Poradniki Eksperta

Jak ustawić obroty w kosiarce spalinowej?

Silniki spalinowy wyposażony jest w przepustnicę, która odpowiada za dozowanie ilości mieszanki paliwowo-powietrznej. W ten sposób, możemy kontrolować wydajność maszyny. W kosiarce element tnący porusza się ze stałą prędkością, za co odpowiada odśrodkowy regulator obrotów. Problemy z nim mogą skutkować nierówną pracą maszyny, przy większym obciążeniu. Dlatego wyjaśniamy, jak ustawić obroty w kosiarce spalinowej.


Jak ustawić obroty w kosiarce spalinowej


Kiedy należy ustawić obroty?


Odśrodkowy regulator obrotów w kosiarce spalinowej, ma za zadanie zapewnić stałą prędkość pracy ostrza, niezależnie od jego obciążenia. Oznacza, to że nawet jeśli trafisz na gęstszą trawę, będzie ona utrzymywana na tym samym poziomie, ponieważ układ ten zwiększy wydajność. Dzięki temu, urządzenie niezależnie od warunków pracuje płynnie. Gdyby kosiarka nie była wyposażona w regulator obrotów, musiałbyś ręcznie sterować pozycją przepustnicy i dozować mieszankę paliwowo-powietrzną, dopasowując ją do obciążenia maszyny. Jego wykorzystanie sprawia, że praca z kosiarką jest znacznie wygodniejsza.


Jeśli podczas pracy, np. w wysokiej trawie, gdy kosiarka będzie ulegać większym obciążeniom, prędkość obrotowa ostrza spadnie, może to oznaczać kłopoty 

ze wspominanym mechanizmem i niezbędna będzie kontrola jego stanu. Przyjrzymy się więc temu, jak ustawić obroty w kosiarce spalinowej i jak działa ten układ. Jako ciekawostkę warto dodać, że silniki elektryczne również są wyposażone w regulator napięcia, który jest układem elektronicznym, umożlwiającym utrzymanie stałej prędkości obrotowej.


Kosiarki spalinowe w naszej ofercie:Jak działa odśrodkowy regulator obrotów w kosiarce?


Ze względu na pełnioną funkcję, odśrodkowy regulator obrotów w kosiarce bardzo często bywa porównywany do tempomatu. Faktycznie oba urządzenia mają za zadanie utrzymanie stałej prędkości i dzięki nim nie musisz ręcznie sterować przepustnicą. W praktyce, małe silniki spalinowe wyposażone są w dwa rodzaje układów. Są to mechaniczny regulator obrotów lub pneumatyczny. W tym pierwszym przypadku, w skrzyni korbowej umieszczone są koła zębate oraz wirujące ciężary. Wykrywają one zmiany obciążenia oraz regulują przepustnicę. Szybkie obroty wału korbowego oznaczają niewielkie obciążenie. Dlatego odśrodkowy regulator obrotów w kosiarce, redukuje ilość podawanej mieszanki paliwowo-powietrznej. Analogiczne zmniejszenie prędkości wału korbowego przy cięższych pracach, jest wykrywane i wzrasta ilość stosowanej mieszanki, aby wydajność maszyny została utrzymana.


Pneumatyczny, odśrodkowy regulator obrotów w kosiarce jest wyposażony w łopatkę lub śmigło wykonane z metalu, bądź tworzywa sztucznego. Wykrywają one zmiany ciśnienia powietrza, zachodzące wokół koła zamachowego. Wzrost ciśnienia popychający łopatkę z większą prędkością sprawi, że sprężyna pociągnie przepustnicę i dostarczy więcej paliwa, gdy kosiarka będzie podlegać większym obciążeniom podczas pracy. Atutem tego rozwiązania jest prostsza budowa, a więc i łatwiejszy serwis maszyny. Zanim przystąpisz do jakichkolwiek prac, sprawdź jaki typ regulatora jest stosowany w Twojej kosiarce spalinowej.


Jak ustawić obroty w kosiarce spalinowej


Naturalnym jest, że gdy występują problemy z pracą urządzenia, zaczniesz zastanawiać się, jak ustawić obroty w kosiarce spalinowej. Nie jest to zabieg niemożliwy do wykonania w domowym warsztacie, jednak będzie wymagał od Ciebie sporej wiedzy. Przede wszystkim, warto zacząć od przeszukania for internetowych. Często możesz trafić na użytkowników z takim samym problemem w danym modelu kosiarki lub z tym samym silnikiem. Następnie warto przejrzeć dokumentację techniczną silnika. Producent może w niej opisywać, jak w prawidłowy sposób powinien pracować odśrodkowy regulator obrotów silnika. Niestety, w zależności od posiadanego modelu sprzętu, jego konfiguracja może wyglądać całkowicie odmiennie.


Podstawą jest to, aby gdy silnik jest wyłączony, przepustnica była otwarta. To właśnie praca silnika powinna ją zamykać. Problemem mogą być luzy w układzie regulacji obrotów, ponieważ powodują one, że zmiana ciśnienia powietrza nie wprawia w ruch przepustnicy i przez to układ nie pracuje efektywnie, a zbyt duże obciążenie, powoduje zdławienie silnika. Prawidłowe ustawienie mechanizmu wymaga od Ciebie wiedzy technicznej oraz dostępu do wspominanej dokumentacji, dzięki której zlokalizujesz odśrodkowy regulator obrotów silnika. Pamiętaj, że źle wykonana konfiguracja może pogorszyć sytuację i doprowadzić do uszkodzenia sprzętu.


Jak sobie poradzić nierównymi obrotami?


Naprawa układu regulacji obrotów w kosiarce spalinowej jest dosyć skomplikowanym procesem. W przypadku, gdy brak Ci odpowiednich umiejętności, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z serwisu producenta. Dostępne w ofercie Media Expert kosiarki spalinowe, bazują na podzespołach znanych marek i są dostarczane przez firmy z rozległą siatką serwisową w całym kraju. W przypadku chęci wykonania naprawy, bez problemu znajdziesz w swojej okolicy warsztat, który jej podła i przy okazji wykonasz przegląd całej kosiarki, aby służyła długo i bezawaryjnie.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756