Poradniki Eksperta

Montaż klimatyzacji w domu – co trzeba wiedzieć?


Montaż klimatyzatora w domu wiąże się z kilkoma czynnikami, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji o umieszczeniu urządzenia w danym miejscu. Co trzeba wiedzieć, przed instalacją urządzenia w budynku?


Montaż klimatyzacji w domu


Budowa i działanie klimatyzacji


Zacznijmy od podstaw, czyli tego, z czego zbudowany jest klimatyzator i jak działa. Wiedza ta pozwoli nam lepiej zrozumieć różnego rodzaju wymagania, które należy uwzględnić przy montażu sprzętu. Każdy klimatyzator, nawet te przenośne, wyposażony jest w kilka niezbędnych komponentów. Jednym z kluczowych urządzeń (a przy okazji najgłośniejszym) jest sprężarka. W połączeniu z zaworem rozprężnym, ma wspomóc przepływ powietrza pomiędzy kolejnymi dwoma niezbędnymi elementami klimatyzatora, czyli parownikiem i skraplaczem. Parownik znajduje się wewnątrz budynku, natomiast skraplacz na zewnątrz. Oba te urządzenia są ze sobą połączone specjalnym przewodem, przez który przemieszcza się specjalny czynnik chłodniczy. Po podłączeniu klimatyzatora do zasilania, urządzenie ma za zadanie ochłodzić pobierane przez siebie powietrze, odprowadzić ogrzane poza budynek, a do obsługiwanego pomieszczenia wprowadzić to pozbawione ciepła.


Poza tymi niezbędnymi elementami, współczesne klimatyzatory wyposażone są również w takie elementy jak filtry (główne, jak i funkcjonalne), podsprzęty odpowiedzialne za współpracę z pilotem do sterowania zdalnego, czy nawet połączeniem z lokalną siecią Wi-Fi. W zależności od tego, na jaki model się zdecydujesz, możesz liczyć na przeróżne tryby pracy (na przykład tryb nocny, wentylację, czy inteligentne chłodzenie), różnego rodzaju funkcje dodatkowe (chociażby osuszanie, jonizowanie, czy oczyszczanie powietrza) oraz programy samoczyszczące, czy auto-diagnostyczne.


Klimatyzatory w naszej ofercie:Montaż klimatyzatora w domu


Wiemy już, z czego składa się klimatyzator i jaka jest zasada jego działania. Przejdźmy więc do praktycznego zagadnienia, jakim jest sam montaż klimatyzatora w domu. Podstawową informacją, którą należy uwzględnić przy opisywaniu procesu montażu klimatyzacji jest to, iż nie należy dokonywać jej samodzielnie. Wywiercenie dziury o dużej średnicy w ścianie, nie jest bowiem jedyną trudnością, jaka stoi przed montażystą. Przy wierceniu należy uwzględnić potrzeby danego sprzętu, jego zasięg, rodzaj materiału, z którego wykonana jest ściana, jej grubość, to, czy jest ocieplona, itd. Problemem może okazać się również montaż zewnętrznej części klimatyzatora, szczególnie gdy urządzenie planujemy zamontować na większej wysokości. Inaczej również przebiegał będzie montaż klimatyzatora na dachu, inaczej na elewacji, a jeszcze inaczej w piwnicy. Aby poprawnie zamontować klimatyzator potrzeba dużej wiedzy, odpowiednich narzędzi oraz doświadczenia. Warto pamiętać również o tym, że montując klimatyzator samemu, pozbawiasz się możliwości oferowanych przez gwarancję od producenta! W celu montażu urządzenia, możesz zatrudnić specjalną ekipę lub wybrać prostsze i bardziej atrakcyjne cenowo rozwiązanie, czyli zakup klimatyzatora wraz z usługą montażu. Nasz sklep oferuje wartą rozważenia możliwość zakupu wybranego przez Ciebie urządzenia, wraz z montażem wykonanym przez ekspertów w tej dziedzinie.


Gdzie umieścić klimatyzator?


Wiemy już, że czynność jaką jest montaż klimatyzatora w domu, powinna przeprowadzać wykwalifikowana do tego osoba. Decyzja o tym, gdzie zamontujemy obie części urządzenia (wewnętrzną i zewnętrzną), jest jednak kwestią Twojego uznania. Zanim wyznaczysz miejsce, w którym mają znajdować się urządzenia, warto poznać kilka zasad, które zapewnią Ci wygodne i ekonomiczne użytkowanie klimatyzatora. Zacznijmy od części zewnętrznej, gdyż z nią jest dużo prościej. W części urządzenia montowanej poza pomieszczeniami, znajduje się sprężarka, która ze swojej natury jest sprzętem dość głośnym. W związku z tym dobrze by było, gdyby odpływ ciepłego powietrza znajdował się z dala od rekreacyjnych części naszego podwórka, a także nie zakłócał ciszy naszych sąsiadów. Coraz częściej stosowanym i wygodnym rozwiązaniem jest montaż klimatyzatora na dachu – możliwość ta jednak jest mocno podyktowana przez układ zadaszenia budynku. Warto również wziąć pod uwagę nasłonecznienie miejsca, w którym chcesz zamontować klimatyzator. Ustawienie sprzętu w miejscu podatnym na długie i bezpośrednie działanie słońca, może skutkować problemami z przegrzaniem sprzętu, co potrafi skończyć się jego uszkodzeniem. Innym aspektem jest wymóg wzmożonej pracy urządzenia, gdy jest dodatkowo ogrzewane, co bezpośrednio przełoży się na żywotność klimatyzatora, a także koszty użytkowania.


Rzadko stosowanym, lecz niejako skutecznym rozwiązaniem jest montaż specjalnego zadaszenia nad klimatyzatorem, które ograniczy bezpośredni kontakt sprzętu z promieniami słonecznymi. Łatwiejszym i praktyczniejszym rozwiązaniem, będzie umieszczenie klimatyzatora od razu w zacienionym miejscu.

Klimatyzator wewnątrz pomieszczeń


Zajmijmy się tym, gdzie zamontować klimatyzator wewnątrz budynku. Oczywistym jest, iż klimatyzatory powinniśmy umieszczać w pomieszczeniach, z których w lecie korzystamy najczęściej. Stąd też klimatyzatory odnajdziemy w sypialniach, pokojach dziennych i jadalniach. Bardziej skomplikowaną kwestią jest umieszczenie urządzenia w konkretnym miejscu w pomieszczeniu. Przede wszystkim postarajmy się, by klimatyzator znajdował się w górnej części pokoju, przy suficie. To tam udaje się ogrzane powietrze, przez co urządzenie będzie działało bardziej efektywnie. Pamiętajmy również o tym, by dać klimatyzatorowi trochę miejsca wokół siebie. Dobrą praktyką jest zachowanie minimum 15-20 centymetrów od ścian i sufitu. Urządzenia nie powinny również znajdować się centralnie nad miejscami, w których przebywamy najdłużej. Nie montujmy więc sprzętu bezpośrednio nad łóżkiem, kanapą, czy stołem. Unikać należy również instalacji klimatyzatora przed większymi przeszkodami, takimi jak ściany działowe, szafy, półki, itp. Usytuowanie urządzenia w takiej pozycji, rozbija ciąg powietrza, co zmniejsza efektywność klimatyzatora.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756