Zdaniem eksperta
Mikrofon to jedno z urządzeń, które w ostatnich latach stało się podstawowym wyposażeniem każdej osoby pracującej lub uczącej się zdalnie. Przydaje się również w biurze podczas spotkań czy nawet zwykłych, codziennych rozmów. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń różniących się między innymi sposobem połączenia z komputerem. O tym jak podłączyć mikrofon do laptopa i stacjonarnego PC przeczytasz właśnie w tym poradniku.
Niezależnie od tego czy masz komputer stacjonarny czy laptopa, sposobów podłączenia mikrofonu jest kilka. Żaden z nich nie sprawi problemu nawet tym osobom, które są początkujące pod względem użytkowania sprzętu tego typu. Masz do wyboru wiele urządzeń, które będą różnić się nie tylko jakością rejestrowanego dźwięku, docelowym przeznaczeniem, ale także typem połączenia. W zależności od tego, co chcesz osiągnąć w użytkowaniu, powinieneś się wybrać taki sprzęt, który będzie optymalny pod kątem Twoich wymagań.
Najprostszy sprzęt będzie służyć do prowadzenia wideorozmów i w zupełności wystarczy użytkownikom nieposiadającym zbyt wygórowanych potrzeb. Osoby, które nagrywają podcasty lub prowadzą vloga, powinny skupić się na mikrofonach pojemnościowych, wyposażonych w filtr pop. Taki sprzęt zapewni najlepszą jakość rejestrowanego dźwięku i usatysfakcjonuje Twoich odbiorców. Jednak skupmy się najpierw na tym jak w ogóle można podłączyć mikrofon do laptopa i stacjonarnego PC.
Najlepszym wyborem będą mikrofony do komputera wykorzystujące do podłączania złącze w standardzie USB 2.0. Taki slot znajduje się w każdym laptopie i komputerze stacjonarnym. Zazwyczaj jest ich nawet kilka, umieszczonych w różnych miejscach obudowy urządzenia. W ten sposób żaden użytkownik sprzętu nie będzie musiał długo rozmyślać nad tym jak podłączyć mikrofon do komputera. Dodatkowo w wielu modelach zastosowano również oznaczenie słuchawek dla łatwiejszej identyfikacji slotu. To najbardziej uniwersalne rozwiązanie, dzięki któremu unikniesz ewentualnego wykorzystywania przejściówek lub zewnętrznych kart dźwiękowych, które mogą pogarszać jakość dźwięku.
W ostatnich latach wzrost popularności i poprawę jakości dźwięku zaliczyły mikrofony bezprzewodowe. Jednak wśród profesjonalnych użytkowników ta opcja jest nadal uważana jedynie za ciekawostkę. Klasyczne połączenie kablowe ma przewagę nad bezprzewodowym, gdyż nadal nie udało się w większości sprzętów uzyskać jakości takiej, jaką zapewnia mikrofon przewodowy.
Warto wybrać akcesorium z przewodem odpowiedniej długości. Jest to jednak kwestia indywidualnego wyboru, gdyż każdy z nas inaczej użytkuje sprzęt. Jeśli ma stać daleko komputera, wybierz model z dłuższym kablem. Droga przesyłu dźwięku właściwie nie ma tu znaczenia. Najważniejsza jest budowa wybranego gadżetu oraz to, jakich materiałów użyto do przewodzenia. W innym przypadku, postaw na krótszy przewód, aby uniknąć bałaganu na biurku.
Ponadto oprócz złącza USB, możesz wybrać mikrofon ze złączem 3.5 mm. Oznaczone jest zazwyczaj różowym kolorem. W przypadku komputerów stacjonarnych sprawa jest prosta, bo niemalże każdy PC posiada złącze wejścia audio, które umożliwia łatwe podłączenie mikrofonu. Z laptopami jest trudniej, bo nie każdy takowy slot posiada. Większość notebooków wyposażonych jest jedynie w slot wyjścia, przeznaczony do podłączania słuchawek.
Zobacz także: Ranking mikrofonów do streamowania [TOP10]
Wystarczy kupić zewnętrzną kartę dźwiękową za kilkadziesiąt złotych. Najczęściej jest ona podłączana za pomocą złącza USB. Po jej montażu wystarczy wpiąć mikrofon do wejścia w karcie i sprzęt jest gotowy do pracy. Jeśli poszukujesz rozwiązania bezprzewodowego, sprawa jest prosta. Wystarczy, aby Twój laptop lub komputer stacjonarny posiadał moduł Bluetooth. Podłączenie jest identyczne jak w przypadku każdego innego urządzenia bezprzewodowego. Wystarczy raz sparować mikrofon z laptopem, a każde następne uruchomienie będzie automatycznie łączyło obydwa sprzęty. Oczywiście pod warunkiem, że będziesz mieć cały czas włączony moduł Bluetooth.
Niezależnie od tego, jak podłączysz mikrofon do komputera PC czy laptopa, każdy z nich powinien być wykryty automatycznie przez system. Obecnie istnieją takie rozwiązania, które pozwalają na automatyczne wykrycie sprzętu i instalację odpowiednich sterowników audio. Odpowiednio dobrany sprzęt i zainstalowane oprogramowanie pozwoli cieszyć się dobrej jakości dźwiękiem nawet przy podstawowych modelach, które są dostępne na rynku.