Poradniki Eksperta

Roboty koszące – ranking [TOP10] Jaki robot koszący kupić


Nie każdy koszenie trawy traktuje jako weekendową przyjemność. Jeśli należysz do osób, które chętnie by zrezygnowały z tego obowiązku, jednak zależy Ci na zadbanym trawniku, to rozwiązaniem Twojego problemu są roboty koszące. Ranking, który przygotowaliśmy znacznie ułatwi Ci wybór modelu odpowiedniego do Twoich potrzeb. Przede wszystkim pod uwagę powinieneś wziąć powierzchnię trawnika oraz ukształtowanie terenu. Dostępne na rynku modele różnią się także sposobem sterowania i konfiguracji. Dlatego warto zapoznać się z naszym rankingiem, abyś wiedział jaki robot koszący wybrać.

jaki robot koszący


Robot koszący w przeciwieństwie do tradycyjnej kosiarki – nie ma kosza na trawę. Naturalnie byłby on po prostu zbyt duży i ciężki, więc zastosowanie go nie ma sensu. Dlatego robot koszący trawę jest wyposażony w tzw. mulczowanie. To funkcja pozwalająca na mielenie pokosu, który następnie stanowi naturalny nawóz dla murawy. Nie musisz go więc zbierać po każdym cyklu pracy robota. Podobnie jak w zwykłej kosiarce, tak i tu jest regulacja wysokości cięcia. Zazwyczaj ma kilka stopni, a jej zakres to np. od 30 do 50 mm. Dopasujesz ją idealnie do efektu, jaki chcesz uzyskać. Od wydajności zastosowanych akumulatorów zależy, jak długo kosiarka do trawy może pracować. Najczęściej czas ten wynosi do 60 min. Gdy akumulator będzie blisko rozładowania, maszyna wróci do stacji ładującej. To, ile będzie trwało zasilenie baterii, zależy od konkretnego modelu. Zazwyczaj zajmuje to do 60 min. Po tym robot koszący trawę wróci do pracy, a dzięki czujnikowi wysokości i systemowi nawigacyjnemu będzie wiedział, w którym miejscu skończył cięcie.


Jaki robot koszący do trawnika sprawdzi się najlepiej?


Wspomnieliśmy już, że robot koszący trawę jest zasilany przez akumulatory, a zespół tnący ma różną szerokość. Maszynę dobierasz więc po prostu do rekomendowanej przez producenta wielkości trawnika. W ofercie Media Expert znajdziesz małe i zwrotne kosiarki automatyczne, które przeznaczone są do trawników o powierzchni np. 350 m2. W takim modelu szerokość koszenia to 160 mm, czyli za jednym przejazdem zostanie ścięty właśnie taki pas trawy. Jednak jeśli Twoja posesja jest większa, możesz wybrać sprzęt, który poradzi sobie z dużymi obszarami np. 1500 m2. Szerokość koszenia może wtedy wynosić 210 mm. To nadal sporo mniej, niż choćby w najprostszej kosiarce elektrycznej, ale pamiętaj, że robot jest urządzeniem autonomicznym. Ma więc pracować bez Ciebie, nawet gdy jesteś poza domem.

Ważne jest, żeby nie wybierać kosiarki na wyrost. Na małym trawniku z pewnością znajdzie się więcej zakamarków i przestrzeni do których zbyt duży robot koszący trawę będzie miał ograniczony dostęp. Oczywiście większe kosiarki automatyczne mają wydajniejsze silniki oraz pojemniejsze akumulatory, lecz w praktyce nie będzie to miało tak dużego znaczenia. Powinieneś jednak zwrócić uwagę na ukształtowanie powierzchni. Producent w specyfikacji dokładnie określa jaki maksymalny kąt nachylenia terenu jest odpowiedni dla robota.


