Konfiguracja robota koszącego
Gdy montaż robota koszącego masz już za sobą, czeka Cię jeszcze konfiguracja urządzenia. Wysokość koszenia powinieneś dostosować do swoich wymagań. Jeśli wcześniej przygotowałeś trawnik i przyciąłeś go kosiarką na odpowiednią wysokość, to możesz taką samą ustawić na robocie. W innym wypadku zacznij od maksymalnej wysokości i następnie stopniowo ją zmniejszaj, aż do takiej, która będzie ci odpowiadać.
Kolejnym etapem jest ustalenie powierzchni pracy. Możesz to zrobić przy pomocy panelu konfiguracyjnego lub, jeśli robot został wyposażony w Wi-Fi bądź Bluetooth, za pośrednictwem aplikacji na telefon. Ustalenie powierzchni pracy jest niezbędne, ponieważ dzięki temu robot koszący będzie wiedział, jak często musi pielęgnować trawnik. Aplikacja na telefon to jeden z najwygodniejszych sposobów na konfigurację pracy maszyny. Wszystkie funkcje dostępne są pod ręką, a interfejs jest bardzo przystępny. W bardziej zaawansowanych modelach możesz nawet skonfigurować tygodniowy harmonogram pracy czy wybrać strefy koszenia. Na koniec powinieneś zabezpieczyć sprzęt kodem PIN. Dzięki temu dzieci nie uruchomią go samodzielnie, stanowi on również ochronę przed złodziejami.
Eksploatacja robota koszącego
Do bezawaryjnego użytkowania niezbędny jest nie tylko odpowiedni montaż robota koszącego. Znaczenie ma również odpowiednia eksploatacja urządzenia. Co jakiś czas sprzęt warto czyścić, jednak pamiętaj, aby nie używać w tym celu np. myjki ciśnieniowej. Zazwyczaj wystarczy po prostu przetarcie szmatką. Jeśli robot kosił suchą trawę, to nie powinno być problemów z usunięciem jej resztek. Regularnie czyść również koła. Na zimę robota koszącego warto zabrać do domu czy garażu. Niska temperatura źle wpływa na trwałość akumulatorów.
Dla utrzymania jakości pracy oczywiście niezbędne jest stosowanie ostrych noży. Wymieniaj je więc regularnie, dokładnie w takich odstępach czasowych, jak zaleca producent. W zestawie z robotem powinien być dołączony pierwszy komplet wymiennych ostrzy.