Poradniki Eksperta

Jak działa transmiter i co to jest?


Prowadzenie samochodu, wiążę się z potrzebą ciągłego skupienia swojej uwagi na drodze przed nami. Długie podróże, utknięcie w korku albo zwykła monotonia podczas jazdy, może być wyjątkowo uciążliwa i negatywnie wpływać na nasze samopoczucie. Dlatego też ulubioną rozrywką kierowców, jest słuchanie muzyki, co podnosi ich poziom energii i sprawia, że długie trasy przestają być takie straszne. Najpopularniejszym środkiem do odtwarzania muzyki w aucie, jest oczywiście radio, ale co zrobić, jeśli wolimy posłuchać naszej własnej playlisty lub ulubionego audiobooka? Z pomocą przychodzi nam niewielkie urządzenie, zwane transmiterem. Jak działa transmiter i jakie funkcje nam oferuje? Wszystkiego dowiecie się z naszego poradnika.jak działa transmiter


Dla kogo jest transmiter?


Nie ma chyba na świecie kierowcy, który nie umila sobie podróży samochodem dźwiękami muzyki. Jazda autem staje się dzięki temu o wiele przyjemniejsza, rozluźnia i sprawia, że poprawia nam się humor. Na naszych drogach porusza się mnóstwo aut, o różnej klasie, posiadających przeróżne systemy audio na swoim wyposażeniu. Jednym z podstawowych elementów, który znajdziemy praktycznie w każdym pojeździe, jest radio, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie jazdy. Kierowcy korzystają z niego na wiele sposobów, włącznie z podpinaniem do radia urządzeń zewnętrznych, które dają im możliwość odsłuchiwania wybranych przez siebie utworów, playlist, a także słuchania audiobooków. Nie wszystkie auta posiadają możliwość podpięcia takich urządzeń, dlatego często pozostaje nam możliwość wykorzystania łączności Bluetooth. Co zrobić, jeśli nasze radio nie posiada także i tego udogodnienia? Warto wówczas zapoznać się z nowatorskim rozwiązaniem, którym jest zastosowanie specjalnego transmitera. Dla wielu osób okazuje się on jedyną możliwością, pozwalającą na odsłuch plików audio ze smartfona lub tabletu. Przyczyną tego może być wspomniany brak odpowiednich wejść w radiu, brak Bluetooth lub po prostu starszy typ urządzenia w naszym samochodzie.Transmiter nadaje się doskonale do niemal każdego typu radia, niezależnie od tego, czy jest to oryginalny system, czy dokupiliśmy go w późniejszym czasie. Warto przed samym zakupem upewnić się, że wybrany przez nas transmiter, będzie kompatybilny z urządzeniem, z którego chcemy odsłuchiwać pliki audio (smartfon, tablet). A zatem: jak działa transmiter w praktyce?Podłączenie i uruchomienie


Transmiter to małe, niepozorne urządzenie, które jest kompatybilne praktycznie z każdym typem radia samochodowego. Jego głównym zadaniem jest przesyłanie dźwięku z urządzenia zewnętrznego, takiego jak smartfon lub tablet, do naszego radia samochodowego. Brzmi to bardzo prosto i rzeczywiście takie właśnie jest. Sam proces instalacji urządzenia w samochodzie, nie powinien sprawić nikomu kłopotu. Nie musimy instalować żadnych dodatkowych gniazd, reorganizować miejsca, w celu znalezienia dodatkowej przestrzeni na nowy sprzęt, ani nawet martwić się o zasilanie transmitera. Działa on w oparciu o zasilanie z naszego samochodu, dlatego nie musimy się też martwić o jego ładowanie, czy też wymianę baterii.


Niektóre modele wymagają co prawda instalacji dodatkowej aplikacji na smartfonie, ale proces ten nie zajmie nam więcej niż kilka minut. Następnie wystarczy, że wepniemy transmiter do gniazda zapalniczki w samochodzie i go uruchomimy. Kolejnym krokiem jest sparowanie go z urządzeniem zewnętrznym, z którego pragniemy odsłuchać pliki audio, wcześniej przez nas wybrane. Może to być smartfon lub tablet. Nie ma to większego znaczenia i jest zależne wyłącznie od naszych preferencji. Nawiązanie połączenia jest możliwe dzięki Bluetooth, który paruje transmiter z telefonem. Zwykle nie trwa to dłużej, niż kilka sekund i nie sprawia żadnych kłopotów. Po udanym sparowaniu obu urządzeń, należy wybrać częstotliwość FM, na której ma pracować nasz transmiter. Ważne jest, aby wybrać częstotliwość, na której nie nadaje żadna stacja radiowa, w przeciwnym razie transmiter nie będzie w stanie przekazać dźwięku do naszego radia samochodowego. Po dokonaniu tego wyboru, w naszym radiu samochodowym należy ustawić dokładnie taką samą częstotliwość, jak ta, którą wybraliśmy w transmiterze. Większość transmiterów posiada funkcję zapamiętywania wybranych częstotliwości, dlatego nie musimy się martwić o każdorazowe ustawianie. W tym momencie, nasza praca jest już skończona i możemy cieszyć się muzyką z naszego smartfona lub tabletu we wnętrzu samochodu.


