Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jaki dron do nauki latania wybrać?

Data dodania: 09-10-2023

Segment dronów jest bardzo rozbudowany, a urządzenia te stale zyskują na popularności. Sprawdzają się zarówno w zastosowaniach profesjonalnych jak i amatorskich. Doceniają je przede wszystkim osoby zajmujące się realizacją materiałów wideo i fotografowie. W naszym poradniku podpowiemy jaki dron do nauki latania jest odpowiedni, gdy dopiero zaczynamy przygodę z tymi urządzeniami.

Uprawnienia na drona

Na samym wstępie zajmiemy się jednak kwestią uprawnień. Jako dron do nauki latania polecamy model o mniejszych rozmiarach i przystępny cenowo, jednak to nie oznacza, że możesz z niego korzystać bez żadnych uprawnień. Obowiązkowa jest rejestracja dronów, na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego, także tych o masie mniejszej niż 250 g, pod warunkiem, że są one wyposażone we wbudowaną kamerę, a tę znajdziemy w większości dostępnych urządzeń. Wymagane jest także zaliczenie darmowego szkolenia, które kończy się kursem online. Rejestracji wymaga również każdy dron o masie większej niż 250 g, niezależnie od tego, czy posiada wbudowaną kamerę. Oczywiście jeśli chcesz uniknąć wspomnianych formalności, możesz po prostu kupić drona bez kamery, którego masa nie przekracza 250 g.

Parametry drona

Jakimi parametrami powinien charakteryzować się dron do nauki latania? Kupując urządzenie musisz zwrócić uwagę przede wszystkim na jego zasięg, czas lotu oraz maksymalną prędkość. W segmencie urządzeń dla początkujących większość dronów jest wyposażona w cztery silniki, są to tzw. quadrocoptery, w zupełności wystarczające przy mniejszych modelach.


Zasięg lotu zależy od typu transmisji. Podstawowe modele dronów wykorzystują pasmo 2,4 GHz. Częstotliwość ta umożliwia uzyskanie zasięgu wynoszącego ok. 100 m. Taki dron nadaje się więc do krótkich lotów w zasięgu naszego wzroku. Jeśli to dla Ciebie za mało, możesz zdecydować się na model wykorzystujący łączność 5 GHz, w tym przypadku zasięg będzie wynosić nawet ok. 600 m. Do amatorskich zastosowań to już naprawdę spory dystans, a przy tym sprzęt tej klasy nabędziesz sporo poniżej 1000 zł. Największe możliwości oferują drony operujące paśmie, 5,8 GHz. W zależności od modelu zasięg może wynosić nawet ponad 20 km. Pamiętaj jednak, że transmisja wideo zazwyczaj jest ograniczona do kilku kilometrów.


Drugim ważnym czynnikiem jest wspominany wcześniej czas lotu. W mniejszych, podstawowych modelach wynosi on zazwyczaj do ok. 20 min. W średniej półce zaś standardem jest ok. 30 min. To wartość, która powinna wystarczyć większości użytkowników. Przez ten czas z pewnością zarejestrujesz kilka niezłych ujęć. Jeśli planujesz dłuższe loty, to warto zakupić dodatkową baterię, wystarczy jej szybka wymiana i możesz kontynuować nagrywanie. Prędkość maksymalna drona zależy od konkretnego modelu. W urządzeniach z podstawowego segmentu jest to ok. 8 m/s. Bardziej zaawansowane drony mogą być jednak nawet dwukrotnie szybsze, co jest świetnym wynikiem.

Ważne funkcje w dronie

Dron do nauki latania może mieć wiele funkcji, które ułatwią korzystanie z niego. Absolutną podstawą w takim sprzęcie są opcje automatycznego startu lub automatycznego lądowania. To znaczne ułatwienie zwłaszcza dla poczatkujących użytkowników. Większość modeli ma również wbudowany stabilizator, który umożliwia płynny lot w trudniejszych warunkach. Dobrym wyborem może być dron wyposażony w GPS, np. dzięki funkcji Geo Fence wyznaczysz mu obszar poza który nie powinien wylatywać. Z kolei utrata sygnału sprawi, że zacznie automatycznie lądować. Drony są wyposażone również w takie rozwiązania jak wykrywanie niskiego poziomu naładowania baterii albo automatyczny powrót do miejsca startu.


Praktyczne wykorzystanie wszystkich tych funkcji stanowi klucz do udanych lotów. Dlatego warto zdecydować się na drona, który jest wyposażony w aplikację z wbudowanymi samouczkami. To idealne rozwiązanie jeśli w świecie lotnictwa stawiasz pierwsze kroki i zależy Ci na poznaniu możliwości sprzętu.


Większość dronów jest sterowana przy pomocy aplikacji na telefon lub pilota, czasem trzeba go dokupić. Polecamy korzystanie z dodatkowego kontrolera przede wszystkim ze względu na znacznie lepszą precyzję niż podczas użytkowania ekranu dotykowego. Pilot swoim kształtem przypomina nieco gamepad konsoli, więc jego obsługa nie jest trudna.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756