Poradniki Eksperta

Jak wybrać monokulary? Ranking [TOP10]

  2024-05-15


Wybór monokularu wymaga starannego przemyślenia. Jeśli więc szukasz monokularu, który pomoże Ci lepiej widzieć podczas polowania, obserwacji ptaków, górskich szczytów lub po prostu cieszenia się widokiem księżyca i gwiazd w pogodny dzień, ten ranking powinien być dla Ciebie bardzo przydatny. Monokular to urządzenie optyczne, które zapewnia powiększenie obrazu bez utraty wyrazistości – nazywa się to widzeniem jednoocznym. Daje wiele korzyści w porównaniu z lornetkami dachowymi lub Porro, zwłaszcza w odniesieniu do wagi i formatu. Jednym z głównych powodów wyboru monokularu jest to, że jest mały i lekki. Możesz zawsze mieć go ze sobą. Na spacerze, w podróży, a nawet na koncercie, czy festiwalu. Monokular to rodzaj półlornetki – waży zatem o połowę mniej, niż lornetka. Czym się kierować, gdy interesują Cię monokulary? Ranking tych urządzeń optycznych powinien być Twoim przewodnikiem.

1

MIEJSCE

10.0 / 10

2

MIEJSCE

10.0 / 10

3

MIEJSCE

10.0 / 10

4

MIEJSCE

9.5 / 10

5

MIEJSCE

9.5 / 10

6

MIEJSCE

9.5 / 10

7

MIEJSCE

9.0 / 10

8

MIEJSCE

9.0 / 10

9

MIEJSCE

9.0 / 10

10

MIEJSCE

8.5 / 10

Dlaczego warto zdecydować się na monokulary?

Jednym z głównych powodów wyboru monokularu jest to, że jest mały i lekki. Jest tak kompaktowy, że z łatwością zmieścisz go do torby. W związku z tym, że jednym okiem patrzysz przez monokular, to drugie oko może służyć do śledzenia poruszających się zwierząt. Jest więc idealny do obserwacji ptaków i dzikich zwierząt. Wymaga to trochę praktyki, ale powinieneś szybko opanować technikę. A ponieważ jest tak mały, można go bardzo szybko wyjąć w przypadku zaimprowizowanego spotkania z rzadkim ptakiem.


Kolejną zaletą monokularu jest to, że można go bardzo łatwo obsługiwać jedną ręką. Dzięki temu, druga ręka jest wolna, na przykład do trzymania książki o ptakach. Zaletą monokularu jest też to, że często jest bardziej przystępny cenowo, niż tradycyjna lornetka.

Jak liczyć powiększenie?

Pierwszym kryterium, na którym należy się skupić, aby znaleźć dobry model monokularu, jest powiększenie. Podobnie jak w przypadku większości optyki, na monokularze zobaczysz zestaw liczb, które określają jego siłę powiększenia, na przykład 8×25. Pierwsza liczba oznacza to, że uzyskasz 8-krotne powiększenie; druga liczba oznacza to, że obiektyw ma średnicę 25 mm. Pamiętaj, że większe powiększenie nie zawsze jest lepsze. Zawęzi to pole widzenia i może sprawić, że obraz będzie się trząść.


Często zaleca się noszenie wybranego przez siebie monokularu o powiększeniu 8x lub mniejszym niż 10x. Współczynnik powiększenia, który jest liczbą 8, oznacza po prostu, że jeśli obserwujesz obiekt z odległości 100 metrów, obiekt ten będzie widoczny przez monokular tak, jakby znajdował się w odległości 12 metrów (100:8=12), czyli 8 razy bliżej. Jeśli kusi Cię monokular o powiększeniu większym niż 10x, upewnij się, że zawiera on optyczny stabilizator obrazu, który radzi sobie z wibracjami spowodowanymi drżeniem dłoni.


Druga liczba, która wynosi 25, to średnica soczewki i często podawana jest w milimetrach. Pożądane jest, aby monokulary miały większe średnice soczewek, zapewniając powiększony i wygodny obraz.


