Poradniki Eksperta

Aerator wertykulator - jaki kupić? Ranking [TOP5]

Wertykulacja i aeracja są zazwyczaj wiosennymi zabiegami pielęgnacyjnymi trawników. Ich zadaniem jest poprawa wyglądu i kondycji murawy poprzez zapewnienie jej zapasu wody i powietrza, jednak ich działanie jest nieco inne. Rozpoczynając sezon pielęgnacji w ogrodzie, czy na działce, pierwsze czynności związane z trawnikiem powinny dotyczyć jego regeneracji po zimie. Naszą uwagę szczególnie powinny zwrócić zaniedbane powierzchnie, na których trawa rośnie rzadko lub w ogóle, a na trawniku obserwujemy wyłysiałe bądź pożółkłe place.


Aerator wertykulator


W pierwszej kolejności należy nisko skosić darń, a następnie przeprowadzić kolejne zabiegi. Nie tylko koszenie – wertykulacja i aeracja trawnika, wykonane w tej kolejności dopełniają jego pielęgnacji. Wertykulacja to cięcie i nacinanie filcu, które napowietrza glebę. Aeracja natomiast, to wykonywanie okrągłych otworów przy pomocy kolców, które poprawiają dostęp wody i powietrza do korzeni i rozluźniają glebę. Wertykulację przeprowadzamy nie częściej, niż dwa razy do roku. Przy zabiegu aeracji nie ma takich ograniczeń. Zarówno wertykulacja, jak i aeracja są czynnościami, których zadaniem jest napowietrzenie gleby. W zależności od czynności, wykonuje się to przy pomocy odpowiednich narzędzi.


Wertykulacja – po co i kiedy?


Wertykulacja jak powiedzieliśmy sobie to przecięcie powstałego na powierzchni trawnika filcu z darni. Darń to obumarłe źdźbła i pędy traw. Warstwa darni jest zbita i utrudnia swobodne wnikanie nawozów, składników pokarmowych, powietrza i wody do gleby i korzeni trawy. Utrudnia również wnikanie powietrza, a zatem zaburza wymianę gazową. Wszystko to sprawia, że nasz trawnik może niezdrowo wyglądać, trawa rośnie rzadziej i gorzej i często choruje. Warto wiedzieć, że filc z darni to idealne środowisko dla grzybów i bakterii. Wertykulacja jest też skuteczna w zwalczaniu mchu i chwastów, które są ukorzenione w darni. Płytkie nacinanie niszczy mech i chwasty nie uszkadzając jednocześnie korzeni traw, których system korzeniowy sięga głębiej. Wertykulację najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną, na przełomie marca i kwietnia oraz wczesną jesienią, aby trawnik miał czas na regenerację. 


Pierwszą wertykulację dobrze rozpocząć po trzecim roku od posiania trawnika. Najlepsze do tego będą chłodniejsze dni, gdy ziemia jest wilgotna. To ułatwi regenerację trawnika po zabiegu. Przygotowując się do tego zabiegu należy krótko skosić trawę, na wysokość 1,5 cm, aby dostęp do darni był jak najlepszy. Po wertykulacji trzeba starannie wygrabić i zebrać pocięty filc. Jest on skupiskiem odpadów organicznych i należy się go pozbyć. Pozostawienie go na pryzmie kompostu może spowodować rozsianie niepotrzebnych zarodników chwastów i grzybów. Po wertykulacji trawnik należy zasilić odpowiednim nawozem i podlać.


