Poradniki Eksperta

Ranking najlepszych glebogryzarek spalinowych 2021 [TOP10]


Przydomowy ogródek to bardzo dobre miejsce nie tylko na piękny trawnik. Przy odrobinie wysiłku mogą w nim wyrosnąć piękne kwiaty, aromatyczne zioła, a nawet warzywa czy owoce. Zakładając trawnik czy ogródek musisz liczyć się z wyzwaniem wymagającym nie lada wysiłku fizycznego. Najwięcej czasu zajmie przygotowanie gleby. Pierwszym etapem jest jej przekopywanie i spulchnianie, czyli kopanie grządek. Któż z nas, działkowców nie czuje i pamięta tego bólu pleców. I choć nadal najpopularniejszymi ręcznymi narzędziami są szpadel i widły, a na koniec grabie, którymi wyrównasz podłoże, to to zajmuje to sporo czasu i wysiłku i nie zawsze efekty są idealne.najlepsze glebogryzarki spalinowe


Jeśli użyjesz do tego glebogryzarki, pracę wykonasz efektywniej, szybciej i nie będzie ona tak męcząca. Zanim założysz zieleniak i wyhodujesz warzywa z domowego ogrodu – wybierz odpowiednią glebogryzarkę.


Glebogryzarka – co to jest?


Glebogryzarka dawniej była urządzeniem rolniczym. Mogła być ręczna lub samobieżna, czyli posiadająca własny napęd. Zazwyczaj był to ciężki sprzęt przypinany do ciągnika. Urządzenie przeszło wiele transformacji i dziś występuje również w mniejszych gabarytach. Dzięki czemu możemy ją wykorzystywać nie tylko na dużych polach uprawnych, ale również na małych działkach i w przydomowych ogródkach. Jest niezastąpiona do spulchniania i wyrównania gleby. Odpowiednie rozpulchnienie gleby sprawi, że w powstałej przestrzeni będą się gromadziły woda i powietrze. Poradzi sobie nie tylko z łatwą w uprawie nawierzchnią, ale również zbitą i gliniastą. Będzie bardzo dobrym rozwiązaniem na przykład w nowo zakładanym ogrodzie lub przed założeniem dużego trawnika. Sprawdzi się też przed każdorazowym przygotowaniem wiosennym gleby do uprawy. Ten sprzęt jest coraz chętniej wykorzystywany przez zapalonych ogrodników z uwagi na szybką i komfortową pracę. Warto do nich dołączyć i poznać rodzaje glebogryzarek, aby wybrać najbardziej odpowiednią dla czynności, które chcemy nią wykonywać.


Glebogryzarka spalinowa a elektryczna


Mniejsze glebogryzarki ogrodowe lub na działkę możemy podzielić na trzy podstawowe rodzaje: spalinowe, elektryczne i mechaniczne. Jak wskazuje nazewnictwo, różnią się rodzajem napędu. Glebogryzarka spalinowa jest napędzana paliwem. To dobre rozwiązanie, gdy posiadamy dużą działkę, powyżej 500 m². Dobrze też, jeśli działka znajduje się poza miastem, z uwagi na hałas i spaliny emitowane przez urządzenie. Ten sprzęt jest bardzo komfortowy w użytkowaniu. Ręczne spulchnianie gleby o tak dużej powierzchni byłoby nie lada wyzwaniem. Jeśli zakładamy ogród czy trawnik na bardzo twardym i zbitym podłożu, warto zwrócić uwagę na moc silnika spalinowego. Im większa, tym urządzenie będzie bardziej wydajne. Glebogryzarka spalinowa, jak żadna innego rodzaju, spulchnia ciężką i gliniastą glebę i będzie również przydatna w odchwaszczeniu terenu. Ma wiele zalet, ale ma również wady. Przede wszystkim jest nią głośna praca silnika, stosowanie paliwa, oleju a także przechowywanie i transport. Emitowany hałas może niekiedy przeszkadzać sąsiadom, dlatego ten sprzęt rekomendowany jest do użytkowania na działkach poza miastem.

Glebogryzarka elektryczna napędzana jest energią elektryczną. Polecana w zależności od mocy silnika, zarówno do pracy na małej, jak i nieco większej działce. Sprawdzi się również w przydomowych ogródkach, stąd można jej używać w mieście i na przedmieściach. Producenci rekomendują sprzęt o mocy od 200 do 500 W do ogrodu o powierzchni nie przekraczającej 500 m². Jeśli chcemy ją wykorzystywać na większym terenie, warto wybrać taką, której moc przekracza 600 W. Zaletą jest możliwość korzystania między zabudowaniami. Praca silnika nie jest tak głośna, jak w przypadku glebogryzarki spalinowej. Wadą tego sprzętu jest konieczność dostępu do sieci elektrycznej oraz sam kabel, który musimy rozwijać i zwijać przy każdym użyciu i po skończeniu pracy. Glebogryzarka mechaniczna to nic innego jak urządzenie ręczne. Mogą być również takie podłączane do ciągnika, ale ponieważ chcemy kupić sprzęt do ogrodu – skupimy się na mniejszym urządzeniu. Napędem w tym urządzeniu są noże i siła naszych mięśni. Jest idealnym rozwiązaniem do małych, przydomowych ogródków. Wymaga od użytkownika więcej wysiłku i czasu, ale w dalszym ciągu jest bardziej komfortowa niż szpadel czy widły. To urządzenie jest bardzo poręczne i łatwe w przechowywaniu. Waży do 8 kg, ale szerokość pracy zazwyczaj wynosi mniej niż 50 cm. To ważny parametr przy wyborze glebogryzarki. Jeśli chcemy przygotować nasz warzywniak szybko i mniejszym nakładem siły fizycznej warto wybrać glebogryzarkę spalinową lub elektryczną.Glebogryzarka – ważne parametry


Rodzaje glebogryzarek różnią się szerokością i głębokością pracy, mocą silnika oraz dodatkowymi funkcjami, które poprawiają komfort pracy w ogrodzie. Niezależnie czy chcesz założyć trawnik, czy mieć warzywa z domowego ogrodu – wybierz odpowiednią glebogryzarkę biorąc pod uwagę, jak duży teren będziesz nią uprawiać. Ważny będzie też rodzaj gleby i usytuowanie ogrodu lub działki. Efektywność pracy glebogryzarki zależy od mocy silnika. W wypadku silników spalinowych wystarczający będzie sprzęt o mocy nie przekraczającej 5 KM. Takie urządzenie poradzi sobie na dużej działce i przy bardzo wymagającej glebie. Z kolei glebogryzarka elektryczna, na tej samej powierzchni, do efektywnej pracy potrzebuje mocy przekraczającej 600 W. Na mniejsze działki poniżej 500 m2 wystarczą urządzenia elektryczne o mocy nie przekraczającej 500 W. 


Ważnym parametrem glebogryzarki jest szacowana szerokość pracy. Jest to tak zwana szerokość urządzenia roboczego. Innymi słowy od tego zależeć będzie, jak szerokie pasmo gleby przygotujemy za jednym przejazdem glebogryzarki. Tak samo jak w wypadku mocy, im większa, tym sprzęt będzie bardziej efektywny. Warto podkreślić, że szerokość jest również uzależniona od mocy silnika, ale z drugiej strony nie należy sugerować się tylko szerokością – ważne jest bowiem m.in. odpowiednie dobranie sprzętu do rodzaju gleby. Urządzenia o szerokości od 20 do 40 cm poleca się do ogródków o mniejszej powierzchni. Do większych rekomendowany jest sprzęt o szerokości powyżej 50 cm. Niektóre urządzenia mają tak zwaną uniwersalną szerokość części roboczej wynoszącą 45 cm, którą możemy dodatkowo regulować.


Kolejnym parametrem jest głębokość pracy. Urządzeniem roboczym są pracujące w glebie elementy. To noże – obrotowe lub kultywacyjne. W zależności od szerokości pracy, glebogryzarka jest wyposażona w odpowiednią liczbę zestawów noży. Szeroka praca wskazuje na dużą liczbę zestawów. Najmniejsza ilość noży w zestawie to 3 szt. Największe dochodzą do 24 sztuk. W zależności od urządzenia, średnica cięcia waha się w przedziale od 200 do 560 mm. Im większa średnica, tym głębiej glebogryzarka będzie pracowała w glebie. Równie ważne jest położenie urządzenia roboczego. Może być usytuowane z przodu lub z tyłu. Jeśli chcemy, aby nasze urządzenie było wszechstronne, zespół noży powinien być zamontowany z przodu. Wtedy z tyłu mamy możliwość dołączenia brony lub obsypnika. Ten rodzaj montażu będzie wystarczający do mniej wymagającej gleby. Wymagające, zarośnięte lub gliniaste podłoże lepiej obrabiać glebogryzarką z tylnym urządzeniem roboczym.