Instalacja robota koszącego


Na Twoim trawniku mogą znajdować się niewielkie drzewka, krzewy czy rabaty kwiatowe. Jak je uchronić przed ostrym i bezlitosnym nożem kosiarki automatycznej? Otóż każde urządzenie wymaga odpowiedniej instalacji i wyznaczenia obszaru roboczego przy pomocy przewodu ograniczającego. Pamiętaj, że nie zawsze jest on dołączony do zestawy. Niekiedy jest sprzedawany oddzielnie. Końcówki przewodu łączy się ze stacją dokującą. Gdy robot koszący trawę dojedzie do krawędzi murawy, wykryje sygnał przewodu i nie przekroczy go, tylko zmieni kierunek jazdy. Jeśli przewód ograniczający do kosiarki, znajdujący się w zestawie jest zbyt krótki, zawsze możesz go dokupić. Przy jego pomocy z łatwością wydzielisz strefy, w które nie powinien zapuszczać się robot. 


Sam proces instalacji jest łatwy i powinieneś uporać się z nim w wolne popołudnie, choć oczywiście jest to zależne od rozmiarów wydzielanego obszaru. Jeśli wydaje Ci się to zbyt skomplikowane i czasochłonne to pamiętaj, że robisz to jednorazowo. Ewentualnie w przyszłości możesz aktualizować obszar o nowe strefy chronione. W tym miejscu warto też wspomnieć o stacji dokującej. Jest ona dołączona do zestawu i odpowiada przede wszystkim za ładowanie akumulatorów. Robot koszący trawę wraca do niej automatycznie, gdy baterie są bliskie rozładowania lub po prostu skończy pracę. Niektóre stacje mają w zestawie niewielkie daszki, które chronią sprzęt przed małym deszczem. Mimo tego warto pamiętać, żeby kosiarkę zainstalować w zadaszonym i suchym miejscu.


Sprawdź również: Montaż robota koszącego – poradnik instalacyjny


Jaki robot koszący wybrać? Sprawdź naszą ofertę:


Jak programować robota koszącego trawę?


Kiedy już wiemy, jaki robot koszący wybrać, przychodzi czas na zaprogramowanie. Większość urządzeń ma umieszczony na korpusie panel sterujący z ekranem LCD. Przy jego pomocy w kilka chwil ustalisz tryby pracy robota. Przede wszystkim możliwe jest łatwe określenie harmonogramów. czyli kiedy i na jakich obszarach ma działać robot koszący trawę. Możesz ustawić je także na czas, kiedy będziesz przebywać poza domem. Tak aby np. po powrocie z pracy przywitał Cię równo przystrzyżony trawnik. Dostępne są różne tryby pracy, m.in. przejazdów losowych, w którym robot napotykając przeszkodę zmienia kierunek. Trwa on dłużej, ale ogranicza powstawanie śladów kół na trawniku. Z kolei do szybkiego koszenia przydatny jest tryb krawędziowy. Robot zaczyna pracę na jednym pasie i następnie kosi pas sąsiadujący. Jeśli trafia na jakąś przeszkodę, to wykryją ją czujniki zbliżeniowe i zostanie ominięta, a robot wróci na dawny tor. 


Co ważne, podczas pracy robot koszący trawę może uczyć się mapy ogrodu. Dzięki temu nie pominie żadnego miejsca w trakcie cięcia oraz wykona je szybciej. Dodatkowo inteligentne sensory dobiorą tryb pracy optymalny do aktualnego stanu trawnika. Oczywiście istnieje jeszcze jeden sposób na bardzo łatwe programowanie robota. Jeśli urządzenie jest wyposażone w Wi-Fi lub Bluetooth, to można wykorzystać aplikację na smartfon. Jej interfejs jest prosty i przejrzysty, a obsługa dotykowa może być dla Ciebie wygodniejsza, niż tradycyjne przyciski. Przy pomocy aplikacji możesz też natychmiastowo zlecić robotowi koszącemu rozpoczęcie pracy lub wręcz przeciwnie, nakazać mu powrót do stacji ładującej. Zastąpi ona też instrukcję obsługi, ponieważ wszelkie porady dotyczące użytkowania znajdziesz w smartfonie. Jeśli zdarzy się coś nieoczekiwanego, twój robot koszący trawę wyśle powiadomienie. 


Nowoczesne kosiarki automatyczne mogą także współpracować z systemami smart home lub nawet asystentem głosowym jak Amazon Alexa czy Asystent Google. Wtedy wystarczy, że wypowiesz odpowiednią komendę, a sprzęt wykona zaprogramowanie polecenie. Ciekawe możliwości daje współpraca z systemem domu inteligentnego. Dzięki niej możliwe jest np. skoordynowanie działań robota z systemem nawadniania.