Z drugiej strony, większe obiektywy są najbardziej przydatne w warunkach słabego oświetlenia, ponieważ gromadzą więcej światła w urządzeniu. Ponieważ monokular zawiera pojedynczą ścieżkę światła przechodzącą przez soczewkę obiektywu, ogranicza głębię obrazu do pola dwuwymiarowego. Przy jasnej jakości obrazu, jakiej można oczekiwać od monokularu, zwykle nie stanowi to problemu. Poddane obróbce pryzmaty dachowe i soczewki obiektywowe z wielowarstwową powłoką, również poprawią jakość obrazu, dlatego przed zakupem sprawdź specyfikację swojego modelu.

Jak wybrać monokulary – ranking kryteriów

Ważne jest także, aby wiedzieć, jak bardzo chcesz powiększyć swój cel. Jednak monokulary o bardzo dużej mocy, mogą nie być najlepsze dla osób w ruchu. To dlatego, że im większa moc powiększenia, tym bardziej Twój wzrok będzie osłabiony przez ruch monokularu. Nawet najmniejsze poruszenie przy dużej mocy, spowoduje drżenie lub utratę celu.


Kolejnym kryterium wyboru określającym jakość monokularów, jest źrenica wyjściowa. Odgrywa ważną rolę zarówno w świetle, jak i w ciemności. Źrenica wyjściowa to soczewka, przez którą światło przechodzi do oczu. Dla komfortu widzenia źrenica oka znajduje się w odstępie od 2 mm do 5 mm w ciągu dnia lub w obecności światła oraz między 5 mm a 7 mm w ciemności. Będzie łatwiej i zdrowiej dla oczu, jeśli będziesz używał monokularu o źrenicach wyjściowych większych, niż Twoje oczy. Weź pod uwagę 3 mm w ciągu dnia, gdy jest światło oraz 7 mm i więcej w przypadku obserwacji w ciemności.


Podobnie jak lornetki, monokulary mogą być wyposażone w pryzmaty Porro lub dachowe. Te, które są dostarczane z pryzmatami Porro, będą miały lepszą ostrość 3D przy niższych kosztach. Monokulary z pryzmatami dachowymi zapewniają jaśniejszą przejrzystość kolorów, ale są droższe. Należy również zwrócić uwagę na powłokę soczewek, którą stosuje producent. Powłoki wyższej klasy, zapewnią obrazy lepszej jakości – jednak za tę opcję premium będziesz musiał zapłacić więcej.


Kolejną rzeczą, którą zdecydowanie musisz wziąć pod uwagę, jest sam okular. To nie tylko kwestia przyłożenia go do twarzy i sprawdzenia, czy pasuje. Musisz spojrzeć na odciążenie oka. Jest to miara tego, jak daleko oko może znajdować się od soczewki, aby widzieć prawidłowo. Zwykle nie stanowi to problemu, chyba że nosisz soczewki korekcyjne. Wtedy powinieneś znaleźć monokular z większym odstępem źrenicy wyjściowej.


Podczas wędrówek, mogą wystąpić zagrożenia pogodowe, takie jak na przykład deszcz. Aby uniknąć zakłóceń, które mogą mieć wpływ na jakość obrazu, należy zdecydować się na monokular wodoodporny. Wyposażone w odpowiednie uszczelki urządzenia są odporne na wilgoć, jednak powłoka monokularu nie gwarantuje pełnej szczelności. Zapewnia za to ochronę przed wstrząsami podczas upadków.


Podczas korzystania z lornetek noktowizyjnych oboje oczu patrzy przez specjalnie zaprojektowane soczewki, aby otrzymać oświetlony obraz celu. A kiedy odsuniesz się od okularów, Twoje oczy muszą się ponownie dostosować, aby uzyskać naturalne widzenie w nocy. Jednak w przypadku monokularu nie ma tego problemu, ponieważ tylko jedno oko będzie wystawione na działanie technologii noktowizyjnej, tylko to oko będzie musiało się dostosować. Mamy nadzieję, że wybierając monokulary – ranking ich możliwości pomoże Ci we właściwy sposób.

Polecane poradniki Eksperta

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756