Poradniki Eksperta

Jaki subwoofer wybrać?

Jeśli chcesz zapewnić sobie lepsze wrażenia z oglądania telewizji– obojętnie, czy będzie to film akcji, transmisja meczu czy ulubiony serial – warto pomyśleć o dokupieniu subwoofera do posiadanego telewizora. Pozwoli on na znacznie lepsze wyeksponowanie niskich tonów niż wbudowane głośniki, a przy efektach specjalnych będzie można je wręcz poczuć. Subwoofer stanie się również pomocny przy słuchaniu muzyki, np. z YouTube. A jakimi parametrami powinien cechować się dobry subwoofer, w który warto zainwestować?

Subwoofer – na co zwracać uwagę?

Subwoofer jest nie tylko dodatkiem do telewizora, ale również podstawą do stworzenia własnego kina domowego. W tym tekście nie będziemy jednak podejmować tego tematu, skupiając się na zastosowaniu subwoofera jako dodatku do domowego TV.

Większość propozycji dostępnych na rynku to subwoofery aktywne – ich zaletą jest wbudowany, dopasowany do potrzeb głośnika niskotonowego wzmacniacz, co przekłada się na lepsze brzmienie emitowanego dźwięku. Dostępna jest także pewna gama subwooferów pasywnych – nie są polecane, ponieważ wymagają zewnętrznego wzmacniacza, co nie tylko generuje koszty, ale wymaga jeszcze wiedzy, jaki dobrać.

Konstrukcja subwoofera może być otwarta lub zamknięta. W pierwszym przypadku często stosowany jest port bass-reflex, umożliwiający osiągnięcie efektu głębokiego basu – dzięki czemu wrażenia słuchowe są spotęgowane. Subwoofery o konstrukcji zamkniętej nie posiadają portu basowego, w związku z czym potrzebna jest większa moc do osiągnięcia zadowalającego efektu. Eksperci polecają tego typu modele osobom, które często będą z nich korzystać zarówno do oglądania filmów, jak i słuchania muzyki.

Moc subwoofera musi być dobrana do wielkości pomieszczenia. W średniej wielkości, standardowym salonie, powinien sprawdzić się model o mocy 80 W. Przy większych – 100 W i więcej. Jest to niezbędne, aby zapewnić dobrą słyszalność dźwięków na większej powierzchni. Jeśli subwoofer o dużej mocy zostanie ustawiony w mniejszym pomieszczeniu, „szczelniej” wypełni je swoimi dźwiękami, jednak nie działa to w druga stronę – subwoofer o mniejszej mocy nie będzie w stanie dobrze oddawać efektów w dużym pomieszczeniu.

Subwoofery – polecane modele

Subwoofery dostępne są w kilku kategoriach cenowych. Solidne modele to konieczność wydatku ok. 300 zł, a im droższe – tym lepszych efektów możemy się spodziewać.

YAMAHA YST-FSW050 – subwoofer aktywny, zapewniający pasmo przenoszenia 35-160 Hz i moc maksymalną na poziomie 100 W. Świetną jakość dźwięku zawdzięcza wielu zaawansowanym rozwiązaniom, w tym zastosowaniu technologii QD-Bass, która umożliwia dolną propagację tonów. Jego eleganckie, czarne wykończenie z matowym połyskiem dodaje szyku każdemu pomieszczeniu, w którym się znajdzie.Subwoofery YAMAHASubwoofer YAMAHA

Magnat Monitor Supreme SUB 302A – subwoofer aktywny, przeznaczony dla większych pomieszczeń. Moc 220 W powinna zapewnić doskonałą słyszalność w każdym miejscu. Model ten cechuje bardzo szeroki zakres przenoszenia, wynoszący od 16 do 200 Hz. Nadaje się doskonale do zastosowań w kinie domowym. Zaletą jest solidna obudowa MDF, a gumowe stopki stabilizują urządzenie.


Blaupunkt GTB 8200
– subwoofer pasywny z niższej półki cenowej. Pomimo kompaktowych rozmiarów oferuje moc aż do 200 W z pasmem przenoszenia 50-200 Hz. Obudowa bass reflex pozwala na uzyskanie niższego pasma przenoszenia, sprawiając, że basy są znacznie lepiej słyszalne. Zaletą są możliwości samodzielnej regulacji filtra, wzmocnienia i fazy, co pozwala na dopasowanie dźwięku do własnych preferencji.Subwoofer BLAUPUNKT
Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert