Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Mop parowy - czy warto go kupić?

 2023-07-27 

Sprzątanie należy do tych czynności, o których wiemy, że muszą zostać wykonane, ale najchętniej zignorowalibyśmy ten fakt... Dlatego też dużą popularnością cieszą się wszelkie nowe sprzęty i technologie, które usprawniają i ułatwiają proces sprzątania. Jednym z urządzeń, które w ostatnim czasie zdobyły sobie wielu zwolenników, jest mop parowy. Na jakiej zasadzie działa i czym kierować się, wybierając model idealny dla siebie?

Jak działa mop parowy?

Jeśli chodzi o design, mop parowy podobny jest do odkurzacza pionowego – jest długi, wąski i można się nim posługiwać jedną ręką. Sama głowica zaś przypomina standardowy mop do podłogi. Jej działanie jest jednak zgoła inne – siłą czyszczącą mopa parowego jest strumień gorącej pary. Mop parowy posiada zbiornik na wodę, którą doprowadza się do wrzenia przy pomocy znajdującego się w głowicy bojlera i w ten sposób wytwarza parę. Wymieniając wyspecjalizowane końcówki, można uzyskać mop parowy do dywanów lub też bardziej zaawansowany mop parowy do czyszczenia fug czy do mycia okien. Dobre mopy parowe są też wyposażone w wąskie, precyzyjne końcówki, które umożliwiają np. dotarcie do wąskich szczelin czy dokładne czyszczenie fug. Najczęściej istnieje możliwość regulacji strumienia pary i dostosowania go do własnych potrzeb. Mopy parowe zazwyczaj są zasilane z gniazdka, ale istnieją też mopy parowe bezprzewodowe.

Mop parowy - czy warto w niego zainwestować?

Mop parowy okazuje się urządzeniem dość uniwersalnym, jeśli chodzi o powierzchnie, na których można go używać. Idealnie sprawdza się przede wszystkim do mycia podłóg z płytek lub kamienia – szybko i sprawnie usuwa z nich wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Bez obaw można go też wykorzystywać do czyszczenia materiałowych mebli i tapicerki. Konsumenci chwalą sobie też mop parowy jako doskonałe narzędzie ułatwiające mycie szyb i glazury, a także płyt indukcyjnych i ceramicznych – wystarczy bowiem jedno pociągnięcie, by osiągnąć pożądany efekt. Mop parowy nadaje się też do regularnego czyszczenia dywanów i wykładzin (w przypadku naprawdę trudnych plam potrzebne będzie jednak zastosowanie odkurzacza piorącego). Co z powierzchniami drewnianymi? Tu wszystko zależy od stopnia regulacji pary, na jaki pozwala dany mop parowy. Najlepsze modele, które pozwalają na zminimalizowanie strumienia, można z powodzeniem stosować na różnego rodzaju drewnianych podłogach. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że zbyt długi natrysk gorącej pary może je niszczyć. Strumień pary powinien więc być niewielki i niezbyt długi.

Mop parowy – najważniejsze parametry

Jaki wybrać mop parowy? Wybierając odpowiedni model, należy zwrócić szczególną uwagę na jego parametry techniczne, które przekładają się bezpośrednio na jego efektywność i funkcjonalność. Warto przyjrzeć się następującym właściwościom mopa:


- Moc. Im większa moc, tym szybciej można zacząć pracę z mopem po jego uruchomieniu. Dobre mopy parowe mają moc powyżej 1200 W.

- Ciśnienie. Decyduje o efektywności mopa. Jeśli chcesz, by radził sobie z trudnymi, zaschniętymi plamami, powinien charakteryzować się ciśnieniem co najmniej 3 bar.

- Podstawowa głowica. Jej właściwości przekładają się na funkcjonalność mopa. Powinna być nie tylko dość szeroka (by można było dzięki niej umyć większy kawałek podłogi przy jednym pociągnięciu), ale posiadać jak największy zakres ruchu. Dzięki temu łatwiej będzie można dotrzeć z nią np. pod meble.

- Regulacja strumienia pary. Wspomnieliśmy już o tym, mówiąc o czyszczeniu różnorodnych powierzchni. Im więcej trybów działania, tym bardziej uniwersalny będzie mop parowy.

- Pojemność zbiornika na wodę. Im większy zbiornik, tym łatwiejsza będzie praca z mopem – nie będzie trzeba tak często go uzupełniać. Optymalny wydaje się zbiornik o pojemności 0,3 l (jeśli planujesz często czyścić duże powierzchnie, rozważ 0,5 l).

