Zdaniem eksperta
Wielu użytkowników samochodów decyduje się na zakup CB radia (ang. citizens' band radio, czyli radio pasma obywatelskiego). Dotyczy to zwłaszcza zawodowych kierowców, ale coraz więcej osób prywatnych również jest zainteresowanych instalacją urządzenia łączności w swoim pojeździe. Nie wymaga to uzyskania specjalnych pozwoleń, a może znacząco ułatwić przemieszczanie się na drogach. Jak ustawić CB radio? Przedstawiamy instrukcję montażu i konfiguracji!
CB radio AM czy FM? Jak je stosować?
Rozróżnienie na AM i FM dotyczy pasm pracy radia CB. AM to tzw. modulacja amplitudy (ang. amplitude modulation). Polega na utrzymywaniu stałej częstotliwości i fazy oraz skalowaniu amplitudy proporcjonalnie do sygnału audio. Skrótowiec FM oznacza modulację częstotliwości (frequency modulation), która opiera się na utrzymywaniu stałej amplitudy oraz zmianie częstotliwości fali w czasie (proporcjonalnie do sygnału audio).
W Polsce dostępne są urządzenia, które pracują w domyślnej modulacji AM. Niektóre modele posiadają dodatkową modulację – FM, która jest wykorzystywana w wielu krajach Europy Zachodniej. W praktyce pasma FM charakteryzują się lepszą jakością dźwięku z uwagi na mniejszą liczbę zakłóceń. Jakość połączenia radiowego jest także uzależniona od prawidłowego montażu i zestrojenia anteny CB z radiem.
CB radio – jak je skalibrować?
Dostępne na rynku radia CB często są sprzedawane w komplecie z kompatybilną anteną oraz kablem niezbędnym do połączenia tych dwóch urządzeń. Jeżeli zestaw nie zawiera któregoś z tych elementów, należy go dokupić. Aby przeprowadzić strojenie anteny, trzeba również zaopatrzyć się w reflektometr (miernik SWR).
Jak ustawić CB radio?
Umieść samochód na otwartej przestrzeni, w dużej odległości od linii wysokiego napięcia. Następnie postępuj według poniższych kroków.
Co zrobić, jeżeli ustawienie CB radia się nie powiodło? W zależności od tego, jakie odczyty wskazuje reflektometr, rozwiązania problemu mogą być różne.
Jeżeli pręt antenowy nie ma funkcji wsuwania, możesz nieznacznie go skrócić. Pamiętaj, aby robić to stopniowo, ponieważ wszelkie zmiany tego typu są nieodwracalne, a konsekwencją nadmiernego skrócenia anteny jest całkowita niemożność jej zestrojenia. Jeśli wyżej opisane czynności nie przynoszą rezultatu i miernik wciąż wskazuje wartość między 1,5 a 3, może to oznaczać, że doszło do uszkodzenia kabla lub anteny.