Poradniki Eksperta

Ranking najlepszych glebogryzarek [TOP10]


Przydomowy ogródek to bardzo dobre miejsce nie tylko na piękny trawnik. Przy odrobinie wysiłku mogą w nim wyrosnąć piękne kwiaty, aromatyczne zioła, a nawet warzywa czy owoce. Zakładając trawnik czy ogródek musisz liczyć się z wyzwaniem wymagającym nie lada wysiłku fizycznego. Najwięcej czasu zajmie przygotowanie gleby. Pierwszym etapem jest jej przekopywanie i spulchnianie, czyli kopanie grządek. Któż z nas, działkowców nie czuje i pamięta tego bólu pleców. I choć nadal najpopularniejszymi ręcznymi narzędziami są szpadel i widły, a na koniec grabie, którymi wyrównasz podłoże, to to zajmuje to sporo czasu i wysiłku i nie zawsze efekty są idealne.najlepsze glebogryzarki spalinowe


Jeśli użyjesz do tego glebogryzarki, pracę wykonasz efektywniej, szybciej i nie będzie ona tak męcząca. Zanim założysz zieleniak i wyhodujesz warzywa z domowego ogrodu – wybierz odpowiednią glebogryzarkę.


Glebogryzarka – co to jest?


Glebogryzarka dawniej była urządzeniem rolniczym. Mogła być ręczna lub samobieżna, czyli posiadająca własny napęd. Zazwyczaj był to ciężki sprzęt przypinany do ciągnika. Urządzenie przeszło wiele transformacji i dziś występuje również w mniejszych gabarytach. Dzięki czemu możemy ją wykorzystywać nie tylko na dużych polach uprawnych, ale również na małych działkach i w przydomowych ogródkach. Jest niezastąpiona do spulchniania i wyrównania gleby. Odpowiednie rozpulchnienie gleby sprawi, że w powstałej przestrzeni będą się gromadziły woda i powietrze. Poradzi sobie nie tylko z łatwą w uprawie nawierzchnią, ale również zbitą i gliniastą. Będzie bardzo dobrym rozwiązaniem na przykład w nowo zakładanym ogrodzie lub przed założeniem dużego trawnika. Sprawdzi się też przed każdorazowym przygotowaniem wiosennym gleby do uprawy. Ten sprzęt jest coraz chętniej wykorzystywany przez zapalonych ogrodników z uwagi na szybką i komfortową pracę. Warto do nich dołączyć i poznać rodzaje glebogryzarek, aby wybrać najbardziej odpowiednią dla czynności, które chcemy nią wykonywać.


Glebogryzarka spalinowa a elektryczna


Mniejsze glebogryzarki ogrodowe lub na działkę możemy podzielić na trzy podstawowe rodzaje: spalinowe, elektryczne i mechaniczne. Jak wskazuje nazewnictwo, różnią się rodzajem napędu. Glebogryzarka spalinowa jest napędzana paliwem. To dobre rozwiązanie, gdy posiadamy dużą działkę, powyżej 500 m². Dobrze też, jeśli działka znajduje się poza miastem, z uwagi na hałas i spaliny emitowane przez urządzenie. Ten sprzęt jest bardzo komfortowy w użytkowaniu. Ręczne spulchnianie gleby o tak dużej powierzchni byłoby nie lada wyzwaniem. Jeśli zakładamy ogród czy trawnik na bardzo twardym i zbitym podłożu, warto zwrócić uwagę na moc silnika spalinowego. Im większa, tym urządzenie będzie bardziej wydajne. Glebogryzarka spalinowa, jak żadna innego rodzaju, spulchnia ciężką i gliniastą glebę i będzie również przydatna w odchwaszczeniu terenu. Ma wiele zalet, ale ma również wady. Przede wszystkim jest nią głośna praca silnika, stosowanie paliwa, oleju a także przechowywanie i transport. Emitowany hałas może niekiedy przeszkadzać sąsiadom, dlatego ten sprzęt rekomendowany jest do użytkowania na działkach poza miastem.

