Zdaniem eksperta
Na rynku dostępne są inteligentne lodówki wpisujące się w trend Internetu Rzeczy (IoT), które umożliwiają zdalne zarządzanie i komunikację z innymi urządzeniami domowymi. Co warto o nich wiedzieć? Sprawdź w naszym poradniku.
Inteligentna lodówka – różnorodność konstrukcji
Lodówka smart to najczęściej urządzenie wolnostojące, choć w ofercie niektórych producentów znajdziesz także modele do zabudowy. Również pod względem gabarytów mają one bardzo różnorodną konstrukcję. Dostępne są zarówno wąskie, dwudrzwiowe urządzenia, jak i potężne sprzęty typu side by side czy french door.
Dzięki temu możesz mieć w domu „inteligentną” lodówkę, która będzie dopasowana idealnie do potrzeb domowników, nie tylko pod względem dostępnych funkcji, ale także rozmiarów. Te z kolei przekładają się na pojemność chłodziarki i zamrażarki.
Współpraca z urządzeniami mobilnymi
Lodówka smart może współpracować ze smartfonem lub tabletem. Instalując na urządzeniu mobilnym odpowiednią aplikację (najczęściej darmową) masz dostęp do różnorodnych funkcji i rozwiązań technicznych, z którymi jest kompatybilna.
Podstawowym rozwiązaniem, jakie wykorzystuje lodówka z Wi-Fi jest możliwość zdalnego podglądu zawartości komory chłodzenia z dowolnego miejsca i o dowolnej porze (oczywiście, jeśli tylko mamy dostęp do Internetu na urządzeniu mobilnym). Sprzęt ma wówczas wbudowane kamery, dzięki którym możliwe jest rejestrowanie wnętrza lodówki i wyświetlanie go na ekranie smartfona. Możesz wówczas sprawdzić, będąc już w sklepie, czego brakuje np. do przygotowania obiadu i zakupić niezbędne produkty. Sprawdzi się to zwłaszcza wtedy, kiedy zapomnieliśmy przed wyjściem na zakupy sporządzić listy brakujących rzeczy.
Inteligentna lodówka może też umożliwiać zdalne monitorowanie stanu pracy i zużycia energii, np. wyświetlać na urządzeniu mobilnym powiadomienia o niezamkniętych drzwiach chłodziarki czy zamrażarki, a także przerwach w dostawie prądu. Niektóre modele smart pozwalają też na zdalną modyfikację parametrów pracy sprzętu (np. ustawień temperatury), a nawet na zdalną diagnostykę lodówki. Dzięki temu nie musisz wzywać specjalisty, by sprawdzić i zdiagnozować podstawowe błędy w funkcjonowaniu urządzenia. Informacje o sprzęcie mogą być wysyłane przez Internet do odpowiedniego autoryzowanego serwisu, który na ich podstawie może rozpoznać możliwe do wystąpienia usterki i zaproponować sposób naprawy lodówki.
Współpraca z asystentami głosowymi
Najbardziej zaawansowane lodówki smart mogą być kompatybilne nie tylko z aplikacjami mobilnymi, ale również z asystentami głosowymi. Wypowiadając odpowiedni komunikat możemy nawet sprawdzić aktualne wiadomości ze świata, prognozę pogody lub zamówić taksówkę.
Co więcej, masz możliwość zaprogramowania parametrów pracy innego urządzenia pracującego w ramach systemu „inteligentnego” domu. Modele wykorzystujące tego typu rozwiązania znajdziemy m.in. w ofercie firmy Samsung (linia Family Hub).
Wyświetlacze multimedialne
Inteligentna lodówka może być wyposażona w ekran LCD, na którym wyświetlają się rozmaite informacje, podobnie jak na ekranie smartfona czy tabletu. Tego typu modele mogą wręcz pełnić rolę domowego centrum multimedialnego – pokazywać nie tylko strony internetowe, ale także rozmaite komunikaty dopasowane do domowników korzystających z lodówki.
Chłodziarko-zamrażarka z ekranem może być też świetną, nowoczesną alternatywą dla tradycyjnych karteczek, np. z listą zakupów czy przypominających o ważnych datach i terminach, przyczepianych zwykle do drzwi urządzenia za pomocą magnesów. Wszystkie niezbędne informacje możemy zamiast tego wyświetlać na ekranie lodówki. Jest to bardzo nowoczesne rozwiązanie, które może przypaść do gustu użytkownikom.
Lodówka smart i podstawowe funkcje
Wybierając lodówkę smart do domowej kuchni nie należy zapominać o jej podstawowym przeznaczeniu, jakim jest długotrwałe przechowywanie rozmaitych produktów żywnościowych. Zwróć więc uwagę nie tylko na funkcje multimedialne, ale także na rozwiązania użytkowe i dodatkowe wyposażenie sprzętowe. Lodówka może być wyposażona w systemy zapewniające równomierne rozprowadzanie zimnego powietrza w komorach chłodzenia i mrożenia. Istotnym elementem chłodziarki są też różnego typu szuflady z regulacją wilgotności.
Umożliwiają one wygodne przechowywanie warzyw i owoców. W niektórych modelach stosowane jest także specjalne podświetlenie, którego zadaniem jest przedłużenie świeżości przechowywanych produktów. Innym rodzajem szuflad są tzw. komory zero, które zapewniają nieco niższą temperaturę, niż w pozostałej części chłodziarki. Dzięki temu możesz w niej wygodnie przechowywać np. mięso i ryby.