Poradniki Eksperta

Smart home – jak zacząć?

Systemy smart home są coraz chętniej montowane w polskich domach. Nie ma w tym nic dziwnego. W końcu wiąże się to z wygodą, a także sporą oszczędnością na rachunkach. Zdecydowałeś się na inwestycję w smart home? Jak zacząć rozbudowę infrastruktury inteligentnego domu? Wyjaśniamy w poniższym poradniku.



Smart home – idea inteligentnego domu


Inteligentny dom i automatycznie pracujące urządzenia, nie kojarzą się już z science fiction. Oferta sprzętu, który wykonuje pracę samodzielnie jest coraz większa. Nowością nie jest również możliwość połączenia urządzeń z domową siecią Wi-Fi. Po co to wszystko? Integracja sprzętu pozwala na tworzenie scenariuszy oraz harmonogramów pracy. Wszystko po to, abyś Ty mógł zaoszczędzić czas i odpocząć wtedy, gdy urządzenia domowe pracują za Ciebie. Jeszcze kilkanaście lat temu, taka możliwość wydawała się wyłącznie fantazją. Obecnie dostępność rozwiązań smart home jest powszechna, a samodzielne stworzenie instalacji nie jest bardzo kosztowne. Czasami wystarczy montaż kilku czujników, a następnie poświęcenie uwagi i kilku godzin na przygotowanie odpowiednio zaplanowanego scenariusza.


Zalety systemów smart home


Skąd taka popularność idei inteligentnych domów? Przede wszystkim, to bardzo wygodne. Wyobraź sobie tylko, że nie musisz manualnie włączać i wyłączać żadnego urządzenia. Konfiguracja ich ustawień również możliwa jest za pośrednictwem dedykowanej aplikacji mobilnej. Wystarczy tylko sparowanie ich z siecią bezprzewodową. Co więcej, domowe obowiązki mogą być wykonywane przez urządzenia samoistnie. Przykładem może być na przykład odkurzanie. Robot automatyczny może wyczyścić podłogę pod Twoją nieobecność. Nie tylko odkurzając, ale także mopując powierzchnię. To samo dotyczy robota koszącego. Sprzęt może kosić trawnik bez Twojej ingerencji. Wystarczy jednorazowe wyznaczenie obszaru pracy i ustawienie harmonogramu działań. Urządzenie skosi Twoją trawę, abyś Ty mógł cieszyć się wyłączenie rekreacją w ogrodzie. Taka oszczędność czasu na pewno spodoba się zapracowanym osobom, które mają bardzo mało możliwości na wypoczynek po pracy.


Systemy smart home pozwalają także na sprawdzenie, co dzieje się w domu, kiedy Ciebie w nim nie ma. Ma to wpływ na bezpieczeństwo mienia oraz pozostałych domowników, o których masz prawo się martwić. Podgląd na to, co dzieje się w domu i w jego otoczeniu, to na pewno spora wygoda. Poza tym, odpowiednio skonfigurowany monitoring zabezpieczy Cię także w nocy. Potencjalny złodziej może być nie tylko zarejestrowany na materiale video, ale może zostać także uruchomiony alarm ostrzegający przez zagrożeniem. Kamery wyposażone w odpowiednie sensory, mogą również wysłać powiadomienie o konkretnych zdarzeniach mających miejsce na terenie objętym swoim zasięgiem.


Ponadto, rozwiązania smart home mogą się także przełożyć na obniżenie kosztów. Ogrzewanie centralne może być automatycznie sterowane przez czujniki pogodowe lub dostosowywane ręcznie za pomocą aplikacji mobilnej. Większa kontrola i możliwość automatyzacji procesów, pomaga utrzymać w ryzach domowy budżet.


Kamery IP w naszej ofercie:



Smart home – jak zacząć? Najpopularniejsze systemy


Chciałbyś mieć inteligentny dom – smart home? Jak zacząć? Jak zrobić samemu taką instalację? Warto skorzystać z gotowych rozwiązań, które są już używane przez miliony osób na całym świecie. Wiele osób kojarzy instalację smart home jako coś skomplikowanego, co wymaga przebudowy domu lub kompleksowego zaprojektowania na etapie budowy. To jednak nie takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Zwłaszcza, że wiele urządzeń pracuje na zasadzie połączenia bezprzewodowego. Istnieją gotowe systemy, które wystarczy skonfigurować i sparować z urządzeniami, które znajdują się w Twoim domu.

Najpopularniejszą wyszukiwarką sieciową na świecie jest Google. Nie dziwi więc fakt, że także system smart home tej firmy jest tak ceniony. Google Home to instalacja, która wykorzystuje autorskie głośniki inteligentne. Występują one pod brandami Google i Nest. Urządzenia te pozwalają na sterowanie innymi sprzętami, które zapewniają kompatybilność z systemem. Za pomocą komend głosowych, można sterować między innymi oświetleniem, telewizorem, a także urządzeniami AGD. Asystent głosowy może wyszukać dla Ciebie wiele informacji, które akurat w tym momencie są dla Ciebie istotne. Co ważne, nie musisz mieć przy sobie telefonu. Asystent wywołasz za pomocą odpowiedniej komendy, a następnie możesz już wydać mu konkretne polecenie. Do 2019 roku system nie działał w języku polskim, ale obecnie polszczyzna nie stanowi już bariery technologicznej.


Bardzo popularnym środowiskiem smart home, jest także Amazon Alexa. Gigant e-commerce wprowadził na rynek autorski system już kilka lat temu. Początkowo był on bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych, ale obecnie korzysta z niego coraz więcej Europejczyków, w tym także i Polaków. Zasada działania jest niemalże identyczna, jak w przypadku Google Home. System Amazona ma jednak sporą przewagę. Producent pozyskał do współpracy także inne marki, które produkują urządzenia AGD i RTV. Dlatego Alexa jest w pełni kompatybilna ze sprzętem Samsunga i Philipsa. Konfiguracja scenariuszy jest bardzo łatwa i nie sprawi kłopotów nawet mniej doświadczonym użytkownikom.


Inteligentny dom? Jak zrobić samemu i od czego zacząć?


Zacznijmy od samego początku. Bez względu na to, czy posiadasz jakikolwiek inteligentny sprzęt w swoich zasobach. Możesz korzystać ze smart home zarówno w przypadku domu jednorodzinnego, jak i mieszkania w budynku wielorodzinnym. Możliwości rozbudowy instalacji są naprawdę spore. Warto podejść do tematu z rozwagą i zacząć od podstawowych usprawnień i akcesoriów, które pozwolą na regularne dokładanie kolejnych elementów. Dobrym pomysłem jest na pewno inwestycja w inteligentne oświetlenie. Wystarczy tylko wymienić żarówki, aby cieszyć się możliwością ingerowania w barwę światła lub poziom jasności. Dostępne są również całe lampy, które pozwalają na definiowanie harmonogramu pracy. Oświetlenie możesz sparować również z czujnikami ruchu lub zmierzchu. Wtedy światło włączy lub wyłączy się samodzielnie. Zdefiniowanie harmonogramu na przykład w sypialni, jest bardzo wygodne. Jeśli zasypiasz przeważnie w okolicy godziny 23:00, możesz tak ustawić lampę, aby na pół godziny przed automatycznym wyłączeniem, jej jasność spadała.


