Poradniki Eksperta

Połączenie telefonu z telewizorem, za pomocą kabla HDMI to zdecydowanie najprostsza z możliwości. Dodatkowo zapewni największą stabilność przesyłu danych, dzięki czemu będzie najlepszym wyborem dla osób, które chcą grać w ulubione gry na większym ekranie. Nie będą wtedy narażone na przykład na opóźnienia w trakcie rozgrywki. Poznaj również inne sposoby na to, jak podłączyć telefon do telewizora.

Połączenie telefonu do telewizora bez Smart TV


Aby podłączyć telefon do telewizora bez smart TV, konieczny będzie zakup specjalnego adaptera HDMI do smartfonu, nazywanego MHL, czyli Micro-USB – HDMI. Wystarczy tylko w odpowiedni sposób podpiąć kabel i gotowe! W przypadku nowszych smartfonów należy po prostu wybrać inny rodzaj przejściówki HDMI do telefonu z wtyczką USB–C, na przykład model marki UNITEK. Takie rozwiązanie nie jest jednak całkowicie pozbawione wad. Podczas udostępniania ekranu na telewizor, smartfon zużywa duże ilości energii. 


Dlatego też konieczne może być jego dodatkowe podłączenie do stałego źródła prądu. Do tego celu można wykorzystać typ przejściówki z wbudowaną możliwością podłączenia do stałego źródła zasilania lub, jeżeli w Twoim smartfonie występuje taka możliwość, skorzystać z ładowania bezprzewodowego. Jeżeli jesteś posiadaczem jednego z najnowszych modeli TV i poszukujesz sposobu na to, jak podłączyć smartfon do telewizora przez USB, możesz zrobić to dokładnie w ten sam sposób, w jaki łączy się je za pomocą kabla HDMI. Oba połączenia mają takie same plusy i minusy.


Telewizory w naszej ofercie:

Jak połączyć telefon z telewizorem bez HDMI?


Bezpośrednie połączenie telefonu z TV za pomocą technologii bezprzewodowej z pewnością będzie możliwe wyłącznie w przypadku najnowszych urządzeń, przede wszystkim z funkcją Smart TV, obsługą wielu formatów HDR i technologią Local Dimming Pro, zapewniającą perfekcyjny kontrast. Pamiętaj też, że jeśli chcesz połączyć jakiekolwiek urządzenie mobilne do telewizora, musisz zrobić to za pomocą Wi-Fi. Poprzez Bluetooth, niestety, nie jest to możliwe.


Transmitowanie obrazu z telefonu na TV przez Wi-Fi może nie być wystarczające na przykład dla graczy, ponieważ mogą przy tym wystąpić pewne opóźnienia w przesyłaniu sygnału. Nie będą jednak znaczące, jeśli chcesz na przykład obejrzeć film, odtwarzać pliki muzyczne czy przeprowadzić pokaz slajdów. Jeżeli jednak nie możesz pozwolić sobie na opóźnienia w przesyłaniu danych, lepiej wybierz transmitowanie obrazu z telefonu na TV przez kabel USB lub HDMI. 


Oczywiście, zanim spróbujesz połączenia smartfonu z telewizorem, musisz sprawdzić, czy Twój odbiornik na pewno obsługuje umożliwiającą to technologię. Jeśli nie masz pewności, jakie funkcje posiada Twój odbiornik, możesz sprawdzić ewentualne opcje łączności, wyszukując dany model w internecie. Jeśli okaże się, że Twój telewizor posiada funkcję Smart TV, czyli ma możliwość połączenia się z internetem, kolejnym krokiem będzie odnalezienie Twojego routera w menu odbiornika, a następnie na smartfonie, który chcesz do niego podłączyć, oraz połączenie się z internetem.


jak połączyć smartfon z telewizorem
jak połączyć smartfon z telewizorem

Obecnie najczęściej stosowana jest technologia łączności bezprzewodowej, która pozwala bezpośrednio połączyć oba urządzenia. Niekiedy mówi się o niej jako o sposobie na to, jak połączyć się z telewizorem przez telefon za pomocą wirtualnego kabla. Sposób to tzw. Wi-Fi-Direct, w którym często wykorzystywana jest aplikacja o nazwie Miracast. Pozwala zarówno na dzielenie zawartości smartfonu z telewizorem, jak i duplikowanie ekranu. Po jej zainstalowaniu wyszukaj opcję aktywowania innych urządzeń na swoim telewizorze, po czym odnajdź sam telewizor na swoim smartfonie. 


