Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak usunąć żywicę z ubrań?

 2023-10-05 

Jednym z najbardziej uciążliwych typów zabrudzeń są plamy z żywicy. Naturalne jest, że zastanawiamy się, jak usunąć żywicę z ubrań i gorączkowo szukamy środków oraz metod, które umożliwią uratowanie naszych ubrań. Zanim jednak zdecydujemy się na skorzystanie z pralki, warto sięgnąć po skuteczne, domowe metody, dzięki którym z powodzeniem zaradzimy temu problemowi.

Problem z plamą z żywicy – jak usunąć żywicę z ubrań?

Wycieczki po lesie, a także przypadkowe otarcie się o drzewo może skutkować pojawieniem się brzydkiej plamy z żywicy, której usunięcie może sprawić nam trudność. Nie trzeba zresztą iść do lasu, również spacer po parku może zakończyć się uciążliwą, żywiczną plamą. Na szczęście nie musi ona spowodować, że wyrzucimy nasze ubranie. Zamiast tego powinniśmy podjąć odpowiednie kroki, które pomogą pozbyć się plam z żywicy. Warto wiedzieć, że żywica nie uszkadza materiału, a co za tym idzie, jeśli odpowiednio podejdziemy do czyszczenia ubrań, miejsca zabrudzeń pozostaną bez śladu.

Jak usunąć żywicę z ubrań? – Zamroź ją!

Pierwszym krokiem, który warto wykonać, jest zamrożenie plamy z żywicy. Do tego celu idealnie sprawdzą się kostki lodu. Jeśli zamrozimy żywicę, z powodzeniem będziemy mogli zdrapać jej górną warstwę. W takim przypadku najlepiej użyć paznokci, gdyż inaczej istnieje ryzyko, że zamiast pozbycia się plamy, zniszczymy odzież. Jeśli więc zastanawiamy się, jak usunąć żywicę z ubrań po zamrożeniu, powinniśmy wystrzegać się noży i nożyczek. Uszkodzenie włókien i struktury ubrania sprawiłoby, że cała nasza praca poszłaby na marne, a odzież trzeba byłoby wyrzucić.

Pralki w naszej ofercie:

Plamy z żywicy – czym zmyć żywicę?  

Po pozbyciu się wierzchniej warstwy plamy zastanawiamy się, czym zmyć żywicę. Na tym etapie jeszcze nie korzystamy z pralki, ale najpierw sięgamy po rozpuszczalnik. Wśród naturalnych środków idealnie sprawdzi się olejek herbaciany, który rozpuszcza soki roślinne, takie jak żywica. Rozpuszczalnik nanosimy na ściereczkę, bibułkę lub ręcznik papierowy i ścieramy plamę. Po tym procesie możemy sięgnąć po spirytus lub aceton. Bardziej delikatne tkaniny wymagają jednak zastosowania octu wymieszanego z wodą. W efekcie uzyskamy pięknie i szybko wyczyszczoną plamę. Teraz nie musimy już zastanawiać się, jak sprać żywicę, ponieważ do spłukania pozostają nam resztki rozpuszczalnika. Śmiało możemy więc wyprać ubranie. Do tego najlepiej użyć wysokiej jakości pralki.

Inne sposoby na usunięcie plamy z żywicy

Istnieją oczywiści inne sposoby, jak usunąć żywicę z ubrań. Po każdym z nich trzeba przeprać ubranie w pralce, aby usunąć resztki używanych środków. W każdym przypadku warto spróbować uratować swoje ubranie.

  • Pasta z proszku do prania i wody – jeśli zastanawia nas, jak sprać żywicę bez użycia pralki, to rozwiązanie będzie odpowiednie. Wystarczy wymieszać oba te składniki w równych proporcjach i nałożyć pastę na plamę za pomocą miękkiej szczoteczki do zębów. Po 30 minutach można wypłukać tkaninę.
  • Denaturat rozcieńczony wodą – stosując takie rozwiązanie, możemy odbarwić tkaninę, np. dżins, ale w niektórych przypadkach, jeśli wszystko inne zawodzi, warto sięgnąć i po ten krok tym, np. gdy materiał nie jest podatny na przebarwienia.

Plamy z żywicy mogą wydawać się trudne do usunięcia, ale jak widać, można pozbyć się z zastosowaniem nawet typowo domowych sposobów. Warto zwrócić uwagę na to, że żywica nie uszkadza struktury materiału, dlatego możliwe jest wyczyszczenie plam, nie pozostawiając najmniejszego śladu.

Pralki w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756