Poradniki Eksperta

Roboty koszące – ranking [TOP10]

 2023-03-27 

Idealnie przystrzyżony trawnik wcale nie wymaga tego, abyś sobotnie poranki spędzał na maszerowaniu za kosiarką. Na rynku dostępne są urządzenia, które mogą Cię w tym wyręczyć. Chodzi oczywiście o roboty koszące. Ranking przez nas przygotowany, pomoże Ci wybrać odpowiedni model dopasowany do Twoich oczekiwań. Dowiesz się na jakie parametry i funkcje należy zwrócić uwagę oraz w jaki sposób przygotować sprzęt do pracy.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Budowa robota koszącego

Na samym początku przyjrzyjmy się, jak skonstruowany jest robot koszący. Urządzenie może przypominać popularne odkurzacze automatyczne, jest jednak nieco większe. Obudowa wykonana jest z tworzywa sztucznego, a za napęd odpowiadają dwa duże koła. Dodatkowo koło skrętne umożliwia zmianę kierunku jazdy. Większość modeli jest chroniona przed zachlapaniem, więc mogą pracować podczas drobnego deszczu. Za zasilanie odpowiadają akumulatory litowo-jonowe. W niektórych modelach stosowane są uniwersalne baterie, które można łatwo wyjąć i umieścić w innym sprzęcie ogrodowym, np. kosiarce, czy pilarce łańcuchowej. Akumulator napędza silnik elektryczny, który wprawia w ruch system ostrzy. Sprzęt jest konfigurowany przy pomocy panelu na obudowie lub bardzo często również za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

Jak działa robot koszący?

Regularna praca to jedna z cech, którą od kosiarek różnią się roboty koszące. Ranking wyjaśni więc w jaki sposób działa ten sprzęt. W tradycyjnej kosiarce bardzo często znajduje się zbiornik, w którym podczas pracy gromadzi się pokos. Z naturalnych względów takie rozwiązanie w robotach koszących nie wchodzi w grę. Urządzenie byłoby duże, zużywałoby więcej energii, a użytkownik musiałby regularnie opróżniać pojemnik. Cała idea bezobsługowości spaliłaby więc na panewce.


System tnący robota koszącego składa się zazwyczaj z dwóch lub trzech ostrzy tnących. Mogą mieć one także formę zbliżoną do trójkąta, czteroramiennej gwiazdy, itp. Jednak niezależnie od tego, jak typ ostrzymy ma urządzenie, podstawowa zasada działania jest taka sama. Dla uzyskania najlepszych rezultatów robot koszący powinien pracować nawet codziennie. Wbrew pozorom nawet taki okres wystarczy, aby wystąpiły znaczące przyrosty. W ten sposób za każdym razem urządzenie przycina jedynie niewielką długość źdźbeł trawy, rzędu kilku milimetrów. Po tym pozostaje drobny pokos, którego nie musisz zbierać, ponieważ stanowi on naturalny nawóz dla trawnika. Taka regularna praca, daje najlepsze efekty i skutkuje znaczną poprawą wyglądu murawy.

Instalacja robota koszącego

Z pewnością zastanawiasz się, skąd robot koszący ma wiedzieć, gdzie pracować. W końcu nawet odkurzaczom automatycznym sporadycznie zdarza się utknąć w jakimś miejscu lub wjechać w niedozwoloną przestrzeń. W przypadku robotów z systemem tnącym, taki przypadek mógłby mieć znacznie większe konsekwencje, niż splątane sznurówki. Dlatego większość modeli wymaga instalacji i pewnego przygotowania trawnika. Warto pomyśleć o chęci użycia takiego urządzenia już na etapie jego wysiewu. Stacja dokująca, szpilki montażowe czy przewód ograniczający to standardowe akcesoria, w które wyposażone są roboty koszące. Ranking wyjaśni Ci do czego one służą.


Stacja dokująca to urządzenie, które odpowiada za ładowanie robota. Gdy podczas pracy akumulator będzie bliski wyczerpania, kosiarka automatyczna samodzielnie wróci do stacji w celu doładowania baterii. Często są dostępne dodatkowe akcesoria, jak np. daszek mający chronić robota przebywającego w stacji przed promieniami słonecznymi lub deszczem. Do wyznaczenia obszaru pracy, wykorzystywany jest przewód ograniczający. W zestawie znajduje się zazwyczaj szpula o określonej długości, jednak jeśli jest ona niewystarczająca, możesz go dokupić. Początek przewodu podłączasz do stacji dokującej robota, a następnie prowadzisz go wzdłuż brzegów trawnika oraz przeszkód, które powinien on ominąć, np. krzewów, ścieżek, czy kwietników. Koniec przewodu podłączasz zaś ponownie do stacji dokującej, czym zamykasz obwód. Dlatego też musi on zachować ciągłość i na żadnym etapie nie może być przerwany. Podczas pracy, robot koszący wykrywa emitowany przez przewód sygnał i dzięki temu wie, jakie są granice obszaru jego działania.


Montażu przewodu możesz dokonać sam. Najprostszym rozwiązaniem jest przytwierdzenie go do ziemi specjalnymi szpilkami montażowymi. Po jakimś czasie zostanie on przysypany niewielką warstwa ściółki. Przewód można także płytko wkopać w ziemię. Najlepiej radzą sobie z tym specjalne maszyny. Dokładny opis instalacji robota znajdziesz w instrukcji obsługi dołączonej do urządzenia.

Konfiguracja robota koszącego

Po instalacji urządzenia, musisz przystąpić do jego konfiguracji. Ta różni się w zależności od stopnia zaawansowania sprzętu. Przyjrzyjmy się jednak, jakie funkcje oferują roboty koszące. Ranking pomoże Ci w wyborze modelu, dopasowanego do Twoich potrzeb. Na samym początku warto ustalić odpowiednią wysokość koszenia. Służy do tego pokrętło umieszczone na obudowie. Pamiętaj, że robot jest przystosowany do koszenia niewielkich wzrostów trawy. Dlatego nie możesz skosić trawnika z np. 6 na 4 cm za jednym przejazdem. Powinieneś zaplanować kilka koszeń, w trakcie których skracając stopniowo murawę, osiągniesz jej docelową wysokość. Ewentualnie możesz wykonać koszenie wstępne tradycyjną kosiarką.


Na obudowie robota koszącego znajdziesz panel sterujący, który służy do konfiguracji sprzętu. Możesz np. włączyć blokadę, opóźnić start, uruchomić urządzenie, ustawić godziny pracy czy powierzchnię koszenia i inne. Obecnie jednak najpopularniejszym sposobem obsługi jest aplikacja mobilna na smarfon dlatego większość kosiarek automatycznych ma łączność Wi-Fi lub Bluetooth. Ze względu na wygodny, dotykowy interfejs, jest to jedno z najlepszych rozwiązań do konfiguracji sprzętu. W zależności od modelu, możesz np. zaplanować harmonogram pracy. Dzięki niemu ustalisz w jakich dniach oraz godzinach ma pracować urządzenie oraz na bieżąco w aplikacji sprawdzisz jego stan. Możesz także zdalnie włączyć robota, jeśli akurat zaszła taka potrzeba. Opcja podziału trawnika na strefy to bardzo przydatne rozwiązanie. Przy jej pomocy, określisz np. w których rejonach robot powinien pracować intensywniej. Coraz częściej roboty koszące są kompatybilne także z asystentami głosowymi, takimi jak np. Amazon Alexa. Przy ich pomocy możesz głosowo sterować urządzeniem, wydając odpowiednie komendy.

Parametry robotów koszących

Dzięki znajomości podstawowych parametrów, będziesz wiedział jaki robot koszący sprawdzi się na Twojej działce. Pierwszym z nich jest oczywiście zalecana powierzchnia. Przed zakupem kosiarki automatycznej, koniecznie sprawdź powierzchnię trawnika i dobierz taki sprzęt, który jest do niej zalecany. Kupno robota rekomendowanego do pracy na obszarze np. 300 m.kw. na działkę o rozmiarze 500 m.kw. sprawi, że będzie pracował on ponad siły. To zaś doprowadzi do nadmiernego zużycia sprzętu, np. jego akumulatorów czy ostrzy oraz zbyt długiej pracy.

