Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak podłączyć okap kuchenny do komina?

 2023-07-31 

Okap kuchenny jest urządzeniem bardzo potrzebnym w każdej kuchni. Pozwala wyeliminować zapachy i wilgoć powstające podczas gotowania. Jak podłączyć okap kuchenny do komina? O tym dowiesz się z poniższego poradnika, w którym wytłumaczymy cały proces.

Parę słów o okapach kuchennych

Zanim wyjaśnimy jak podłączyć okap kuchenny do komina, zostańmy na chwilę przy samych urządzeniach. W ofercie dostępne są trzy rodzaje okapów. Te z funkcją pochłaniacza mają zainstalowany filtr, który wchłania zapachy i wilgotne powietrze. Ich montaż zalecany jest w miejscach, w których niemożliwa jest instalacja do przewodu kominowego. Najbardziej wydajne są wyciągi, które umożliwiają pozbycie się wilgoci i zapachów na zewnątrz mieszkania. To właśnie nimi się dzisiaj zajmiemy. W ich przypadku konieczne jest podłączenie sprzętu do komina. W ofercie naszego sklepu internetowego znajdziesz także modele łączące obie funkcje. To dobre rozwiązanie, jeśli chcesz najpierw rozpocząć korzystanie z pochłaniacza, a w wolnej chwili dokonać instalacji do przewodu kominowego.

Okapy kominowe w naszej ofercie:

Jak podłączyć okap kuchenny do komina? Istotny jest typ okapu

W ofercie znajdziesz kilka typów okapów kuchennych, które różnią się budową, a co za tym idzie, miejscem montażu. Najpopularniejszymi modelami są te przystosowane do montażu na ścianie. Tutaj sprawa jest prosta. Płytę grzewczą i okap powinieneś zainstalować przy ścianie, w której znajduje się kratka wentylacyjna. Dzięki temu unikniesz prowadzenia rur doprowadzających zaciągane powietrze do komina. Drugim, często wybieranym typem konstrukcji są okapy przewidziane do zabudowy. Najczęściej mają formę teleskopową i podszafkową. Są mniejsze i bardziej dyskretne. Rurę wentylacyjną można wtedy przeprowadzić w środku szafki, co jest sporą zaletą w związku z walorami estetycznymi. W większych kuchniach często stosowane są okapy wyspowe, montowane na suficie. W takim wypadku konieczne jest poprowadzenie kanałów wentylacyjnych, schowanych w suficie podwieszanym z płyt kartonowo-gipsowych.

Podłączenie okapu do komina wentylacyjnego – co będzie potrzebne?

Aby montaż okapu kominowego był prosty i przyjemny, powinieneś zaopatrzyć się w odpowiednie rury, które umożliwiają wpięcie się do przewodu wentylacyjnego. Występują one w różnych długościach, średnicach i szerokościach. Mogą być okrągłe oraz płaskie. W asortymencie znajdują się także elementy narożnikowe, które umożliwiają swobodne „łamanie” całego systemu przewodów. Pamiętaj, że łączna długość rur nie powinna przekraczać trzech metrów. W przeciwnym wypadku, zasysanie powietrza przez naturalny ciąg komina będzie utrudnione. Zapoznaj się z instrukcją obsługi okapu, aby dowiedzieć się jaką średnicę rur kupić. Unikaj przewodów aluminiowych. Zdecyduj się na nie tylko w ostateczności, kiedy użycie sztywnych rur PCV będzie niemożliwe. Modele aluminiowe posiadają na całej długości rowki, do których dociera powietrze, zwiększając hałas. Nie przesadzaj także z kątami prostymi. Są ostatecznością, jeśli nie ma już innej możliwości poprowadzenia kanału wentylacyjnego.

Jak zamontować okap kominowy? Istotne wymiary

Chcesz wiedzieć jak zamontować okap kominowy w prawidłowy sposób? Trzymaj się podanych dalej odległości. Pozwoli Ci to wykorzystać w pełni potencjał okapu. Wysokość montażu nad urządzeniem zależy w dużej mierze od rodzaju sprzętu kuchennego. Jeśli wybrałeś skośny okap przyścienny, zawieś go minimum 65 centymetrów nad kuchenką gazową i 45 centymetrów nad płytą indukcyjną. Wyjątek stanowią modele okrągłe, prostokątne i retro. Taki sprzęt montuj minimum 75 centymetrów nad kuchnią gazową i 10 centymetrów niżej w przypadku płyty indukcyjnej lub elektrycznej. Takie same odległości dotyczą wszystkich okapów wyspowych. Modele przeznaczone do zabudowy oraz te o konstrukcji teleskopowej, zawieś minimum 65 centymetrów nad kuchenką i co najmniej 45 centymetrów nad płytą indukcyjną. Najwyżej montowane są oczywiście okapy sufitowe. W tym wypadku minimalna wysokość nad urządzeniami kuchennymi wynosi 150 centymetrów.


jak podłączyć okap kuchenny do komina

Podłączenie okapu kuchennego do komina – prawo

Montaż okapu działającego jako wyciąg, wymaga osobnego przewodu wentylacyjnego. W nowoczesnym budownictwie oraz w domkach jednorodzinnych nie ma z tym problemu. W starszych blokach lub kamienicach, w których przewody wentylacyjne są wspólne, nie można montować okapu do obiegu otwartego. Możesz jednak używać okapu jako pochłaniacza, nie podłączając się do komina. To bezpieczne rozwiązanie nie zakłócające naturalnej, grawitującej wentylacji. Jeśli masz wątpliwości, w jaki okap powinieneś wyposażyć swoją kuchnię, skorzystaj z pomocy naszych doradców.

Okapy kominowe w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756