Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaki odkurzacz do basenu wybrać?

Data dodania: 06-10-2023

Dom z basenem stał się marzeniem wielu osób, zwłaszcza teraz, gdy klimat się ocieplił i bywa, że nawet mając sporą działkę, polewamy się szlauchem ogrodowym, żeby się ochłodzić. Co innego najmłodsi, bo dzieciom, zależnie od wieku, można kupić basen dmuchany, wypełnić go wodą i postawić przed domkiem na działce. Okazuje się jednak, że od 2017 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące budowania basenów. Zgodnie z Prawem Budowlanym, nie trzeba już żadnego pozwolenia. Nie musimy tego faktu zgłaszać i prosić o pozwolenie na budowę basenu przydomowego o wielkości do 50 m kw., co bardzo usprawniło całą procedurę. Taki basen najlepiej zbudować wraz z domem, ale jest również możliwość zrobienia konstrukcji basenu ogrodowego, gdy dom już stoi. Trzeba jednak wziąć pod uwagę stratę trawnika, albo klombu z kwiatami – coś za coś. Ale przecież basen nie musi być murowany, a możliwości jest wiele, zależnie od miejsca, liczby osób oraz zapotrzebowania i oczywiście domowego budżetu. Niezależnie od wszystkiego, basen trzeba czyścić. Wiele osób na pewno zastanawia się, czy można robić to mechanicznie, wybierając odpowiednie urządzenie i jaki odkurzacz do basenu w takim razie wybrać. Trzeba jednak najpierw zobaczyć, jakie mogą być te konstrukcje, które później trzeba będzie czyścić.

Rodzaje basenów ogrodowych

Jest ich kilka, od najtańszych i najmniejszych przeznaczonych dla maluszków, po takie, w których można popływać.

  • Zacznijmy od zwykłych basenów dla najmłodszych. Są lekkie, można je nawet napompować za pomocą pompki do materaca, chociaż mają zwykle swoją w zestawie. Po sezonie wystarczy spuścić wodę, basen umyć, osuszyć, żeby nie zaległa się pleśń i schować do pudełka.
  • Większe i głębsze, w których ochłodzi się już cała rodzina, są modele rozporowe. Wykorzystują one naturalne ciśnienie wody i wykonane są z trwałego materiału, najczęściej wielowarstwowego. W sprzedaży występują one w różnych wariantach, jeśli chodzi o głębokość oraz wielkość. Są stosunkowo tanie.
  • Do dyspozycji mamy również baseny stelażowe. Z reguły są duże i na tyle głębokie, że można w nich pływać. Zmieszczą się w nim bez problemu osoby dorosłe. Mają one wzmocnione metalowym stelażem ścianki, co zapewnia im większą stabilność oraz wytrzymałość. Najlepiej rozkładać je, na stabilnym podłożu. Dobrze jest dodatkowo przygotować pod taki basen betonową podstawę. Do tych modeli producenci mogą dodawać pompę filtrującą oraz plandekę do zakrywania go, gdy z basenu nie korzystamy. Tego typu urządzenia, mogą też być okrągłe i naprawdę głębokie, dlatego też przydaje się do nich specjalna antypoślizgowa drabinka.
  • Ostatnią grupą basenów ogrodowych, stanowią modele stacjonarne. Te wymagają już wybudowania, co pociąga za sobą koszty, ale te zależą od bardzo wielu czynników, m.in. podłoża, na którym chcemy basen zamontować i od tego, czym go wyłożymy oraz od jego ogólnego wyposażenia.

Basen kryty w domu

Tak, jak stacjonarny na działce można zbudować nawet wtedy, gdy jest ona już urządzona, o tyle kryty wymaga innego podejścia. Tego typu konstrukcje, trzeba zaplanować już na etapie budowy domku. Jest to istotna decyzja, która pociąga za sobą również koszty związane z ociepleniem i izolacją przeciwwilgociową ścian, ogrzewaniem i uzdatnianiem wody, a nawet z klimatyzacją oraz odpowiednią wentylacją. Nic dziwnego, że takie baseny wymagają ręki fachowca. Pytanie – jaki odkurzacz do basenu – i w tym przypadku jest zasadne.

Konstrukcje basenów stacjonarnych

Najdroższe z nich są tradycyjne betonowe, wykładane zazwyczaj mozaiką ceramiczną, ale wiele zależy od kształtu samego basenu. Nieco tańsze, bo też i szybsze w montażu, są baseny poliestrowe. Również ich pielęgnacja jest prostsza. Konstrukcje drewniane – te doskonale komponują się z samym ogrodem, mogą być całkowicie albo częściowo wkopane w grunt, a że przygotowuje się je podobnie jak poliestrowe, w fabrykach, ich montaż nie jest zbyt skomplikowany. Drewno oczywiście może mieć kontakt z wodą. Są także modele stalowe, zwykle owalne, które nadają się do tego, by je wkopać w ziemię. Łatwo je też utrzymać w czystości, gdyż mają gładką powierzchnię. Czy do tego typu basenów można użyć odkurzacza? Jeżeli tak, to jaki odkurzacz do basenu wybrać?

Dbałość o baseny

Każdy typ i model basenu, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. To nie tylko przedłuży jego żywotność, ale i nam będzie przyjemniej wejść do czystego wnętrza. Jeśli zatem nie korzystamy z urządzenia, zakrywajmy je (są do tego specjalne pokrywy), by nie wpadały do wnętrza śmieci, np. liście ani też nie topiły się w nim owady. Ponadto wszelkie rozkładane konstrukcje, należy po sezonie opróżnić z wody i rozmontować, by nie narażać powłok na uszkodzenie. Najłatwiej jest z modelami dla najmłodszych, ponieważ wystarczy wypuścić z nich wodę, umyć i schować.


Wszystkie modele, również stacjonarne, a także i kryte, oczywiście trzeba systematycznie czyścić – głównie ich dno, ale boki też są ważne i należy to robić dosyć często. Jest to jedna z czynności, którą posiadając basen, trzeba robić. W basenach, uzdatnia się oraz oczyszcza wodę i to nie tylko za pomocą specjalnych pomp, ale również stosuje się odkurzacze oraz przeznczoną do tego chemię. Pracy przy czyszczeniu basenu nie brakuje.

Czyszczenie basenów

Jego podstawowym celem, jest usuwanie wszelkich zanieczyszczeń. Tych widocznych można się jednak pozbyć za pomocą siatki oraz podbieraka. Wiele zanieczyszczeń usunie również pompa filtrująca. Jednakże dokładne oczyszczenie dna, potrzebuje już uruchomienia odkurzacza. Tak się składa, że by oczyścić basen, a konkretnie jego dno za pomocą specjalnie skonstruowanego odkurzacza, nie trzeba z niego spuszczać wody i ponosić dodatkowych kosztów, związanych z ponownym napełnianiem wodą.

Jaki odkurzacz do basenu?

Zastanówmy się, co to odkurzacz do basenu? Jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę? Wiele zależy od rozmiaru, czyli od oczyszczanej powierzchni. Mały basen bowiem można odkurzyć szybko, duży wymaga czasu. Do wyboru mamy przynajmniej trzy rodzaje tych urządzeń – ręczne, półautomatyczne oraz automatyczne. Pierwsza wersja jest oczywiście najtańsza, ale druga najłatwiejsza w użyciu. Dostępne w sklepach modele, to:

  • odkurzacze ręczne – jeżeli powierzchnia do czyszczenia nie jest zbyt duża, można to zrobić ręcznie. Musimy mieć tyczkę teleskopową, szczotkę oraz wąż odkurzacza, przy czym jedną końcówkę węża wkładamy do szczotki, a drugą możemy, po wyjęciu sitka, włożyć do przelewu zasysającego (skimmera) wyposażonego w kosz wyłapujący większe zanieczyszczenia i znajdującego się w basenie. Podczas odkurzania, musi być włączona filtracja (oczyszczona woda z powrotem trafia bowiem do basenu), a filtr basenowy po skończonej pracy, musi zostać wypłukany.
  • Odkurzacze półautomatyczne – są łatwe w obsłudze, dlatego że napędzane są za pomocą akumulatorów. Mają one także filtry, które trzeba czyścić zależnie od czystości wody. Zatem do odkurzacza przyczepiamy tyczkę teleskopową zakończoną szczotką i pracujemy. Na koniec, zależnie od modelu odkurzacza, trzeba uzupełnić wodę w basenie.
  • Odkurzacze automatyczne – jest to ostatni rodzaj urządzeń. Mają one sporo zalet (są szybkie i efektywne), ale są też najdroższe. Taki odkurzacz wstawiamy do wody z ustawionym wcześniej programem i czekamy na efekt. Wiele z nich, ma też funkcję czyszczenia ścian, czego ręcznym ani półautomatycznym odkurzaczem nie zrobimy.

Co warto jeszcze wiedzieć o odkurzaczach basenowych?

Przede wszystkim to, że działają podobnie jak zwykłe, tyle że wraz z nieczystościami zasysają także wodę. Przy czym, nieczystości zatrzymują się na filtrach, które trzeba wypłukać, a wody, zależnie od modelu, trzeba dolać. Pamiętajmy ponadto, że:

  • jeśli decydujemy się na odkurzanie ręczne, to trzeba wziąć pod uwagę to, że to my sterujemy urządzeniem. Jego obsługa, jak i czyszczenie wymagają nieco czasu oraz wysiłku. Warto zatem taki odkurzacz stosować do niewielkich basenów.
  • gdy inwestujemy w odkurzacz automatyczny, jedyne co musimy zrobić, bo większość wykona samodzielnie, to włączyć odpowiedni program i włożyć urządzenie do basenu. Na pewno jest to odkurzacz, który sprawdzi się przy dużych powierzchniach do oczyszczenia. Trzeba wiedzieć, że mają one kilka cykli działania, zależnie od wielkości powierzchni oraz stopnia zabrudzenia. Trzeba zatem wybrać właściwy. Co też istotne dla wielu osób, można nim sterować za pomocą smartfona.
  • w przypadku gdy wybieramy odkurzacz działający na baterie, to raczej polecamy go do niewielkich basenów. Jest lekki i stosunkowo tani. Odkurzacze mogą też działać na akumulatorach (są bardziej wydajne) oraz być zasilane sieciowo (działać na prąd) i te są naprawdę wydajne. Mają też wysoko przepływową pompę. Nadają się nie tylko do czyszczenia powierzchni basenu, ale też do czyszczenia punktowego.
  • jeśli mamy w basenie filtry, nie musimy włączać odkurzacza do pompy filtrującej, ale jeśli urządzenie korzysta z systemu filtracji basenowej, to powinno zostać do niej (do pompy filtrującej) podłączone.
  • szczotki do czyszczenia basenu dołączane do odkurzacza, trzeba odpowiednio dobrać do powierzchni, jaką zamierzamy oczyścić, gdyż szczotki do poszczególnych typów powierzchni różnią się między sobą.
Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756