Bezpieczeństwo użytkowania


Jeśli puszczenie samopas urządzenia elektronicznego z ostrymi nożami po Twoim ogrodzie nie wydaje Ci się bezpieczne, nie musisz się martwić. Automatyczna kosiarka jest wyposażona w szereg systemów, które mają chronić Ciebie i Twoich bliskich. Przede wszystkim sprzęt jest wyposażony w czujnik podnoszenia. Wykrywa on sytuację, gdy robot nie ma kontaktu z podłożem, np. przewróci się lub zostanie podniesiony. Wtedy natychmiast zatrzymuje napęd oraz noże. Jeśli robot koszący trawę współpracuje z aplikacją, to otrzymasz stosowane powiadomienie. 


Dodatkowo na obudowie umieszczony jest wyłącznik bezpieczeństwa, który błyskawicznie przerywa pracę kosiarki. Najczęściej jest duży, wyraźny, ma czerwony kolor oraz napis STOP. Jeśli nic chcesz żeby Twoje dzieci przez przypadek uruchomiły robota, możesz go zabezpieczyć kodem PIN. To rozwiązanie stanowi także ochronę przed złodziejami. Tak zabezpieczone urządzenie będzie bezużyteczne. Oczywiście odradzamy koszenie robotem w deszczu. Maszyna może ulec uszkodzeniu. Dlatego część kosiarek automatycznych jest wyposażona w czujniki opadów. W razie ich wystąpienia sprzęt automatycznie powróci do stacji dokującej. Oczywiście czujnik możesz wyłączyć. Większość robotów dostępnych na rynku ma indeks ochrony IPX4. Oznacza to, że są zabezpieczone przed zachlapaniem wodą.


Ranking robotów koszących


Jeżeli chcesz utrzymać trawnik w nienagannym stanie, kup robota koszącego, który wykona tę pracę za Ciebie. Musisz jedynie zapewnić ku temu warunki, zainstalować na trawniku stację dokującą i dołączyć do niej przewód, który wyznaczy na trawniku obszar koszenia. W stacji dokującej robot naładuje akumulatory, a po skończonej pracy zawsze zaparkuje. Po zaprogramowaniu harmonogramu określisz, ile razy w tygodniu będzie kosił trawę. Kolejna zaleta: nie musisz zbierać trawy. Przy codziennym koszeniu będzie tak zmielona, że przekształci się w doskonały nawóz. W przeglądzie „Roboty koszące-ranking" opisaliśmy modele do różnych wielkości ogrodów.


Robot koszący NAC RLM1500G2-NG


Ranking robotów koszących otwiera NAC RLM1500G2-NG. Jest dostępny w przystępnej cenie i dobrze sprawdzi się nawet na większych trawnikach. Szereg rozwiązań dba o bezpieczeństwo użytkownika. Są to np. czujniki podniesienia oraz wykrywania przeszkód. W razie opadów robot samodzielnie wróci do stacji ładującej.NAC RLM1500G2-NG Dane techniczne


Rekomendowana powierzchnia: 1500 mkw.

Szerokość robocza: 240 mm

Maksymalne nachylenie terenu: 30 stopni

Zakres regulacji koszenia: 25 – 65 mm

Czas pracy na akumulatorze: do 90 min.Udogodnienia


Opcja zabezpieczenia hasłem

Elastyczne, gumowe koła

Przewód ograniczający w zestawie

Automatyczny powrót do stacji dokującej

Wyświetlacz LCDRobot koszący NAC RLM800-NG


Marka NAC oferuje funkcjonalne roboty koszące. Ranking prezentuje model RLM800-NG przeznaczony do mniejszych trawników. Dzięki niewielkiej szerokości świetnie radzi sobie trudno dostępnych miejscach. Wjedzie w praktycznie każdy zakamarek, a Ty będziesz mógł cieszyć się równym trawnikiem. Skoszona trawa jest mulczowana i stanowi naturalny nawóz.NAC RLM800-NG Dane techniczne


Rekomendowana powierzchnia: 800 mkw.

