Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Dlaczego pralka nie pobiera wody? Najczęstsze przyczyny

Data dodania: 09-08-2023

Każde urządzenie może czasami odmówić posłuszeństwa. Nie zawsze konieczna jest jednak wymiana sprzętu na nowy. Czasami potrzebny będzie drobny serwis, aby urządzenie zaczęło znów pracować. Co robić kiedy pralka nie pobiera wody? Wyjaśniamy w poniższym poradniku.

Kiedy pralka nie pobiera wody? Objawy

Brak wody w bębnie można zaobserwować po rozpoczęciu cyklu prania. Pralka będzie pracować, ale nie pojawi się w niej woda. W części modeli pojawi się odpowiedni komunikat na wyświetlaczu, a we wszystkich usłyszysz, że pompa zasysa, ale nie ciągnie wody i w bębnie nadal jest sucho. To objaw problemów z pobieraniem wody. Może się zdarzyć, że zauważysz tę niedogodność dopiero na koniec prania. Wtedy detergenty nie będą odpowiednio wypłukane, a ubrania niedoprane.

Dlaczego pralka nie pobiera wody? Najprostsze diagnozy

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zweryfikować, kiedy pralka nie pobiera wody, to stan węża. Jeśli będzie zagięty, co często się zdarza, dopływ będzie utrudniony. Żeby uniknąć takiej sytuacji, warto skrócić wąż lub dobrać właściwą długość, wymieniając go na nowy. Skręcanie się przewodu będzie wtedy niemożliwe i nie będzie potrzeby zawijania go, aby zmieścił się za pralką. Sprawdź także, czy zawór nie jest zakręcony. Być może ktoś z domowników go zamknął i zapomniał o tym poinformować. Możesz także sprawdzić, czy nie ma przerwy w dostawie wody, odkręcając kran. Wydaje się to banalne, ale może się zdarzyć. Sprawdziłeś wszystko, a woda dalej nie dociera do pralki? Być może doszło do awarii.

Uszkodzony programator – błędy elektroniki

Przyczyną problemów z pralką może być uszkodzenie programatora, który jest naszpikowany elektroniką. Jeśli powyższe porady nie poskutkowały, spróbuj zresetować pralkę. Sposób może różnić się w zależności od modelu i producenta urządzenia, ale bardzo często wystarczy przytrzymanie przycisku odpowiedzialnego za rozpoczęcie cyklu prania. Naciśnij i przytrzymaj go około 5 sekund. Jeśli zresetowanie programatora nie pomogło, trzeba szukać przyczyny głębiej. Warto w tym celu skontaktować się z serwisem. Dla specjalisty, zweryfikowanie stanu urządzenia, to tylko dłuższa chwila. Być może uszkodzeniu uległ inny podzespół lub któryś z przewodów. Jeśli pralka nie pobiera wody, może to być oznaka uszkodzonego hydrostatu.

Hydrostat – co to takiego i czym objawia się jego awaria?

Hydrostat odpowiada przede wszystkim za otwieranie i zamykanie dopływu wody do pralki. Może on również ulec zatkaniu. W wodzie znajdować może się duża ilość kamienia oraz zanieczyszczeń, które stopniowo będą zmniejszać przekrój przepływów, ostatecznie zapychając element. Jeśli lubisz majsterkować a Twoja pralka jest już po okresie gwarancji, możesz sprawdzić to samodzielnie. W tym celu zamknij zawór dopływu wody, odłącz pralkę z sieci energetycznej i przejdź do demontażu obudowy. Aby dotrzeć do hydrostatu, musisz zdemontować górną pokrywę pralki. W tym celu powinny wystarczyć podstawowe narzędzia.

Hydrostat ma zazwyczaj formę spłaszczonego walca, do którego podłączone są wężyki. Bardzo często przewody są przeźroczyste, więc zabrudzenia będą widoczne na pierwszy rzut oka. Spróbuj przetkać przewody i usuń zabrudzenia z hydrostatu. Może się okazać, że zajdzie potrzeba wymiany elementów na nowe. Jeśli masz wątpliwości, skorzystaj z pomocy fachowca.

Uszkodzony elektrozawór

Kolejną częścią, która może ulec degradacji jest elektrozawór. Jest bardziej skomplikowanym elementem, który odpowiada za zamykanie lub otwieranie dostępu wody do kolejnych komponentów pralki. Elektrozawór może być uszkodzony lub zapchany. Warto sprawdzić, czy nie zalega w nim kamień, który może zablokować przepływ wody. Wtedy wystarczy go przepłukać i dokładnie oczyścić pod bieżącą wodą. Jeśli to nie wystarczy, może być potrzebna wymiana cewek. W takim wypadku elektrozawór warto oddać do serwisu, który dokona fachowej regeneracji elementu.

Odwrotna sytuacja – woda zalega w bębnie

Wiesz już dlaczego pralka nie pobiera wody, ale co zrobić jeśli zalega ona w bębnie, po zakończonym cyklu prania? Może to oznaczać, że przewody odpływowe uległy zatkaniu lub zablokowała się pompa urządzenia. Warto przeczyścić filtr, który mógł zapchać się po dłuższym czasie użytkowania. Takiej sytuacji nie można lekceważyć, bo może dojść do zalania łazienki. To niebezpieczne, zwłaszcza jeśli mieszkasz w bloku. Może dojść do zalania sąsiadów, a to wiąże się z kosztami i odszkodowaniem.

Weryfikacja, a dopiero potem zakup nowego urządzenia

Zanim zdecydujesz się na zakup nowego urządzenia, sprawdź stan powyżej opisanych elementów. Może dochodzić także do takiej sytuacji, że pralka pobiera mało wody. To sygnał mówiący o częściowym zatkaniu któregoś z podzespołów. Oczyść je wcześniej, aby uniknąć problemów w przyszłości.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756