Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Zestaw karaoke - śpiewanie w domu i w plenerze

 2023-07-13 

Modele należące do segmentu power audio to potężne systemy głośnikowe, zamknięte w obudowie wykonywanej najczęściej z tworzywa sztucznego. Wykorzystują często zaawansowane procesory dźwięku, które pozwalają uzyskać bardzo dobrej jakości brzmienie, dopasowane do preferencji użytkownika. Sprawdzą się one idealnie w roli zestawu karaoke.

Sprzęt do karaoke - jaki wybrać?

Charakteryzują się dużą mocą, która według specyfikacji podawanych przez niektórych producentów może nawet przekraczać 1000 W. Wartością tą nie należy się jednak do końca przejmować, ponieważ producenci niekiedy podają niemiarodajną moc szczytową PMPO (od ang. Peak Music Power Output), zamiast rzeczywistej mocy (najlepiej wartości znamionowej lub RMS). Stąd w podawaniu mocy systemów power audio dostępnych na rynku mogą pojawić się rozbieżności i system o mocy 100 W RMS może wydawać się słabszy od systemu, którego moc wynosi 8000 W PMPO, a w rzeczywistości tak być nie musi.

Mimo jednolitej konstrukcji, tego typu modele mogą odtwarzać dźwięk stereofoniczny. Często mają odpowiednio rozstawione głośniki, co ma zwiększać wrażenie przestrzenności i sprawić, że obszar najlepszego odsłuchu będzie znacznie większy, niż w wypadku klasycznych kolumn głośnikowych.

Zestawy karaoke w naszej ofercie:

Mikrofony karaoke

W komplecie z głośnikiem power audio może znajdować mikrofon do karaoke taki jaki ION Block Rocker Sport. Najczęściej jest to prosta, przewodowa konstrukcja tzw. dynamiczna. Charakteryzuje się ona zwykle niewielkim pasmem przenoszenia, ale w zupełności wystarczy do domowego użytku. Jeśli zestaw karaoke nie ma w komplecie mikrofonu, sprawdź czy urządzenie jest wyposażone w odpowiednie wejście audio. Wówczas możesz zakupić osobno mikrofon dynamiczny i stworzyć funkcjonalny system, który sprawdzi się nie tylko na imprezach karaoke, ale także podczas różnego rodzaju wystąpień, prezentacji czy szkoleń. Mikrofony dynamiczne to jedne z najtańszych konstrukcji mikrofonów dostępnych na rynku. Do własnych potrzeb nie musisz więc nabywać drogiego, profesjonalnego modelu.

Różnokolorowe podświetlenie

Charakterystycznym elementem dla zestawów karaoke jest podświetlana obudowa. Zależnie od modelu urządzenia podświetlane są różne elementy jego konstrukcji, choć najczęściej są to głośniki (SHARP PS-920). Kolor emitowanego światła może być jednolity, np. niebieski, ale mogą też być stosowane różnokolorowe diody, często pulsujące w rytm odtwarzanej muzyki. Dzięki temu domowe wnętrze możesz zamienić w wyjątkową salę imprezową. Niektóre systemy power audio mają możliwość zmiany kolorystyki podświetlenia. Dzięki temu możesz dopasować ten element wyposażenia sprzętu do rodzaju odtwarzanej muzyki czy aranżacji wnętrza.

Różnorodne źródła muzyki

Sprzęt do karaoke wyposażany jest w różnego typu złącza audio, zarówno cyfrowe, jak i analogowe, np. wejście do kabla jack 3,5 mm czy wejścia RCA. Umożliwiają one współpracę systemu power audio z rozmaitymi urządzeniami źródłowymi. Z dobrze wyposażonym modelem mogą współpracować np. gramofony, odtwarzacze muzyki, a także smartfony i tablety (również przewodowo).Do wielu systemów power audio, oprócz mikrofonu możesz podłączyć także gitarę elektryczną. Pozwoli Ci to jednocześnie nagłośnić nie tylko śpiew, ale również własny akompaniament. Wbudowane wyjście słuchawkowe zapewni indywidualny odsłuch dźwięku odtwarzanego przez urządzenie. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie, zwłaszcza podczas wszelakich występów instrumentalno-wokalnych. Wśród dostępnych złączy mogą być także wejścia USB. Niektóre modele mają nawet więcej niż jedno takie złącze. Wówczas możesz odtwarzać muzykę z różnych wejść naprzemiennie, niczym prawdziwy cyfrowy DJ.

System power audio może mieć także czytnik kart pamięci. Funkcjonuje on podobnie jak wejście USB. Zależnie od modelu głośnika, mogą być obsługiwane karty różnego typu i o różnej pojemności, np. karty microSD o pojemności do 32 GB. W tego typu urządzeniach nie brakuje często także napędu CD, dzięki któremu można odtwarzać utwory z płyt kompaktowych. Choć coraz częściej sięgamy po cyfrową muzykę z plików audio lub strumieniowaną bezpośrednio z Internetu, to takie rozwiązanie wciąż bardzo się przydaje. Przydatny może okazać się również tuner radiowy. Głośniki power audio mają najczęściej analogowe tunery radiowe FM i AM, ale z automatycznym wyszukiwaniem i pamięcią programów.

