Poradniki Eksperta

Jak ustawić CB radio – instrukcja krok po kroku

Wielu użytkowników samochodów decyduje się na zakup CB radia (ang. citizens' band radio, czyli radio pasma obywatelskiego). Dotyczy to zwłaszcza zawodowych kierowców, ale coraz więcej osób prywatnych również jest zainteresowanych instalacją urządzenia łączności w swoim pojeździe. Nie wymaga to uzyskania specjalnych pozwoleń, a może znacząco ułatwić przemieszczanie się na drogach. Jak ustawić CB radio? Przedstawiamy instrukcję montażu i konfiguracji!


jak ustawić CB radio


CB radio AM czy FM? Jak je stosować?


Rozróżnienie na AM i FM dotyczy pasm pracy radia CB. AM to tzw. modulacja amplitudy (ang. amplitude modulation). Polega na utrzymywaniu stałej częstotliwości i fazy oraz skalowaniu amplitudy proporcjonalnie do sygnału audio. Skrótowiec FM oznacza modulację częstotliwości (frequency modulation), która opiera się na utrzymywaniu stałej amplitudy oraz zmianie częstotliwości fali w czasie (proporcjonalnie do sygnału audio).


W Polsce dostępne są urządzenia, które pracują w domyślnej modulacji AM. Niektóre modele posiadają dodatkową modulację – FM, która jest wykorzystywana w wielu krajach Europy Zachodniej. W praktyce pasma FM charakteryzują się lepszą jakością dźwięku z uwagi na mniejszą liczbę zakłóceń. Jakość połączenia radiowego jest także uzależniona od prawidłowego montażu i zestrojenia anteny CB z radiem.CB radio – jak je skalibrować?


Dostępne na rynku radia CB często są sprzedawane w komplecie z kompatybilną anteną oraz kablem niezbędnym do połączenia tych dwóch urządzeń. Jeżeli zestaw nie zawiera któregoś z tych elementów, należy go dokupić. Aby przeprowadzić strojenie anteny, trzeba również zaopatrzyć się w reflektometr (miernik SWR).


Jak ustawić CB radio? 


Umieść samochód na otwartej przestrzeni, w dużej odległości od linii wysokiego napięcia. Następnie postępuj według poniższych kroków.


 1. Zamontuj CB radio oraz antenę w miejscach docelowych.

 2. Podłącz oba urządzenia do reflektometru (miernika SWR), kierując się oznaczeniami na jego obudowie.

 3. W parametrach radia wybierz kanał 20 (27,200 Mhz).

 4. Na reflektometrze ustaw pozycję FWD (fala padająca).

 5. Naciśnij przycisk nadawania na gruszce mikrofonu radia.

 6. Używając pokrętła w mierniku, ustaw wychylenie wskazówki, tak aby znalazła się w  pozycji SET.

 7. Na reflektometrze wybierz pozycję REF (fala odbita).

 8. Trzymając przycisk nadawania na gruszce mikrofonu radia, odczytaj wartość – prawidłowe wskazanie mieści się w zakresie 1-1,5.

 9. Powtórz pomiar na skrajnych kanałach – antena działa prawidłowo, jeżeli najlepsze wskazanie jest na kanale 20, natomiast na skrajnych wskazówka miernika jest lekko wychylona.


Co zrobić, jeżeli ustawienie CB radia się nie powiodło? W zależności od tego, jakie odczyty wskazuje reflektometr, rozwiązania problemu mogą być różne. 


 1. Wartość między 1,5 a 3

Spróbuj ponownie zestroić antenę, postępując zgodnie z wymienionymi wyżej krokami.

 1. Kanał 1. ma najlepsze wskazania, a kanał 40. – najgorsze

Wsuń pręt antenowy.

 1. Kanał 40. ma najlepsze wskazania, a kanał 1. – najgorsze

Wysuń pręt antenowy.


Jeżeli pręt antenowy nie ma funkcji wsuwania, możesz nieznacznie go skrócić. Pamiętaj, aby robić to stopniowo, ponieważ wszelkie zmiany tego typu są nieodwracalne, a konsekwencją nadmiernego skrócenia anteny jest całkowita niemożność jej zestrojenia. Jeśli wyżej opisane czynności nie przynoszą rezultatu i miernik wciąż wskazuje wartość między 1,5 a 3, może to oznaczać, że doszło do uszkodzenia kabla lub anteny.Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert