Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jak karmić szczeniaka?

Data dodania: 10-06-2024
karma dla psa junior

Odpowiednia dieta w psim dorastaniu, jest kluczowa do prawidłowego wzrostu i rozwoju szczenięcia. Dobieranie odpowiedniej karmy u szczeniąt, zarówno podczas przechodzenia z mleka matki na stały pokarm, jak i w późniejszym okresie wzrostu, wymaga szczególnej uwagi. Szczenięca dieta powinna być pełnowartościowa pod względem białka oraz kompletna w zakresie witamin i minerałów. Powinna też być dostarczana w odpowiednich proporcjach, dostosowanych do rasy psa oraz jego wagi i tempa wzrostu. Jak karmić szczeniaka, aby rozwijał się prawidłowo? Na to i inne pytania, odpowiadamy w naszym poradniku.

Rodzaje karm dla szczeniąt

Zanim przejdziemy do szczegółowych kwestii, jak karmić szczeniaka, warto wiedzieć, jakie karmy dostępne są w ofertach producentów. Wśród karm zarówno dla szczeniąt jak i psów dorosłych oraz psich seniorów, wyróżniamy 2 podstawowe ich rodzaje. Jednym z nich jest karma sucha dostępna w opakowaniach o rozmaitej gramaturze i wielkości elementów, czyli chrupek. Wielkość chrupek jest szczególnie istotna ze względu na rasę psa oraz jego wagę.


Drugim rodzajem, jest karma mokra. Oferowana jest przez producentów w puszkach, saszetkach, a także aluminiowych tackach. Ta karma również dostępna jest w opakowaniach o zróżnicowanych gramaturach. Karmy mokre mogą się różnić konsystencją, a także wielkością mięsnych kawałków i zawartością rozmaitych składników dodatkowych. Wśród nich, oprócz mięsa, warto wymienić warzywa, owoce, oleje, a także zioła.

Przechodzenie z mleka matki na stały pokarm

Jak karmić szczeniaka, który dopiero co przechodzi z mleka matki na stały pokarm? W tym zakresie warto skorzystać z porady psiego dietetyka lub lekarza weterynarii. Rodzaj karmy, a także jej konsystencja, będą się różniły w zakresie potrzeb danej rasy oraz masy ciała szczenięcia.


Pierwszym pokarmem po mleku matki, jest zwykle drobno zmielona karma mokra. Dotyczy to szczególnie szczeniąt ras małych i miniaturowych, które do siódmego tygodnia życia nie osiągają wagi 1 kg. W wypadku szczeniąt ras średnich, dużych i olbrzymich, które szybko przybierają na wadze, można zastosować karmę suchą dla psów, przy czym warto pamiętać, aby jej elementy składowe, czyli chrupki, były odpowiedniej wielkości i miękkości. Ma to szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa naszego pupila. Zbyt duże chrupki, mogą skutkować zadławieniem szczenięcia, a zbyt twarde, wpływać niekorzystnie na mleczne zęby.

Pierwsze posiłki w nowym domu

Warto też wiedzieć, jak karmić szczeniaka, kiedy nie był u nas od początku po urodzeniu. Szczeniak w pierwszych dniach w nowym domu powinien być karmiony taką samą karmą, jak wcześniej, na przykład w hodowli. Karmienie dodatkowo powinno odbywać się z taką samą częstotliwością.


To ważne, ponieważ przystosowanie behawioralne szczenięcia do nowego otoczenia, ma kluczowy wpływ na jego samopoczucie. Dotyczy to nie tylko zabaw czy poświęcenia mu uwagi, ale również w zakresie żywienia. Do posiłków lub między nimi, sukcesywnie można też wprowadzać tak zwane smaczki, które mogą być formą nagrody. Zmiana karmy powinna następować powoli, aby nie zaburzyć nadmiernie trawienia naszego psiego pupila i nie narazić go na przykład na biegunki, które zwłaszcza w wieku szczenięcym, mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia psa.