Wertykulatory – rodzaje a tryby pracy


Do zabiegu wertykulacji służy specjalne narzędzie zwane wertykulatorem. Moglibyśmy tę pracę wykonać ręcznie, jednak czas i siła fizyczna potrzebna do przeprowadzenia tego zabiegu sprawia, że warto posłużyć się specjalistycznym urządzeniem. Nie tylko koszenie – wertykulacja i aeracja trawnika wsparte odpowiednimi narzędziami ułatwiają te pracochłonne czynności. Wybierając wertykulator zwróćmy uwagę na powierzchnię naszego trawnika. To ona powinna determinować rodzaj sprzętu odpowiedniego do naszych potrzeb. Jeśli powierzchnia nie przekracza 100 m2 możemy wybrać wertykulator ręczny, czyli tak zwany mechaniczny. Jego siłą napędową jest siła mięśni operatora. Przypomina nieco grabie z bardzo wąskimi, sztyletowatymi zębami, które wbijają lub wcinają się w ziemię na głębokość kilku centymetrów. Niektóre modele są wyposażone w kółka, co znacznie ułatwia pracę. Do trawników o powierzchni powyżej 100 m2, ze względu na nadkład siły i pracy, warto rozważyć wybór sprzętu z napędem. Są wydajniejsze i bardziej skuteczne w użytkowaniu niż ręczne oraz znacznie ułatwiają pracę przy tym zabiegu. Napęd w tym przypadku może być elektryczny lub spalinowy, a narzędziem tnącym są zestawy pionowych noży.


Wertykulator elektryczny będzie dobrym wyborem, jeśli posiadamy średniej wielkości trawnik przy domu lub na działce. Napędem jest tu silnik elektryczny, a działa po podłączeniu do prądu. Można również spotkać urządzenia wyposażone w akumulatory. Zaletą elektrycznego sprzętu jest to, że nie emituje spalin, a zatem jest przyjazny dla środowiska. Wadą może być ograniczenie wynikające z tego, że możemy go używać jedynie tam, gdzie mamy gniazdko elektryczne. Do trawników o dużych powierzchniach rekomendowany jest wertykulator spalinowy. Z reguły odznacza się większą mocą i jest używany przez profesjonalne firmy ogrodnicze. Większa moc to lepsza mobilność na dużych przestrzeniach, z uwagi na brak ograniczenia kablem, tak jak to ma miejsce przy sprzęcie z napędem elektrycznym. 


Wadą tych urządzeń może być znaczna emisja hałasu oraz spalin. Niezależnie od rodzaju wertykulatora, warto zwrócić uwagę na jego moc i szerokość pracy, która jest podawana w centymetrach. Im większa szerokość pracy, tym większy pas zieleni poddamy wertykulacji za jednym razem. Niektóre modele wyposażone są dodatkowo w funkcję zbierania. Pocięta darń jest na bieżąco zbierana do specjalnego kosza, co ułatwia pracę i oszczędza czas. Równie ważny jest też dobór materiałów, z jakich wykonane są noże oraz obudowa. Im trwalsze materiały, tym dłużej sprzęt będzie nam służył. Warto wybrać narzędzie traktując jego posiadanie jako inwestycję w użytkowanie przez długie lata.


Wertykulatory i aeratory w naszej ofercie:


Aeracja – po co i kiedy


Aeracja trawnika to głębokie nakłuwanie filcu kolcami. Głębokość pracy dochodzi nawet do 10 cm. Kolce rozluźniają i napowietrzają glebę, aby korzenie trawy stały się silniejsze, a nasz trawnik gęsty i zdrowy. Ten zabieg pielęgnacyjny przyspiesza regenerację murawy po okresie zimowym i można go wykonywać kilka razy w ciągu sezonu. Tak samo, jak w wypadku wertykulacji, aerację po raz pierwszy wykonuje się w trzecim roku od posiania trawnika. Aeracja jest delikatniejsza, ponieważ darń jest nakłuwana, a nie jak w przypadku wertykulacji – nacinana. Niemniej kolce wchodzą głębiej w glebę, przez co następuje lepsze dotarcie do korzeni trawy. Zabieg wykonywany jest wczesną wiosną lub jesienią, wtedy, gdy gleba jest wilgotna, ale nie mokra. Można go również przeprowadzać kilka razy w ciągu sezonu, na przykład wtedy, gdy trawnik jest intensywnej eksploatowany. Letnia aeracja poprawia dostęp wody do korzeni traw, a jesienna wspiera jej wzrost w kolejnym sezonie. Ten rodzaj pielęgnacji wykonuje się na glebach zbitych i gliniastych, na przykład w często deptanych miejscach.


