Zdaniem eksperta
Nowoczesnym rozwiązaniem stosowanym w wielu łazienkach jest korek klik klak. Charakteryzuje się on nie tylko praktyczną konstrukcją, ale i wygodnym mechanizmem działania. Jak działa korek klik klak? Jakie są jego zalety? Zapoznaj się z poniższym poradnikiem i zdecyduj, czy warto mieć go w swojej łazience.
Klik klak to innowacyjny system zamykania i otwierania odpływu w umywalkach, brodzikach i wannach. Z powodzeniem zastępuje on tradycyjne korki z mechanizmem dźwigowym lub gumowe zatyczki. Wykonany jest zazwyczaj z wysokiej jakości materiałów takich jak np. ceramika, mosiądz czy tworzywo sztuczne pokryte chromem. Dzięki temu jego powierzchnia jest bardzo wytrzymała.
Z wyglądu przypomina niewielkiego grzybki i jest bardzo prosty w montażu i obsłudze. Działanie korka klik klak oparte jest na zasadzie sprężyny. Aby zamknąć odpływ wody wystarczy go wcisnąć. Dzięki temu możesz szybko i bezproblemowo zamknąć odpływ bez używania dodatkowych narzędzi. Natomiast otworzenie odpływu wymaga ponownego naciśnięcia korka. Wówczas woda swobodnie spłynie do kanalizacji.
Montaż korka klik klak jest prosty i nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Czynność tę bez problemu wykonasz samodzielnie. Aby to zrobić konieczny jest demontaż starego korka. Po jego odkręceniu i oczyszczeniu miejsca montażu możesz zainstalować wybrany produkt w otworze. W celu zapewnienia szczelności, pomiędzy korkiem a odpływem należy umieścić uszczelkę.
Pamiętaj również o nałożeniu taśmy teflonowej na gwinty korka. Ostatnią czynnością jest umiejętne dokręcenie za pomocą klucza nastawnego dolnej części produktu do odpływu. Nie można tego robić zbyt mocno, by nie uszkodzić gwintów. Na koniec wykonaj test szczelności. Sprawdź czy nie ma przecieków zarówno w okolicy odpływu, jak i na połączeniu z syfonem. Upewnij się, że korek działa płynnie, a więc zamyka się i otwiera bez problemów.
Jak wyjąć korek klik klak z umywalki? Jak naprawić zablokowany korek w umywalce? Większość modeli wystarczy pociągnąć w górę. Jeśli jednak ten sposób nie zadziała, spróbuj przekręcić go w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. Gdy kołek będzie luźny, możesz podnieść korek i wyjąć z umywalki czy wanny. Wówczas bez problemu oczyścisz go z nagromadzonych osadów takich, jak mydło, kamień czy włosy. Do mycia korka przydatna jest szczoteczka z miękkim włosiem, za pomocą której dokładnie wyczyścisz wszystkie jego elementy. Regularne czyszczenie korka pomaga uniknąć problemów z jego demontażem w przyszłości.
W sytuacji, gdy sprężyna nie działa poprawnie, może być konieczna wymiana całego produktu. Jakie są najczęstsze przyczyny zablokowania korka klik klak w umywalce? Powodów awarii może być kilka. Są między innymi zbyt mocne pociągnięcie dźwigni, nagromadzenie kamienia, czy też uszkodzenie plastikowego zaczepu utrzymującego pręt pionowy i poziomy.
Natomiast przeciekanie korka może być spowodowane uszkodzeniem uszczelki. Po wykręceniu produktu, warto sprawdzić, czy nie ma na niej pęknięć czy przetarć. Jeśli element ten będzie zniszczony, należy go wymienić na nowy, by zapobiec nieszczelnościom.
Zobacz także: Ranking wag łazienkowych [TOP10]
Czym różni się korek klik klak z przelewem od korka bez przelewu? Jaki wybrać? Wersja z przelewem charakteryzuje się tym, że posiada dodatkowy otwór. Zapobiega on przelaniu się wody z umywalki. Woda z przelewu trafia do odpływu przez kanały korka. Jest to niezwykle bezpieczne rozwiązanie, gdyż eliminuje ryzyko zalania łazienki. Należy pamiętać o systematycznym czyszczeniu otworu przelewowego, w którym gromadzą się zanieczyszczenia.
Drugim rodzajem jest korek klik klak bez przelewu. Nie posiada on otworu, dlatego należy uważać podczas napełniania umywalki wodą. Tego rodzaju korek ma prostszą konstrukcję i bardziej minimalistyczny design. Z pewnością docenią go osoby dbające o aspekt wizualny łazienki.
Atutem korka klik klak jest jego łatwe otwieranie i zamykanie. Nie wymaga korzystania z dźwigni ani z łańcuszka, co upraszcza codzienne użytkowanie. Dzięki prostej konstrukcji jest łatwy do zainstalowania i utrzymania w czystości. Produkty te dostępne są w wielu wzorach, kształtach i kolorach.
Można więc dopasować je nie tylko do koloru umywalki, ale i do designu łazienki. Do szafek pod umywalką idealnie pasują korki o niskiej wysokości. Uniwersalność i prostota tego produktu sprawiają, że jest doskonałym wyborem zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrz.