Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaki powerbank wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Data dodania: 27-07-2023
powerbank 50000mah

Nasze plecaki, torby i kieszenie, są wypełnione elektronicznymi gadżetami, które potrzebują energii. W domu do ich zasilenia możemy wykorzystać ładowarki, a w podróży przydatny będzie powerbank. Na co zwrócić uwagę wybierając konkretny model, dowiesz się z naszego poradnika. Zaprezentujemy w nim najważniejsze parametry oraz funkcje, w jakie powinna być wyposażona przenośna ładowarka. Dowiesz się także, czy powerbank może być transportowany w samolocie oraz jakim ograniczeniom podlega przewożenie go. Sprzęt powinieneś dopasować do urządzeń, które ma zasilać. Dlatego podpowiemy np. jaki powerbank wybrać do laptopa czy iPhone’a. Oprócz parametrów technicznych, ważny jest także design. Obudowa urządzenia powinna być trwała. W końcu powerbank zazwyczaj będzie nam towarzyszył w podróży, więc musi być odporny na jej trudy.

Jaką pojemność powinien mieć powerbank?

Do magazynowania energii powerbank wykorzystuje ogniwa litowo-jonowe lub litowo-polimerowe o napięciu ok. 3,6-3,7 V. Pojemność jest podstawowym parametrem, który określa użyteczność przenośnej ładowarki. Im jest większa, tym więcej razy doładujesz smartfon lub inny elektroniczny gadżet. Pamiętaj jednak, że duża pojemność nie bierze się z niczego, a po prostu z większej liczby ogniw zasilających. Dlatego akumulator o dużej pojemności będzie miał większe wymiary oraz masę. Wobec tego jaki powerbank wybrać?


Jeśli nie masz dużych wymagań, to możesz rozważyć modele o pojemności ok. 5000-6000 mAh. Taki powerbank pozwoli na jednokrotne naładowanie większości smartfonów i będzie miał niewielkie wymiary. Trzeba jednak przyznać, że poza tym jego możliwości są dosyć ograniczone. Na dłuższe wyjazdy czy wędrówki, polecamy przenośne ładowarki o pojemności przynajmniej 10000 mAh. Nie są wcale dużo większe, a pozwolą na naładowanie kilku urządzeń.


Jaki powerbank wybrać, aby był uniwersalny? Dużą popularnością cieszą się modele o pojemności 20000 mAh. Zawdzięczają to kilku cechom. Są dostępne w dosyć przystępnych cenach, a wbudowane akumulatory pozwalają nawet kilkukrotnie naładować telefon. Modele o większej mocy poradzą sobie nawet z zasileniem kompaktowego laptopa. Oprócz tego, taki powerbank nie ma dużych wymiarów, więc zajmie mało miejsca w bagażu. Na rynku są dostępne przenośne ładowarki o większej pojemności, zazwyczaj do 26800 mAh. Takie ograniczenie wynika z wymogów prawa lotniczego.

Powerbank do samolotu

Zasady przewozu urządzeń elektronicznych z akumulatorami litowo-jonowymi definiują przepisy linii lotniczych. Nie zaleca się jednak transportowania ich w bagażu rejestrowanym, m.in. ze względu na ryzyko uszkodzenia. Względem powerbanków przepisy są bardziej restrykcyjne, gdyż dozwolone jest przewożenie ich na pokładzie tylko w bagażu podręcznym, a ponadto nie można używać ich w trakcie lotu. Decydują o tym względy bezpieczeństwa, ponieważ wadliwy akumulator litowo-jonowy może spowodować zapłon.