Szerokość robocza: 180 mm

Maksymalne nachylenie terenu: 20 stopni

Zakres regulacji koszenia: 20 – 60 mm

Czas pracy na akumulatorze: do 90 min.Udogodnienia


Funkcja ochrony przed kradzieżą

Czujniki deszczu, przeszkód i podniesienia

Przewód ograniczający w zestawie

Automatyczny powrót do stacji dokującej

Harmonogram pracyRobot koszący NAC RLM1800G2-T sterowanie Wi-Fi


Jeśli zastanawiasz się jaki robot koszący z Wi-Fi wybrać, to zwróć uwagę na model NAC RLM1800G2. Z poziomu aplikacji na smartfona możesz wygodnie programować tryby działania urządzenia czy ustalać harmonogram jego pracy. Robot jest cichy, więc masz pewność, że nie obudzi Cię np. w sobotni poranek lub nie będzie przedmiotem sąsiedzkich sporów.NAC RLM1800G2-T Dane techniczne


Rekomendowana powierzchnia: 1800 mkw.

Szerokość robocza: 210 mm

Maksymalne nachylenie terenu: 30 stopni

Zakres regulacji koszenia: 25 – 55 mm

Czas pracy na akumulatorze: do 60 min.Udogodnienia


Harmonogram pracy

Funkcja mulczowania

Sterowanie smartfonem

Automatyczny powrót do stacji dokującej

Wyświetlacz LCDRobot koszący NAC RLM1500-DY sterowanie Wi-Fi/Bluetooth


Smartfon pozwala wygodnie konfigurować roboty koszące. Ranking prezentuje kolejny model z Wi-Fi i Bluetooth – NAC RLM1500-DY. Przy pomocy aplikacji możesz na bieżąco kontrolować jego parametry pracy. Został wyposażony w wydajny silnik bezszczotkowy. Oferuje on wyższą efektywność energetyczną i cichą pracę.NAC RLM1500-DY Dane techniczne


Rekomendowana powierzchnia: 1500 mkw.

Szerokość robocza: 180 mm

Maksymalne nachylenie terenu: 20 stopni

Zakres regulacji koszenia: 20 – 60 mm

Czas ładowania akumulatora: 200 min.Udogodnienia


Funkcja ochrony przed kradzieżą

Czujniki deszczu, przeszkód i podniesienia

Przewód ograniczający w zestawie

Automatyczny powrót do stacji dokującej

 Wygodny panel sterowaniaRobot koszący NAC RLM1000-DY sterowanie Wi-Fi/Bluetooth


Kolejnym wartym uwagi robotem koszącym jest NAC RLM1000-DY wyposażony w łączność bezprzewodową. Wykorzystując aplikację możesz łatwo skonfigurować tryby pracy urządzenia. Czas ładowania robota to 180 min. Gdy bateria jest bliska rozładowania, automatycznie wraca on do stacji dokującej.NAC RLM1000-DY Dane techniczne


Rekomendowana powierzchnia: 1000 mkw.

Szerokość robocza: 180 mm

Maksymalne nachylenie terenu: 20 stopni

Zakres regulacji koszenia: 20 – 60 mm

Poziom hałasu: 57 dBUdogodnienia


Elastyczne, gumowe koła

Czujniki deszczu, przeszkód i podniesienia

Wbudowane Wi-Fi i Bluetooth

Automatyczny powrót do stacji dokującej

Zabezpieczenie kodem PINRobot koszący NAC RLM1500G2-APP-NG sterowanie Wi-Fi


Funkcjonalny robot koszący NAC RLM1500G2-APP-NG został wyposażony w sterowanie smartfonem. Sprawdzi się na trawnikach o dużej powierzchni. W zestawie znajdziesz podstawowe wyposażenie, jak przewód ograniczający oraz akcesoria montażowe i stację ładującą. Dzięki czujnikowi deszczu w razie opadów sprzęt sam wraca do stacji dokującej.NAC RLM1500G2-APP-NG Dane techniczne


Rekomendowana powierzchnia: 1500 mkw.

