Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaki projektor do bajek? Wybierz projektor dla dzieci

 2023-08-25 

Projektory istnieją na rynku już od długiego czasu, ale przez większość swojej historii, były wykorzystywane głównie do profesjonalnych celów. Stosowano je w biurze lub szkole, a w domu były raczej ekstrawaganckim gadżetem. Ostatnie lata, pokazały jednak, że dynamicznie rozwijający się rynek technologii i elektroniki, pozwala na zaadaptowanie projektorów do wielu codziennych funkcji, których wcześniej nie braliśmy nawet pod uwagę. Jedną z nich jest projektor do bajek.

Projektory na salonach

Projektory, podobnie jak komputery stacjonarne, przeszły długą drogę, zanim ich używanie stało się czymś zupełnie normalnym w niemal każdym domostwie. Głównymi przyczynami tej sytuacji były oczywiście ograniczenia wynikające z natury samego urządzenia. Projektory sprzed kilku, kilkunastu lat, był nieporęcznymi molochami, które topornie wtaczało się do pomieszczeń biurowych, czy sal lekcyjnych. Większość z nas ma zapewne w pamięci taką sytuację, więc nietrudno przywołać z pamięci obrazy, jak takie projektory wyglądały. Podobnie jak w przypadku niemal każdego urządzenia, także i w tym przypadku doszło w końcu do efektu miniaturyzacji, co pozwoliło na jego szersze zastosowanie. Od kilku lat zatem projektory zaczęły masowo pojawiać się w domach, a ich zastosowanie okazuje się naprawdę szerokie. Skupmy się jednak na jednym z najciekawszych, czyli projektorach do bajek.

Projektor do bajek w naszej ofercie:

Obraz – parametr kluczowy

Decydując się na kupno projektora do bajek, pierwszym pytaniem, na które musimy sobie odpowiedzieć, jest: czego dokładnie oczekujemy od tego typu urządzenia. Na rynku obecnych jest aktualnie wiele rozwiązań technologicznych, oferujących szerokie spektrum zastosowań projektora do bajek. Najważniejszą funkcją takiego projektora jest oczywiście wyświetlanie obrazu, ale wybranie odpowiadającego nam rozwiązania nie jest już takie proste. Musimy uświadomić sobie, że projektor przeznaczony do wyświetlania bajek niekoniecznie musi spełniać takie same wymagania, jak projektor do filmów. Ogromna większość animacji dla najmłodszych posiada proste obrazy, daleko mniej skomplikowane niż typowy, rzeczywisty obraz w filmie. Nie oznacza to jednak, że kompletnie powinniśmy zapomnieć o jakości obrazu. Wręcz przeciwnie. Animacje będą o wiele lepiej wyglądać, jeśli wybierzemy odpowiedni model urządzenia.

Niezmiernie ważny kontrast

Najistotniejszą cechą, na którą musimy zwrócić uwagę, to jest kontrast, jaki posiada projektor do bajek. Na rynku możemy bez problemu odszukać urządzenia oferujące zakres od 1:1000 aż do nawet 1:40000. Czym jest kontrast i dlaczego jest tak ważny? Jest to współczynnik określający różnicę jasności najciemniejszego i najjaśniejszego punktu na wyświetlaczu. W praktyce oznacza to, że im większy będzie taki kontrast, tym lepszy jakościowo otrzymamy obraz. Nietrudno zatem domyślić się, że projektory oferujące większy kontrast będą także w stanie zapewnić nam lepszą jakość obrazu. Nie bez przyczyny wspomnieliśmy jednak wyżej, że animacje nie są aż tak skomplikowane wizualnie, jak filmy. W przypadku projektora do bajek możemy ze spokojem ustalić dolną granicę kontrastu na 1:6000. Taki parametr zapewni nam naprawdę dobrą jakość wyświetlanego obrazu.

Technologie DLP i LCD

Skoro już ustaliliśmy, jak powinien wyglądać kontrast, warto przyjrzeć się pozostałym, nie mniej istotnym cechom obrazu, które posiada rzutnik do bajek. Na rynku obecne są dwa typy projektorów, które oferują różne podejście do wyświetlania obrazów.


