Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Czyszczenie kuchenki gazowej w kilku krokach

 2023-08-30 

Popularność kuchenki gazowej, pomimo wielu nowocześniejszych urządzeń tego typu na rynku, nie słabnie. Jest dobrym rozwiązaniem zarówno w domowej kuchni, jak i na działce, a nawet na biwaku. Jako sprzęt wolnostojący, jak i do zabudowy, występuje w rozmaitych gabarytach i z różną liczbą palników. Kuchnie gazowe wolnostojące zwykle wyposażone są w piekarnik. Modele do zabudowy montujemy w blacie kuchennym i mamy do dyspozycji płytę z palnikami. Piekarnik w tym wypadku kupujemy i montujemy oddzielnie. Niezależnie od modelu kuchenki, aby jej działanie było sprawne, a użytkowanie komfortowe, musimy ją czyścić. Czyszczenie kuchenki gazowej nie jest trudne, ale wymaga systematyki. Jak to robić? Podpowiadamy w naszym poradniku.

Przygotowanie do czyszczenia kuchenki gazowej

Warto przygotować kilka niezbędnych akcesoriów. Na pewno przyda się płyn do mycia naczyń, który najlepiej poradzi sobie z tłuszczem na rozmaitych powierzchniach. Również potrzebny może okazać się płyn do mycia szyb. Na przykład wtedy, gdy płyta gazowa jest wykonana ze szkła lub też do wyczyszczenia szyby w piekarniku. Czyszczenie kuchenki gazowej wykonamy również specjalnymi detergentami rekomendowanymi przez producenta. Do bardziej uciążliwych zabrudzeń i przypaleń możemy użyć mleczka do czyszczenia, ale upewnijmy się, że nie zarysuje ono powierzchni naszego sprzętu. Standardowo przyda się też ciepła woda oraz miękkie ściereczki lub gąbki, a także ręcznik papierowy do wytarcia umytej powierzchni do sucha.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Zanim rozpoczniemy właściwe czyszczenie kuchenki gazowej, upewnijmy się, że możemy to bezpiecznie przeprowadzić. Należy bezwzględnie wyłączyć wszystkie palniki. Nie możemy rozpocząć czyszczenia, jeśli choćby jeden palnik jest włączony. Do sprzątania możemy użyć rozmaitych środków proponowanych przez producentów, niemniej wiele z nich w połączeniu z ogniem grozi wypadkiem. Jeśli właśnie skończyliśmy gotować, odczekajmy, aż palniki i ruszt wystygną. Tak, aby czyszczenie było bezpieczne dla naszych dłoni. To samo dotyczy piekarnika. Zarówno front, jak i szyba oraz wnętrze piekarnika powinno być na tyle chłodne, abyśmy nie poparzyli skóry. Jeśli korzystamy z butli gazowej, odetnijmy dopływ gazu do kuchenki. Te środki bezpieczeństwa powinny być zachowywane przy każdorazowym dokładnym czyszczeniu kuchenki.

Kuchnie gazowe w naszej ofercie:

Czyszczenie palników gazowych

Czyszczenie kuchenki gazowej rozpoczynamy od zdjęcia rusztu i nakładek na palniki. Te akcesoria również warto wyczyścić, ale możemy to zrobić na samym końcu. Palniki są często pomijane podczas czyszczenia. Niestety jest to poważne zaniedbanie. W zagłębieniach gromadzą się na przykład resztki potraw, które wykipiały z garnka. Zalegają w nich i dochodzi do rozwoju bakterii i drobnoustrojów. O ile w najlepszym przypadku może się to skończyć nieprzyjemnym zapachem, o tyle w najgorszym, dysze mogą zostać zapchane. To z kolei może być niebezpieczne podczas użytkowania. Jak przeprowadzić czyszczenie dyszy w kuchence gazowej? W bardzo prosty sposób. Wystarczy cienkim, miedzianym drucikiem przepchać otwór dyszy. Każdy palnik czyścimy tak samo. Co ważne, nie należy do tej czynności używać drucików stalowych. Jeśli otwory są na tyle zanieczyszczone, że nie możemy ich udrożnić, w żadnym wypadku nie należy ich rozwiercać. Wtedy warto poprosić o pomoc fachowca.

Czyszczenie rusztu kuchenki gazowej

Standardowo ruszt w kuchence gazowej wykonany jest z żeliwa lub stali. Stalowe ruszty są zwyczajowo emaliowane. Mogą być pojedyncze, podwójne lub jednolite. Kuchenka z pojedynczymi rusztami to taka, w której każdy palnik wyposażony jest w swój własny ruszt. Podwójne z kolei obejmują po dwa lub więcej palników. Jeśli ruszt jest całkowity, tworzy jedną całość nakładaną na kuchenkę. Niezależnie od jego wielkości, czyszczenie przebiega w podobny sposób. Z tą różnicą, że bardzo zabrudzone pojedyncze palniki z powodzeniem zmieszczą się w misce i będziemy mogli je na przykład namoczyć. Duży, jednolity ruszt jest pod tym względem mniej praktyczny. Żeliwny ruszt możemy czyścić używając do tego specjalnych mleczek, które pomogą usunąć uporczywe zabrudzenia. W przypadku emalii upewnijmy się, że środek jej nie porysuje. Będzie to nieestetycznie wyglądało i może powodować późniejsze rdzewienie. Jeśli czyszczenie kuchenki gazowej i akcesoriów będziemy przeprowadzali systematycznie, z pewnością nie będziemy musieli używać inwazyjnych detergentów.

Czysty piekarnik w kuchence gazowej

Jest tylko jeden skuteczny sposób na zawsze czysty piekarnik. Tym sposobem jest systematyczność. Nie zawsze jednak mamy czas lub ochotę myć go po każdym użytkowaniu. Pieczenie potraw, ciast, pizzy, chleba może powodować kipienie i parowanie oraz skraplanie wody pomieszanej z przyprawami. Ta mieszanina z kolei osadza się na ściankach piekarnika, blachach i szybie. Usuwanie zacieków na bieżąco z pewnością pozwoli na utrzymanie sprzętu w czystości. Niektóre piekarniki są wyposażone w funkcję tak zwanego samooczyszczenia. To bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu piekarnik po każdym użyciu czyści się samoczynnie parą, a my jedynie wycieramy go do sucha. Takie rozwiązanie jest co prawda nieco droższe w zakupie, ale w dłuższej perspektywie użytkowania okazuje się komfortową inwestycją.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756