Zestawy karaoke - mobilność

Systemy power audio, mimo pokaźnych gabarytów i stosunkowo dużej masy (nawet powyżej 10 kg) to funkcjonalne głośniki przenośne. Często wyposażane są w różnego rodzaju uchwyty do głośników, a nawet kółka transportowe, które ułatwiają transport nawet dużego urządzenia. Dzięki temu z głośnika możesz korzystać nie tylko w domu, ale także w plenerze, a po skończonej imprezie łatwo przeniesiesz sprzęt do karaoke z powrotem do miejsca zamieszkania. O mobilności systemów power audio świadczy również sposób zasilania tych urządzeń. Oprócz klasycznego zasilania sieciowego, wiele dostępnych na rynku modeli ma zintegrowany akumulator. Pozwala to na wielogodzinne odtwarzanie audio z głośnika nawet w takich miejscach, w których nie ma bezpośredniego dostępu do gniazda 230 V. Z tego też względu systemy power audio chętnie używane są przez muzyków, których często możemy usłyszeć chociażby na wielu miejskich starówkach czy podczas rozmaitych imprez plenerowych. W komplecie z niektórymi modelami dostępny jest statyw, który pozwoli ustawić system nagłośnieniowy na odpowiedniej wysokości. Dzięki temu będziesz dobrze słyszalny nawet z większej odległości. Jeśli statywu nie ma w komplecie, zwróć uwagę, czy obudowa urządzenia nie jest wyposażona w odpowiednie mocowanie. Dzięki temu będziesz mógł taki statyw w razie potrzeby dokupić i zamontować. W głośnikach power audio, zwłaszcza w modelach wyposażonych w akumulator, istotną rolę odgrywa odporność mechaniczna. Jest ona określana przez wskaźnik IP (od ang. Ingress Protection). Może to być np. częściowa lub całkowita ochrona przed zachlapaniem obudowy wodą. Solidny, odporny na deszcz czy kurz głośnik przenośny to prawdziwy skarb każdego mobilnego artysty.

Sprzęt do karaoke – łączność Bluetooth

Sprzęt do karaoke może być wyposażony w moduł Bluetooth. Taki głośnik pozwala na komfortowe, bo bezprzewodowe odtwarzanie muzyki z urządzeń mobilnych. Na smartfonie lub tablecie połączonym z systemem power audio można wygodnie wybierać z rozmaitych serwisów streamingowych kolejne utwory, które będą odtwarzane przez głośnik Bluetooth. Urządzenie mobilne może wówczas służyć również jako podręczny wyświetlacz tekstów do podkładów karaoke, które odtwarza głośnik bezprzewodowy. Oprócz Bluetooth może być dostępna także funkcja NFC (od ang. Near Field Communication). Dzięki niej znacznie szybciej nawiążesz połączenie pomiędzy urządzeniem mobilnym a systemem power audio. Aby jednak skorzystać z tego rozwiązania, zarówno sprzęt do karaoke, jak i smartfon czy tablet muszą je obsługiwać. Jeśli uważasz tę funkcję za przydatną, zwróć uwagę czy urządzenie mobilne, które posiadasz ma wbudowany moduł NFC.

System power audio – sterowanie

Sprzęt do karaoke wykorzystuje różnego typu sterowanie. Podstawowym jest panel sterujący ulokowany najczęściej na górnej części obudowy głośnika power audio. Ważne, aby był intuicyjny i wygodny w obsłudze. W niektórych modelach przypomina on cyfrową konsoletę DJ-ską i wyposażony jest m.in. w charakterystyczne, duże koła Jog wykorzystywane m.in. do skreczowania podczas odtwarzania utworów.Często na wyposażeniu głośnika power audio znajduje się pilot zdalnego sterowania. Pozwala on na wygodną obsługę wybranych parametrów urządzenia. Najczęściej oprócz regulacji głośności umożliwia m.in. zmianę wyboru źródła odtwarzania dźwięku, a także korekcję brzmienia. Może być dostępna regulacja niskich i wysokich tonów (czasem dodatkowo również środka pasma częstotliwości) lub korekcja z wykorzystaniem gotowych ustawień, np. rock, pop, jazz itp. Jeśli sprzęt do karaoke współpracuje bezprzewodowo ze smartfonem (przez Bluetooth), wówczas sterowanie odtwarzaniem może odbywać się właściwie wyłącznie za pomocą tego urządzenia mobilnego. Do niektórych modeli głośników dostępna jest nawet aplikacja mobilna, zwykle do bezpłatnego pobrania ze sklepu Google Play (dla urządzeń z Androidem) i App Store (dla urządzeń mobilnych marki Apple). Niektóre systemy power audio mogą współpracować z kilkoma smartfonami jednocześnie (LG OK75). Umożliwia to tworzenie list odtwarzania (dodawanie utworów do kolejki) przez kilku użytkowników jednocześnie.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756