Więcej szczegółów na temat tego, jak podłączyć telefon do telewizora bez HDMI, najlepiej poszukać w instrukcjach obsługi swoich urządzeń. Każdy model może posiadać odpowiadające za to funkcje w innych miejscach, a nawet pod inną nazwą. Poza aplikacją Miracast, którą należy wirtualnie pobrać ze sklepu, istnieją także inne, które znajdują się już w fabrycznie nowym produkcie, jak np. Smart View, Screen Mirroring czy Smart Share. Czasem tę opcję znajdziesz też pod nazwą ,,Szybkie połączenie’’. 


Przykładowo, w przypadku Smart View zyskujemy odpowiedź na pytanie, jak połączyć telefon z telewizorem Samsung, natomiast Smart Share jest rozwiązaniem problemu, jak połączyć telefon z telewizorem LG. W przypadku telewizora Sony może to być z kolei funkcja nazwana po prostu Wi-Fi Direct. Wszelkiego typu łączność w telewizorze Panasonic możesz przeprowadzać dzięki nowoczesnemu systemowi VIERA.

Jak połączyć telewizor z telefon przez aplikację?


Jeśli nie wiesz jak podłączyć telefon do telewizora lub nie możesz znaleźć na swoim telewizorze opcji połączenia z innym urządzeniem, zainstaluj wspomnianą już aplikację Miracast zarówno na swoim odbiorniku, jak i telefonie. Następnie w telewizorze wybierz funkcję o tej samej nazwie, a na smartfonie opcję Screen Mirroring. Na dużym ekranie zobaczysz ekran swojego telefonu. Twój telewizor nie ma wbudowanego modułu Smart TV? Nie oznacza to, że musisz kupować nowy odbiornik. Możesz po prostu zainwestować w przystawkę Smart TV, który pozwoli Ci połączyć się z internetem na dużym ekranie, a także umożliwi łączność z innymi urządzeniami podłączonymi do sieci. Jest to, poza komunikacją przewodową, najlepszy sposób na to, jak podłączyć telefon do starego telewizora. Większość przystawek tego typu korzysta z systemu Android, jedynie te produkowane przez Apple będą korzystać z tv OS.


Obraz z telefonu na TV – telefon jako pilot

Możliwości Twojego smartfona to nie tylko przesyłanie obrazu na telewizor czy pełnienie funkcji pada podczas grania. Możesz również sterować większością funkcji w swoim odbiorniku za pomocą specjalnej aplikacji, czyniąc z niego pilot do telewizora. Ogromną wygodą jest tu przede wszystkim dostępność funkcji, których najczęściej próżno szukać w tradycyjnym pilocie TV, w tym zdalne sterowanie kursorem na ekranie czy nawet wpisywanie tekstu bezpośrednio na swoim smartfonie. Możesz zrobić to za pomocą podczerwieni, jeżeli Twój telefon posiada port irDA.

jak połączyć smartfon z telewizorem

Jeżeli nie ma takiej opcji, zawsze możesz pobrać specjalną aplikację. Mogą to być np. Smart TV Remote dla firmy Samsung, Video & TV SideView, Remote dla Sony lub LG TV Remote dla marki LG. Sposobem na to, jak połączyć telefon z telewizorem Philips, będzie z kolei Philips TV Remote. Po ich zainstalowaniu na telefonie wystarczy tylko, że podłączysz oba urządzenia do tej samej sieci Wi-Fi. Sposoby na to, jak połączyć telefon z telewizorem, zwykle nie są trudne, a te nieco bardziej skomplikowane, jak połączenie bezprzewodowe, wystarczy przeprowadzić tylko raz, by później łączyć się już bez kłopotu.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756