Zobacz także: Jaka miska dla psa?

Jak często karmić szczeniaka?

Ważną kwestią, nad którą zastanawiają się właściciele szczeniąt, oprócz tego, jak karmić szczeniaka i czym, jest również częstotliwość podawania posiłków. Są dwie szkoły w zakresie częstotliwości karmienia szczeniąt. Jedna z nich stanowi, że szczenięta, z uwagi na szybki wzrost i rozwój poszczególnych układów wewnętrznych organizmu, powinny mieć stały dostęp do jedzenia. Druga teoria natomiast podnosi fakt, że szczenięta nie czują umiaru w jedzeniu i pozostawienie im stałego dostępu do pełnej miski, może skutkować przekarmieniem.


Zbyt duża ilość jedzenia pochłaniana przez szczenię w ciągu dnia, może skutkować rozmaitymi anomaliami układu pokarmowego. Nierozwinięte jeszcze układy, jak pokarmowy i trawienny, mogą w tym wypadku reagować wymiotami, biegunką, a także podwyższoną temperaturą ciała. Kompromisem między stałym dostępem do karmy, a nieprzekarmianiem szczenięcia, jest podawanie mu jedzenia kilka razy dziennie w małych ilościach.

Podstawowe źródło białka

Podstawowym źródłem białka, zarówno w suchej, jak i mokrej karmie dla szczeniąt, jest białko pochodzenia zwierzęcego. Może ono pochodzić z drobiu, wołowiny, wieprzowiny, a także dziczyzny oraz ryb. Dobrej jakości karma to taka, w której zawarte jest około 50 proc. mięsa. Warto wiedzieć, że umieszczone na etykiecie karmy określenie ”produkty pochodzenia zwierzęcego”, nie oznacza „mięsa”. Produktami tymi mogą być na przykład ścięgna, chrząstki, kogucie grzebienie, a także podroby. Jednym słowem, w większości będą to produkty odzwierzęce, oddzielane mechanicznie od kości. Zatem, jak karmić szczeniaka, biorąc pod uwagę odpowiednią ilość białka w karmie? Będzie to zależeć od rasy szczenięcia i jego masy.

Witaminy i minerały

Karmy mokre, jak i suche, oprócz białka pochodzenia zwierzęcego, powinny również zawierać witaminy i minerały w odpowiednich proporcjach, dostoswanych do rasy szczenięcia oraz tempa jego wzrostu. Jak karmić szczeniaka, aby spełnić jego potrzeby w tym zakresie? Warto zastosować się do rekomendacji psiego dietetyka lub weterynarza, jeśli nasz pupil wymaga specjalnego żywienia. W innym wypadku odniesieniem może być tabela witamin i minerałów występująca na opakowaniu produktu, którą producent ma obowiązek tam umieścić.


Wśród ważnych dla prawidłowego rozwoju i wzrostu szczenięcia witamin i minerałów, należy wymienić oleje Omega-3 i Omega-6, cynk, fosfor, wapń, a także witaminy z grupy A, B oraz E. Dostarczenie tych składników w odpowiednich proporcjach, na ważnym etapie wzrostu szczenięcia, zapewni mu energię oraz dostarczy niezbędnych minerałów dla rozwoju poszczególnych układów, takich jak pokarmowy, trawienny, krwionośny, moczowy, kostny, a także nerwowy.

Zapotrzebowanie na energię

Ważną kwestią w zakresie żywienia szczenięcia, jest zapewne mu odpowiednich składników i minerałów w zakresie zapotrzebowania na energię. U szczeniąt zapotrzebowanie to jest przynajmniej 3 razy większe, niż u psów dorosłych. Wraz ze wzrostem psa, to zapotrzebowanie stopniowo się obniża. Szczenięta ras małych i miniaturowych, z uwagi na ich mniejszą masę ciała, mają mniejsze wymagania w zakresie składników energetycznych w karmie, niż średnich, dużych i olbrzymich.