Pierwszym z nich są projektory DLP. Wykorzystują one technologię mikroluster, których zadaniem jest odbijanie albo rozpraszanie światła. W projektorze typu DLP znajduje się nawet kilka tysięcy takich mikroluster, dzięki czemu wyświetlany obraz jest wyjątkowo wyraźny, cechujące się głębokim nasyceniem czerni oraz wspomnianym wyżej kontrastem. Tego typu rzutniki stosuje się w niemal każdym profesjonalnym kinie. Niestety charakteryzują się przy tym niższą jasnością wyświetlanego obrazu, o czym opowiemy szerzej za moment.


Drugim typem są projektory LCD. Działają na podobnej zasadzie, jak projektory DLP, z tą różnicą, że do tworzenia obrazu, zamiast mikroluster, wykorzystują polaryzację światła. Tego typu rzutniki oferują zdecydowanie ostrzejszy obraz, a także odwzorowanie kolorów.


Projektory DLP i LCD mają swoje unikatowe cechy, które powinniśmy brać pod uwagę, przy wyborze odpowiedniego dla nas urządzenia.

Jasność obrazu

Nie mniej ważną cechą, którą posiada każdy projektor do bajek, jest jasność obrazu. Jest to istotne głównie ze względu na warunki, w których projektor będzie używany. Jasność obrazu wyraża się w jednostkach ANSI lumenów, i nie ma co ukrywać, że im jest ona wyższa, tym lepiej. Projektory z niskim ANSI, rzędu 1000, mogą mieć problem z odpowiednim wyświetlaniem obrazu w ciągu dnia. Skutecznie może to popsuć dziecku zabawę z seansu, skazując je na oglądanie ulubionych animacji wyłącznie po zmroku albo przy zasłoniętych oknach. Najbezpieczniej jest zatem wybrać rzutnik do bajek z wartością ANSI od 2000 w górę. Wówczas możemy być pewni, że niezależnie od warunków panujących w pomieszczeniu, bajki będą wyraźne i nasycone kolorami.


Żarówka, która odpowiedzialna jest za jasność światła, to jeden z najistotniejszych elementów całego urządzenia. Jej jakość, jasność oraz przede wszystkim żywotność, decyduje o jakości wybranego przez nas projektora, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na ten element. Najważniejsze, aby lampa umieszczona w rzutniku miała jasność przynajmniej 2000 ANSI lumenów, ale musimy pamiętać, że im większa jest jasność lampy, tym bardziej skraca się jej długość pracy. Warto jednak poświęcić dodatkowe środki i wybrać model, który połączy te dwie cechy, dając nam projektor do bajek działający bez żadnych awarii przez długi czas. Powinniśmy zatem skupić swoją uwagę na lampach gwarantujących długość pracy od 2000-2500 godzin, co da nam naprawdę długi czas, bez zbędnych niepokojów o poziom pracy urządzenia.

Proporcje obrazu

Przy wyborze urządzenia, jakim jest rzutnik do bajek, wiele osób pomija kilka mniej istotnych, ale nie mniej ważnych funkcji, które mogą nam bardzo ułatwić korzystanie z tego typu urządzenia. Projektor musi być podłączony do innego urządzenia, z którego obraz będzie pochodzić. Podczas przesyłania, obraz często traci na jakości, głównie nie przez sam projektor, ale różne proporcje wyświetlania pomiędzy jego źródłem a samym projektorem. Warto zatem zwrócić uwagę, do jakich proporcji został przystosowany rzutnik i porównać je z proporcjami, które posiada nasze źródło (może to być laptop, komputer stacjonarny, tablet). Najczęściej spotykane proporcje to: 6:9, 16:10 i 4:3 i to do ich wyświetlania powinien być przystosowany projektor do bajek. Wówczas będziemy mieć pewność, że podczas przesyłania i wyświetlania obrazu nie dojdzie do niepotrzebnych problemów, w postaci źle przyciętego obrazu, lub jego niższej jakości. Zdecydowana większość projektorów dostępnych na rynku jest przystosowana do tego typu proporcji, ale lepiej upewnić się o tym przed dokonaniem zakupu.

