Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Komora zero w lodówce – co to jest i do czego służy?

 2023-07-20 

Lodówka jest podstawowym urządzeniem w każdym mieszkaniu. Pozwala przechowywać żywność dłużej, co bardzo ułatwia życie codzienne. Producenci prześcigają się w przygotowywaniu kolejnych technologii zwiększających funkcjonalność swoich urządzeń. Jedną z nich jest komora zero w lodówce. Co to takiego i za co odpowiada? Wyjaśniamy poniżej.

Komora zero w lodówce – co to takiego?

Komora zero w lodówce może się różnie nazywać, w zależności od producenta urządzenia. W sklepie Media Expert ujednoliciliśmy filtr, abyś łatwo znalazł sprzęt o takiej budowie. Wystarczy, że w menu bocznym odszukasz pozycji „Komora zero” i zaznaczysz opcję „Tak”. Jest to funkcja, która jest coraz popularniejsza i pojawia się nawet w tańszych modelach lodówek. Według wyników wielu badań, najbardziej korzystną temperaturą dla żywności są okolice 4 stopni Celsjusza. Nie dotyczy to jednak wszystkich produktów. Dlatego stworzono opisywaną w tym poradniku technologię. 


Komora zero jest specjalnie wydzielonym miejscem, które gwarantuje niższą temperaturę, niż w pozostałych miejscach urządzenia. Jak możesz domyślić się po nazwie technologii, panuje w niej temperatura w okolicach 0 stopni Celsjusza. W wypadku niektórych produktów, stan świeżości może wydłużyć się nawet o kilka dni. Najczęściej przechowywanymi w komorze zero produktami spożywczymi są:

  • Mięso,
  • Owoce,
  • Warzywa.

Poza różnicami w temperaturze, lodówki bezszronowe (wyposażone w system NoFrost) są w stanie zapewnić także większy poziom wilgoci w komorze zerowej. To dodatkowo wpływa na wydłużenie okresu świeżości pożywienia. Co więcej, dostępne są także lodówki emitujące niebieskie światło, które przedłuża proces fotosyntezy w warzywach i owocach. Dzięki temu dalej dojrzewają, ale nie psują się. Takie rozwiązania pozwalają zaoszczędzić czas, którego wymagają regularne, małe zakupy. Co więcej, ryzyko popsucia się jedzenia jest o wiele mniejsze, więc nie będzie dochodziło do marnotrawstwa. Lodówka z komorą zero to urządzenie, nad którym warto pochylić się podczas poszukiwań nowego sprzętu.


Sprawdź komorę zero w lodówka w naszej ofercie:

Dla kogo jest komora zero?

Zalety posiadania komory zero w lodówce doceni tak naprawdę każdy użytkownik. Niektórzy jednak będą zadowoleni zdecydowanie bardziej. To na pewno doskonałe rozwiązanie dla osób zapracowanych, które nie mają czasu na codzienne zakupy po pracy. Plusy komory zerowej zauważą także single oraz młode małżeństwa, które dopiero uczą się gospodarowania zapasami żywności. Dzięki tej technologii można wydłużyć przydatność do spożycia tych produktów, których nie udałoby się zjeść w standardowym terminie. Komora zero to doskonały sprzymierzeniec osób dbających o zdrową, zrównoważoną dietę. Owoce i warzywa będą dłużej świeże, więc można kupić ich trochę więcej, na zapas.

komora zero

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając nową lodówkę?

Wiesz już, co to jest komora zero w lodówce. A co z pozostałymi funkcjami i parametrami technicznymi? Na nie także musisz zwrócić uwagę, nawet jeśli podstawowym warunkiem wyboru jest wyposażenie w komorę zerową. Może to wydawać się oczywiste, ale wybierając lodówkę zweryfikuj jej wymiary. Często przez radość wynikającą z zakupów klienci zapominają o wykonaniu pomiarów kuchni. Zmierz wysokość, szerokość i głębokość urządzenia, aby uniknąć niemiłych niespodzianek. 


Lodówka jest urządzeniem pracującym bez przerwy, dlatego zwróć uwagę na klasę energetyczną. Informuje ona o rocznym zużyciu prądu. Im jest niższa, tym większe oszczędności. Z powodu całodobowej pracy lodówki, zwróć również uwagę na poziom hałasu, który emituje podczas pracy. Urządzenia są oczywiście coraz cichsze, ale różnice pomiędzy niektórymi modelami mogą sięgać nawet kilkunastu decybeli. O ile za dnia głośniejsza lodówka nie będzie bardzo uciążliwa, to w nocy już tak.


Wspominaliśmy już o systemie No Frost. Jest bardzo dużym ułatwieniem, gdy nie dochodzi do gromadzenia się lodu i szronu, który w starszych lodówkach należało usuwać raz na kilka tygodni. Przekłada się to także na większą efektywność pracy urządzenia, w tym na sprawniejsze chłodzenie i niższy pobór energii elektrycznej.


 Dodatkowym atutem każdego urządzenia jest niewątpliwie możliwość sterowania smartfonem. Za pośrednictwem specjalnej aplikacji możesz nawet zmieniać temperaturę wewnątrz komory zero, o ile umożliwia to wybrany model lodówki. 


Gadżety, takie jak dozownik do wody czy kostkarka, przydają się podczas „domówek” oraz latem, kiedy każdy z nas potrzebuje orzeźwienia w trakcie trwania upałów. Jak widzisz, lodówka z komorą zero może posiadać o wiele więcej funkcjonalnych dodatków.


 Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu. Jeśli na etapie wybierania urządzenia będziesz miał wątpliwości, skorzystaj z pomocy naszych doradców

Lodówki w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756