Przepisy jasno definiują też, ile wynosi dopuszczalna pojemność przewożonego powerbanku. Bez ograniczeń można przewozić modele o pojemności do 100 Wh, czyli ok. 27000 mAh. Dlatego właśnie 26800 mAh to często wartość graniczna dla większości powerbanków konsumenckich. Przenośne ładowarki o pojemności od 100 do 160 Wh również mogą być transportowane w bagażu podręcznym na pokładzie samolotu. Jednak wcześniej należy o takim zamiarze poinformować linie lotnicze i od ich wewnętrznych regulacji zależy udzielenie zgody na przewiezienie przedmiotu. Akumulatorów przekraczających pojemność 160 Wh nie można wnosić na pokład. Jeśli więc zastanawiasz się jaki powerbank wybrać do samolotu, to najlepiej zdecyduj się na model o pojemności do 100 Wh.

Złącza w powerbanku

Podstawowe modele przenośnych ładowarek nie są bogato wyposażone. Mają jeden wyjściowy port USB-A oraz nieco już przestarzałe złącze microUSB. To wiąże się z pewnymi ograniczeni, czyli ładowanie z mocą maksymalnie 10 W i tylko jednego urządzenia jednocześnie. Zdecydowanie warto wybrać model, który jest wyposażony w więcej niż jedno wyjście USB-A, chociażby po to, żeby razem zasilić telefon oraz np. słuchawki czy inne akcesoria.


Powerbank z dużą liczbą portów jest dobrym wyborem, jeśli często ładujesz kilka urządzeń. W wypadku niektórych modeli z funkcją Pass-Through może on pełnić funkcję wieloportowej ładowarki. Dziś przez złącze USB ładujemy bardzo dużo urządzeń, nie tylko smartfony, ale i szczoteczki, kamerki, golarki czy aparaty i wiele innych. Możliwość zasilenia ich jednocześnie jest z pewnością dużym ułatwieniem w podróży. Dzięki temu, podczas krótkiej wizyty w hotelu, już nie będziesz musiał wybierać, który sprzęt naładować.


Coraz częściej w przenośnych ładowarkach znajdziemy także złącze USB-C. W niektórych modelach może ono działać obustronnie. Oznacza to, że przy jego pomocy naładujesz powerbank, jak i zasilisz urządzenia. Standard ten cieszy się coraz większą popularnością i jest już powszechnie wykorzystywany w nowych smartfonach. Kolejną z zalet, jest możliwość szybkiego ładowania z większą mocą. Zależy to jednak od standardów obsługiwanych przez powerbank.

Jaki powerbank wybrać

Powerbank z szybkim ładowaniem

Ładowarki naszych telefonów są często wyposażone w funkcję szybkiego ładowania. Jest ona niezbędna ze względu na stosowanie bardzo pojemnych akumulatorów. Ładowanie ich standardową mocą portu USB, która wynosi 5 W zajęłoby kilka godzin. Jeśli więc zastanawiasz się jaki powerbank wybrać, to na pewno powinien to być model z szybkim ładowaniem. Bardzo duża liczba przenośnych ładowarek jest kompatybilna z technologią Quick Charge oraz oferuje ładowanie mocą 18 W. W wypadku urządzeń mobilnych, faktycznie jest to duże ułatwienie i przyspieszenie.


Jeszcze większe możliwości oferuje standard USB Power Deilvery. Obsługuje on moc aż do 100 W. W praktyce oczywiście zależy to od konkretnego modelu powerbanku i zazwyczaj jest ona mniejsza. W ofercie dostępne są jednak akumulatory ładujące z mocą np. 27, 45 lub nawet 65 W. Pamiętaj o tym, że producenci często stosują własne standardy szybkiego ładowania. Część z nich funkcjonuje jednak w ramach takich technologii jak Quick Charge czy USB Power Delivery, ale np. z ograniczoną mocą. Jeśli chcesz wykorzystać pełnię możliwości telefonu, wybierz kompatybilne akcesorium.


Jak wspominaliśmy na samym początku, powerbanki mają akumulatory o dużej pojemności. W skrajnych przypadkach uzupełnienie energii przy standardowej mocy portu USB – 5 W, trwałoby nawet kilkanaście godzin. Dlatego tak ważne jest, aby powerbank posiadał funkcję szybkiego ładowania, ponieważ skraca ona ten czas do maksymalnie kilku godzin.


