Polityka prywatności

Ta witryna korzysta z plików cookies, aby lepiej prezentować treści, zapewnić sprawne oraz bezpieczne działanie, przedstawiać spersonalizowane oferty i promocje, a także w celach statystycznych. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Zamknij

Jak wyczyścić piekarnik? Oto kilka sprawdzonych sposobów!

Czyszczenie piekarnika do dla sporej części z nas prawdziwa zmora. Nic dziwnego: usuwanie nagromadzonego tłuszczu i brudu może stanowić spore wyzwanie – szczególnie że nie zawsze mamy czas na dbanie o regularną pielęgnację kuchennych urządzeń. Na szczęście istnieje sporo sprawdzonych domowych sposobów na to, jak wyczyścić piekarnik. Niekiedy wystarczy zwykła para wodna lub ocet, by nasz piekarnik lśnił jak nowy. Problem pojawia się dopiero wówczas, gdy zabrudzenia są naprawdę głębokie i długotrwałe. Co w takiej sytuacji? Jak wyczyścić piekarnik domowymi sposobami, gdy mamy do czynienia z poważnymi zanieczyszczeniami?


Woda z octem – przepis na czysty piekarnik

Wśród domowych sposobów na czyszczenie piekarnika, zdecydowanie najpopularniejsza jest metoda z użyciem octu. Jest ona nie tylko skuteczna, ale i bezpieczna dla nas oraz dla środowiska – ocet nie przenika bowiem do potraw i nie stanowi potencjalnego zagrożenia dla naszego organizmu. Czyszczenie piekarnika octem sprawdzi się zarówno w usuwaniu nagromadzonych zabrudzeń, jak i podczas systematycznej pielęgnacji. Im częściej będziemy ją stosować, tym łatwiej będzie nam utrzymać urządzenie w czystości.


Czyszczenie piekarnika


Jak wyczyścić piekarnik przy użyciu octu? Wystarczy zmieszać ocet z wodą w proporcjach 50:50 i dokładnie wymieszać. Tak sporządzoną mieszankę należy spryskać wnętrze piekarnika i pozostawić na powierzchni przez kilka minut. Ocet dokładnie zmiękcza tłuszcz i brud znajdujący się w piekarniku, dzięki czemu znacznie łatwiej będzie nam go usunąć. Po upływie określonego czasu wystarczy zetrzeć całe urządzenie wilgotną ściereczką. Sposób ten sprawdzi się zarówno w przypadku piekarnika gazowego, jak i elektrycznego. Za pomocą octu nie tylko wyczyścimy jego wnętrze, ale i znajdujące się w nim blachy. To bardzo prosty i szybki sposób na to, jak wyczyścić piekarnik. Warto jednak pamiętać, że nie w każdym przypadku się sprawdzi. Jeśli mamy do czynienia z większymi zabrudzeniami lub przypaleniem, musimy skorzystać z innych, bardziej zaawansowanych metod – chyba że posiadamy nowoczesny piekarnik z funkcją samooczyszczenia, nazywaną także czyszczeniem pyrolitycznym. Modele takie mają specjalny program, który nagrzewa piekarnik do temperatury około 500 stopni Celsjusza, zamieniając wszelkie zabrudzenia w popiół. Cena takich urządzeń jest oczywiście wyższa, ale możemy je znaleźć w promocyjnych cenach np. w Media Expert.


Jak wyczyścić piekarnik parą wodną?

 

Jak wyczyścić piekarnik, gdy w grę wchodzą trudniejsze do usunięcia zanieczyszczenia? Sprawdzonym sposobem będzie wykorzystanie pary wodnej. Metoda ta sprawdzi się jednak szczególnie przy stosunkowo niewielkich zabrudzeniach lub jako zabieg wstępny przed wdrożeniem innych domowych sposobów na czyszczenie piekarnika do zabudowy czy piekarnika elektrycznego. Jak wyczyścić piekarnik parą wodną? Wszystko zależy od tego, czy posiadane przez nas urządzenie ma funkcję czyszczenia parowego. Jeśli tak, to ma ono pojemnik, który wystarczy napełnić wodą. Po uruchomieniu specjalnego programu w piekarniku zaczyna wytwarzać się para, a wszystkie zanieczyszczenia ulegają rozmoknięciu. Na koniec wystarczy przetrzeć piekarnik, który natychmiast jego gotowy do ponownego użycia. W sytuacji, gdy posiadamy zwykły piekarnik, np. piekarnik Amica, wystarczy skorzystać z domowego sposobu czyszczenia piekarnika parą. Jak wyczyścić piekarnik przy użyciu pary wodnej? Sposób jest prosty: wystarczy przygotować żaroodporne naczynie do pieczenia, wlać do niego gorącą wodę, a następnie wstawić do piekarnika nagrzanego do około 140-150oC. Po kilku minutach należy wyjąć naczynie i pozwolić wnętrzu piekarnika ostygnąć. Gdy upewnimy się, że urządzenie nie jest już gorące, wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką lub gąbką – ewentualne zabrudzenia z łatwością zostaną usunięte. Zależy nam na usunięciu przykrych zapachów? Dobrą metodą jest dodanie do naczynia z wodą świeżej cytryny lub wstawienie do piekarnika szklanki z zaparzoną kawą.

 

Sól czy soda oczyszczona? Czym wyczyścić piekarnik?

 

W przypadku, gdy mamy do czynienia ze średnimi zabrudzeniami lub nie wiemy, jak wyczyścić przypalony piekarnik, warto zastosować sól lub sodę oczyszczoną. Jak wyczyścić piekarnik przy użyciu tych substancji? To proste - przypalone resztki wewnątrz urządzenia należy obficie posypać sodą oczyszczoną, a następnie zwilżyć wodą. Tak sporządzony roztwór zostawiamy w piekarniku na dwie godziny, po czym przystępujemy do przemywania ściereczką namoczoną w wodzie i occie.

Nie posiadamy w domu sody oczyszczonej? Bez obaw - innym sposobem na to, jak wyczyścić piekarnik, jest metoda z użyciem samej soli. Wystarczy posypać nią wnętrze urządzenia i rozgrzać go tak, aby zbrązowiała. Po wystygnięciu piekarnika ścieramy dokładnie sól i czyścimy wnętrze piekarnika przy pomocy gąbki nasączonej wodą.

 

Co jednak wówczas, gdy stan posiadanego przez nas piekarnika, wymaga gruntownego czyszczenia? Jak wyczyścić piekarnik w takiej sytuacji? Czy tego rodzaju domowe sposoby przyniosą w tej sytuacji pożądany efekt? Z jakich substancji skorzystać, aby nie tylko skutecznie wyczyścić urządzenie, ale i nie doprowadzić do jego uszkodzenia? Jeśli bowiem zainwestowaliśmy w wysokiej jakości piekarnik Samsung lub piekarnik Bosch, warto stosować t sprawdzone domowe sposoby na czyszczenie piekarnika, które nie uszkodzą posiadanego przez nas sprzętu. Bezpieczną metodą będzie na pewno ta z użyciem sody oczyszczonej, soli oraz octu spirytusowego. Wszystkie te substancje należy wymieszać wraz z wodą w taki sposób, aby otrzymać z nich miękką papkę. Tak przygotowaną miksturę wystarczy nałożyć przy pomocy gąbki lub szczotki na całą powierzchnię piekarnika i pozostawić na 10-15 minut. Po upływie tego czasu można namoczyć papkę niewielką ilością wody, bądź octu, a następnie przystąpić do rozcierania. Kiedy brud zacznie ustępować, należy zmyć całą miksturę przy użyciu wilgotnej szmatki.

Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną