Typy łączników
Bardzo ważnym czynnikiem z punktu widzenia zakupu łącznika, są wymiany wszystkich łączonych sprzętów. Jeśli łącznik nie będzie kompatybilny, łączenie przysporzy na kłopotów, a nawet może okazać się niemożliwe. Dla ułatwienia, łączniki posiadają specjalne oznaczenia, dzięki którym łatwiej jest wybrać najbardziej odpowiedni do rozmiarów pralki i suszarki.
Łącznik z oznaczeniem SK-DA wybieramy, gdy suszarka jest głębsza od pralki. Przy założeniu, że pralka jest sprzętem stojącym niżej. Jeśli mamy do czynienia z sytuacją odwrotną, kiedy to urządzenie stojące niżej jest głębsze, wtedy odpowiednim typem łącznika będzie taki, który ma oznaczenie SK-DH. Ostatnim typem łącznika jest sprzęt oznaczony skrótem SKK-DF i stosujemy go, gdy zarówno pralka, jak i suszarka posiadają zbliżone wymiary.
Przygotowanie do montażu
Jeszcze przed wykonaniem montażu warto wykonać kilka czynności, które z jednej strony ułatwią cały proces, a z drugiej zapewnią bezpieczeństwo wieży pralniczej. Nieoceniona będzie również pomoc drugiej osoby. Jeśli oceniliśmy już wielkość obu urządzeń i wybraliśmy najbardziej odpowiedni łącznik pralki z suszarką, zabieramy się do przygotowania montażu. W pierwszej kolejności należy dokładnie oczyścić podłogę, w miejscu gdzie ma zostać umiejscowiona pralka – zakładając, że będzie dolnym urządzeniem w kolumnie. Powierzchnia powinna zostać odtłuszczona i osuszona.
Jeśli posadzka jest śliska, rozważmy zamontowanie pod pralką specjalnej maty antypoślizgowej, zwanej też antywibracyjną. Taka mata zapewni dodatkową stabilizację naszej konstrukcji. Następnie pralkę należy wypoziomować. Równe ustawienie zapewni bezpieczeństwo użytkowania, a przy tym przedłuży funkcjonalność naszego sprzętu. Odpowiednio wypoziomowana pralka nie kołysze się i nie przemieszcza podczas prania, czy bardziej inwazyjnego – wirowania. To samo należy wykonać w przypadku suszarki. Warto pamiętać o odległościach od instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej, a także długości węży odprowadzających zużytą wodę. Ponadto, z tyłu wieży należy zostawić przynajmniej 5 cm wolnej przestrzeni, zapewniającej odpowiednią wentylację pralki i suszarki, które podczas pracy oddają ciepło.
Na koniec – po zamontowaniu łącznika i ustawieniu suszarki, należy uruchomić krótki tryb testowy obu sprzętów. Taki test sprawi, że będziemy mogli się upewnić, czy nasza konstrukcja jest stabilna. Podczas pracy, urządzenia nie powinny się przemieszczać, kołysać czy zanadto wibrować.
Montaż bez łącznika
Stawianie wieży pralniczej bez łącznika również jest możliwe. Musimy się jednak liczyć z tym, że może okazać się nie do końca bezpieczne. Zarówno pralka jak i suszarka wyposażone są w nóżki. Podczas pracy wibrują, są wprawione w ruch i kołyszą się. To naturalne zjawisko i nie ma w tym nic nieprawidłowego. Suszarka na pralce bez łącznika w dłuższej perspektywie użytkowania może się z niej zsunąć. To może być niebezpieczne. Dodatkowo – widoczne, niezamaskowane nóżki wyglądają nieestetycznie, a szczelina między urządzeniami jest trudna do utrzymania w czystości i zaburza estetykę całej konstrukcji. Łącznik pralki z suszarką zwiększa bezpieczeństwo całej konstrukcji i wpływa na jego ogólną estetykę.