Niezbędne dodatki

W celu zapewnienia sobie jak największej wygody użytkowania powinniśmy upewnić się, że rzutnik ma przynajmniej kilka z poniższych funkcji.


Zoom – funkcja dobrze znana, chociażby z aparatów fotograficznych, która w projektorach działa dokładnie na tej samej zasadzie. Ustawienie odpowiedniej ostrości obrazu przy jego pomocy, to niemal podstawowe zadanie, jakie musimy wykonać po uruchomieniu bajki. W zależności od odległości, w jakiej znajduje się projektor od powierzchni, na której ma wyświetlać obraz (np. ściana lub tablica), należy odpowiednio skorygować go przy pomocy zoomu.


Złącza – im więcej, tym lepiej. W tym przypadku nie powinniśmy ograniczać się do zaledwie kilku podstawowych wejść i wyjść. Większa ich ilość i rodzaj zapewniają nam możliwość podłączenia szerszej gamy urządzeń zewnętrznych, mogących posłużyć jako źródło obrazu.


Ciekawym i w miarę nowym rozwiązaniem w tej kwestii jest moduł Wi-Fi oraz Bluetooth. Umożliwia on przesyłanie danych bezprzewodowo, jednak trzeba liczyć się z tym, że jakość obrazu może znacząco różnić się od tego przesyłanego poprzez tradycyjne złącza. Zasada bezprzewodowego łącza jest bardzo prosta: im dalej od źródła znajduje się rzutnik, tym więcej pojawi się błędów, zarówno w obrazie, jak i jego przesyłaniu. W przypadku osób, które nie maja możliwości bezpośredniego podłączenia np. laptopa do projektora, jest to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie.

Podsumowanie

Podsumowując nasze zestawienie najistotniejszych cech, które powinien posiadać idealny projektor do bajek dla naszych pociech, możemy założyć następujące, najbardziej pożądane cechy takiego urządzenia:

  • minimalny kontrast powinien wynosić 1:6000, aby jakość obrazu była naprawdę zadowalająca,
  • projektory DLP, sprawdzają się o wiele lepiej od tych, opartych na technologii LCD,
  • wartość ANSI lumenów powinna wynosić od 2000 jednostek w górę, dzięki temu obraz będzie wyraźny nawet w jasnym pomieszczeniu,
  • żywotność lampy powinna być nie mniejsza niż 2000-2500 godzin,
  • rzutnik powinien obsługiwać proporcje 6:9, 16:10 i 4:3,
  • zoom zapewni regulację ostrości w każdym pomieszczeniu,
  • Wi-Fi i Bluetooth dadzą nam możliwość przesyłania obrazu bezprzewodowo,
  • większa ilość wejść i wyjść pozwoli podłączyć więcej urządzeń.

Znając już optymalne cechy rzutnika do bajek, możemy ze spokojem przystąpić do poszukiwania odpowiedniego modelu. Pozostaje ostatnie pytanie, czyli ile może kosztować nas taki wymarzony projektor? Rynek oferuje rozwiązania wahające się od 500 do 5000 zł, w zależności od marki urządzenia. Decydując się na tego typu projektor, nie powinniśmy zapominać, że jest to inwestycja na lata, która ma nie tylko spełniać nasze wszystkie wymagania, ale zapewnić też rozrywkę najwyższej klasy, dla dzieci i dla nas samych.


Jeśli poświęcimy wystarczająco dużo czasu na odszukanie odpowiadającego nam modelu, takiego, który w pełni spełni nasze potrzeby, wówczas możemy być pewni, że nie kupujemy wyłącznie produktu, ale także niezapomniane chwile spędzone w rodzinnym gronie. Warto zatem zadbać, aby były one najwyższej jakości, tak samo, jak projektor do bajek, który kupujemy.

Projektor w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756