Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Autodozowanie w zmywarkach – na czym polega?

 2023-03-17 

Autodozowanie po raz pierwszy w sprzętach gospodarstwa domowego pojawiło się w pralkach. Na początku system ten został dość ostrożnie przyjęty przez użytkowników, aby w krótkim czasie stać się bardzo pożądanym. To z uwagi na wygodę użytkowania oraz oszczędności wynikające z prawidłowego dozowania detergentów, które w konsekwencji prowadziły do energooszczędności, a także dłuższej żywotności i prawidłowego funkcjonowania urządzenia pralniczego. Doskonałe rezultaty prania i korzyści dla sprzętu, szybko stały się przyczynkiem do prac inżynierów rozmaitych marek, do przełożenia tej innowacyjnej technologii na inne urządzenia gospodarstwa domowego, które do prawidłowej pracy wymagają wykorzystania wody i środków chemicznych. Tak system autodozowania został wprowadzony do zmywarek. Pojawia się póki co w niewielu zmywarkach, ale szybko zyskuje uznanie i popularność. Wśród urządzeń z tym systemem, znajdują się zmywarki zarówno wolnostojące, jak i do zabudowy. Na czym polega i jakie korzyści wynikają dla użytkownika, który zdecyduje się na zmywarkę z tego rodzaju innowacją? Zapraszamy do naszego poradnika, w którym wyjaśniamy, jak działa autodozowanie w zmywarkach oraz jakie korzyści zyskują domownicy i samo urządzenie.

Nowoczesna technologia dla wygody

Autodozowanie w zmywarkach to innowacyjna technologia, która została opracowana z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest komfort obsługi urządzenia. W zależności od modelu i producenta, do zmywania naczyń możemy używać specjalnych kapsułek, żeli do zmywarki, proszków, a nawet nowości – dysków. Najczęściej w zmywarce znajduje się wyznaczone miejsce, gdzie umieszczamy detergent do mycia, a obok niego dodatkowo środek chemiczny do nabłyszczania. Czynność tę należy wykonać każdorazowo, przed uruchomieniem automatycznego programu zmywania. Zmywarki wyposażone w system automatycznego dozowania detergentu również oferują wyznaczone miejsce na jego umiejscowienie, z tą różnicą, że użytkownik wykonuje tę czynność raz na kilkanaście, a w niektórych wypadkach, nawet na kilkadziesiąt cykli.

Pralki w naszej ofercie:

Efektywność zmywania

Kolejnym, równie istotnym powodem opracowania i wdrożenia innowacyjnego systemu przez producentów tych urządzeń, jakim jest autodozowanie w zmywarkach, była efektywność zmywania. Objaśnimy to na prostym przykładzie. Gdy posiadamy zmywarkę do naczyń z zasobnikiem na detergent, w którym przed uruchomieniem programu zmywania musimy go każdorazowo umieścić, zwykle stosujemy określoną i zawszę taką samą ilość detergentu. Można to zauważyć choćby na przykładzie kapsułek do zmywarki, które są tego samego kształtu i wielkości, i nawet jeśli są podzielone na mniejsze elementy scalone, w których znajdują się poszczególne produkty do mycia, nabłyszczania czy odtłuszczania naczyń, ich zasobność również pozostaje niezmienna. Zatem podczas stosowania kapsułki, niezależnie czy zmywamy naczynia silnie zabrudzone, lekko zabrudzone czy np. tylko połowę załadunku, ilość detergentu pozostaje zawsze taka sama. W przypadku gdy zastosujemy autodozowanie, zmywarka pobierze tyle detergentu, ile jest zaprogramowane na wybrany, automatyczny cykl zmywania.

Środki do zmywarki w naszej ofercie:

Precyzyjne dostosowanie ilości detergentu

Jeśli mielibyśmy wyjaśnić w kilku słowach, czym jest autodozowanie w zmywarkach, to jest ono przede wszystkim precyzyjnym dostosowaniem ilości detergentu do wszystkich czynników mających wpływ na najefektywniejsze mycie naczyń w wybranym programie automatycznym. Tych czynników jest bardzo wiele i zapewne nie zastanawiamy się nad nimi wybierając program zmywania. Wśród nich, najbardziej istotnymi są całkowita wielkość wsadu na dany cykl i temperatura oraz ilość wody niezbędnej do efektywnego zmywania. W kolejnych ważnych aspektach należy wymienić całkowity czas trwania danego cyklu, który będzie się różnił w zależności od ilości umieszczonych w komorze zmywarki naczyń oraz stopnia ich zabrudzenia. 


Warto wiedzieć, że nawet silnie zabrudzone czy zatłuszczone naczynia nie muszą być zmywane w długim czasie. Jeśli resztki jedzenia nie są zaschnięte, wystarczy użyć odpowiedniej temperatury i ilości detergentu. To duża oszczędność, nie tylko czasu, ale przede wszystkim pieniędzy, które wydalibyśmy na środki chemiczne, energię eklektyczną i wodę.

Zobacz także: Jak dbać o zmywarkę?

Wybór należy do użytkownika

Nawet jeśli posiadamy zmywarkę z nowoczesnym systemem autodozowania detergentu, nie wyklucza ona stosowania np. kapsułek, do których przywykliśmy wcześniej, albo został nam ich spory zapas. Autodozowanie w zmywarkach to niezwykle komfortowe rozwiązanie, niemniej mogą się zdarzyć sytuacje, gdy będziemy chcieli skorzystać z kapsułek. Wtedy wybieramy odpowiednią funkcję na panelu sterowania urządzenia. Zmywarka podczas tej funkcji, po uruchomieniu automatycznego programu, zamiast skorzystać z wcześniej uzupełnionych detergentów, rozpuści włożoną uprzednio kapsułkę. Korzystanie z kapsułek należy każdorazowo zasygnalizować urządzeniu, ponieważ w pierwszej kolejności zmywarka automatycznie korzysta z funkcji autodozowania.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756