprzętu elektronicznego, w tym słuchawek bezprzewodowych, jest zapewnienie im bezpieczeństwa. Wszelkiego rodzaju wstrząsy, uderzenia wynikające z upadku z wysokości, to tylko część przypadków. AirPods są wyjątkowo popularne wśród sportowców, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. Dlatego też często używane są na treningach i zawodach. Mogą tam wystąpić niesprzyjające warunki, takie jak deszcz. Czy Airpods są wodoszczelne i poradzą sobie z takim zagrożeniem jak woda?

Zagrożenia dla słuchawek


Wysiłek fizyczny generuje wzmożoną produkcje potu, co jest istotne dla samych słuchawek stworzonych przez Apple. Pojawienie się wilgoci w jakiejkolwiek formie, może doprowadzić do tego, że przeniknie ona przez obudowę lub siatkę mikrofonów i głośników w słuchawkach. Taka sytuacja jest potencjalnie niebezpieczna dla każdego rodzaju elektroniki. Podzespoły wykorzystują niewielkie napięcie elektryczne, które w kontakcie z wodą będącą przewodnikiem, zacznie płynąć w niekontrolowany sposób. W efekcie napięcie może pojawić się tam, gdzie nie powinno lub w zbyt dużym natężeniu, co przeciąży poszczególne elementy. Skutkiem tego jest zazwyczaj zwarcie w elektronice, które sprawia, że urządzenie jest już niezdolne do poprawnego funkcjonowania. W wielu przypadkach, wyrządzone szkody mogą być nawet nieodwracalne. Czy AirPods są wodoodporne?


Z racji tego, że AirPods są słuchawkami bezprzewodowymi, często zdarza się, że lądują w naszych kieszeniach, zamiast w przeznaczonym do tego etui ładującym. W trakcie wykonywania codziennych czynności, nie zawsze jesteśmy w stanie pamiętać o tym, aby odpowiednio zabezpieczyć słuchawki. Wracając do domu po ciężkim dniu w pracy lub na uczelni, możemy nawet już nie pamiętać o tym, że AirPods znajdują się w naszych kieszeniach. W ten sposób słuchawki mogą trafić do kosza na pranie, a stamtąd wprost do pralki, która wykorzystuje przecież wodę. Czy AirPods są wodoszczelne i wytrzymają zarówno pranie, jak i pojawienie się potu lub opady deszczu?

Słuchawki AirPods w naszej ofercie:

Jak bezpiecznie używać AirPods?


Niestety, ale nawet samo Apple przyznaje, że pomimo wielu zaawansowanych funkcji, AirPods nie są wodoodporne. Jest to jednak bardzo ogólna informacja, ponieważ same słuchawki posiadają liczne zabezpieczenia, które mogą okazać się w pełni wystarczające w konkretnych sytuacjach. Apple przypomina przy tym, że AirPods nie są słuchawkami sportowymi, dlatego mogą pojawić się problemy z ich działaniem w razie dostania się do ich wnętrza potu. 


Nie oznacza to jednak, że nie możemy ich w ogóle wykorzystywać podczas wysiłku fizycznego. Z powodzeniem mogą nam służyć, dostarczając muzykę do naszych uszu, podczas mało intensywnych treningów. Nasze ciało nie generuje wówczas dużych ilości potu, dlatego ryzyko pojawienia się w słuchawkach wilgoci jest minimalne. Samo Apple w swoich materiałach promocyjnych wielokrotnie pokazywało, że AirPods są używane w czasie biegania. Należy jednak unikać korzystania z AirPods podczas wyjątkowo intensywnych wyzwań fizycznych.

Siatka wysokiej jakości


Czy AirPods są wodoszczelne, skoro mają wiele otworów na głośniki oraz mikrofony, które są najbardziej newralgicznym punktem w całej konstrukcji? To właśnie tędy może potencjalnie przedostać się wilgoć lub woda. Apple nie gwarantuje wodoodporności swoich słuchawek, ale skonstruowało je w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko. Dlatego też siatka, która pokrywa wszelkie otwory na mikrofony i głośniki, wykonana jest z wysokiej jakości stali. Przerwy pomiędzy poszczególnymi oczkami są na tyle małe, że całość siatki powinna być w stanie stawić na tyle duży opór napierającej wilgoci, że ta nie dostanie się do wnętrza. Działa to jednak wyłącznie w sytuacji niewielkich ilości wilgoci, a nie pojawieniu się całych kropel wody.

Co zrobić z zalanymi słuchawkami?


Wiemy już, czy AirPods są wodoszczelne. Przyjrzyjmy się teraz zagadnieniu ich zalania. W tej hipotetycznej sytuacji, nasze słuchawki niestety uległy zamoczeniu. Mogliśmy o nich zapomnieć i zostawiliśmy je na zewnątrz, a deszcz zrobił swoje. Wpadły nam do wanny, jeziora lub basenu. W innym przypadku, jak pisaliśmy wyżej, zapomnieliśmy wyjąć je z kieszeni i zostały wyprane wraz z ubraniami. Niezależnie od tego, co się stało, skutek jest taki, że nasze AirPods nie działają. Czy jest możliwe naprawienie ich na własną rękę, czy czekać nas będzie wizyta w serwisie? Apple bardzo przyłożyło się do tego, żeby AirPods były wykonane z możliwie jak najlepszych materiałów i technologii. Dlatego też w wielu przypadkach, nawet po całkowitym zalaniu słuchawek, często zdarzają się przypadki, że AirPods, po dokładnym wysuszeniu zaczynają działać. Wszystko zależy tak naprawdę od rodzaju wilgoci lub wody, która dostała się do środka, ile czasu słuchawki miały z nią kontakt, a także rodzaju cieczy. Największy problem możemy mieć, gdy słuchawki zostały zalane słodkim napojem. Wtedy niemal na pewno nie obejdzie się bez wizyty w serwisie.


Dużym ułatwieniem dla serwisantów Apple jest umieszczony w AirPods wskaźnik LCI. Jego zadaniem jest zarejestrowanie jakiegokolwiek kontaktu słuchawek z wodą. Dzięki temu szybko można stwierdzić, czy przyczyną awarii istotnie było zalanie. Dlaczego nie zawsze jest to takie oczywiste? Podczas przebywania na świeżym powietrzu możemy nawet nie zauważyć, że do słuchawek dostała się wilgoć lub woda. Proces naprawy w pierwszej kolejności musi wyeliminować wszystkie możliwości, aby ujawnić przyczynę awarii.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756