Kiedy aeracja płytka, a kiedy głęboka?


Przed wykonaniem zabiegu należy skosić trawę na wysokość około 3 cm. Resztki wyrwanej podczas aeracji trawy zgrabiamy i zbieramy, a sam trawnik obficie podlewamy. Kiedy podłoże przeschnie, przystępujemy do aeracji. Gęstość otworów określamy na podstawie typu podłoża. Standardowo na luźnych glebach wykonujemy 120 otworów na 1 m2, a na glebach zbitych – około 200 otworów na 1 m2. Aeracja płytka wykonywana jest na trawnikach ozdobnych, gdy zauważymy, że trawnik niedostatecznie wchłania wodę po deszczu. Ma to na celu rozpulchnienie wierzchniej warstwy ziemi. Otwory mają głębokość zazwyczaj od 2 do 3 cm. Ten rodzaj zabiegu będzie rekomendowany również do młodych trawników, poniżej 2 lat. Aeracja głęboka wykonywana jest na intensywnie użytkowanych trawnikach, takich jak na przykład przydomowe boiska oraz na terenach mających już kilka lat. Otwory są głębsze, od 6 do 10 cm. Zabieg wykonujemy, gdy zauważymy odstawanie wody na murawie, zżółknięcie trawy lub mech.


Aerator – rodzaje


Nie tylko koszenie – wertykulacja i aeracja trawnika znacznie poprawia jego wygląd. Aerator, podobnie jak wertykulator poprawia kondycję trawy poprzez ułatwienie jej dostępu do substancji odżywczych i wody oraz ją napowietrza. Różni się jednak budową, przeznaczeniem i sposobem działania. Elementem rozpulchniającym glebę są stalowe kolce, które nakłuwają darń. Na małych trawnikach z powodzeniem możemy wykorzystać aerator mechaniczny, czyli ręczny. Sprzęt jest lekki i łatwy do przechowywania dzięki składanej rączce. W niektórych modelach można też demontować kolce. Do większego trawnika można użyć aeratorów z własnym napędem. Aerator elektryczny działa po podłączeniu do prądu, a bardziej profesjonalny i odznaczający się większą mocą aerator spalinowy – na paliwo. W naszych sklepie znajdziesz też urządzenia posiadające funkcję wertykulatora i aeratora. Jest to sprzęt wielofunkcyjny. W takich urządzeniach napędem może być zarówno silnik elektryczny, jak i spalinowy. Dodatkowym udogodnieniem tych urządzeń może być tak zwana funkcja zbierania, dzięki której pocięty filc, czy wydobyta podczas aeracji trawa zbierana jest do specjalnego pojemnika przymocowanego do konstrukcji sprzętu. Zbieranie podczas pracy jest bardzo komfortowe, ponieważ oszczędza cenny czas.


Ranking aeratorów i wertykulatorów 


Jak sprawić, aby nasz trawnik miał doskonały wygląd? Do jego pielęgnacji niezastąpione będą maszyny z funkcjami wertykulatora i aeratora – do nacinania trawy i usuwania obumarłych resztek roślin oraz napowietrzania trawnika. Do wyboru masz urządzenia elektryczne i spalinowe. Pierwsze polecamy do ogrodów przydomowych, drugie - do większych posesji. W naszym rankingu „Aerator wertykulator - jaki kupić? omawiamy maszyny dwóch czołowych amerykańskich firm: NAC i Briggs& Stratton.


Wertykulator elektryczny NAC SCE140-W


Pierwszą w rankingu maszynę marki NAC z silnikiem elektrycznym wyposażono w wałek 2w1 do wertykulacji i aeracji. Regulacja głębokości roboczej jest trzystopniowa, za pomocą prostej dźwigni. Głębokość pracy wertykulatora wynosi od -10 do 5 mm, natomiast aeratora od -5 do 10 mm. Maszyna umożliwia delikatne grabienie trawy, czyszczenie trawnika z kamieni, patyków czy chwastów, nacinanie oraz napowietrzanie ziemi.NAC SCE140-W Dane techniczne