Jak spowolnić jedzenie u szczeniaka?

Szczenięta mają tendencję do szybkiego pochłaniania karmy. Dotyczy to zarówno karmy dla psów mokrej, jak i suchej. Szybkie jedzenie może w najlepszym wypadku spowodować niestrawność. Jednak w skrajnych wypadkach, mogą wystąpić również wymioty i biegunki, które zwłaszcza dla szczeniąt, mogą być bardzo niebezpieczne. Szczenięta szybko się odwadniają, co może zagrażać nie tylko ich zdrowiu, ale również życiu. W takich wypadkach należy niezwłocznie udać się do weterynarza.


Jak karmić szczeniaka, aby jadł wolno i dokładnie gryzł jedzenie? Producenci akcesoriów dla zwierząt oraz ich prawidłowego rozwoju, opracowali specjalne maty oraz miski spowalniające pochłanianie karmy. Akcesoria te są wyposażone w rozmaite przegródki i wypustki, w których należy umieścić karmę. Wydobycie karmy z tych szczelin wymaga od szczenięcia sprytu i poświecenia jedzeniu nieco więcej czasu. Jeśli nasz szczeniak ma tendencję do nadmiernie szybkiego pochłaniania karmy, warto skorzystać z tego typu akcesoriów. To psie przyzwyczajenie, może zmienić się z wraz z wiekiem.

Co robić, gdy szczeniak odmawia jedzenia?

Jedną z głównych przyczyn niechęci do jedzenia przez zwierzę, niezależnie od rasy i wieku, jest jego złe samopoczucie. Pies nie powie nam, że mu coś dolega, zatem taki objaw może być jedyną drogą do pokazania opiekunowi, że coś go boli lub źle się czuje. To powinno nas zaniepokoić i poskutkować zabraniem naszego pupila do weterynarza. Jeśli nasz szczeniak jest zdrowy i nic mu nie dolega, może odmawiać jedzenia karmy, ponieważ mu ona nie smakuje. Zwierzęta, tak samo jak ludzie, mają swoje ulubione smaki, a za innymi nie przepadają. W takim wypadku, należy zmienić karmę. Szczeniakowi może nie odpowiadać zarówno smak, jak i konsystencja. Na szczęście producenci karm oferują ich bardzo szeroką gamę, stąd jest z czego wybierać.

Błędy popełniane w żywieniu szczeniąt

Jak karmić szczeniaka, aby nie popełniać najczęstszych błędów w tym zakresie? Jednym z najczęściej popełnianych błędów w zakresie żywienia szczeniąt, jest zbyt szybkie przestawienie ich na karmę dla psów dorosłych. Dotyczy to zwłaszcza szczeniąt ras dużych i olbrzymich. Psich opiekunów skłania do tego wysoka masa ciała zwierzęcia, jednak warto wiedzieć, że pomimo dużej wagi, szczenięta te w dalszym ciągu są w okresie wzrostu i rozwoju poszczególnych układów organizmu. Wraz ze zmianą karmy, zmienia się również jej skład i nie dostarczamy białka w takiej ilości, jakiej potrzebuje szczenię. Wątpliwości w zakresie tego, jak karmić szczeniaka, i czy jest w odpowiednim momencie wzrostu na przestawienie go na karmę dla dorosłych psów, zawsze warto skonsultować z weterynarzem.


Kolejnym błędem popełnianym przez psich opiekunów, zwłaszcza jeśli szczenięta są jeszcze małe, jest podawanie im krowiego mleka. Warto wiedzieć, że zarówno psy, jak i koty, nie trawią laktozy, i podawanie im tego rodzaju produktu, będzie skutkowało anomaliami w zakresie trawienia. Podawanie szczeniętom krowiego mleka poskutkuje długotrwałą biegunką, która w skrajnym wypadku może nawet zagrażać życiu naszego pupila.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756