Warto zainwestować także w monitoring. Zwłaszcza, że obecnie nie jest on już tak kosztowną i skomplikowaną sprawą. System monitoringu możesz oprzeć na kamerach IP, które mogą być w łatwy sposób zarządzane z poziomu aplikacji mobilnej. Niektóre modele są dodatkowo wyposażone w czujnik ruchu i mikrofon, aby nagrać także dźwięk. Ciekawostką są również głośniki, przez które możesz odtworzyć dowolny komunikat. Taka kamera kosztuje od 300 do 500 złotych. Nawet decydując się na dwie lub trzy sztuki, nadal zapłacisz dużo mniej, niż za klasycznie rozumiany monitoring. Jeśli już jesteśmy przy temacie bezpieczeństwa, warto także zaproponować ciekawy scenariusz, który nieco bardziej przedstawi zalety inteligentnego domu. 


Mieszkając w domku jednorodzinnym, możesz zdecydować się na zainstalowanie modułu GPS w samochodzie, który po wykryciu przez sensory znajdujące się w okolicy domu, będzie aktywatorem dla otwarcia bramy wjazdowej. To samo może stać się w przypadku garażu. Brama może otworzyć się automatycznie – bez naciskania jakiegokolwiek przycisku na pilocie. Twój przyjazd może być także aktywatorem dla rolet zewnętrznych, które podniosą się samodzielnie. To dopiero wygoda!


Jeśli zależy Ci na wydajnym ogrzewaniu domu, warto zainwestować w możliwość sterowania ogrzewaniem. Obecnie sprzedawane piece gazowe lub pompy ciepła, pozwalają na sparowanie ich z siecią bezprzewodową, aby następnie połączyć się z aplikacją mobilną producenta. W ten sposób możesz szybko dokonywać różnych zmian w parametrach pracy układu C.O. Możesz też pokusić się o montaż czujnika temperatury, który zapewni automatyczną pracę, w zależności od potrzeb. Optymalizacja ogrzewania domowego pozwala na zmniejszenie kosztów, a także zapewnienie odpowiednich warunków w każdym z pomieszczeń.


Sprzęt AGD z kategorii smart


Poza wspomnianymi powyżej rozwiązaniami, warto pamiętać o możliwości korzystania z inteligentnych urządzeń AGD. Zacznijmy choćby od pralki. Wiesz, że dostępne są modele, które pozwalają na integrację z aplikacją mobilną, aby możliwe stało się sterowanie nimi z poziomu telefonu? Możliwe jest nawet ustawienie harmonogramu prania lub konfigurowanie spersonalizowanych programów. Jeszcze ciekawsze są lodówki wyposażone w ekrany, które mogą wyświetlać zawartość urządzenia. Pojawiają się również pierwsze modele, które dysponują wewnętrznymi kamerami, za pomocą których możliwe jest zajrzenie do środka podczas pobytu w sklepie.


Dobrze znane są również roboty automatyczne, które pozwalają na odkurzanie całego domu pod Twoją nieobecność. Wystarczy ustawić odpowiedni harmonogram, aby cieszyć się w pełni zautomatyzowaną pracą sprzętu. Dostępne są także modele sprzedawane w zestawie ze stacjami dokującymi, posiadającymi zbiornik na kurz. To pozwala zapomnieć o opróżnianiu robota przez co najmniej kilkanaście dni. Podobnie jest z robotami koszącymi. Piękny trawnik wymaga wiele uwagi. Możesz jednak zaoszczędzić sporo czasu dzięki wyposażeniu się we właściwe urządzenie. Taki robot, podobnie jak odkurzacz, samodzielnie skosi trawę, a po wszystkim wróci do stacji dokującej. Łatwe? Bardzo! Obecna oferta sprzętu AGD i RTV jest bardzo rozbudowana i zawiera wiele sprzętów smart. Co ciekawe, dotyczy to nawet ekspresów do kawy. Wystarczy klik na ekranie smartfona i gotowe – kawa zaparzy się samodzielnie.

Wiesz już, co to smart home. Jak zacząć działać z tym systemem, także nie jest już dla Ciebie tajemnicą. Warto zastanowić się nad tymi rozwiązaniami, gdyż stają się one codziennością w naszym życiu i może się zdarzyć tak, że bez nich nie będziemy w stanie nic zrobić.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756