Polityka prywatności

Ta witryna korzysta z plików cookies, aby lepiej prezentować treści, zapewnić sprawne oraz bezpieczne działanie, przedstawiać spersonalizowane oferty i promocje, a także w celach statystycznych. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Zamknij

Poradniki Eksperta

Jaki robot koszący trawę wybrać?

Pod względem samej idei, kosiarka automatyczna jest urządzeniem zbliżonym do robota odkurzającego. Ma Cię wyręczyć od czynności, której nie lubisz lub na którą nie masz czasu. Większość maszyn działa podobnie – regularnie kosi trawę, a główną różnicę stanowią rozmiary, które wpływają na to, z jak dużym trawnikiem upora się kosiarka. Robot do trawy jest wyposażony w zespół tnący o określonej szerokości, który napędza silnik elektryczny zasilany akumulatorami. Na co dzień sprzęt pozostaje w stacji dokującej, która ładuje baterie. Robot koszący trawę jest wyposażony w szereg czujników, które odpowiadają za nawigację i jego system poruszania się po trawniku. Obszar pracy wyznaczysz specjalnym przewodem ograniczającym. Oprócz tego, że maszyna wyręczy Cię w domowych obowiązkach, jest cicha oraz ekologiczna.


Kosiarka automatyczna w przeciwieństwie do tradycyjnej, pchanej – nie ma kosza na trawę. Naturalnie byłby on po prostu zbyt duży i ciężki, więc zastosowanie go nie ma sensu. Dlatego robot koszący trawę jest wyposażony w tzw. mulczowanie. To funkcja pozwalająca na mielenie pokosu, który następnie stanowi naturalny nawóz dla murawy. Nie musisz go więc zbierać po każdym cyklu pracy robota. Podobnie jak w zwykłej kosiarce, tak i tu jest regulacja wysokości cięcia. Zazwyczaj ma kilka stopni, a jej zakres to np. od 30 do 50 mm. Dopasujesz ją idealnie do efektu, jaki chcesz uzyskać. Od wydajności zastosowanych akumulatorów zależy, jak długo kosiarka do trawy może pracować. Najczęściej czas ten wynosi do 60 min. Gdy akumulator będzie blisko rozładowania, maszyna wróci do stacji ładującej. To, ile będzie trwało zasilenie baterii, zależy od konkretnego modelu. Zazwyczaj zajmuje to do 60 min. Po tym robot koszący trawę wróci do pracy, a dzięki czujnikowi wysokości i systemowi nawigacyjnemu będzie wiedział, w którym miejscu skończył cięcie (BOSCH Indego 350).


Jak dobrać kosiarkę do trawnika?


Wspomnieliśmy już, że robot koszący trawę jest zasilany przez akumulatory, a zespół tnący ma różną szerokość. Maszynę dobierasz więc po prostu do rekomendowanej przez producenta wielkości trawnika. W ofercie Media Expert znajdziesz małe i zwrotne kosiarki automatyczne, które przeznaczone są do trawników o powierzchni np. 350 m2. W takim modelu szerokość koszenia to 160 mm, czyli za jednym przejazdem zostanie ścięty właśnie taki pas trawy. Jednak jeśli Twoja posesja jest większa, możesz wybrać sprzęt, który poradzi sobie z dużymi obszarami np. 1500 m2 (NAC RLM1800G2-T). Szerokość koszenia może wtedy wynosić 210 mm. To nadal sporo mniej, niż choćby w najprostszej kosiarce elektrycznej, ale pamiętaj, że robot jest urządzeniem autonomicznym. Ma więc pracować bez Ciebie, nawet gdy jesteś poza domem.

Ważne jest, żeby nie wybierać kosiarki na wyrost. Na małym trawniku z pewnością znajdzie się więcej zakamarków i przestrzeni do których zbyt duży robot koszący trawę będzie miał ograniczony dostęp. Oczywiście większe kosiarki automatyczne mają wydajniejsze silniki oraz pojemniejsze akumulatory, lecz w praktyce nie będzie to miało tak dużego znaczenia. Powinieneś jednak zwrócić uwagę na ukształtowanie powierzchni. Producent w specyfikacji dokładnie określa jaki maksymalny kąt nachylenia terenu jest odpowiedni dla robota.


Instalacja urządzenia


Na Twoim trawniku mogą znajdować się niewielkie drzewka, krzewy czy rabaty kwiatowe. Jak je uchronić przed ostrym i bezlitosnym nożem kosiarki automatycznej? Otóż każde urządzenie wymaga odpowiedniej instalacji i wyznaczenia obszaru roboczego przy pomocy przewodu ograniczającego. Jest on dołączony do zestawu z robotem i mocuje się go niewielkimi szpilkami na obrzeżach trawnika. Końcówki przewodu łączy się ze stacją dokującą. Gdy robot koszący trawę dojedzie do krawędzi murawy, wykryje sygnał przewodu i nie przekroczy go, tylko zmieni kierunek jazdy. Jeśli przewód ograniczający do kosiarki, znajdujący się w zestawie jest zbyt krótki, zawsze możesz go dokupić. Przy jego pomocy z łatwością wydzielisz strefy, w które nie powinien zapuszczać się robot. Sam proces instalacji jest łatwy i powinieneś uporać się z nim w wolne popołudnie, choć oczywiście jest to zależne od rozmiarów wydzielanego obszaru. Jeśli wydaje Ci się to zbyt skomplikowane i czasochłonne to pamiętaj, że robisz to jednorazowo. Ewentualnie w przyszłości możesz aktualizować obszar o nowe strefy chronione. W tym miejscu warto też wspomnieć o stacji dokującej. Jest ona dołączona do zestawu i odpowiada przede wszystkim za ładowanie akumulatorów. Robot koszący trawę wraca do niej automatycznie, gdy baterie są bliskie rozładowania lub po prostu skończy pracę. Niektóre stacje mają w zestawie niewielkie daszki, które chronią sprzęt przed małym deszczem. Mimo tego warto pamiętać, żeby kosiarkę zainstalować w zadaszonym i suchym miejscu.


Roboty koszące w naszej ofercie:


Jak programować robota koszącego trawę?


Po instalacji kosiarki przychodzi czas na jej zaprogramowanie. Większość urządzeń ma umieszczony na korpusie panel sterujący z ekranem LCD. Przy jego pomocy w kilka chwil ustalisz tryby pracy robota. Przede wszystkim możliwe jest łatwe określenie harmonogramów. czyli kiedy i na jakich obszarach ma działać robot koszący trawę. Możesz ustawić je także na czas, kiedy będziesz przebywać poza domem. Tak aby np. po powrocie z pracy przywitał Cię równo przystrzyżony trawnik. Dostępne są różne tryby pracy, m.in. przejazdów losowych, w którym robot napotykając przeszkodę zmienia kierunek. Trwa on dłużej, ale ogranicza powstawanie śladów kół na trawniku. Z kolei do szybkiego koszenia przydatny jest tryb krawędziowy. Robot zaczyna pracę na jednym pasie i następnie kosi pas sąsiadujący. Jeśli trafia na jakąś przeszkodę, to wykryją ją czujniki zbliżeniowe i zostanie ominięta, a robot wróci na dawny tor. Co ważne, podczas pracy robot koszący trawę może uczyć się mapy ogrodu. Dzięki temu nie pominie żadnego miejsca w trakcie cięcia oraz wykona je szybciej. Dodatkowo inteligentne sensory dobiorą tryb pracy optymalny do aktualnego stanu trawnika (AMBROGIO Alex L30 Basic). Oczywiście istnieje jeszcze jeden sposób na bardzo łatwe programowanie robota. Jeśli urządzenie jest wyposażone w Wi-Fi lub Bluetooth, to można wykorzystać aplikację na smartfon. Jej interfejs jest prosty i przejrzysty, a obsługa dotykowa może być dla Ciebie wygodniejsza, niż tradycyjne przyciski. Przy pomocy aplikacji możesz też natychmiastowo zlecić robotowi koszącemu rozpoczęcie pracy lub wręcz przeciwnie, nakazać mu powrót do stacji ładującej (WORX S700I). Zastąpi ona też instrukcję obsługi, ponieważ wszelkie porady dotyczące użytkowania znajdziesz w telefonie. Jeśli zdarzy się coś nieoczekiwanego, twój robot koszący trawę wyśle powiadomienie. Nowoczesne kosiarki automatyczne mogą także współpracować z systemami smart home (GARDENA 19061-66) lub nawet asystentem głosowym jak Amazon Alexa czy Asystent Google. Wtedy wystarczy, że wypowiesz odpowiednią komendę, a sprzęt wykona zaprogramowanie polecenie. Ciekawe możliwości daje współpraca z systemem domu inteligentnego. Dzięki niej możliwe jest np. skoordynowanie działań robota z systemem nawadniania.


Bezpieczeństwo użytkowania


Jeśli puszczenie samopas urządzenia elektronicznego z ostrymi nożami po Twoim ogrodzie nie wydaje Ci się bezpieczne, nie musisz się martwić. Automatyczna kosiarka jest wyposażona w szereg systemów, które mają chronić Ciebie i Twoich bliskich. Przede wszystkim sprzęt jest wyposażony w czujnik podnoszenia. Wykrywa on sytuację, gdy robot nie ma kontaktu z podłożem, np. przewróci się lub zostanie podniesiony. Wtedy natychmiast zatrzymuje napęd oraz noże. Jeśli robot koszący trawę współpracuje z aplikacją, to otrzymasz stosowane powiadomienie. Dodatkowo na obudowie umieszczony jest wyłącznik bezpieczeństwa, który błyskawicznie przerywa pracę kosiarki. Najczęściej jest duży, wyraźny, ma czerwony kolor oraz napis STOP. Jeśli nic chcesz żeby Twoje dzieci przez przypadek uruchomiły robota, możesz go zabezpieczyć kodem PIN. To rozwiązanie stanowi także ochronę przed złodziejami. Tak zabezpieczone urządzenie będzie bezużyteczne. Oczywiście odradzamy koszenie robotem w deszczu. Maszyna może ulec uszkodzeniu. Dlatego część kosiarek automatycznych jest wyposażona w czujniki opadów (HYUNDAI HTDER21V). W razie ich wystąpienia sprzęt automatycznie powróci do stacji dokującej. Oczywiście czujnik możesz wyłączyć. Większość robotów dostępnych na rynku ma indeks ochrony IPX4. Oznacza to, że są zabezpieczone przed zachlapaniem wodą.

Powrót

Te poradniki mogą okazać się pomocne

Zobacz wszystkie poradniki

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną