Drony dla dzieci - który model sprawi największą radość?

Drony dla dzieci i wszelkie zabawki zdalnie sterowane, w tym samoloty latające, to bez wątpienia jedne z popularniejszych gadżetów dla najmłodszych. Co więcej, również większość dorosłych czerpie dużą radość ze sterowania minidronem z kamerą. Dron-zabawka z kamerą sprawdza się jako prezent dla dziecka w każdym wieku i jest doskonałym urządzeniem do wspólnej zabawy, warto jednak wybrać dron odpowiedni do wieku i umiejętności dziecka. Sprawdź najlepsze i najbardziej popularne modele dronów dla dzieci!  
 

Na co zwracać uwagę, wybierając dron dla najmłodszych?

 

Wybierając drony dla dzieci, warto kierować się głównie wiekiem najmłodszych oraz ich umiejętnościami. Jeśli pojazdy zdalnie sterowane nie są dla dziecka nowością i maluch dobrze radzi sobie z ich obsługą, można pomyśleć o dronie posiadającym dodatkowe funkcje, czyli półprofesjonalnym. Zwykle takie urządzenia są nieco droższe i wymagają większej wprawy podczas pilotażu, jednak dostarczają więcej wrażeń dzięki m.in. dłuższej pracy na jednym ładowaniu, możliwości rekreacyjnych manewrów czy dodatkowym funkcjom wspomagającym utrzymanie stabilności. Półprofesjonalnydron zabawka często jest wyposażony w całkiem niezłą kamerę, która pozwala na nagrywanie filmików w trakcie lotu, a także wykonywanie zdjęć. Drony profesjonalne zwykle lepiej sprawdzają się u osób wykorzystujących je w celach zawodowych oraz dla doświadczonych pasjonatów.

 

Jeśli jednak wybieramy pierwszy dron dla dziecka, bezpieczniej będzie postawić na urządzenie z niższej półki cenowej.  Drony dla dzieci są zwykle trafionym prezentem, ale nie każdy maluch lubi taką rozrywkę. Nie warto więc inwestować sporej kwoty, jeśli nie mamy pewności, czy dziecku spodoba się pilotaż. Dobrym rozwiązaniem będzie minidron z kamerą lub bez. Taki pojazd latający możemy kupić już za znacznie mniej niż 100 zł, jest to więc świetne urządzenie do testowania swoich umiejętności i sprawdzania pasji. Warto również zdecydować się na treningowe drony dla dzieci, które są niedrogie i zwykle łatwo nimi sterować, co jest ważne, jeśli nie chcemy, żeby dziecko zniechęciło się przy pierwszym locie. Co ważne, drony treningowe są najczęściej solidnie wykonane, więc z powodzeniem wytrzymują naukę pilotażu. Minidrony ze względu na niewielkie rozmiary mogą być pilotowane zarówno na dworze, jak i w pomieszczeniu, przy czym warto pamiętać, że minidron będzie podatny na powiew wiatru. 


Dron UGO Zephir 2.0 (UDR-1358)

 

Kupując dorny dla dzieci, mamy do wyboru również tzw. drony akrobacyjne, które umożliwiają wykonywanie spektakularnych, bardziej kontrolowanych manewrów podczas lotu. Co ważne, tego typu drony najczęściej mają solidną obudowę, dzięki czemu są odporne na upadki czy nieprzewidziany lot między drzewami. Za dodatkowe funkcje, jak np. automatyczny start, omijanie przeszkód czy opcję zawieszenia w powietrzu, zwykle musimy nieco więcej zapłacić, ale jest to spore ułatwienie, jeśli kupujemy drony dla dzieci. Warto zaznaczyć, że to właśnie start i lądowanie często okazują się najtrudniejszymi czynnościami podczas pilotażu. Sporą liczbę dodatkowych funkcji posiadają m.in. drony DJI.     

 

Przeglądając drony dla dzieci, zwracajmy uwagę przede wszystkim na parametry, takie jak:

 • czas lotu na jednym ładowaniu,
 • funkcja stabilizacji lotu – żyroskop,
 • automatyczny start i lądowanie,
 • prędkość – minidrony często latają na jednej prędkości, natomiast bardziej zaawansowane drony dla dzieci mogą mieć 3 poziomy prędkości,
 • autorotacja – chroni dron przed rozbiciem, zapewniając samoczynne opadanie,
 • rozmiar, waga i możliwość składania konstrukcji,
 • kamera – niektóre drony dla dzieci mają nie tylko zwykłą kamerę, lecz także kamerę termowizyjną. Minidrony zwykle zapisują obraz na karcie pamięci, natomiast lepsze urządzenia pozwalają na aktualny podgląd w trakcie lotu,
 • system unikania przeszkód,
 • automatyczny powrót przed wyczerpaniem baterii,
 • akcelerometr – mierzy przyspieszenie,
 • barometr – dokonuje pomiaru wysokości lotu,
 • ciśnieniomierz,
 • czujnik przepływu powietrza,
 • czujnik ultradźwiękowy.

Drony latające - czy warto?

Drony niekoniecznie muszą być pojazdami latającymi. Poza podziałem na drony rekreacyjne, półprofesjonalne i profesjonalne, urządzenia tego typu dzielimy na:

 • drony pływające – zwykle składają się z dwóch części, a górna po odpięciu służy do latania,
 • drony lądowe – konstrukcja jest wyposażona w koła umożliwiające sterowanie po lądzie, zwykle mają również kamerę. Droidy, czyli nowoczesne roboty z wieloma funkcjami, są popularnymi zabawkami dla najmłodszych,
 • drony latające (multikoptery) – drony dla dzieci mogą być czterośmigłowe (quadrocoptery), sześciośmigłowe (hexacoptery) lub ośmiośmigłowe (octocoptery). Większa ilość śmigieł zwykle zapewnia lepszą stabilność.


Zabawki sterowane zdalnie, bez względu na ich rodzaj, łączą w sobie zabawę z koniecznością sprawnego poruszania się w świecie technologii, dlatego dzieci szczególnie lubią ten rodzaj rozrywki. Samolot latający, nano dron czy dron z kamerą jest nie tylko dobrym pomysłem na prezent, lecz także doskonałym sposobem na rozwijanie zainteresowań dziecka. To rodzaj zabawy, który wymaga koncentracji, skupienia na precyzyjnym wykonywaniu ruchów oraz opanowania emocji. Poza sporą dawką wrażeń drony dla dzieci skłaniają do aktywnego spędzania czasu, jednak drony latające zwykle służą do zabawy na zewnątrz, więc to kolejny argument przemawiający za wyborem właśnie tych zabawek. Jedyne, o czym warto pamiętać, to odpowiednie przygotowanie dziecka i wyjaśnienie mu, w jaki sposób bezpiecznie pilotować drona. Nie należy zapominać o bezpiecznej odległości od ludzi oraz utrzymaniu drona w zasięgu wzroku.