Szerokość robocza: 240 mm

Maksymalne nachylenie terenu: 20 stopni

Zakres regulacji koszenia: 25 – 65 mm

Czas pracy na akumulatorze: do 90 min.Udogodnienia


Harmonogram pracy

Trzy noże tnące

Sterowanie smartfonem

Silnik bezszczotkowy

Wyświetlacz LCDRobot koszący NAC RLM800-DY sterowanie Bluetooth


Kompaktowy robot koszący NAC RLM800-DY dobrze sprawdzi się w miejscach, gdzie ważna jest zwrotność. Bez problemu będzie manewrował pomiędzy rabatami kwiatowymi i drzewami, a dzięki czujnikowi zgrabnie ominie wszelkie przeszkody. Możesz go również zabezpieczyć hasłem, więc dzieci nie uruchomią robota przypadkowo. Stanowi ono również zabezpieczenie przed złodziejami.NAC RLM800-DY Dane techniczne


Rekomendowana powierzchnia: 800 mkw.

Szerokość robocza: 180 mm

Maksymalne nachylenie terenu: 20 stopni

Zakres regulacji koszenia: 20 – 60 mm

Czas pracy na akumulatorze: do 100 min.Udogodnienia


Wyświetlacz LCD

Czujniki deszczu, przeszkód i podniesienia

Wbudowany Bluetooth

Automatyczny powrót do stacji dokującej

Zabezpieczenie hasłemRobot koszący HYUNDAI HTDER50PW sterowanie Wi-Fi


W ofercie marki Hyundai także znajdziemy roboty koszące. Ranking prezentuje model HTDER50PW, który został wyposażony w łączność Wi-Fi. Urządzenie świetnie sprawdzi się w mniejszych ogrodach, ponieważ ma kompaktowe wymiary. Robot może zostać zabezpieczony kodem PIN, co uchroni go przed kradzieżą lub uruchomieniem przez dzieci.HYUNDAI HTDER50PW Dane techniczne


Rekomendowana powierzchnia: 500 mkw.

Szerokość robocza: 180 mm

Maksymalne nachylenie terenu: 30 stopni

Zakres regulacji koszenia: 25 – 55 mm

Czas pracy na akumulatorze: do 90 min.Udogodnienia


Harmonogram pracy

Funkcja wielu stref koszenia

Wbudowane Wi-Fi

Automatyczny powrót do stacji dokującej

Cztery obrotowe nożeRobot koszący AMBROGIO L35 Deluxe sterowanie Bluetooth


Marka Ambrogio od wielu lat produkuje zaawansowane roboty koszące. Ranking nie mógł jej pominąć. Pierwszym prezentowanym modelem jest Alex L35 Deluxe. To kompaktowe i zwrotne urządzenie wyposażone w opcję sterowania przy pomocy smartfona. Świetnie radzi sobie również w terenie o dużym nachyleniu.AMBROGIO L35 Deluxe Dane techniczne


Rekomendowana powierzchnia: 1800 mkw.

Szerokość robocza: 250 mm

Maksymalne nachylenie terenu: 24 stopnie

Zakres regulacji koszenia: 25 – 60 mm

Czas pracy na akumulatorze: do 150 min.Udogodnienia


Harmonogram pracy

Zabezpieczenie kodem PIN

Czujniki deszczu, przeszkód i podniesienia

Wbudowany Bluetooth

Cztery obrotowe nożeRobot koszący AMBROGIO L15 Deluxe sterowanie Bluetooth


Ranking robotów koszących zamyka Ambrogio L15 Deluxe. To model idealny na mniejsze działki. Jest wyposażony w nowoczesne funkcje, m.in. sterowanie przy pomocy smartfona. Dzięki bezszczotkowym silnikom urządzenie jest energooszczędne oraz pracuje bardzo cicho.AMBROGIO L15 Deluxe Dane techniczne


Rekomendowana powierzchnia: 600 mkw.

Szerokość robocza: 150 mm

Maksymalne nachylenie terenu: 24 stopnie

Zakres regulacji koszenia: 25 – 70 mm

Czas pracy na akumulatorze: do 150 min.Udogodnienia


Harmonogram pracy

Zabezpieczenie kodem PIN

Czujniki deszczu, przeszkód i podniesienia

Wbudowany Bluetooth

Cztery obrotowe noże


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756