Poradniki Eksperta

Składany namiot bezcieniowy sprawdzi się zarówno w fotografii amatorskiej, jak i profesjonalnej. Przydatny będzie także podczas fotografowania drobnych przedmiotów, takich jak biżuteria, zabawki, elektronika, kosmetyki, żywność, itp. Szybko i łatwo wykonasz zdjęcia na aukcje internetowe. Jak robić zdjęcia w namiocie bezcieniowym? Nie jest to zbyt skomplikowane, ponieważ zwykle namiot jest składany, dzięki czemu można go łatwo przenosić i przechowywać. Aby zmontować namiot, wystarczy wygiąć ściany wzdłuż linek i zabezpieczyć je magnesami. Wbudowana taśma LED oświetli fotografowany obiekt białym, neutralnym światłem, dzięki czemu będzie on wyglądał realistycznie na zdjęciu, gdyż białe ściany namiotu dobrze odbijają światło.

Namiot bezcieniowy – jak jest zbudowany?


Wielu fotografów chciałoby robić wysokiej jakości zdjęcia drobnych przedmiotów, czy to w celu opublikowania ich w poście na blogu, oferowania ich do sprzedaży online, czy po prostu podzielenia się nimi z przyjaciółmi. Sposobem na łatwe i niezawodne wykonywanie tego rodzaju zdjęć produktów, jest użycie lekkiego namiotu. W tym poradniku omówimy podstawy fotografowania w lekkim namiocie, aby za każdym razem robić wysokiej jakości zdjęcia produktów.

Namioty bezcieniowe w naszej ofercie:

Co to jest lekki namiot?


Lekki namiot lub kaseton świetlny, to urządzenie z półprzezroczystymi bokami, które rozpraszają światło pochodzące z wielu źródeł. Pozwala to na równomierne, prawie pozbawione cieni oświetlenie na prostym, jednolitym tle. Możesz kupić lekki namiot jako część zestawu lub zbudować taki namiot samodzielnie.

Jak robić zdjęcia w namiocie bezcieniowym?


Standardowa konfiguracja do fotografowania w lekkim namiocie bezcieniowym, polega na umieszczeniu go na jakimś stole, ze źródłami światła naprzeciwko siebie z każdej strony i statywem wyśrodkowanym z przodu. Postawienie namiotu na stole ułatwia obserwację i manewrowanie obiektami do fotografowania, a także pracę ze statywu.


Tło jest przymocowane u góry, wewnątrz namiotu i powinno swobodnie opadać w dół, tworząc delikatną krzywiznę z tyłu, a następnie wzdłuż dolnej części namiotu. Musisz być pewny, że tło jest czyste i wolne od zanieczyszczeń, czy zmarszczek. Jeśli używasz tła z tkaniny, pamiętaj o wyprasowaniu jej, aby uzyskać całkowicie gładki wygląd. Jeśli po zrobieniu zdjęć zwiniesz tło na tekturowej tubie, następnym razem powinieneś być w stanie zachować je bez zmarszczek. Rozważ trzymanie pod ręką wałka do kłaczków lub małej dmuchawy, aby poradzić sobie z nieuniknionym kurzem i zanieczyszczeniami.


Teraz możesz rozpocząć fotografowanie. Ostrożnie umieść obiekt w namiocie i zacznij od znalezienia dokładnego środka. Przesuwanie obiektu do przodu lub do tyłu względem światła, może zmienić oświetlenie i cienie. Eksperymentuj, aby uzyskać pożądany wygląd. Możesz także poeksperymentować, kierując światła pod kątem, zamiast prosto na namiot. Pamiętaj, aby zostawić miejsce między fotografowanym obiektem a ścianami, aby móc przybliżyć lub ustawić aparat tak, aby widzieć tylko tło, a nie krawędzie.

Jak robić zdjęcia w namiocie bezcieniowym – konfiguracja aparatu


Ustaw aparat bezpiecznie na statywie i użyj 2-sekundowego samowyzwalacza lub zdalnego spustu migawki, aby upewnić się, że statyw i aparat są stabilne. Jeżeli używasz obiektywu ze stabilizacją obrazu, redukcją lub kontrolą drgań, ustaw przełącznik w pozycji wyłączonej.


Rozpocznij od fotografowania w trybie priorytetu przysłony z czułością ISO 100 (lub najniższą wartością dla Twojego aparatu). Wybierz przysłonę na podstawie wyglądu, jaki chcesz uzyskać na zdjęciu -- szeroka przysłona, np. f/1,8, zapewnia wąską głębię ostrości i duże rozmycie, a wąska przysłona, np. f/22, zapewnia dużą głębię ostrości i pozwoli skupić się na całym obiekcie. Fotografując żywność, powinieneś wykorzystać szeroki otwór przysłony i selektywne rozmycie, aby jedzenie wyglądało bardziej atrakcyjnie, podczas gdy zdjęcia produktów rękodzieła i innych drobiazgów najlepiej wyglądają z wąskim otworem przysłony, gdy można zachować ostrość całego przedmiotu. Jeśli chcesz uniknąć rozmycia pierwszego planu (fragment bezpośrednio przed obiektem) – ustaw ostrość na części obiektu, która znajduje się najbliżej aparatu.


Rozważ również użycie kompensacji ekspozycji w celu wykonania serii trzech zdjęć z ekspozycją -1, 0 i +1, aby zobaczyć, które ustawienie daje najlepsze rezultaty. W przypadku białego tła, lepsze wyniki można uzyskać w okolicach +1, a w przypadku czarnego tła, lepsze wyniki w okolicach -1.


Do fotografowania w namiocie bezcieniowym nie potrzebujesz systemu pełnoklatkowej lustrzanki cyfrowej. Jeśli wszystko co masz, to smartfon, to też jest w porządku. Jaki jest więc najlepszy aparat do fotografii produktowej? Zacznij od tego, co masz pod ręką i zobacz efekty.


Nie ma wątpliwości, że oświetlenie ma ogromny wpływ na fotografię, szczególnie w namiocie bezcieniowym. Odpowiednie oświetlenie sprawi, że znajomy obiekt może stać się arcydziełem. Najlepsze efekty uzyskasz, stosując trzy zewnętrzne światła z kolorowymi żarówkami słonecznymi, jednak jeśli masz w planach niezbyt dużo zdjęć do zrobienia w namiocie bezcieniowym, możesz użyć do oświetlenia obiektu taśmy LED.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756