Przydatne akcesoria


Akcesoria będą dopełnieniem funkcjonalności glebogryzarki. Wpłyną na komfort użytkowania oraz dodatkowe funkcje. Jednym z ważniejszych są koła, które ułatwią prowadzenie urządzenia i sprawią, że nie będziemy musieli wkładać w pracę tak wiele siły. Operowanie sprzętem będzie tym łatwiejsze, im większa będzie średnica kół. W łatwiejszym manewrowaniu glebogryzarką pomoże również wyposażenie we wsteczny bieg. Pozwala on cofnąć urządzeniem bez konieczności wyłączania lub obracania nim o 180 stopni. Bieg wsteczny może być przydatny w przypadku zakleszczenia noży, na przykład o darninę lub utknięcie w gliniastej glebie. Do różnego rodzaju gleby przydatna jest również funkcja zmiany prędkości obrotowej noży. Istotnym i przydatnym wyposażeniem dodatkowym może być też obsypnik, który służy do okrywania kopców i kiszonek oraz krawędziarka, do wyrównywania krawędzi chodników.


Którą glebogryzarkę wybrać


Najważniejsze kwestie przy wyborze odpowiedniego modelu to wiedza na temat terenu, rodzaju gleby oraz częstotliwości użytkowania. Jeśli jesteś posiadaczem małego ogródka, odpowiednim rozwiązaniem będzie lekka, kompaktowa, praktyczna, ale dobra jakościowo glebogryzarka elektryczna. Użytkowanie tej glebogryzarki nie wyklucza przecież użycia szpadla, który możemy wykorzystać w tym samym czasie. Jeśli jednak mamy dużą działkę, warto wydać więcej i kupić glebogryzarkę spalinową, a zatem mocniejszy sprzęt do trudnej gleby. Niezależnie od wyboru urządzenia, praca w ogrodzie czy na działce będzie o wiele łatwiejsza i bardziej przyjemna. Glebogryzarka przyda nam się również do wprowadzania nawozu, torfu czy kompostu dla użyźnienia ziemi.


Ranking glebogryzarek spalinowych


Jeżeli mam duży ogród warzywny lub zakładamy trawnik, potrzebna będzie wydajna glebogyryzarka spalinowa, która usuwa chwasty, spulchnia, napowietrza ziemię oraz wyrównuje teren. W przeglądzie „Ranking najlepszych glebogryzarek spalinowych TOP10” przedstawiamy modele sprawdzonej polskiej marki Greenso oraz włoskich Eurosystem i Active. Przy wyborze glebogryzarki warto zwrócić uwagę na parametry silnika spalinowego. Od nich między innymi zależeć będzie, czy maszyna poradzi sobie z glebą gliniastą, najtrudniejszą do spulchnienia.


Glebogryzarka spalinowa EUROSYSTEMS La Zappa Loncin LC1P61F


Jaka glebogryzarka spalinowa sprawdzi się w niewielkim przydomowym ogrodzie? Polecamy jednobiegową maszynę z silnikiem marki Loncin z napędem paskowym oraz ślimakowym. Cztery sekcje nożowe, dwie przednie i dwie tylne, skutecznie przekopują ziemię. Zwróć uwagę, że można do glebogryzarki dołączyć różne narzędzia: obsypnik, aerator sprężynowy, wertykulator, a także zestaw do zwężania szerokości roboczej do 16 cm.


Glebogryzarka spalinowa EUROSYSTEMS La Zappa Loncin LC1P61FE


EUROSYSTEMS La Zappa Loncin LC1P61F Dane techniczne


Moc silnika: 3 KM

Liczba biegów: 1

Szerokość robocza: 36 cm

Poziom głośności: 93 dB

Masa: 28 kgUdogodnienia


Dodatkowe narzędzia ogrodnicze

Regulacja wysokości uchwytu

Wytrzymała obudowa

16 noży ze stali

Kółko ułatwiające transportGlebogryzarka spalinowa GREENSO GB901-L Loncin G200FA


W pierwszym modelu marki Greenso zastosowano mocniejszy, czterosuwowy silnik marki Loncin o dużej wydajności wyposażony w przekładnię dwubiegową umożliwiającą ruch do przodu i do tyłu. Dwa koła transportowe zapewniają stabilne prowadzenie. Solidna, metalowa obudowa chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi. Duża szerokość robocza (do 80 cm) umożliwia szybkie obrabianie dużych powierzchni.