Glebogryzarka elektryczna napędzana jest energią elektryczną. Polecana w zależności od mocy silnika, zarówno do pracy na małej, jak i nieco większej działce. Sprawdzi się również w przydomowych ogródkach, stąd można jej używać w mieście i na przedmieściach. Producenci rekomendują sprzęt o mocy od 200 do 500 W do ogrodu o powierzchni nie przekraczającej 500 m². Jeśli chcemy ją wykorzystywać na większym terenie, warto wybrać taką, której moc przekracza 600 W. Zaletą jest możliwość korzystania między zabudowaniami. Praca silnika nie jest tak głośna, jak w przypadku glebogryzarki spalinowej. Wadą tego sprzętu jest konieczność dostępu do sieci elektrycznej oraz sam kabel, który musimy rozwijać i zwijać przy każdym użyciu i po skończeniu pracy. Glebogryzarka mechaniczna to nic innego jak urządzenie ręczne. Mogą być również takie podłączane do ciągnika, ale ponieważ chcemy kupić sprzęt do ogrodu – skupimy się na mniejszym urządzeniu. Napędem w tym urządzeniu są noże i siła naszych mięśni. Jest idealnym rozwiązaniem do małych, przydomowych ogródków. Wymaga od użytkownika więcej wysiłku i czasu, ale w dalszym ciągu jest bardziej komfortowa niż szpadel czy widły. To urządzenie jest bardzo poręczne i łatwe w przechowywaniu. Waży do 8 kg, ale szerokość pracy zazwyczaj wynosi mniej niż 50 cm. To ważny parametr przy wyborze glebogryzarki. Jeśli chcemy przygotować nasz warzywniak szybko i mniejszym nakładem siły fizycznej warto wybrać glebogryzarkę spalinową lub elektryczną.


Najlepsze glebogryzarki spalinowe w naszej ofercie:


Glebogryzarka – ważne parametry


Rodzaje glebogryzarek różnią się szerokością i głębokością pracy, mocą silnika oraz dodatkowymi funkcjami, które poprawiają komfort pracy w ogrodzie. Niezależnie czy chcesz założyć trawnik, czy mieć warzywa z domowego ogrodu – wybierz odpowiednią glebogryzarkę biorąc pod uwagę, jak duży teren będziesz nią uprawiać. Ważny będzie też rodzaj gleby i usytuowanie ogrodu lub działki. Efektywność pracy glebogryzarki zależy od mocy silnika. W wypadku silników spalinowych wystarczający będzie sprzęt o mocy nie przekraczającej 5 KM. Takie urządzenie poradzi sobie na dużej działce i przy bardzo wymagającej glebie. Z kolei glebogryzarka elektryczna, na tej samej powierzchni, do efektywnej pracy potrzebuje mocy przekraczającej 600 W. Na mniejsze działki poniżej 500 m2 wystarczą urządzenia elektryczne o mocy nie przekraczającej 500 W. 


Ważnym parametrem glebogryzarki jest szacowana szerokość pracy. Jest to tak zwana szerokość urządzenia roboczego. Innymi słowy od tego zależeć będzie, jak szerokie pasmo gleby przygotujemy za jednym przejazdem glebogryzarki. Tak samo jak w wypadku mocy, im większa, tym sprzęt będzie bardziej efektywny. Warto podkreślić, że szerokość jest również uzależniona od mocy silnika, ale z drugiej strony nie należy sugerować się tylko szerokością – ważne jest bowiem m.in. odpowiednie dobranie sprzętu do rodzaju gleby. Urządzenia o szerokości od 20 do 40 cm poleca się do ogródków o mniejszej powierzchni. Do większych rekomendowany jest sprzęt o szerokości powyżej 50 cm. Niektóre urządzenia mają tak zwaną uniwersalną szerokość części roboczej wynoszącą 45 cm, którą możemy dodatkowo regulować.


Kolejnym parametrem jest głębokość pracy. Urządzeniem roboczym są pracujące w glebie elementy. To noże – obrotowe lub kultywacyjne. W zależności od szerokości pracy, glebogryzarka jest wyposażona w odpowiednią liczbę zestawów noży. Szeroka praca wskazuje na dużą liczbę zestawów. Najmniejsza ilość noży w zestawie to 3 szt. Największe dochodzą do 24 sztuk. W zależności od urządzenia, średnica cięcia waha się w przedziale od 200 do 560 mm. Im większa średnica, tym głębiej glebogryzarka będzie pracowała w glebie. Równie ważne jest położenie urządzenia roboczego. Może być usytuowane z przodu lub z tyłu. Jeśli chcemy, aby nasze urządzenie było wszechstronne, zespół noży powinien być zamontowany z przodu. Wtedy z tyłu mamy możliwość dołączenia brony lub obsypnika. Ten rodzaj montażu będzie wystarczający do mniej wymagającej gleby. Wymagające, zarośnięte lub gliniaste podłoże lepiej obrabiać glebogryzarką z tylnym urządzeniem roboczym.


Przydatne akcesoria


Akcesoria będą dopełnieniem funkcjonalności glebogryzarki. Wpłyną na komfort użytkowania oraz dodatkowe funkcje. Jednym z ważniejszych są koła, które ułatwią prowadzenie urządzenia i sprawią, że nie będziemy musieli wkładać w pracę tak wiele siły. Operowanie sprzętem będzie tym łatwiejsze, im większa będzie średnica kół. W łatwiejszym manewrowaniu glebogryzarką pomoże również wyposażenie we wsteczny bieg. Pozwala on cofnąć urządzeniem bez konieczności wyłączania lub obracania nim o 180 stopni. Bieg wsteczny może być przydatny w przypadku zakleszczenia noży, na przykład o darninę lub utknięcie w gliniastej glebie. Do różnego rodzaju gleby przydatna jest również funkcja zmiany prędkości obrotowej noży. Istotnym i przydatnym wyposażeniem dodatkowym może być też obsypnik, który służy do okrywania kopców i kiszonek oraz krawędziarka, do wyrównywania krawędzi chodników.


Którą glebogryzarkę wybrać?


Najważniejsze kwestie przy wyborze odpowiedniego modelu to wiedza na temat terenu, rodzaju gleby oraz częstotliwości użytkowania. Jeśli jesteś posiadaczem małego ogródka, odpowiednim rozwiązaniem będzie lekka, kompaktowa, praktyczna, ale dobra jakościowo glebogryzarka elektryczna. Użytkowanie tej glebogryzarki nie wyklucza przecież użycia szpadla, który możemy wykorzystać w tym samym czasie. Jeśli jednak mamy dużą działkę, warto wydać więcej i kupić glebogryzarkę spalinową, a zatem mocniejszy sprzęt do trudnej gleby. Niezależnie od wyboru urządzenia, praca w ogrodzie czy na działce będzie o wiele łatwiejsza i bardziej przyjemna. Glebogryzarka przyda nam się również do wprowadzania nawozu, torfu czy kompostu dla użyźnienia ziemi.


Ranking glebogryzarek 


Jeżeli mam duży ogród warzywny lub zakładamy trawnik, potrzebna będzie wydajna glebogyryzarka spalinowa, która usuwa chwasty, spulchnia, napowietrza ziemię oraz wyrównuje teren. W przeglądzie „Ranking najlepszych glebogryzarek spalinowych TOP10” przedstawiamy modele sprawdzonej polskiej marki Greenso oraz włoskich Eurosystem i Active. Przy wyborze glebogryzarki warto zwrócić uwagę na parametry silnika spalinowego. Od nich między innymi zależeć będzie, czy maszyna poradzi sobie z glebą gliniastą, najtrudniejszą do spulchnienia.


Glebogryzarka elektryczna NAC TIE150-S


Poszukujesz niedrogiej, ale trwałej glebogryzarki? Ranking przez nas przygotowany, zawiera urządzenia odpowiednie dla dużych ogrodów, a także niewielkich, przydomowych terenów, wymagających pielęgnacji. Glebogryzarka elektryczna marki NAC, to świetne rozwiązanie w przypadku mniejszych powierzchni. 24 noże pozwalają sprawnie obrobić glebę, przygotowując ją na siew lub nawożenie. Glebogryzarka dobrze radzi sobie także z usuwaniem chwastów, które po pracy wystarczy tylko pozbierać.


NAC TIE150-S Dane techniczne


Ilość noży: 24

Silnik o mocy 1500 watów

45 centymetrów szerokości roboczej

11,5 kilograma wagi

93 decybele generowane podczas pracyUdogodnienia


Niewielka waga urządzenia

Ergonomiczne rączki ułatwiające sterowanie

Idealna konstrukcja do pracy w trudnodostępnych miejscach

Prosty i trwały silnik elektryczny

Do wyboru dwa warianty mocoweGlebogryzarka elektryczna HANDY HAG WEG1000


To kolejna, niedroga i kompaktowa glebogryzarka, która jest idealną propozycją na działkę rekreacyjną. Spisze się świetnie także do obrabiania czarnoziemu, który nie jest zmieszany z twardą gliną. Sprzęt jest wyposażony w silnik, o mocy 1000 watów. Jest wydajny i trwały, co pozwala cieszyć się długotrwałą pracą urządzenia. Sprzęt jest lekki, więc prowadzi się go bardzo wygodnie. Zmieści się nawet w niewielkim aucie, kiedy zajdzie potrzeba przetransportowania glebogryzarki w inne miejsce.HANDY HAG WEG1000 Dane techniczne


Ilość noży: 16

Silnik o mocy 1000 watów

36 centymetrów szerokości roboczej

8,2 kilograma wagi

93 decybele generowane podczas pracyUdogodnienia


Niewielka waga urządzenia

Regulowana wysokość uchwytów

Solidna obudowa urządzenia

Niewielki pobór energii elektrycznej

Atrakcyjna cenaGlebogryzarka elektryczna NAC TIE75-S


Jeśli szukasz naprawdę kompaktowej glebogryzarki, która powinna być lekka, łatwa w obsłudze i niedroga, sprawdź ten model. Marka NAC przygotowała sprzęt, który może być obsługiwany naprawdę wygodnie i bez dużego wysiłku. To kolejna glebogryzarka, zasilana energią elektryczną. Tym razem silnik ma moc 750 watów. Tyle wystarczy, aby poradzić sobie z niezbitą glebą na niewielkiej powierzchni. Zaletą tej glebogryzarki na pewno jest możliwość pracy w miejscach trudnodostępnych, gdzie większy sprzęt zwyczajnie by się nie zmieścił.NAC TIE75-S Dane techniczne


Ilość noży: 16

Silnik o mocy 750 watów

36 centymetrów szerokości roboczej

7,7 kilograma wagi

93 decybele generowane podczas pracyUdogodnienia


Niska waga glebogryzarki

Regulowana wysokość uchwytów

Wydajny i bardzo trwały silnik elektryczny

Niewielki pobór energii elektrycznej

Niska cenaGlebogryzarka elektryczna FIELDMANN FZK 2002-E


To sprzęt, który doskonale spisze się w przypadku grządek uprawnych w Twoim ogródku. Zamiast przekopywać ziemię ręcznie, użyj tego urządzenia. Gleba na grządkach jest zazwyczaj dobrze spulchniona, więc nawet sprzęt elektryczny o niewielkiej mocy, świetnie sobie z nią poradzi. Zaoszczędzisz bardzo dużo czasu! Glebogryzarka jest wyposażona w metalową obudowę i wiele rozwiązań zabezpieczających użytkownika oraz sam sprzęt, przed ewentualnym uszkodzeniem.FIELDMANN FZK 2002-E Dane techniczne


Ilość noży: 16

Silnik o mocy 750 watów

32 centymetry szerokości roboczej

8 kilogramów wagi

93 decybele generowane podczas pracyUdogodnienia


Kompaktowa konstrukcja

Regulowana wysokość uchwytów

Idealny model do pracy na grządkach uprawnych

Niewielki pobór energii elektrycznej

Atrakcyjna cenaGlebogryzarka spalinowa GREENSO GB902-L LONCIN G200FA


Czas na spalinowe glebogryzarki. Ranking zawiera także „wagę ciężką”, jeśli chodzi o sprzęt tej kategorii. Prezentowane urządzenie, wyposażone jest w czterosuwowy silnik spalinowy o mocy 6,5 konia mechanicznego. To idealny sprzęt, do pracy na trudnym terenie. Dzięki mocnym nożom i wydajnemu silnikowi, gleba jest obrabiana bardzo sprawnie. Konstrukcja jest trwała, a to zasługa między innymi użytej stali. Jak na sprzęt spalinowy, glebogryzarka jest stosunkowo cicha.GREENSO GB902-L LONCIN G200FA Dane techniczne


Ilość noży: 12

Silnik o mocy 6,5 konia mechanicznego

50 centymetrów szerokości roboczej

Waga 70 kilogramów

98 decybeli podczas pracyUdogodnienia


Wyposażona w napęd

Dwa biegi – jeden do przodu, drugi do tyłu

Bardzo trwała konstrukcja

Doskonały sprzęt do gliniastej i zbitej ziemi

Wydajna praca silnikaGlebogryzarka spalinowa HORTMASZ HGS 362


To kolejna spalinowa glebogryzarka, ale nieco mniejsza i sporo lżejsza. Sprzęt posiada 24 noże kultywacyjne, które dobrze radzą sobie nawet z ubitą glebą. Urządzenie jest wyposażone w napęd, dzięki czemu prowadzenie glebogryzarki jest bardzo łatwe. Konstrukcja jest bardzo trwała, a to zasługa wykorzystania stali do produkcji sprzętu. Możliwa jest regulacja szerokości roboczej od 37 do nawet 56 centymetrów. Z powodzeniem możesz używać sprzętu do przygotowania gleby pod trawniki lub uprawy warzyw.HORTMASZ HGS 362 Dane techniczne


Ilość noży: 24

Silnik o mocy 2,7 kilowata

Od 37 do 56 centymetrów szerokości roboczej

Waga 31 kilogramów

93 decybeli podczas pracyUdogodnienia


Wyposażona w napęd

Wielofunkcyjne działanie

Trwały i wydajny silnik OHV

Możliwość regulowania szerokości roboczej

Duża ilość nożyGlebogryzarka spalinowa GREENSO GB902-R RATO R210C


Jeśli potrzeby Ci sprzęt do zadań „bojowych”, prezentowany model spisze się doskonale. Glebogryzarka wyposażona jest w mocny silnik spalinowy o mocy 7 koni mechanicznych. To sprzęt, który z powodzeniem może być używany na dużych powierzchniach. Duże, pompowane koła, radzą sobie nawet z trudnym terenem. Napęd ułatwia sterowanie, podobnie jak bieg wsteczny.GREENSO GB902-R RATO R210C Dane techniczne


Ilość noży: 12

Silnik o mocy 7 koni mechanicznych

50 centymetrów szerokości roboczej

Waga 70 kilogramów

 98 decybeli podczas pracyUdogodnienia


Wyposażona w napęd

Wielofunkcyjne działanie

Duże koła transportowe

Bieg wsteczny

Bardzo trwała konstrukcjaGlebogryzarka spalinowa GREENSO WM500 WEIMA


Szukasz spalinowej, ale niewielkiej glebogryzarki? Być może będzie to idealny model dla Ciebie. Dysponuje 24 nożami obrotowymi, które dobrze radzą sobie z glebą. To również zasługa silnika o mocy 4,8 kilowata. Co ciekawe, możliwa jest regulacja szerokości roboczej. Wynosić może ona od 50 do 100 centymetrów. Sprzęt waży 65 kilogramów, a dzięki napędowi i pompowanym kołom transportowym, nie jest to odczuwalne.GREENSO WM500 WEIMA Dane techniczne


Ilość noży: 24

Silnik o mocy 6,5 konia mechanicznego

Od 50 do 100 centymetrów szerokości roboczej

Waga 65 kilogramów

102 decybele podczas pracyUdogodnienia


Wyposażona w napęd

Dwa biegi do przodu, jeden do tyłu

Regulowana szerokość pracy

Wygodne prowadzenie i obsługa

Kierownica pozwalająca na wygodne sterowanieGlebogryzarka spalinowa GREENSO WM1000N-6 WEIMA


To dopiero sprzęt! Można go z powodzeniem wykorzystywać w celach komercyjnych. Glebogryzarka jest wyposażona w silnik spalinowy Weima o mocy 7 koni mechanicznych. Szerokość robocza jest regulowana w zakresie do 70 do 100 centymetrów. Możesz używać glebogryzarki nawet na ubitej ziemi, której nie podołałyby mniejsze urządzenia. Mimo sporej masy, sprzęt prowadzi się naprawdę wygodnie i lekko. Prezentując najlepsze glebogryzarki, ranking nie mógł pominąć tego modelu.GREENSO WM1000N-6 WEIMA Dane techniczne


Ilość noży: 24

Silnik o mocy 7 koni mechanicznych

Od 70 do 100 centymetrów szerokości roboczej

Waga 95 kilogramów

98 decybeli podczas pracyUdogodnienia


Wyposażona w napęd

Sześć biegów

Regulowana szerokość pracy

Wygodne prowadzenie i obsługa

Kierownica pozwalająca na wygodne sterowanieGlebogryzarka spalinowa HORTMASZ HGS 361


Nasz ranking dobiega końca. To ostatnia glebogryzarka w naszym zestawieniu. Choć jest to model spalinowy, konstrukcja nie należy do ciężkich. Urządzenie waży zaledwie 29 kilogramów. Silnik o mocy 2,7 kilowata, dobrze radzi sobie nawet z twardszą glebą. Sprzęt świetnie spisze się na niewielkich powierzchniach, gdzie nie jest wymagana duża szerokość robocza. Konstrukcja i silnik są wytrzymałe. To idealna glebogryzarka do prac na działce lub w przydomowym ogródku.HORTMASZ HGS 361 Dane techniczne


Ilość noży: 16

Silnik o mocy 2,7 kilowata

36 centymetrów szerokości roboczej

Waga 29 kilogramów

93 decybele podczas pracyUdogodnienia


Wyposażona w napęd

W zestawie ogranicznik głębokości

Klucz do świec w komplecie

Prosta i wygodna obsługa

Wytrzymała konstrukcja i silnik


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756