Poradniki Eksperta

Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji?

Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji? Wielu posiadaczy klimatyzatorów, zapomina lub nie wie o tym, że urządzenia te powinny być regularnie sprawdzane pod kątem szczelności. Czy można zrobić to samemu i jaki jest tego cel? Co nam grozi, jeśli będziemy używali wadliwego sprzętu?


Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji


Sprawdzanie szczelności klimatyzacji – w jakim celu?


Klimatyzacja była dawniej domeną biur. Dziś jednak klimatyzatory stały się częstym widokiem w mieszkaniach i domach. Na duże zainteresowanie tego rodzaju produktami, ma wpływ zmieniający się klimat, przez co w letnich miesiącach robi się coraz upalniej. Klimatyzacja okazała się strzałem w dziesiątkę, gdyż sposób ich działania jest nie tylko bardzo prosty, skuteczny i intuicyjny, ale również ekologiczny. Każdy posiadasz klimatyzacji musi jednak pamiętać o tym, by regularnie wykonywać sprawdzanie szczelności klimatyzacji. Robimy to z dwóch powodów. Pierwszy, bardziej prozaiczny, wynika z gwarancji, jaką dostarcza nam producent. Aby sprzęt działał sprawnie i mógł zostać poddany ewentualnej reklamacji, naszym obowiązkiem jest regularne sprawdzanie szczelności klimatyzacji.


Drugi powód okazuje się być bardziej ważki. Chodzi tu przede wszystkim o skuteczność urządzenia. Brak szczelności klimatyzatora, może prowadzić między innymi do korozji części sprzętu, wycieków oleju, czy płynu chłodzącego. Takie awarie mogą doprowadzić wręcz do zniszczenia jednego z kluczowych urządzeń w klimatyzatorze, czyli sprężarki. Nieszczelność może również ułatwiać pojawianie się w systemie klimatyzacyjnym wszelkiego rodzaju drobnoustrojów, czy stałych zabrudzeń. Skoro wiemy już, dlaczego należy sprawdzać szczelność klimatyzatorów, dowiedzmy się jak to zrobić.


Klimatyzatory w naszej ofercie:



Kto i jak często?


Zanim przejdziemy do opisania konkretnych sposobów na sprawdzanie szczelności klimatyzacji, powinniśmy odpowiedzieć sobie na dwa kluczowe pytania. Czy możemy tego dokonać samemu oraz jak często powinniśmy to robić. Odpowiadając na pierwsze pytanie, musimy stwierdzić: niestety nie. Sprawdzanie szczelności klimatyzacji i ewentualne drobne naprawy, wymagają specjalnych środków chemicznych i profesjonalnych, często atestowanych narzędzi. W związku z tym, czynność tę powinniśmy zostawić fachowcom. A jak często należy kontrolować stan urządzenia? Raz do roku, najlepiej wiosną, czyli przed rozpoczęciem sezonu chłodzenia, to absolutne minimum. Sprawdzanie szczelności klimatyzacji zaleca się wykonywać dwa razy do roku – wystarczy uprzednio umówić serwisowanie, a kontrola szczelności nie będzie już tak dużym zmartwieniem. Warto zaznaczyć, że serwisanci sprawdzą nie tylko samą szczelność urządzenia, ale również to, czy urządzenie jest w całości sprawne i w jego systemach nie znajdują się żadne niebezpieczne drobnoustroje lub zanieczyszczenia. Skoro wiemy już, kto i jak często powinien sprawdzać szczelność klimatyzacji, przejdźmy do opisu różnych metod wykonywania tej istotnej czynności.


Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji?


Podstawowym i często używanym narzędziem, które z dużą precyzją pokazuje nam ewentualne odstępstwa od normy w szczelności klimatyzacji jest manometr. Urządzenie to mierzy ciśnienie czynnika chłodzącego w układzie klimatyzatora. Choć manometry są relatywnie łatwo dostępnymi urządzeniami, nie próbujmy na własną rękę mierzyć ciśnienia układu. Nie dość, że łatwo jest źle zainstalować urządzenie, a przez to odczytać błędny wynik badania, to ryzykujemy uszkodzeniem całego systemu, co może zakończyć się niekontrolowanym wyciekiem czynnika chłodniczego, a to przyniesie nam dodatkowe koszty.


Innym rozwiązaniem na sprawdzanie szczelności klimatyzacji, jest zmierzenie ewentualnego wycieku. Wykorzystuje się do tego profesjonalne czujniki, przeznaczone właśnie do tego zadania. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że omawiane przez nas czujniki, muszą posiadać aktualne atesty i certyfikaty. Zanim wybierzemy nowego serwisanta klimatyzatorów, warto dowiedzieć się, czy dana osoba posiada odpowiednie, zaaprobowane narzędzia. W innym wypadku, narażamy się na to, że urządzenie nie wykryje nieszczelności, co przyniesie późniejsze koszty większej naprawy klimatyzatora.


Należy jednak pamiętać, że szczelność urządzenia mierzymy tylko przy pełnym układzie chłodniczym. Jeśli okaże się, że klimatyzator nie jest napełniony, serwisant powinien uzupełnić braki odpowiednim czynnikiem chłodniczym. Najczęściej spotkamy się tutaj z azotem lub innymi gazami szlachetnymi. Zgodnie z prawem, podczas prób szczelności ciśnienie powinno zatrzymać się na poziomie półtora raza większym, niż maksymalne dopuszczalne ciśnienie podczas pracy urządzenia. Tak duże ciśnienie zagwarantuje nam większą wykrywalność ewentualnych przecieków. Jeżeli w przeciągu doby od napełnienia układu, ciśnienie nie spadło o więcej niż 2 procent, możemy być przekonani, że instalacja jest szczelna. Jeżeli jednak dojdzie do konieczności naprawy, pamiętać należy o oczyszczeniu całego systemu wentylacyjnego, wytwarzając próżnie w układzie. Tym sposobem pozbędziemy się z klimatyzacji wszelkiej wilgoci, która jest częstą przyczyną korozji i innych usterek.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756