Kolejny z ważnych parametrów, to szerokość koszenia. Oznacza ona oczywiście jaki rozmiar będzie miał skoszony, za jednym przejazdem robota, pas. Im jest większa, tym szybciej kosiarka automatyczna poradzi sobie z dużym obszarem. Pamiętaj jednak, że oznacza to także większe rozmiary sprzętu. Jeśli na Twoim trawniku znajduje się dużo obszarów pomiędzy którymi robot ma manewrować, np. krzewy, kwietniki i inne, zwróć uwagę, aby zmieścił się pomiędzy nimi.


Roboty są zasilane akumulatorami litowo-jonowymi, dlatego producenci informują ile wynosi maksymalny czas pracy na jednym ładowaniu. Oczywiście im jest on dłuższy tym lepiej, ponieważ robot będzie mógł skosić większy obszar za jednym przejazdem. Warto także zwrócić uwagę na to, ile wynosi czas ładowania sprzętu. Zazwyczaj robot nie upora się z koszeniem podczas jednego cyklu pracy i będzie musiał wrócić do stacji, aby uzupełnić energię. Warto wiedzieć, że baterie zasilające roboty koszące z czasem się zużywają i nie będą pracować tak efektywnie, jak na początku. Dlatego przed zakupem sprawdź, czy w razie potrzeby bez problemu dokupisz nowy akumulator do swojego robota i go wymienisz.


Nie zawsze trawnik jest idealnie równy. Często pojawiają się na nim niewielkie wzniesienia i pojazdy. Dotyczy to zwłaszcza większych działek. Dlatego maksymalne nachylenie terenu, to kolejny parametr opisujący roboty koszące. Ranking również go nie pomija. Jeśli ukształtowanie terenu Twojej działki jest trudne, to koniecznie sprawdź tę wartość. Najlepsze roboty koszące radzą sobie z podjazdami o kącie nachylenia nawet 35 stopni. Pamiętaj, że taki teren to także wyzwanie dla sprzętu, dlatego wpływa również na długość czasu działania na baterii.


Warto ponadto pamiętać o głośności. Co prawda robota możesz skonfigurować tak, aby pracował, gdy nie ma Cię w domu, jednak na pewno zdarzy Ci się włączyć go podczas wykonywania prac ogrodowych. Za standardowy poziom hałasu w robotach koszących można przyjąć ok. 60 dB (decybeli). Odpowiada to np. normalnej rozmowie. Pamiętaj jednak, że jest to jednostajny dźwięk o stałym natężeniu. Jeśli jesteś szczególnie wrażliwy na hałas, warto sprawdzić ofertę pod kątem urządzeń bardziej wyciszonych.

Parametry robotów koszących

Warto wiedzieć w jakie rozwiązania wyposażone są roboty koszące. Ranking musi wspomnieć o zabezpieczeniach. Podstawowym jest przycisk awaryjnego wyłączenia – duży i czerwony na środku obudowy. Po jego wciśnięciu sprzęt natychmiast przerywa pracę. Większość modeli jest również wyposażona w czujniki podnoszenia oraz przewrócenia, które w trakcie takich sytuacji automatycznie zatrzymują ostrza.


Standardem jest także wykrywanie deszczu. Gdy wystąpią opady, robot koszący wróci do stacji dokującej, a po ich ustaniu wznowi koszenie po określonym czasie. Przed dostępem niepowołanych osób, sprzęt można zabezpieczyć kodem PIN. Ciekawostką jest funkcja pamięci przeszkód, występująca w najlepszych modelach. Dzięki niej, robot ominie np. dziecięce zabawki, czy meble ogrodowe stojące na trawniku. Tworząc mapę ogrodu możesz także wydzielić specjalne strefy, w których robot nie powinien pracować.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756