Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

DVB-T2 HEVC już niebawem w Polsce - co to oznacza?

 2023-07-20 

28 marca 2022 r. rozpoczyna się przełączanie sygnału na DVB-T2. Od kilku lat są już w sprzedaży telewizory i przystawki (dekodery) DVB-T2. Wiadomo także, jakie wymagania techniczne powinny spełniać odbiorniki DVB-T2. W wybranych miastach trwają już testy telewizji w standardzie DVB-T2. Wyjaśniamy, co zmieni się w nadawaniu telewizji DVB-T2 i jak sprawdzić, czy odbiornik sprosta wymaganiom technologii DVB-T2 HEVC.

Telewizja naziemna odbierana jest przez wiele milionów Polaków i dociera prawie do każdego zakątka kraju dzięki sieci nadajników naziemnych. Według raportu Związku Cyfrowa Polska, przez 5 lat (2014–2018) sprzedano 7 mln odbiorników telewizyjnych DVB-T/T2.W samym roku 2018, aż 86 proc. miało dekoder DVB-T/T2.

Jakie zalety ma telewizja DVB-T2?

Telewizja DVB-T2 HEVC charakteryzuje się lepszym wykorzystaniem pasma, dzięki znacznie efektywniejszemu standardowi kompresji danych sygnału telewizyjnego HEVC (High Efficiency Video Codec)/H.265, który zastąpił H.264. W standardzie DVB-T możliwe jest przesyłanie ok. 24,88 Mbit/s danych w jednym kanale o szerokości 8 MHz, natomiast w DVB-T2 o tej samej szerokości pasma, możliwe jest przesłanie do 40 Mbit/s danych.


Wykorzystanie nowego kodeka DVB-T2 HEVC, pozwoli na przesyłanie większej liczby kanałów telewizyjnych HD (720p) i Full HD (1080p) – nawet do 7 w jednym multipleksie. Wymagania techniczne dla odbiorników DVB-T2 zakładają również możliwość przesyłania drogą naziemną kanałów, nadających obraz w rozdzielczości 4K Ultra HD.

Zmiana częstotliwości nadawania kanałów TV

W związku z rozwojem sieci telekomunikacyjnej 5G, Urząd Komunikacji Elektronicznej nakazał polskim nadawcom zwolnienie wykorzystywanego dotychczas zakresu częstotliwości 700 MHz. Proces ten nazywany jest „refarmingiem pasma 700 MHz”. Obecnie w Polsce do nadawania telewizji DVB-T wykorzystuje się dwa pasma: VHF (174 MHz – 230 MHz) – kanały od 6 do 12 (MUX 8) i UHF (470 MHz – 790 MHz) – kanały od 21 do 60 (MUX 1, MUX 2, MUX 3). 


Po przeprowadzeniu „refarmingu”, sygnał telewizyjny DVB-T2 będzie nadawany w paśmie VHF (kanały 6 –12) i zawężonym paśmie UHF (kanały 21–48). Według zaleceń Unii Europejskiej, kanały od 49 do 60 (pasmo 700 MHz) zostały przeznaczone dla sieci telekomunikacyjnej 5G. Proces ten już rozpoczęto i odbywa się wieloetapowo. Już w 2020 roku zmieniono w wielu miastach kanały nadawania multipleksów.

Czy konieczne będzie przestrajanie odbiorników TV i telewizorów DVB-T/T2 na nowe częstotliwości?

Posiadane telewizory z DVB-T2 powinny samoczynnie przestroić się na nowe pasmo nadawania i zaktualizować listę programów telewizyjnych. Ma to nastąpić dzięki funkcji automatycznego wyszukiwania kanałów TV. W wypadku starszych modeli odbiorników telewizyjnych lub dekoderów, może zaistnieć potrzeba ponownego, ręcznego wyszukania kanałów w ustawieniach za pomocą pilota.

Czy Twój telewizor ma DVB-T2?

Już od kilku lat są w sprzedaży telewizory i dekodery dwusystemowe DVB-T/T2, które teraz odbierają telewizję DVB-T, a w roku 2022 będą odbierały DVB-T2. Kupujący dekoder DVB-T2 typu set top box czy telewizor, muszą uważać przy jego wyborze, ponieważ wiele dekoderów, które są już w sprzedaży, mimo że są oznaczane jako DVB-T2, mogą nie spełniać wymagań tego standardu. Na opakowaniach mają informację o certyfikacie (ale bez podania organizacji, która go przyznała), jednak dane techniczne nie potwierdzają zastosowania dekodera HEVC/H.265.


UWAGA! Tylko przystawki i telewizory z dekoderami: obrazu HEVC/H.265 i dźwięku zgodnymi ze standardem E-AC-3 będą odbierać telewizję DVB-T2 po 27 czerwca 2022 r. Jest to ostatni etap przełączania nowego sygnału.


Jeśli informacji o dekoderze HEVC/H.265 nie ma na opakowaniu, trzeba sprawdzić instrukcję techniczną lub kartę produktową. Ostatecznym potwierdzeniem, jest uruchomienie telewizora, a w przypadku przystawki DVB-T2, dołączenie jej do telewizora i sprawdzenie czy działa. Warto zachować paragon, aby zwrócić urządzenie do sklepu w razie problemów z odbiorem obrazu i dźwięku.

Czy warto sprawdzić złącza?

W wymaganiach określono minimalną konfigurację złączy. Odbiornik cyfrowy powinien być wyposażony w jedno gniazdo wejściowe do podłączenia anteny i gniazdo HDMI, wysyłające sygnały audio-wideo do telewizora. W poprzedniej wersji DVB-T obowiązkowe było także złącze SCART. Ta informacja ważna jest dla posiadaczy starszych telewizorów, którzy korzystali z tego właśnie złącza.


W zależności od funkcji w odbiorniku DVB-T2, mogą być zamontowane: złącze USB (odtwarzanie multimediów) oraz wyjście sygnału antenowego (loop) – tzw. przelotka, aby dołączyć kolejny odbiornik DVB-T2 oraz złącze SACRT.

Czy trzeba będzie wymienić anteną telewizyjną?

Dobrą informacją jest fakt, że nie będzie konieczne kupienie nowej anteny. Można będzie stosować anteny szerokopasmowe VHF i UHF, aby odbierać wszystkie multipleksy. Przy dalszych odległościach od nadajników i trudnych warunkach, zalecane jest stosowanie oddzielnych anten kierunkowych VHF i UHF, łączonych za pomocą zwrotnicy antenowej. W bliskości nadajników 5G, które będą mogły zakłócać odbiór telewizji naziemnej, może występować konieczność stosowania filtrów.

Telewizory z DVB-T2 w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756