Aby skorzystać z szybkiego ładowania powinieneś zaopatrzyć się także w dobrej jakości przewody. Renomowani producenci kabli, w specyfikacji informują z jakimi standardami są one kompatybilne i jak dużą moc mogą przesłać.

Powerbank do laptopa

Powinieneś zwrócić uwagę na moc ładowania, jeśli jest Ci potrzebny powerbank do laptopa. Z takiego zasilania można skorzystać w przypadku komputerów wyposażonych w port USB-C. Niektóre z nich mogą wymagać, aby urządzenie oferowało odpowiednią moc. Przykładem jest Apple, które do 13-calowego MacBooka Air rekomenduje ładowarkę o mocy 30 W. Taką samą wartość powinien udostępniać także powerbank. Jeszcze wyższe wymagania stawia pod tym względem 13-calowy MacBook Pro, który potrzebuje ładowania o mocy 61 W. Pamiętaj, że oprócz tego ważna jest pojemność. Notebooki mają znacznie większe akumulatory. Dlatego jako powerbank do laptopa, wybierz model o dużej pojemności.

jaki powerbank wybrać

Jaki powerbank do iPhone’a wybrać?

Szybkie ładowanie znajdziesz również w smartfonach Apple. Jaki powerbank wybrać, aby wykorzystać możliwości oferowane przez iPhone’a? Jak informuje producent, do uzyskania pełnej prędkości przy ładowaniu smartfona Apple  wymagany jest zasilacz o mocy 20 W, najlepiej wykonany przez Apple. W praktyce jednak dopuszcza się stosowanie zasilaczy innych firm, które spełniają wymagania specyfikacji standardu USB Power Delivery. Wybierając powerbank do iPhone’a, zwróć więc uwagę na kompatybilność z tą technologią. Urządzenie nie musi oferować mocy aż 20 W, jak podaje Apple do szybkiego ładowania z nieco mniejszą prędkością wystarczy nawet 18 W.

Bezprzewodowy powerbank – jaki wybrać? Dodatkowe funkcje

Bezprzewodowe ładowanie, cieszy się coraz większą popularnością. Powerbank również może być w nie wyposażony. Zdecydowanie najbardziej rozpowszechniona jest technologia ładowania indukcyjnego QI. Większość dostępnych modeli, pozwala na uzyskanie mocy wynoszącej 10 watów. Jest to więc odczuwalnie mniej, niż wartości oferowane przez szybkie ładowanie przewodowe. Zaletą jest oczywiście łatwość obsługi, gdyż nie potrzebujesz żadnego przewodu. Wystarczy położyć smartfon i rozpocząć ładowanie. Docenisz to zwłaszcza, w przypadku smartwatchy. Niektóre modele oprócz dedykowanego przewodu, dysponują także funkcją ładowania bezprzewodowego. Akumulatory zegarków, nie mają dużej pojemności. Dlatego jeśli zastanawiasz się jaki powerbank wybrać do smartwatcha, to warto postawić na model bezprzewodowy.

Jak dbać o powerbank?

Przenośne ładowarki nie wymagają z Twojej strony specjalnej troski. Jest jednak kilka zasad, o których warto pamiętać, aby działały one długo i bezawaryjnie. Przede wszystkim, nie narażaj urządzenia na działanie skrajnych temperatur. Staraj się zawsze korzystać z powerbanku w temperaturze powyżej 0 stopni Celsjusza. Będzie on wtedy bardziej efektywny. Znacznie groźniejsze są jednak wysokie temperatury, bowiem mogą doprowadzić nawet do wybuchu akumulatorów. Oczywiście nie powinieneś się tego nadmiernie obawiać. Pamiętaj jednak, aby nie wystawiać powerbanku na działanie silnych promieni słonecznych, które mogłyby spowodować nadmierny wzrost temperatury. Powerbank jest dosyć prostym produktem, więc i jego eksploatacja jest łatwa. Musisz jednak wystrzegać się podróbek. Oferują one wątpliwą jakość i wydajność oraz mogą być przez to niebezpieczne. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jaki powerbank wybrać, to zdecyduj się na produkt z oficjalnej krajowej dystrybucji, renomowanej marki i pochodzący od zaufanego sprzedawcy. Tylko spełnienie tych warunków, stanowi gwarancję jakości oraz Twojego bezpieczeństwa.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu powerbanka?

