Zdaniem eksperta

Sterylizacja psa. Co musisz wiedzieć?

Sabina Tasz
Autor: Sabina Tasz
Data dodania: 05-02-2025
pies po sterylizacji

Sterylizacja psa to temat, który wzbudza wiele emocji i pytań wśród opiekunów czworonogów. Decyzja o wykonaniu tego zabiegu ma dalekosiężne konsekwencje dla zdrowia i komfortu życia naszego pupila, dlatego warto dobrze zrozumieć, na czym on polega, jakie są jego zalety, a także jakie wyzwania mogą się z nim wiązać.

Co to jest sterylizacja psa?

Sterylizacja psa to zabieg chirurgiczny polegający na trwałym uniemożliwieniu zwierzęciu rozrodu. Zabieg może być przeprowadzany zarówno u suczek, jak i u psów. Często terminy „sterylizacja” i „kastracja” używane są zamiennie, co prowadzi do pewnych nieporozumień. Kluczowa różnica tkwi w sposobie wykonania zabiegu oraz jego skutkach hormonalnych. Sterylizacja jest zabiegiem chirurgicznym, polegającym na podwiązaniu lub przecięciu jajowodów u suczek lub nasieniowodów u psów. Zwierzę nie może się rozmnażać, ale zachowane zostają funkcje hormonalne. Z kolei kastracja to usunięcie narządów płciowych – jąder u psa lub jajników wraz z macicą u suczki.


Kastracja wpływa na poziom hormonów płciowych, co może zmienić zachowanie zwierzęcia, jednak mnogość zalet wynikających z przeprowadzenia tego zabiegu chirurgicznego jest niewspółmiernie wysoka, do ewentualnych niedogodności, które mogą, ale wcale nie muszą wystąpić w obrębie psiego charakteru.

Maszynki do strzyżenia psów w naszej ofercie:

Kastracja czy sterylizacja – co lepsze?

W potocznej mowie zabieg wykonywany u suczek często nazywany jest sterylizacją, a u psów kastracją, co może być mylące. Warto doprecyzować terminologię podczas rozmowy z weterynarzem. Zabieg sterylizacji wykonywany jest niezwykle rzadko. Obecnie weterynarze rekomendują kastrację, która oprócz niepożądanych miotów szczeniąt, dodatkowo ma wiele korzyści dla zdrowia naszego zwierzęcia.

Ważne czynności przed zabiegiem sterylizacji

Sterylizacja psa, a także kastracja powinny zostać poprzedzone wstępną konsultacją weterynaryjną. Przed przystąpieniem do zabiegu weterynarz przeprowadza badania diagnostyczne takie jak morfologia krwi, czy badanie ogólne. Celem jest ocena stanu zdrowia psa i wykluczenie przeciwwskazań do znieczulenia ogólnego, czyli podania narkozy.


Jeśli badania diagnostyczne nie wykazują przeciwwskazań do zabiegu, w kolejnym kroku należy naszego psiego pupila praktycznie przygotować do zabiegu. Pies przed sterylizacją powinien być na czczo. Zwykle weterynarze rekomendują okres nieprzyjmowania pokarmów na 12 godzin przed zabiegiem.

Jak przebiega zabieg sterylizacji psa?

Sterylizacja psa rozpoczyna się podaniem naszemu pupilowi znieczulenia. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, co minimalizuje stres i ból dla zwierzęcia. Następnie weterynarz lub technik weterynarii goli sierść w okolicy operowanej, po czym dezynfekuje to miejsce i niedaleką okolicę na ciele psa. Golenie zwykle wykonywane jest już po podaniu znieczulenia, kiedy pies nie jest przytomny. Dźwięk maszynki do golenia czy też dotykanie w okolicach intymnych mogłoby narazić naszego zwierzaka na niepotrzebny w tym momencie stres.


Rozpoczęciem zabiegu jest wykonanie nacięcia. U suczek chirurg wykonuje nacięcie na brzuchu, wykonuje zabieg, a następnie zaszywa ranę. U psów nacinana jest moszna lub skóra w jej okolicy. W zależności od wybranej przez chirurga metody, rany zaszywane są nićmi rozpuszczalnymi lub takimi, które należy usunąć po około 14 dniach od zabiegu. U psów często stosowane są specjalne kleje, jeśli nacięcia na jądrach są nieznacznej wielkości.

Opieka pooperacyjna psa i suczki

Sterylizacja psa to zabieg operacyjny w całkowitej narkozie. Oznacza to, że zarówno przed jak i po tym zabiegu, nasz psi pupil będzie wymagał szczególnej opieki i uwagi. Ważne, aby świadomy i odpowiedzialny opiekun stosował się do zaleceń weterynarza, a także obserwował swojego psa i zwracał uwagę na wszelkie odstępstwa od wcześniejszego zachowania.


Wśród ważnych zaleceń weterynaryjnych znajduje się stosowanie kołnierza ochronnego, aby zapobiec lizaniu rany. Tak jest w wypadku samców. U suczek weterynarz tuż po zabiegu, a jeszcze przed wybudzeniem z narkozy, zakłada im ubranko pooperacyjne, które zasłania nacięcie na brzuchu. Ono także służy zapobieżeniu dotykania rany, a także chroni podczas spacerów. Ważne jest, aby opiekun kontrolował stan rany i stosował leki, jeśli weterynarz takie zaleci. Zwykle są to środki przeciwbólowe lub przeciwzapalne. Nierzadko też, w wypadku trudniejszych zabiegów, zalecone zostaje stosowanie antybiotyku. Jeśli chodzi o codzienne bytowanie, należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego naszego psiego pupila przez kilka tygodni.

Karmy dla psów w naszej ofercie:

Ile kosztuje sterylizacja suki?

Sterylizacja psa jest mniej kosztowna, niż sterylizacja suczki. Koszt zależy od wielu czynników takich jak wielkość zwierzęcia, lokalizacja kliniki weterynaryjnej, czy rodzaj znieczulenia. W mniejszych miejscowościach ceny mogą zaczynać się od 300-400 zł za zabieg wraz z wcześniejszą diagnostyką laboratoryjną. W dużych miastach koszt zabiegu może wynosić od 600 do nawet 1 500 zł, zwłaszcza w specjalistycznych lecznicach weterynaryjnych.


Warto pamiętać, że w większości cena obejmuje nie tylko sam zabieg, ale także konsultacje przedoperacyjne, znieczulenie oraz leki pooperacyjne, a także zdjęcie szwów po około 14 dniach.

Zalety sterylizacji psa

Zabieg niesie za sobą wiele zalet. W pierwszej kolejności należy wspomnieć o zapobieganiu wielu chorobom, np. zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów narządów rozrodczych, ropomacicza u suczek, czy przerostu prostaty u psów. Kolejną ważną kwestią jest kontrola populacji. Zabieg jest skutecznym sposobem na ograniczenie liczby bezdomnych zwierząt.


Wśród codziennych udogodnień należy wspomnieć także o komforcie dla opiekuna. Brak cieczki u suczek oznacza mniej problemów z utrzymaniem czystości w domu oraz mniejsze ryzyko niechcianych ciąż. Z kolei samce są spokojniejsze i nie wykazują nadmiernego zainteresowania innymi psami podczas spacerów. Pies po sterylizacji często staje się spokojniejszy, mniej agresywny i mniej skłonny do ucieczek.

Czy warto zdecydować się na sterylizację psa?

Decyzja o sterylizacji powinna być dobrze przemyślana i skonsultowana z weterynarzem. Ważne jest uwzględnienie korzyści zdrowotnych i behawioralnych, ale także specyficznych potrzeb i predyspozycji naszego pupila.

To inwestycja w jego zdrowie i lepsze życie. Choć koszty mogą wydawać się wysokie, to długoterminowe korzyści wynikające z przeprowadzenia tego zabiegu często przewyższają jednorazowy wydatek.

Wróć

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 943 750,00 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756