Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Łącznik pralki z suszarką – jak połączyć pralkę i suszarkę?

 2023-08-09 

Pralka i suszarka w komplecie, stają się coraz częstszym rozwiązaniem wybieranym przez użytkowników. Jeszcze do niedawna pralka automatyczna była rzadko spotykanym sprzętem, a już swoją popularność zyskuje kolejne udogodnienie, jakim jest bez wątpienia suszarka bębnowa. Urządzenie, które oszczędza nie tylko czas, ale również przestrzeń i naszą energię oraz sprawia, że pranie i suszenie mogą stać się bardziej komfortowe.

Oba sprzęty z powodzeniem można ze sobą połączyć tak, aby z jednej strony były jak najbardziej funkcjonalne, a z drugiej, zajmowały tylko tyle przestrzeni, ile faktycznie potrzebują. Możemy je zamontować obok siebie, jedno na drugim, w zabudowie lub zastosować dedykowany łącznik pralki z suszarką. Jak się do tego przygotować i które rozwiązanie wybrać, biorąc pod uwagę możliwości sprzętu i przestrzeni? Doradzamy i podpowiadamy w naszym poradniku.

Suszarka i pralka – razem czy osobno?

Nie ma konkretnego powodu, aby suszarka stała w bliskiej odległości od pralki. Oba urządzenia są niezależne i z powodzeniem mogą stać nawet w innych częściach domu. Niemniej takie rozwiązanie może okazać się czasochłonne i niewygodne. Wyjmowanie mokrych ubrań z pralki, np. w łazience, a potem ich przenoszenie, np. do innego pomieszczenia, w którym jest suszarka, aby ponownie załadować je do bębna, może okazać się po prostu czasochłonne, a przy tym niewygodne. Wybierając sprzęt podobny gabarytowo, a najlepiej tego samego producenta – możemy go dowolnie zestawiać i konfigurować z uwzględnieniem naszych potrzeb i możliwości. Najlepszym, z punktu widzenia samej pracy urządzeń, wydaje się postawienie ich w łazience, ale jeśli dysponujemy odpowiednią przestrzenią w kuchni, również możemy wziąć to pomieszczenie pod rozwagę.

Pralki w naszej ofercie:

Suszarka na pralce – optymalne rozwiązanie

Postawienie suszarki na pralce, w tak zwany słupek, niesie za sobą wiele korzyści. To swoista wieża pralnicza, która z jednej strony zajmuje mało miejsca, a z drugiej do obu urządzeń mamy równie łatwy dostęp. Urządzenia możemy umieścić w słupku, wykorzystując do tego zabudowę meblową lub konstrukcję z płyt gipsowo-kartonowych, którą później możemy odpowiednio wykończyć. Oba sposoby montażu są estetyczne i praktyczne. Niezależnie od wybranego rozwiązania, warto zaznaczyć, że pralka musi być ładowana od frontu. Pralki ładowane od góry potrzebują przestrzeni, pozwalającej na swobodne otwarcie drzwi i załadowanie prania.


Oprócz wskazanych możliwości, warto rozważyć ustawienie suszarki na pralce z wykorzystaniem specjalnego łącznika. Łącznik do pralki i suszarki oferują już niemal wszyscy producenci tych urządzeń, a dodatkowo możemy również kupić sprzęt uniwersalny.

Montaż z zastosowaniem łącznika

Kompatybilny łącznik pralki z suszarką to taki, który odpowiada wymiarom obu urządzeń. Nawet jeśli wybierzemy sprzęty tego samego producenta, może się okazać, że gabarytowo nie są takie same. Podobna sytuacja będzie, gdy mamy już pralkę od kilku lat i teraz decydujemy się na zakup suszarki. Większość łączników ma zastosowanie do pralek o szerokości 60 cm.


Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie montaż suszarki na pralce, wraz z łącznikiem od tego samego producenta. Mamy wtedy niemal 100 procentową pewność, że wszystkie elementy będą do siebie idealnie pasowały. Ponadto, taka kompatybilność wpływa nie tylko na bezpieczeństwo, ale również na estetykę całej konstrukcji.


W przypadku, gdy nasze urządzenia pochodzą od różnych producentów, zdecydujmy się na uniwersalny łącznik pralki z suszarką. Jeśli zarówno pralka, jak i suszarka mają 60 cm głębokości i 60 cm szerokości – takie rozwiązanie również będzie idealnie pasowało.

Rodzaje łączników

Łączniki dzielimy na trzy podstawowe rodzaje, różniące się od siebie kompatybilnością oraz sposobem montażu. Pierwszym będzie wcześniej już wspomniany łącznik dedykowany przez producenta, drugim – uniwersalny, a trzecim łącznik w formie nakładki.

Łącznik dedykowany

Taki łącznik będzie odpowiedni do większości modeli. Łączniki oferowane przez producentów są dedykowane do określonych typów pralek i suszarek. Zazwyczaj są na tyle kompatybilne, że ich montaż jest bardzo prosty, a druga osoba jest nam jedynie potrzebna do postawienia suszarki na pralce, z uwagi na jej gabaryty i wagę.