Rodzaj silnika: elektryczny

Moc silnika: 1400 W

Szerokość koszenia: 32 cm

Pojemność kosza: 40 l

Poziom głośności: 104 dBUdogodnienia


Wałek do wertykulacji i aeracji

Kosz siatkowy

Obudowa z tworzywa sztucznego

Składny Uchwyt

Zaczep przytrzymujący kabelWertykulator elektryczny NAC SCE150-DT


Większa moc silnika i szerokość robocza przyspieszy Twoją pracę. Także zwiększona pojemność kosza ograniczy częstość przerw na wyrzucanie trawy. Przy pomocy wymiennych wałków do wertykulacji i aeracji dokładniej będziesz pielęgnował trawnik. Zwróć uwagę na 5-stopniową regulację głębokości pracy z opisem wartości przy dźwigni.NAC SCE150-DT Dane techniczne


Rodzaj silnika: elektryczny

Moc silnika: 1500 W

Szerokość koszenia: 36 cm

Pojemność kosza: 45 l

Poziom głośności: 104 dBUdogodnienia


Wałek do wertykulacji

Wałek do aeracji

Centralny mechanizm regulacji głębokości

Kosz siatkowy

Miękkie wykończenie uchwytuAerator elektryczny NAC SCE180-W


Dojrzałeś do decyzji, by nabyć wertykulator. Jaki kupić, by nie żałować? Najlepiej z największa mocą silnika (1800 W), co umożliwi prowadzenie prac na trudnym, zaniedbanym terenie. 5-stopniową regulacją ustalisz głębokość pracy od -9 do 9 mm (aeracja) i od -13 do 5 mm (wertykulacja). Największa szerokość pracy - 40 cm i pojemność kosza 55 l (dot. maszyn NAC) umożliwią szybkie wykonanie prac pielęgnacyjnych.NAC SCE180-W Dane techniczne


Rodzaj silnika: elektryczny

Moc silnika: 1800 W

Szerokość koszenia: 40 cm

Pojemność kosza: 55 l

Poziom głośności: 104 dBUdogodnienia


Wałek do wertykulacji

Wałek do aeracji

Centralny mechanizm regulacji głębokości

Składany uchwyt

Miękkie wykończenie uchwytuWertykulator spalinowy MA.RI.NA S 390B Briggs & Stratton BSXR750


Aerator wertykulator - jaki kupić? Na większe powierzchnie polecamy wertykulator z silnikiem spalinowym marki Briggs & Stratton. Metalowa obudowa zabezpiecza przed uderzeniami kamieni. Brak kabla zasilającego ułatwia manewrowanie. Wymienne wałki z ostrzami do wertykulacji i aeracji to profesjonalne rozwiązanie.MA.RI.NA S 390B Briggs & Stratton BSXR750 Dane techniczne


Rodzaj silnika: spalinowy

Szerokość robocza: 39 cm

Pojemność kosza: 55 l

Poziom głośności: 94 dB

Masa: 37 kgUdogodnienia


Wałek do wertykulacji

Wałek do aeracji

Mechanizm regulacji głębokości

Składany uchwyt

Miękkie wykończenie uchwytuWertykulator spalinowy NAC LPR40-118-CH


Wertykulator spalinowy marki NAC wyposażono w silnik czterosuwowy. Dzięki 6-stopniowej regulacji precyzyjnie ustalisz głębokość roboczą (od -15 do 5 mm). W zestawie znajduje się wałek wyposażony w 18 ostrzy, które pomogą przy wybierania mchu, usuwaniu chwastów czy napowietrzaniu gleby. Dzięki szerokości roboczej 40 cm szybko uporasz się z pracą. Działania dodatkowo usprawnia kosz o pojemności 40 l.NAC LPR40-118-CH Dane techniczne


Rodzaj silnika: spalinowy

Moc silnika: 3 KM

Szerokość pracy: 40 cm

Pojemność kosza: 40 l

Poziom głośności: 98 dBUdogodnienia


Wałek do wertykulacji

6-stopniowa regulacja głębokości

Kosz siatkowy

18 noży tnących

 Stalowa obudowa


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756