Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak prać firanki?

 2023-05-01 

Rozważasz zakup firanek, ale nie wiesz, jak o nie dbać i jak zachować ich śnieżnobiałą biel na lata? Zastanawiasz się, czy jest sposób na wydobycie dawnej bieli ze starych firan? A może masz firany, ale zmagasz się ze sporymi problemami z utrzymaniem ich w czystości? W takim razie sprawdź, w jaki sposób nie tylko czyścić firany z wszelkich zabrudzeń, lecz także zachować ich piękny wygląd!

Ręcznie czy w pralce - jak prać firanki?

Firany, mimo że są piękną ozdobą każdego pokoju, zbierają w ciągu dnia kurz i zabrudzenia, a przy otwartych oknach chłoną także smog i wszelkie zanieczyszczenia z zewnątrz. To wszystko bardzo odbija się na ich wyglądzie, szarzeją lub żółkną, zwłaszcza w okresie grzewczym. Jak z tym walczyć? Jak prać firanki i przywracać im piękny wygląd? Nie musisz prać firan ręcznie, żeby zachować ich czystość i świeżość, wystarczy pralka oraz odpowiednia strategia!


Zanim przystąpisz do uprania swoich firan, najpierw oceń ich stan. Jak duże są zabrudzenia? Czy są tylko zakurzone i zanieczyszczone, czy pobrudziły je dzieci, pies lub coś innego? Jeśli jest tylko zakurzona i wymaga niewielkiego odświeżenia, od razu włóż firankę do pralki. Pamiętaj, że jeśli firana posiada jakieś zdobienia, luźne i kolorowe elementy, które można odczepić, usuń je przed włożeniem jej do bębna. Jeśli firana jest zabrudzona w konkretnym miejscu, przez dziecko lub zwierzę, możesz nałożyć na to miejsce punktowo mocniejszy środek do wywabiania plam. 


Delikatne materiały i firany, które mogą się poplątać, jak firany makaronowe i z frędzlami, najlepiej umieścić w worku do prania bielizny lub delikatnych ubrań i dopiero potem włożyć do pralki. Jeśli nie posiadasz czegoś takiego, możesz wyprać firanę w poszewce na poduszkę. Możesz sięgać po takie opakowanie ochronne także, kiedy firanka ma delikatne zdobienia, żeby uniknąć zaciągnięcia nitek. Pamiętaj, żeby złożyć firanę w kostkę przed praniem, zmniejszy to ryzyko wygniecenia materiału i dzięki temu raczej nie będzie konieczności jej prasowania przed powieszeniem. 


Zanim przystąpisz do prania firan, sprawdź, czy Twoja pralka lub pralko-suszarka nie posiada już dedykowanego programu, dedykowanego specjalnie dla firan i zasłon. Jeśli tak, skorzystaj z niego, a jeżeli go brakuje, najlepiej ustawić temperaturę 30-40°C i zmniejszyć ilość obrotów w trakcie wirowania. Do wysuszenia firany wystarczy zwykła suszarka na pranie lub suszarka elektryczna.


Jeżeli mimo zakończonego procesu prania materiał firan dalej jest szary i zabrudzony, czynność można powtórzyć albo namoczyć firanki w środku wybielającym przed włożeniem do pralki.

Czy każda firana nadaje się do prania w pralce? Nie każda, dlatego należy sprawdzić na metce zalecenia producenta przed rozpoczęciem prania. Warto także już przy zakupie zwracać uwagę, czy materiał nadaje się do prania w pralce, suszenia w suszarce i prasowania.

Pralki w naszej ofercie:

Czy warto w ogóle inwestować w firanki?

Wydaje Ci się, że firanki to przeżytek i nikt już ich nie używa? Nic bardziej mylnego. Firanki wciąż mają wiele praktycznych zastosowań, przydają się w każdym domu i każdym mieszkaniu! Do czego? Firany mają nie tylko walory estetyczne, mimo że są bardzo atrakcyjną ozdobą okien i ścian. Zarówno te proste i minimalistyczne, jak i wzorzyste modele przyciągają spojrzenie gości i stanowią piękny element wystroju. To jednak nie wszystkie ich zastosowania. Do czego jeszcze przydają się firany? To przede wszystkim bardzo ważny element przy próbie zachowania prywatności. 


Zawieszenie firanek w oknach odgradza mieszkańców od świata zewnętrznego i nieproszonych gapiów. W przeciwieństwie do rolet i żaluzji, które także tworzą intymną atmosferę i zapewniają większą prywatność, firany nie ograniczają ilości światła, które dostaje się do wnętrza mieszkania lub domu. Dzięki firanie o grubszym splocie łatwo też ukryć nieumyte okna przed gośćmi lub po prostu nieatrakcyjną okolicę.

Suszarki w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756