Jaki transmiter wybrać? Funkcje dodatkowe


Skoro wiemy już, jak działa transmiter, to warto przyjrzeć się z bliska funkcjom dodatkowym, które oferuje nam to niewielkie urządzenie. Poza oczywistym przekazem plików audio z urządzeń zewnętrznych do radia samochodowego, transmiter potrafi zaskoczyć swoją użytecznością także do wielu innych zadań. Skoro nasz smartfon został sparowany z transmiterem i możemy dzięki temu odsłuchiwać pliki audio w radiu, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby za pomocą tego urządzenia, prowadzić rozmowy telefoniczne. Transmiter doskonale nadaje się jako zestaw głośnomówiący, często oferując o wiele lepszą jakość dźwięku, niż proste zestawy tego typu dostępne na rynku. Dzieje się tak, dzięki wbudowanym reduktorom zakłóceń i szumów z otoczenia. Transmitery dostępne w sprzedaży, różnią się od siebie pod wieloma względami, ale producenci postarali się, aby jak najbardziej uprościć sterowanie rozmowami telefonicznymi. Większość modeli posiada zatem tylko niezbędne przyciski na swojej obudowie, które są odpowiedzialne za najprostsze czynności, takie jak parowanie i odbieranie połączeń. Bardziej zaawansowane rozwiązania oferują nam kilka dodatkowych funkcji, takich jak automatyczne odbieranie połączeń przychodzących. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które nawet w drodze chcą być w stałym kontakcie ze swoimi współpracownikami, rodziną i znajomymi.


Dzięki temu, że transmiter podłączony jest do gniazda zapalniczki w samochodzie, możemy skorzystać z kilku dodatkowych funkcji, które wymagają odpowiedniego napięcia. Większość transmiterów posiada wejście typu USB (niektóre więcej niż jedno), pozwalające nam na ładowanie telefonu lub tabletu, przy jednoczesnym używaniu ich do odsłuchu plików audio. Modele dostępne obecnie na rynku, posiadają różne napięcie w porcie USB, przeznaczonym do ładowania urządzeń zewnętrznych, dlatego warto upewnić się, że wybierzemy taki, który będzie odpowiadał naszym potrzebom. Nasz smartfon nie wyładuje się zatem zbyt szybko, pozwalając nam cieszyć się ulubioną muzyką dłużej, co zapewnia nasz transmiter. Co to właściwie oznacza dla naszej wygody? Możemy ładować telefon, nawigację, odsłuchiwać muzykę, ale także podpiąć do transmitera dodatkowe urządzenie zewnętrzne, np. pendrive, na którym znajdują się interesujące nas pliki. Jakby tego było mało, transmitery posiadają również wejścia na karty SD oraz port AUX, umożliwiając nam korzystanie z większej ilości zewnętrznych źródeł audio. Niektóre z transmiterów, które znajdziemy w sklepach, mają możliwość parowania więcej niż jednego urządzenia zewnętrznego naraz, co oznacza, że możemy korzystać jednocześnie z telefonu i tabletu.


Wyświetlacz


Transmitery różnią się od siebie posiadanymi funkcjami dodatkowymi, układem przycisków niezbędnych do sterowania, ale także posiadanymi wyświetlaczami. Wbrew pozorom i w tym przypadku, ma to spore znaczenie dla funkcjonalności transmitera. Klasyczne cyfrowe wyświetlacze pokażą nam podstawowe informacje, takie jak: wybrane pasmo FM, informacje o odtwarzanym pliku lub obecnie używany tryb (odtwarzania lub odbierania połączeń przychodzących). Transmitery z wyświetlaczem LED, pozwolą na odczytanie kilku dodatkowych informacji, które mogą znacząco podnieść komfort użytkowania. Będziemy w stanie sprawdzić stan naładowania akumulatora samochodowego, a także ręcznie wybrać utwór do odtworzenia, pasmo FM, a także sterować poziomem głośności. Wybór jest zależny od tego, czego właściwie oczekujemy od transmitera w naszym samochodzie. Niektórzy zadowolą się tylko podstawowymi funkcjami, inni, którzy najczęściej spędzają więcej czasu w trasie, będą zapewne bardziej wymagający. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert