Poradniki Eksperta

Jaki subwoofer do stereo i kina domowego?


Słuchanie muzyki i oglądanie filmów, może być znacznie bardziej angażujące, jeśli zainwestujesz w dobrej jakości sprzęt audio. Dzisiaj chcemy Ci podpowiedzieć, jaki subwoofer wybrać do Twojego zestawu hi-fi. Zachęcamy do lektury, a także zapoznania się z ofertą dostępną w sklepie internetowym Media Expert.jaki Subwoofer


Czym jest subwoofer? Charakterystyka i sposób działania


Subwoofer jest elementem niemalże każdego zestawu audio. To głośnik niskotonowy, który odtwarza basy, tak bardzo ważne w przypadku muzyki i filmów oglądanych na ekranie. Subwoofery są elementami różnych zestawów audio, a bywają również montowane w samochodach. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż jego obecność ma ogromny wpływ, na jakość odtwarzanych utworów. Tylko jaki subwoofer wybrać? Nie jest to takie proste, gdyż oferta jest spora, a ilość dostępnych konfiguracji, uniemożliwia szybki zakup. O ile oczywiście ma być świadomy i przemyślany. Poniżej wyjaśniamy, na co musisz zwrócić uwagę, podczas poszukiwania idealnego modelu.


Subwoofery w naszej ofercie:


Zastanawiasz się, jaki subwoofer kupić? Wybierz właściwą konstrukcję


Może Cię to zdziwi, ale w przypadku głośników (bez względu na typ), bardzo dużą rolę odgrywa obudowa urządzenia. Materiał użyty do produkcji sprzętu audio, może diametralnie wpłynąć na zmianę brzmienia. Kluczową rolę, odgrywa także wielkość konstrukcji. Użycie membrany o dużej średnicy zapewnia głęboki, penetrujący bas. Podobnie jest z wykorzystaniem mniejszego głośnika, ale drgającego silniej. Wybierając model subwoofera do Twojego zestawu audio, sprawdź wielkość, a także skok membrany. To ważne, gdyż w przypadku głośników niskotonowych, potrzebne jest odpowiednie ciśnienie akustyczne. Im mocniejszy jest subwoofer, tym większa powinna być obudowa (skrzynia). Oczywiście nie brakuje doskonałej klasy głośników basowych o niewielkich rozmiarach, lecz najczęściej to właśnie solidne modele cieszą się najlepszymi opiniami wśród użytkowników.


Jaki subwoofer do stereo wybrać? Otwarty czy zamknięty?


Subwoofery dostępne w sprzedaży występują w dwóch rodzajach konstrukcji – zamkniętej oraz otwartej. Te pierwsze, to po prostu głośniki basowe zamknięte w szczelnej obudowie z wybranego materiału. Skrzynia może być wykonana z drewna, które bardzo dobrze wpływa na jakość dźwięku. Zwolennicy takich konstrukcji, chwalą je za bardzo czysty bas. Kluczowym faktem jest, że subwoofery te wymagają podłączenia wzmacniacza o wyższej mocy. Z kolei modele otwarte (tzw. bass refleks), posiadają specjalny otwór o odpowiedniej średnicy. 


Osoba, która nie jest audiofilem, nie usłyszy dużej różnicy pomiędzy subwooferami zamkniętym i otwartymi. Te drugie gwarantują jednak głębokie, niskie tony i czysty bas. Subwoofery otwarte świetnie sprawdzają się w przypadku kin domowych oraz podczas grania na komputerze lub konsoli. Modele bass refleks są także mniejszych rozmiarów, więc łatwiej znaleźć na nie miejsce, np. pod biurkiem lub na szafce RTV.


Jaki subwoofer do kina domowego kupić? Różnice pomiędzy modelami aktywnymi, a pasywnymi


Wśród dostępnych w ofercie subwooferów, wyróżniamy także modele aktywne i pasywne. Te pierwsze są bardziej funkcjonalne, choć na pewno trzeba za nie zapłacić odpowiednio więcej pieniędzy. Przede wszystkim, ich zaletą jest dostosowanie parametrów wzmacniacza oraz filtrów, wykorzystanych w przetworniku. Sprawia to, że korzystanie, jak i podłączenie subwoofera, nie wymaga wiedzy i doświadczenia. Wystarczy połączyć aktywny głośnik niskotonowy z amplitunerem i gotowe. Inaczej sprawa się ma, w przypadku modeli pasywnych. Te do prawidłowej pracy wymagają wzmocnienia i oczyszczenia sygnału za pomocą filtrów. Pasywne subwoofery nie posiadają własnego wzmacniacza, co jest największą różnicą, pomiędzy typami głośników niskotonowych. 


