Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Bateria do zegarka - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

 2023-10-08 

Zegarki stanowią integralną część stylizacji, a także - zwłaszcza drogie modele prestiżowych marek - są wyznacznikiem statusu materialnego. Wyróżnia się zegarki mechaniczne, solarne, kinetyczne i kwarcowe. Te ostatnie cieszą się największą popularnością. Zasilane są baterią elektroniczną, którą należy regularnie wymieniać. Sprawdź, czym należy kierować się przy wyborze baterii do zegarka.

Rodzaje baterii do zegarka - jakie są?

Zegarki pełnią funkcję ozdobną oraz praktyczną - wskazują nam czas. Zegarki kwarcowe do swojego działania wymagają baterii. Zanim dowiesz się tego, gdzie kupić baterię do zegarka oraz która z nich jest najlepsza do Twojego zegarka, warto zapoznać się z prostym podziałem. Wśród rodzajów baterii najpopularniejsze są baterie alkaliczne, oznaczane symbolem LR, które mają znamionowe napięcie ogniw w wysokości 1,5 V. Stosowane są do różnego rodzaju sprzętu codziennego użytku, w tym odtwarzaczy, latarek czy golarek. Ze względu na to, że są łatwo dostępne oraz tanie, cieszą się największą popularnością spośród wszystkich baterii do zegarka. 


Drugim rodzajem są baterie zegarkowe srebrowe, oznaczane symbolem SR. Wyróżniają się dość dużą pojemnością, co z kolei wpływa na długość działania urządzenia. W porównaniu z poprzednim modelem mogą okazać się droższe, jednak cena idzie w parze z bezpieczeństwem. 


Symbolem CR oznacza się modele litowe, które dopiero zyskują na popularności ze względu na to, że wynaleziono je stosunkowo niedawno. Można je stosować do urządzeń, które wymagają stałego napięcia. Tego typu produkty gwarantują długotrwałe działanie.

Który rodzaj baterii wybrać?

Jaka bateria do zegarka będzie spełniała Twoje oczekiwania? Którą z nich warto wybrać? Przede wszystkim zwróć uwagę na jej wytrzymałość i trwałość. Zegarki dla dzieci czy dorosłych powinny działać bez zarzutu przez długi czas. Przeciętnie pracują przez około dwa lata. Ten czas można znacznie wydłużyć, wybierając lepszy sposób zasilania. Baterie zegarkowe alkaliczne są najmniej odporne ze wszystkich rodzajów, dlatego też działają najkrócej. Jeśli więc chcesz postawić na jakość, wybierz model srebrowy albo litowy. Te z kolei wpływają na dłuższy czas pracy urządzeń, niezależnie od tego, czy chcesz zasilić zegarki sportowe, czy tradycyjne. 


Wytrzymałość nie jest jedynym parametrem, na który warto zwrócić uwagę przy zakupie baterii do zegarka. Oprócz tego warto sprawdzić, czy jest ona kompatybilna z Twoim zegarkiem. Dlatego, jeśli chcesz kupić baterię do zegarka, wcześniej musisz znać jej dokładny wymiar, czyli długość oraz grubość. 

Kiedy wymienić baterię w zegarku i jak to zrobić?

Niektóre modele zegarków mają specjalną funkcję End of Life (EOL), która ułatwia kontrolowanie stanu baterii. Na tarczy wskazówka sekundnika nie przesuwa się o jedną sekundę, tylko o pięć. To informacja o tym, że trzeba wymienić baterię w zegarku. 


Jeśli jednak Twój czasomierz przestał nagle działać i chcesz przywrócić jak najszybciej jego funkcjonalność, konieczne będzie ustalenie, który model zasilenia wybrać. Szczegóły parametrów powinny znaleźć się na deklu bądź samej baterii do zegarka. Warto sprawdzić także informacje prosto od producenta. Kiedy nie znajdziesz żadnej sensownej informacji, możesz samodzielnie zmierzyć średnicę oraz grubość źródła zasilania przy pomocy suwmiarki lub po prostu wybrać się do zegarmistrza. 


Zastanawiasz się, gdzie kupić baterię do zegarka? Możesz kupić ją w Media Expert. Wystarczy, że wymierzysz jej parametry lub zabierzesz ze sobą swoje urządzenie wraz z dotychczasowym zasilaniem. Doradcy na miejscu na pewno podpowiedzą Ci, jakie masz opcje do wyboru.

Wymiana baterii w zegarku - samodzielnie czy u fachowca?

Samodzielna wymiana baterii w zegarku jest czasochłonnym i dość trudnym zadaniem. Liczy się tutaj precyzja, cierpliwość oraz odrobina doświadczenia w sprawach technicznych. Przyda Ci się do tego specjalny sprzęt, np. pęseta oraz oczywiście odpowiednia bateria do zegarka. Po jej prawidłowym umieszczeniu konieczne będzie ustawienie odpowiedniej godziny. Zawsze kręć zgodnie z ruchem wskazówek, ponieważ możesz uszkodzić znajdujący się wewnątrz mechanizm. 


Jeśli posiadasz drogocenny zegarek lub nie wiesz, jak zabrać się za wymianę baterii, lepiej udaj się do zegarmistrza. Pamiętaj też o tym, że każda samodzielna ingerencja w zegarek może przełożyć się na utratę gwarancji, szczególnie w przypadku, kiedy niechcący go uszkodzisz.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756