Jeśli dużo podróżujesz, kluczową informacją może być ciężar i rozmiar urządzenia. Powerbanki o dużej pojemności, zazwyczaj są cięższe i większe, a ma na to wpływ wielkość poszczególnych ogniw. Jeśli potrzebujesz urządzenia o określonej wadze lub wymiarach, zapoznaj się z nimi przed zakupem. Taka wiedza pozwoli Ci łatwiej zaplanować spakowanie się. Warto szukać modeli, które posiadają wskaźnik poziomu naładowania. Pozwala on za pomocą diod LED, poinformować użytkownika o stanie baterii powerbanka. Im więcej lampek świeci, tym bardziej zapełniony jest akumulator urządzenia. Szczegółowe znaczenie sygnałów świetlnych, wyjaśnia przeważnie producent za pomocą dołączonej instrukcji obsługi.


Niektóre powerbanki posiadają także wbudowany przewód, który pozwala zapomnieć o konieczności skompletowania sprzętu przed wyjazdem. Dostępne są także modele sprzedawane w zestawie z kilkoma kablami, które posiadają różne złącza. W takim wypadku, powerbank staje się uniwersalny i z jego pomocą można naładować wiele innych urządzeń, które potrzebują energii elektrycznej do pracy. Co istotne, dostępne są także takie modele, które posiadają kilka gniazd ładowania. Zazwyczaj są to powerbanki o większej pojemności. Wtedy możesz ładować na przykład dwa smartfony jednocześnie. To bardzo wygodne. Sprawdź przed zakupem, czy dodatkowe złącza nie posiadają przypadkiem różnego natężenia pracy. Oznaczać to będzie, że jedno z nich może być szybsze.


Funkcjonalnym dodatkiem, jest bez wątpienia port USB-C Power Delivery, który pozwala szybko ładować nie tylko podłączone urządzenia, ale również sam powerbank. W ten sposób, możesz doładować wszystkie swoje sprzęty jednocześnie. Takie rozwiązanie przydaje się szczególnie w przerwie podróży. Skoro już jesteśmy przy turystyce, należy wspomnieć o specjalnym typie powerbanków. Dostępne są modele, ładowane za pomocą solarów. Niewielkie panele fotowoltaiczne pozwalają gromadzić energię elektryczną także tam, gdzie dostęp do sieci jest utrudniony lub zwyczajnie niemożliwy. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyś naładował ogniwa także za pomocą gniazdka elektrycznego. Wybierając powerbank, nie szukaj urządzenia możliwie najtańszego. Choć cena nie zawsze jest regułą, nie powinno się oszczędzać na tego typu sprzęcie. Tylko jakościowe konstrukcje są wydajne i jednocześnie bezpieczne dla urządzeń, które ładujesz za ich pomocą.

Co ma wpływ na żywotność powerbanka?

Możesz zastosować kilka podstawowych zasad, które pozwalają zapewnić powerbankowi długą żywotność. Na pewno staraj się unikać, podłączania przewodów wątpliwej jakości. Jeśli producent dołączył od zestawu przewody, używaj tylko ich. Staraj się ładować powerbank do końca, jednocześnie rozładowując go maksymalnie. Jeśli nie używasz urządzenia, staraj się co jakiś czas je naładować. W ten sposób utrzymasz ogniwa w dobrej kondycji. Choć baterie litowo-jonowe pozbawione są już pamięci, warto stosować się do tej zasady. Powerbank staraj się przechowywać w miejscu suchym i ciepłym. Jeśli jesteś poza domem, znajdź kieszeń w plecaku, która zapewni urządzeniu dobre warunki.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756