Z tego powodu, subwoofer pasywny musisz dopasować do wzmacniacza, będącego elementem Twojego zestawu audio. Jeśli nie zapewnisz urządzeniom kompatybilności, między innymi w przypadku mocy, głośnik subwooferowy może nawet nie działać, mimo pozornie poprawnego podłączenia. Subwoofer aktywny, to najwygodniejsze rozwiązanie. Nie wymaga od Ciebie dużego zaangażowania, w poszukiwania odpowiedniego modelu głośnika niskotonowego.


Klasyczne, przewodowe połączenie czy wygodna, bezprzewodowa praca?


Podobnie jak w przypadku innych urządzeń RTV, coraz więcej subwooferów oferuje pracę w trybie bezprzewodowym. Nie musisz obawiać się, że komunikacja nie wykorzystująca przewodów, będzie gwarantowała gorszą jakość dźwięku. Sygnał może być silny, a różnice całkowicie niezauważalne. O ile ortodoksyjni audiofile mogą nadal szukać modeli przewodowych, to dla wielu Klientów takie nowoczesne rozwiązanie będzie wygodne i kuszące. Zaletą urządzeń bezprzewodowych na pewno jest możliwość dowolnego rozstawiania głośników, bez potrzeby chowania przewodów, np. w listwach przypodłogowych. Nie ogranicza Cię też długość kabli. Subwoofer (i nie tylko!) możesz rozstawić, jak tylko sobie tego zażyczysz. Głośnik niskotonowy możesz ustawić pod stołem, na szafce RTV lub za kanapą. Niektóre zestawy kina domowego są wyposażone w dwa subwoofery, co w przypadku rozwiązań bezprzewodowych na pewno jest wygodne. Wyobraź sobie tylko konieczność rozwijania i chowania przewodów do dwóch głośników niskotonowych…


Jeśli jednak wolisz przewodowe zestawy audio, musisz pamiętać o konieczności stosowania dobrej jakości kabli. Te potrafią kosztować całkiem sporo, szczególnie w przypadku większych długości. Często, jeśli głośniki mają być prawidłowo rozstawione w pomieszczeniu, potrzebne jest stosowanie przewodów nawet ponad 5-metrowych.Subwoofery dostępne w ofercie Media Expert


W naszym sklepie internetowym znajduje się kilkadziesiąt modeli subwooferów różnych marek. Nie sposób wymienić wszystkich producentów, bo jest ich naprawdę wielu, także tych uznawanych za liderów w sektorze audio. Jeśli chodzi o moc znamionową, to wybór jest naprawdę spory. Dostępne są modele:


  • od 50 do 150 watów;
  • od 151 do 200 watów;
  • od 201 do 300 watów;
  • powyżej 301 watów.


W przypadku subwooferów bezprzewodowych, komunikacja oparta jest na powszechnej i cenionej technologii Bluetooth. Takie rozwiązanie bardzo ułatwia konfigurację i podłączenie sprzętu do zestawu audio. Wygodną funkcją, jest tak zwane automatyczne włączanie. Polega ono na tym, że wraz z uruchomieniem kina domowego, głośnik niskotonowy także zostanie aktywowany. Brak takiego rozwiązania, wymaga od użytkownika każdorazowego włączania sprzętu, co nie jest zbyt wygodne. Jeśli chodzi o typ subwooferów dostępnych w naszej ofercie, to zdecydowaną większość stanowią modele aktywne, które wyposażone są we własny wzmacniacz. Dostępność wariantów kolorystycznych, jest bardzo duża. Pozwala to na dobranie odpowiedniego koloru, do wnętrza w Twoim mieszkaniu.


Szukasz gotowego rozwiązania z głębokim basem?


Jeśli zastanawiasz się od dawna, jaki subwoofer kupić i nie jesteś przekonany, co do ostatecznego wyboru, możesz wybrać gotowe, kompleksowe rozwiązania w postaci zestawu kina domowego lub soundbaru. Gotowe konfiguracje są na pewno wygodne i nie wymagają dużego zaangażowania w kwestii dobierania poszczególnych elementów. Jeśli interesuje Cię audio z głębokimi, niskimi tonami, a jednocześnie chcesz cieszyć się niewielkimi rozmiarami sprzętu, wybierz soundbar. To popularne urządzenia, które dostępne są z subwooferami, stanowiącymi integralny element zestawu. Podobnie jest w przypadku kin domowych, które obsługują czasami nawet dwa głośniki niskotonowe. W ten sposób możesz zapewnić sobie wyjątkowy dźwięk przestrzenny, który wypełni Twój salon podczas seansów kinowych, rozgrywki na konsoli lub domówki z przyjaciółmi.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756