Glebogryzarka spalinowa GREENSO GB901-L Loncin G200FA


GREENSO GB901-L Loncin G200FA Dane techniczne


Moc silnika: 6,5 KM

Liczba biegów: 2

Szerokość robocza: 80 cm

Poziom głośności: 98 dB

Masa: 55 kgUdogodnienia


Obudowa stalowa

Dwa biegi: przód i tył

Zmiana biegów w rączce

24 noże ze stali

Koła ułatwiające transportGlebogryzarka spalinowa GREENSO GB901-R Rato R210C


Ranking glebogryzarek spalinowych zawiera także maszyny z silnikiem marki Rato. Greenso GB901-R Rato R210C ma czterosuwowy silnik o nieznacznie większej mocy (7 KM) od poprzednika oraz z przekładnię dwubiegową do przodu i do tyłu. W rączkach są cięgna do zmiany biegów (prawa) i gazu (lewa). Spulchnianie ziemi ułatwiają 24 noże pracujące na szerokości roboczej 80 cm. Solidna, metalowa obudowa chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi.


Glebogryzarka spalinowa GREENSO GB901-R Rato R210C


GREENSO GB901-R Rato R210C Dane techniczne 


Moc silnika: 7 KM

Liczba biegów: 2

Szerokość robocza: 80 cm

Poziom głośności: 98 dB

Masa: 55 kgUdogodnienia


Obudowa ze stali

Dwa biegi: przód i tył

Zmiana biegów w rączce

24 noże ze stali

Koła ułatwiające transportGlebogryzarka spalinowa GREENSO GB902-BS Briggs & Stratton XR950


Ranking najlepszych glebogryzarek spalinowych poleca maszynę z profesjonalnym silnikiem marki Briggs & Stratton, z bardzo dużym momentem obrotowym 12,88 Nm i z dwoma biegami (do przodu i do tyłu) do pracy na najcięższych rodzajach gleb. Dwa koła o średnicy 33 cm z solidnym bieżnikiem umożliwią stabilne prowadzenie na nierównym terenie i pod górę. Prace ziemne wykonuje 12 noży na szerokości 50 cm. Solidna, stalowa obudowa jest gwarancją mechanicznej wytrzymałości.


Glebogryzarka spalinowa GREENSO GB902-BS Briggs&Stratton XR950


GREENSO GB902-BS Briggs & Stratton XR950 Dane techniczne 


Moc silnika: 7 KM

Liczba biegów: 2

Szerokość robocza: 50 cm

Poziom głośności: 98 dB

Masa: 70 kgUdogodnienia


Obudowa ze stali

Dwa biegi: przód i tył

Zmiana biegów w rączce

12 noży ze stali

Koła ułatwiające transportGlebogryzarka spalinowa GREENSO GB902-L Loncin G200FA


Jeżeli chcesz zaoszczędzić pieniądze, wybierz glebogryzarkę Greenso GB902-L Loncin G200FA z silnikiem o nieznacznie mniejszej mocy (6,4 KM) do prac na różnych rodzajach gleb. Ma porównywalne parametry i wyposażenie z glebogryzarką z silnikiem Briggs & Stratton, między innymi dwa biegi oraz dwa bieżnikowane koła o średnicy 33 cm. Szerokość robocza wynosi 50 cm, na której pracuje 12 noży.


Glebogryzarka spalinowa GREENSO GB902-L Loncin G200FA


GREENSO GB902-L Loncin G200FA Dane techniczne


Moc silnika: 6,5 KM

Liczba biegów: 2

Szerokość robocza: 50 cm

Poziom głośności: 98 dB

Masa: 70 kgUdogodnienia


Obudowa ze stali

Dwa biegi: przód i tył

Zmiana biegów w rączce

12 noży ze stali

Koła ułatwiające transportGlebogryzarka spalinowa GREENSO GB902-R Rato R210C


W tej wersji glebogryzarki z silnikiem Rato zastosowano mniejszy mechanizm spulchniający glebę, o szerokości roboczej 50 cm z 12 nożami, zachowując moc silnika (7 KM) i dwa biegi. Solidna osłona na noże zapobiega wyrzutom urobku, dzięki czemu można bezpiecznie pracować. Małe koła transportowe zastąpiono dużymi - bieżnikowanymi, które sprawdzają się na nierównych powierzchniach. Zaletą glebogryzarki jest cicha praca - generuje hałas na poziomie 98 dB.


Glebogryzarka spalinowa GREENSO GB902-R Rato R210C


GREENSO GB902-R Rato R210C Dane techniczne


Moc silnika: 7 KM

Liczba biegów: 2

Szerokość robocza: 50 cm

Poziom głośności: 98 dB

Masa: 70 kgUdogodnienia


Obudowa ze stali

Dwa biegi: przód i tył

Zmiana biegów w rączce

12 noży ze stali

Koła ułatwiające transportGlebogryzarka spalinowa GREENSO WM1000N-6


W rankingu polecamy także glebogryzarki z silnikami marki Weima, stanowiącymi połączenie wysokiej jakości, niezawodności i długiej żywotności. W Greenso WM1000N-6 zadbano o ergonomię. Zaletą jest regulowana kierownica, którą można dopasować do wzrostu operatora. Ograniczono przenoszenie drgań od napędu, co zwiększa komfort i wygodę obsługi. Zwróć uwagę na zwiększoną liczbę biegów - dwa do przodu i jeden w tył. Bardzo duża szerokość pracy (110 cm) i możliwość spulchniania ziemi na głębokość od 15 do 30 cm to dodatkowe zalety.


Glebogryzarka spalinowa GREENSO WM1000N-6 Weima


GREENSO WM1000N-6 Dane techniczne


Moc silnika: 7 KM

Liczba biegów: 3

Szerokość robocza: 110 cm

Poziom głośności: 98 dB

Masa: 90 kgUdogodnienia


Ergonomiczne dźwignie sterowania

Rozrusznik z linką

Dwa biegi w przód i jeden w tył

24 noże ze stali

Uchwyt do przenoszeniaGlebogryzarka spalinowa GREENSO WM500


Glebogryzarka spalinowa-jaką kupić do dużych ogrodów? Polecamy Greenso WM500 do pracy na powierzchni do 40 arów. Silnik marki Weima wyposażony w napęd pasowy chroni urządzenie przed przeciążeniem podczas wykonywania ciężkich zadań. Mniejsze przenoszenie drgań zwiększa komfort i wygodę podczas pracy. Regulowaną kierownicę możesz dopasować do swojego wzrostu. Do pracy wykorzystuje się dwa biegi do przodu i jeden w tył. Ziemię spulchnia się na głębokość od 15 do 30 cm.


Glebogryzarka spalinowa GREENSO WM500 Weima


GREENSO WM500 Dane techniczne


Moc silnika: 6,5 KM

Liczba biegów: 3

Szerokość robocza: 80 cm

Poziom głośności: 102 dB

Masa: 60 kgUdogodnienia


Ergonomiczne dźwignie sterowania

Rozrusznik z linką

Dwa biegi w przód i jeden w tył

Noże ze stali

Duży zbiornik paliwaGlebogryzarka spalinowa GREENSO WM900-3


Ranking najlepszych glebogryzarek spalinowych poleca trzecią maszynę Greenso WM900-3W do pracy na powierzchni od 50 do 80 arów. Przy tak dużych powierzchniach przydatne będą trzy biegi do przodu i jeden do tyłu. Dzięki specjalnej budowie silnika oraz jego obudowie zmniejszono poziom hałasu. Regulowana kierownica zwiększa komfort użytkowania. Możliwość zamontowania ostrzy w układzie 4×3 jak i 3×4 oraz nóż stabilizujący z tyłu glebogryzarki to dodatkowe zalety.


Glebogryzarka spalinowa GREENSO WM900-3 Weima


GREENSO WM900-3 Dane techniczne


Moc silnika: 6,5 KM

Liczba biegów: 4

Szerokość robocza: 105 cm

Poziom głośności: 99 dB

Masa: 91 kgUdogodnienia


Ergonomiczne dźwignie sterowania

Rozrusznik z linką

Trzy biegi w przód i jeden w tył

Noże ze stali

Duży zbiornik paliwaGlebogryzarka spalinowa ACTIVE AC 1000


Ranking najlepszych glebogryzarek spalinowych kończymy opisem włoskiej maszyny Active AC 1000. Łączy ona w sobie moc, odporność, łatwość transportu. Wyposażona została w koła typu traktor, które umożliwiają przemieszczanie urządzenia po miękkim terenie. Do pracy można wykorzystać dwa biegi w przód i jeden w tył. Glebogryzarkę wyróżnia metrowa szerokość robocza i mechanizm tnący z 32 nożami.


Glebogryzarka spalinowa ACTIVE AC 1000


ACTIVE AC 1000 Dane techniczne


Moc silnika: 5,9 KM

Liczba biegów: 3

Szerokość robocza: 100 cm

Poziom głośności: 99 dB

Masa: 91 kgUdogodnienia


Ergonomiczne dźwignie sterowania

Rozrusznik z linką

Dwa biegi w przód i jeden w tył

32 noże ze stali

Duży zbiornik paliwa


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert