Zdaniem eksperta
Czym jest w aspekcie technicznym czułość mikrofonu? Jak zmniejszyć czułość mikrofonu, a jak ją zwiększyć? W jakich urządzeniach możemy modyfikować tę wartość? Od czego zależy? Na wszystkie te pytania, odpowiedzi znajdziesz w tym poradniku.
Czułość mikrofonu jest jednym z najważniejszych parametrów w urządzeniu rejestrującym dźwięk. Czym właściwe czułość mikrofonu jest? Nie wchodząc w szerokie zagadnienie techniczne, wartość ta informuje nas o tym, ile dźwięków jest w stanie zarejestrować mikrofon. Im wyższy jest stopień czułości, tym urządzenie będzie w stanie wychwycić cichsze i bardziej oddalone dźwięki.
„Na pierwszy rzut oka”, może wydawać się, że im czułość mikrofonu jest wyższa, tym lepiej – przecież dzięki temu urządzenie zarejestruje całą gamę dźwięków. Choć przy nagrywaniu profesjonalnym (filmowym, w studiach muzycznych itd.) cecha ta może okazać się bardzo przydatna lub czasem kluczowa, tak w codziennym funkcjonowaniu, może przysporzyć sporo problemów. Rozmawiając przez telefon czy odbywając zdalne rozmowy w pracy, wyłapywanie tak zwanych szumów może być niepożądane.
Odbiorca zamiast słyszeć wyraźnie to, co mamy mu do powiedzenia, rozproszony będzie przez dźwięki otoczenia. Warkot aut, szum drzew czy klimatyzacji, gwar miasta – wszystko to zostanie „wyłapane” przez mikrofon o wysokiej częstotliwości i przekazane rozmówcy. Okazuje się więc, że nie zawsze wysoka czułość mikrofonu staje się naszym sprzymierzeńcem.
Na szczęście większość współczesnych urządzeń, w których wykorzystywany jest mikrofon, pozwala na modyfikację czułości sprzętu (zarówno jej obniżenie, jak i podwyższenie). Odpowiednie dobranie tej zmiennej, może znacznie podnieść jakość nagrywanego i przekazywanego dźwięku.
Wiemy już, czym jest i na co wpływa czułość mikrofonu. Powiedzmy sobie zatem krótko, w jaki sposób sprawdzić czułość mikrofonu. Sprawdzenie możemy przeprowadzić w dwóch sytuacjach – przed zakupem urządzenia oraz gdy sprzęt już posiadamy.
Podczas kupna nowego urządzenia – telefonu czy słuchawek z mikrofonem, ale przede wszystkim mikrofonu jako osobnego narzędzia, powinniśmy sprawdzić, jaki jest zakres jego czułości. Czułość mikrofonu podawana jest na dwa sposoby: w skali miniwoltów na paskale (mV/Pa) lub w decybelach (db). Na przestrzeni lat, to ten drugi ze sposobów stał się dominujący i na stronach sklepów lub w informacjach od producenta najczęściej spotkamy się z oznaczeniami na przykład -50 db, czy 50 db. Minus poprzedzający wysokość czułości wynika z technicznych zawiłości urządzeń i jest używany coraz rzadziej. W praktyce, mikrofon z czułością na poziomie od -30 do -50 db ma takie same parametry techniczne, co urządzenie opisane jako od 30 do 50 db.
Ponieważ, jak wspomnieliśmy, niestawianie minusa przed wartością jest obecnie bardziej popularne, posługując się wyrażeniem „wyższa czułość”, będziemy rozumieli wyższą liczbę dodatnią – nawet jeśli w praktyce oznaczałaby ona mniejszą liczbę ujemną.
Jak już ustaliliśmy, to, jak bardzo czuły powinien być mikrofon, zależy od jego przeznaczenia. Od mikrofonu zamontowanego w smartfonie czy słuchawkach, nie powinniśmy oczekiwać ogromnych wartości czułości. Wręcz przeciwnie, w tym wypadku lepiej sprawdzi się czułość na średnim lub nisko-średnim poziomie. Dodatkowy problem pojawi się również przy mikrofonach profesjonalnych.
Wyższą czułością powinny wykazywać się urządzenia wielokierunkowe, a mniejszą jednokierunkowe. Dzięki temu, podniesiemy jakość nagrywania kilku osób czy innych źródeł dźwięku jednocześnie (w wypadku mikrofonów wielokierunkowych), a ograniczymy zbieranie szumów z urządzeń jednokierunkowych. Biorąc pod uwagę te liczne zależności, nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, „jaka czułość mikrofonu jest najlepsza?”. Wszystko zależy bowiem od rodzaju urządzenia, w którym mikrofon się znajduje, od tego czy jest to mikrofon jednokierunkowy, wielokierunkowy, studyjny, do grania, czy do pracy.
Jeżeli nie wiesz, jaka czułość mikrofonu będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia, warto poszukać w Internecie informacji na temat specyficznych wymagań, które stawiamy sprzętom danego rodzaju.
Chcesz wiedzieć, jak zmniejszyć czułość mikrofonu? A może dręczy Cię inny problem i Twój głos nie jest wystarczająco dobrze słyszalny, przez co zastanawiasz się, jak zwiększyć czułość mikrofonu w telefonie, komputerze, czy innym urządzeniu? Na szczęście czynności te są bardzo proste i każdą z nich wykonamy w prawie identyczny sposób. Za chwilę opiszemy najprostsze sposoby zmiany czułości mikrofonu w urządzeniach różnego rodzaju.
Współczesne smartfony wyposażone są często w zaawansowane systemy dostosowywania swojej pracy do naszych oczekiwań. Najwięcej opcji dają nam urządzenia wyposażone w system Android, lecz również, np. iPhone’y dają nam taką możliwość. Zmianę czułości możemy przeprowadzić z pomocą specjalnych, darmowych aplikacji dostępnych w sklepie Play czy AppStore, które cały proces wykonają za nas.
Czynności tej możemy dokonać również sami. Różne modele telefonów, będą różniły się w sposobach dotarcia do konkretnych ustawień, lecz najczęściej proces ten wygląda następująco:
Windows 10 nadal pozostaje najpopularniejszym systemem operacyjnym, więc to na nim pokażemy sposób zmiany czułości mikrofonu. Jeżeli posiadamy dobry mikrofon zewnętrzny, najprościej czynności tej dokonać z pomocą przygotowanej przez producenta sprzętu aplikacji do sterowania mikrofonem. Jeżeli nie wiesz, gdzie odnaleźć pożądaną opcję, warto sprawdzić zakładkę FAQ w aplikacji lub na stornie producenta.
Z kolei jeśli operujemy wbudowanym mikrofonem (np.: w laptopach), wystarczy po kolei wejść w następujące aplikacje i ich zakładki: Menu, Ustawienia, System, Dźwięk, Wejście. Następnie odnajdujemy wbudowany mikrofon (lub podłączony zewnętrzny). Przeprowadź test dźwięku.
Jeżeli nadal uważasz, że czułość jest za niska lub za wysoka, wejdź w Właściwości urządzenia i tam dostosuj wartość czułości do swoich wymagań.