Łącznik uniwersalny 

Uniwersalny łącznik pralki z suszarką może zostać wykorzystany, gdy nasze urządzenia różnią się od siebie producentem lub też wymiarami. Łącznik uniwersalny składa się zazwyczaj ze specjalnych wkrętów i blaszek, przy pomocy których łączymy pralkę i suszarkę. W większości nie posiada żadnych dodatkowych funkcji. Należy pamiętać, że im bardziej sprzęty posiadają podobne wymiary, tym większe prawdopodobieństwo, że montaż takiego łącznika przebiegnie bez większych trudności, a samo łączenie będzie wyglądało estetycznie.

Łącznik w formie nakładki – szuflada na ubrania

Przy wyborze takiego łączenia, należy zwrócić uwagę na wymiary zarówno pralki, jak i suszarki. Równie istotna będzie nośność samej nakładki. Zbyt mała uszkodzi ją i sprzęt nie będzie spełniał swojej funkcji. Montaż jest bardzo prosty i polega na przykręceniu dołączonych do zestawu śrubek. Nakładki często posiadają dodatkową funkcjonalność w postaci wysuwanej szuflady. Taki dodatkowy blat roboczy może posłużyć do składania ubrań lub segregowania prania.

Typy łączników

Bardzo ważnym czynnikiem z punktu widzenia zakupu łącznika, są wymiany wszystkich łączonych sprzętów. Jeśli łącznik nie będzie kompatybilny, łączenie przysporzy na kłopotów, a nawet może okazać się niemożliwe. Dla ułatwienia, łączniki posiadają specjalne oznaczenia, dzięki którym łatwiej jest wybrać najbardziej odpowiedni do rozmiarów pralki i suszarki.


Łącznik z oznaczeniem SK-DA wybieramy, gdy suszarka jest głębsza od pralki. Przy założeniu, że pralka jest sprzętem stojącym niżej. Jeśli mamy do czynienia z sytuacją odwrotną, kiedy to urządzenie stojące niżej jest głębsze, wtedy odpowiednim typem łącznika będzie taki, który ma oznaczenie SK-DH. Ostatnim typem łącznika jest sprzęt oznaczony skrótem SKK-DF i stosujemy go, gdy zarówno pralka, jak i suszarka posiadają zbliżone wymiary.

Przygotowanie do montażu

Jeszcze przed wykonaniem montażu warto wykonać kilka czynności, które z jednej strony ułatwią cały proces, a z drugiej zapewnią bezpieczeństwo wieży pralniczej. Nieoceniona będzie również pomoc drugiej osoby. Jeśli oceniliśmy już wielkość obu urządzeń i wybraliśmy najbardziej odpowiedni łącznik pralki z suszarką, zabieramy się do przygotowania montażu. W pierwszej kolejności należy dokładnie oczyścić podłogę, w miejscu gdzie ma zostać umiejscowiona pralka – zakładając, że będzie dolnym urządzeniem w kolumnie. Powierzchnia powinna zostać odtłuszczona i osuszona.


Jeśli posadzka jest śliska, rozważmy zamontowanie pod pralką specjalnej maty antypoślizgowej, zwanej też antywibracyjną. Taka mata zapewni dodatkową stabilizację naszej konstrukcji. Następnie pralkę należy wypoziomować. Równe ustawienie zapewni bezpieczeństwo użytkowania, a przy tym przedłuży funkcjonalność naszego sprzętu. Odpowiednio wypoziomowana pralka nie kołysze się i nie przemieszcza podczas prania, czy bardziej inwazyjnego – wirowania. To samo należy wykonać w przypadku suszarki. Warto pamiętać o odległościach od instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej, a także długości węży odprowadzających zużytą wodę. Ponadto, z tyłu wieży należy zostawić przynajmniej 5 cm wolnej przestrzeni, zapewniającej odpowiednią wentylację pralki i suszarki, które podczas pracy oddają ciepło.


Na koniec – po zamontowaniu łącznika i ustawieniu suszarki, należy uruchomić krótki tryb testowy obu sprzętów. Taki test sprawi, że będziemy mogli się upewnić, czy nasza konstrukcja jest stabilna. Podczas pracy, urządzenia nie powinny się przemieszczać, kołysać czy zanadto wibrować.

Montaż bez łącznika

Stawianie wieży pralniczej bez łącznika również jest możliwe. Musimy się jednak liczyć z tym, że może okazać się nie do końca bezpieczne. Zarówno pralka jak i suszarka wyposażone są w nóżki. Podczas pracy wibrują, są wprawione w ruch i kołyszą się. To naturalne zjawisko i nie ma w tym nic nieprawidłowego. Suszarka na pralce bez łącznika w dłuższej perspektywie użytkowania może się z niej zsunąć. To może być niebezpieczne. Dodatkowo – widoczne, niezamaskowane nóżki wyglądają nieestetycznie, a szczelina między urządzeniami jest trudna do utrzymania w czystości i zaburza estetykę całej konstrukcji. Łącznik pralki z suszarką zwiększa bezpieczeństwo całej konstrukcji i wpływa na jego ogólną estetykę.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756