Poradniki Eksperta

Inteligentna lodówka smart – jak odmieni Twoje życie?


Wśród dostępnych na rynku lodówek nie brakuje „inteligentnych” modeli, które doskonale wpisują się w trend IoT, czyli Internetu rzeczy (ang. Internet of Things), w ramach którego sprzęt wykorzystywany w gospodarstwie domowym może się ze sobą komunikować. Ułatwia to zarządzanie poszczególnymi urządzeniami, w tym również zdalną kontrolę. Inteligentna lodówka będąca częścią takiego systemu multimedialnego może współpracować z urządzeniem mobilnym, co z punktu widzenia domowników zapewnia wygodę użytkowania i wiele wymiernych korzyści. Jak się okazuje, lodówka smart to także świetne rozwiązanie dla zapominalskich.inteligentna lodówka smart


Inteligentna lodówka – różnorodność konstrukcji


Lodówka smart to najczęściej urządzenie wolnostojące, choć w ofercie niektórych producentów znajdziesz także tego typu modele do zabudowy. Również pod względem gabarytów „inteligentne” lodówki mają bardzo różnorodną konstrukcję. Dostępne są zarówno wąskie, dwudrzwiowe modele, jak i potężnych gabarytów sprzęt typu side by side czy french door. Dzięki temu możesz mieć w domu „inteligentną” lodówkę, która będzie dopasowana idealnie do potrzeb domowników, nie tylko pod względem dostępnych funkcji, ale także rozmiarów. Te z kolei przekładają się na pojemność chłodziarki i zamrażarki.


Inteligentne lodówki SMART w naszej ofercie:


Współpraca z urządzeniami mobilnymi


Lodówka smart może współpracować ze smartfonem lub tabletem. Instalując na urządzeniu mobilnym odpowiednią aplikację, najczęściej darmową, mamy dostęp do różnorodnych funkcji i rozwiązań technicznych, z którymi jest kompatybilna taka inteligentna lodówka.


Podstawowym rozwiązaniem, jakie wykorzystuje lodówka z Wi-Fi jest możliwość zdalnego podglądu zawartości komory chłodzenia z dowolnego miejsca i o dowolnej porze (oczywiście, jeśli tylko mamy dostęp do Internetu na urządzeniu mobilnym). Urządzenie ma wówczas wbudowane kamery, dzięki którym możliwe jest rejestrowanie wnętrza lodówki i wyświetlanie go na ekranie smartfona. Możesz wówczas sprawdzić, będąc już w sklepie, czego brakuje w lodówce i zakupić niezbędne produkty. Sprawdzi się to zwłaszcza wtedy, kiedy zapomnieliśmy przed wyjściem na zakupy sporządzić listy brakujących rzeczy.


Inteligentna lodówka może też umożliwiać zdalne monitorowanie stanu pracy i zużycia energii, np. wyświetlać na urządzeniu mobilnym powiadomienia o niezamkniętych drzwiach chłodziarki czy zamrażarki, a także przerwach w dostawie prądu. Niektóre modele smart pozwalają też na zdalną modyfikację parametrów pracy sprzętu (np. ustawień temperatury), a nawet na zdalną diagnostykę lodówki. Dzięki temu nie musisz wzywać specjalisty, by sprawdzić i zdiagnozować podstawowe błędy w funkcjonowaniu urządzenia. Informacje o sprzęcie mogą być wysyłane przez Internet do odpowiedniego autoryzowanego serwisu, który na ich podstawie może rozpoznać możliwe do wystąpienia usterki i zaproponować sposób naprawy lodówki.


Współpraca z asystentami głosowymi


Najbardziej zaawansowane lodówki smart mogą być kompatybilne nie tylko z aplikacjami mobilnymi, ale również z asystentami głosowymi. Wypowiadając odpowiedni komunikat możemy nawet sprawdzić aktualne wiadomości ze świata, prognozę pogody lub zamówić taksówkę czy zaprogramować parametry pracy innego urządzenia pracującego w ramach systemu „inteligentnego” domu. Modele wykorzystujące tego typu rozwiązania znajdziemy m.in. w ofercie firmy Samsung (linia Family Hub).


Wyświetlacze multimedialne


Inteligentna lodówka może być wyposażona w ekran LCD, na którym możliwe jest wyświetlanie rozmaitych informacji, podobnie jak na ekranie smartfona czy tabletu. Tego typu modele mogą wręcz pełnić rolę domowego centrum multimedialnego – pokazywać nie tylko strony internetowe, ale także rozmaite komunikaty dopasowane do domowników korzystających z lodówki. Chłodziarko-zamrażarka z ekranem może być też świetną, nowoczesną alternatywą dla tradycyjnych karteczek, np. z listą zakupów czy przypominających o ważnych datach i terminach, przyczepianych zwykle do drzwi urządzenia za pomocą magnesów. Wszystkie niezbędne informacje możemy zamiast tego wyświetlać na ekranie lodówki.


inteligentna lodówka smart


Lodówka smart i podstawowe funkcje


Wybierając lodówkę smart do domowej kuchni nie należy zapominać o jej podstawowym przeznaczeniu, jakim jest długotrwałe przechowywanie rozmaitych produktów żywnościowych. Zwróć więc uwagę nie tylko na funkcje multimedialne, ale także na rozwiązania użytkowe i dodatkowe wyposażenie sprzętowe.


Lodówka może być wyposażona w systemy zapewniające równomierne rozprowadzanie zimnego powietrza w komorach chłodzenia i mrożenia. Istotnym elementem chłodziarki mogą być różnego typu szuflady z regulacją wilgotności, które umożliwiają wygodne przechowywanie warzyw i owoców. W niektórych modelach stosowane jest także specjalne podświetlenie, którego zadaniem jest przedłużenie świeżości przechowywanych produktów. Innym rodzajem szuflad są tzw. komory zero, które zapewniają nieco niższą temperaturę, niż w pozostałej części chłodziarki. Dzięki temu możesz w niej wygodnie przechowywać np. mięso i ryby.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756