Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Montaż robota koszącego – poradnik instalacyjny

 2023-05-01 

Gdy wybór robota koszącego masz już za sobą, czeka Cię jeszcze jego instalacja. Jest ona niezbędna, aby urządzenie sprawnie kosiło trawnik, ponieważ musisz wyznaczyć teren, po którym maszyna będzie się poruszać. Na szczęście montaż robota koszącego nie jest bardzo skomplikowany i jeśli tylko masz trochę chęci, uporasz się z nim w jeden dzień. Po tym pozostanie już tylko zaprogramowanie urządzenia i obserwowanie efektów jego pracy.

Jak się przygotować do instalacji?

Jak by to nie brzmiało, montaż robota koszącego musisz zacząć od skoszenia trawnika tradycyjną kosiarką. Urządzenie nie poradzi sobie z bardzo wysoką trawą. Skuteczność robotów koszących polega na systematyczności. Trawa jest przycinana regularnie, a drobne ścinki stanowią naturalny nawóz. Dlatego wcześniej musisz przygotować trawnik, aby miał on odpowiednią wysokość. Po tym oczywiście możesz podziękować swojej starej, tradycyjnej kosiarce za wierną służbę, ponieważ nie będzie Ci już potrzebna. Z murawy usuń także wszelkie elementy, które mogłyby uszkodzić robota, np. kamienie, gałęzie czy zabawki.


Instalacja robota koszącego wymaga podstawowych narzędzi. Z pewnością przydadzą Ci się młotek oraz miara. Ten pierwszy posłuży do wbijania szpilek mocujących przewód ograniczający. Z kolei miara pomoże Ci ustalić, jak długiego przewodu potrzebujesz i przyda się w wyznaczaniu jego kolejnych odcinków oddzielających wybrane obszary. Zazwyczaj w zestawie z robotem koszącym i stacją ładującą dołączone są przewód oraz szpilki mocujące, jednak, gdyby ich ilość była za mała, możesz je oczywiście dokupić. Przewód może być również wkopany w ziemię na głębokość do ok. 4 cm. To bardziej pracochłonne zadanie i można je sobie ułatwić specjalną maszyną. W praktyce montaż na plastikowe kołki również jest funkcjonalny, a po jakimś czasie przewód sygnałowy zniknie pod niewielką warstwą ziemi.

Instalacja robota koszącego

Montaż robota koszącego możesz zacząć od znalezienia miejsca na stację ładującą. To właśnie do niej będzie wracać urządzenie, aby uzupełnić energię akumulatorów. Musi ono spełniać kilka wymagań. Przede wszystkim jest to dostęp do zasilania, po drugie powinna znajdować się z dala od zraszaczy czy innych źródeł wody, które mogłyby ją zalać. Miejsce nie może być również wystawione na działanie silnych promieni słonecznych. Zazwyczaj stację ładującą można wyposażyć w dodatkowe zadaszenie, które jest dostępne w ofercie producenta. Jeśli uważasz, że urządzenie szpeciłoby Twój ogród i chcesz je jak najbardziej ukryć, to stację możesz zabudować, np. drewnianą budką czy niewielkim „garażem”. Ważne jest, aby robot miał dostęp do niego od frontu. Z przodu stacji zalecane jest zostawienie odstępu o odległości ok. 2,5 m, aby robot miał do niej swobodny dostęp. Stację powinieneś przytwierdzić do podłoża znajdującymi się w zestawie kołkami.

Kolejnym etapem jest wyznaczenie terenu pracy. Służy do tego przewód sygnałowy. Montaż robota koszącego oraz sposób prowadzenia przewodu opisane są oczywiście w instrukcji dołączonej do urządzenia. Podłączasz go bezpośrednio do stacji dokującej i prowadzisz wzdłuż obrzeży trawnika z uwzględnieniem przeszkód terenowych jak np. rabaty z kwiatami, skalniaki, drzewa czy krzewy. W instrukcji producent informuje, w jakiej odległości od krawędzi powinien się znajdować. Wyznaczając narożniki powinieneś unikać tworzenia kątów mniejszych niż 90 stopni. Robot lepiej poradzi sobie na łagodnych zakrętach. Przewód ma tworzyć wirtualną pętlę. Dlatego do stacji dokującej podłączasz nie tylko jego początek, ale i koniec, zamykając w ten sposób obwód. Do podłoża przewód należy przymocować wspomnianymi wcześniej kołkami z odstępami zalecanymi przez producenta, zazwyczaj wynoszą one ok. 1 m.

Konfiguracja robota koszącego

Gdy montaż robota koszącego masz już za sobą, czeka Cię jeszcze konfiguracja urządzenia. Wysokość koszenia powinieneś dostosować do swoich wymagań. Jeśli wcześniej przygotowałeś trawnik i przyciąłeś go kosiarką na odpowiednią wysokość, to możesz taką samą ustawić na robocie. W innym wypadku zacznij od maksymalnej wysokości i następnie stopniowo ją zmniejszaj, aż do takiej, która będzie ci odpowiadać.


Kolejnym etapem jest ustalenie powierzchni pracy. Możesz to zrobić przy pomocy panelu konfiguracyjnego lub, jeśli robot został wyposażony w Wi-Fi bądź Bluetooth, za pośrednictwem aplikacji na telefon. Ustalenie powierzchni pracy jest niezbędne, ponieważ dzięki temu robot koszący będzie wiedział, jak często musi pielęgnować trawnik. Aplikacja na telefon to jeden z najwygodniejszych sposobów na konfigurację pracy maszyny. Wszystkie funkcje dostępne są pod ręką, a interfejs jest bardzo przystępny. W bardziej zaawansowanych modelach możesz nawet skonfigurować tygodniowy harmonogram pracy czy wybrać strefy koszenia. Na koniec powinieneś zabezpieczyć sprzęt kodem PIN. Dzięki temu dzieci nie uruchomią go samodzielnie, stanowi on również ochronę przed złodziejami.

Eksploatacja robota koszącego

Do bezawaryjnego użytkowania niezbędny jest nie tylko odpowiedni montaż robota koszącego. Znaczenie ma również odpowiednia eksploatacja urządzenia. Co jakiś czas sprzęt warto czyścić, jednak pamiętaj, aby nie używać w tym celu np. myjki ciśnieniowej. Zazwyczaj wystarczy po prostu przetarcie szmatką. Jeśli robot kosił suchą trawę, to nie powinno być problemów z usunięciem jej resztek. Regularnie czyść również koła. Na zimę robota koszącego warto zabrać do domu czy garażu. Niska temperatura źle wpływa na trwałość akumulatorów.


Dla utrzymania jakości pracy oczywiście niezbędne jest stosowanie ostrych noży. Wymieniaj je więc regularnie, dokładnie w takich odstępach czasowych, jak zaleca producent. W zestawie z robotem powinien być dołączony pierwszy komplet wymiennych ostrzy.

Zostań ogrodowym bohaterem

Jak widać, montaż robota koszącego wcale nie jest trudny. Wystarczy się do niego odpowiednio przygotować. Jeśli wykonasz instalację samodzielnie, to w przyszłości bez trudu dokonasz także jej modyfikacji, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dla maksymalnego ułatwienia polecamy wybór modelu kompatybilnego z aplikacją mobilną. To najłatwiejsza metoda konfiguracji oraz sterowania urządzeniem.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756