Mop parowy - jaki wybrać?

Kupując urządzenie warto zwrócić uwagę na kilka parametrów, które będą miały znaczenie w przyszłym sprzętu jakim jest mop parowy. Czy warto go kupić? Tak, jeśli pomyślimy nad odpowiednim modelem. Przede wszystkim są to końcówki, które posiada duża część urządzeń. Podstawowa głowica może posiadać kształt prostokątny lub trójkątny, co sprawia, że te dwa typy urządzeń będą przystosowane do czyszczenia innego kształtu powierzchni. Mop parowy o głowicy trójkątnej, na przykład TREVI Vapor 5.1 ASP441 może być nieco bardziej uniwersalny i docierać w trudniej dostępne miejsca. Ponadto dzięki temu, że posiada pięć różnych końcówek, ma więcej możliwości zastosowania, może służyć jako 

  • mop parowy
  • urządzenie do czyszczenia dywanów
  • czyścik parowy do okien
  • czyścik parowy do ubrań
  • ręczny czyścik parowy

Ten mop parowy dostosowany jest do czyszczenia takich powierzchni jak marmur, ceramika, linoleum, kamień i podłogi z drewna, a dzięki silnemu strumieniowi pary można nim także dezynfekować powierzchnie.

Nie oznacza to jednak, że mop parowy prostokątny nie jest funkcjonalny i skuteczny - przeciwnie. Na rynku istnieją takie urządzenia jak na przykład mop parowy BLACK & DECKER FSMH13151SM z prostokątną głowicą, który dzięki optymalnej emisji pary także jest w stanie dotrzeć niemal wszędzie. 

Kupując mop parowy warto także zwrócić uwagę na jego wielkość. Do małych powierzchni i użytku domowego warto wybrać mniejsze urządzenie, co ułatwi pracę i zapobiegnie niepotrzebnemu dźwiganiu. Waga mopa parowego jest także istotna z punktu widzenia rodzaju powierzchni, jakie zamierzamy czyścić. Jeśli mop parowy ma być wykorzystywany jedynie do podłóg, jego waga nie ma aż tak dużego znaczenia, jak w przypadku gdy chcemy nim myć również ściany czy okna. Mały mop parowy jak MESKO MS 7020 może pomieścić 0,3 l wody, co wystarcza na posprzątanie małego mieszkania. Z dużych urządzeń na uwagę zasługuje mop elektryczny KARCHER FC 5 Cordless z 4-litrowym pojemnikiem na wodę. To mop parowy z szybko obracającymi się rolkami, które w sposób ciągły nawilżane są środkiem czyszczącym ze świeżą wodą. Wszystkie zanieczyszczenia wraz z wodą lądują w oddzielnym zbiorniku. Nadaje się do paneli podłogowych, płytek ceramicznych, podłóg drewnianych, linoleum, PCV i innych powierzchni, dla których kontakt z wodą nie stanowi problemu. Jeden zbiornik wystarcza do umycia 60 m2 podłóg twardych. Posiada funkcję samooczyszczania podczas pracy. Dodatkowe rolki z mikrofibry dostępne są w dwóch kolorach, aby można było rozróżnić te do używania w łazience, od tych używanych do sprzątania reszty domu.  

Kolejną cechą na jaką należy zwrócić uwagę kupując mop parowy jest jego moc. Im będzie ona większa, tym para wodna szybciej się wytworzy. Przykładowo urządzenia o mocy ponad 1500 W (jak na przykład mop parowy LUND 67221) nagrzewają się znacznie szybciej i do wyższych temperatur. Lund 67221 przeznaczony jest do czyszczenia dużych, gładkich powierzchni. Posiada on możliwość odłączenia rękojeści, dzięki czemu może być stosowany także jako myjka parowa do okien, luster, piekarników i tkanin. Dużym atutem tego mopa parowego jest lampa UV-C zlokalizowana w podstawie mopa, która odpowiada za sterylizację czyszczonej powierzchni. Dzięki końcówce mopa, która obraca się w dwóch płaszczyznach z łatwością dociera on do ciężko dostępnych miejsc. 

Z pewnością wielu z nas myśli czy kupić mop parowy? Czy warto w niego zainwestować? Zakup mopa parowego to zadanie proste pod warunkiem, że dokładnie wiemy czego szukamy. Dla osób, które nie mają do końca sprecyzowanych potrzeb najlepsze są urządzenia wielofunkcyjne, które umożliwiają czyszczenie powierzchni różnego typu.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756