Poradniki Eksperta

Jaka karta pamięci do kamery sportowej?


Zastanawiasz się, jaka karta pamięci do kamery sportowej jest najlepsza? Jest to bardzo ważne zagadnienie, o którym nie wiele osób nie myśli, a to błąd. Kamerki sportowe są bardzo popularne. Ze względu na niewielkie wymiary stosuje się w nich zazwyczaj karty pamięci typu microSD. Nie zajmują one wiele miejsca, co w tak kompaktowym sprzęcie ma duże znaczenie. Do tego są trwałe i oferują dużą pojemność. Wbrew pozorom karta pamięci do kamery sportowej powinna charakteryzować się nie tylko dużą pojemnością, ale i innymi cechami, np. szybkim zapisem i odczytem danych. Dlatego w przygotowanym przez nas poradniku podpowiemy Ci, jaki model wybrać. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w przypadku najlepszych modeli. Podpowiadamy więc, jaka karta do kamery sportowej 4K będzie odpowiednia.jaka karta pamięci do kamery sportowej


Pojemność karty do kamery sportowej


Możemy przyjąć, że 20 min. materiału wideo nagranego w rozdzielczości 4K z szybkością 30 kl./s zajmie około 16 GB. Obecnie jednak najlepsze kamery sportowe są w stanie rejestrować wideo 4K z szybkością nawet 60 kl./s. Takie nagranie od długości 20 min. zajmie więc ok. 32 GB. Podobnie bardzo wymagające są tryby zwolnionego tempa, które mogą w rozdzielczości Full HD rejestrować nawet 240 kl./s. W praktyce oczywiście kamerami sportowymi raczej rzadko wykonujesz długie nagrania. Częściej są to krótkie, kilkuminutowe klipy. 


Warto jednak pamiętać, że kamerki będziesz używał zazwyczaj w trudnych warunkach, np. na rowerze, stoku narciarskim czy pod wodą. Dlatego wymiana karty pamięci może być bardzo utrudniona. Jeśli więc zależy Ci na nagrywaniu w najlepszej jakości, powinieneś wybrać kartę o pojemności przynajmniej 64 GB. Karta pamięci do kamery sportowej 16 lub 32 GB będzie odpowiednia, jeśli urządzenie nagrywa maksymalnie w Full HD.Jedna czy dwie karty pamięci do kamery sportowej?


Czy lepiej wybrać jedną kartę pamięci o dużej pojemności, czy dwie mniejsze? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Pojemność największych kart microSDXC sięga nawet 1 TB. Jednak takie nośniki są zazwyczaj dosyć drogie. Jeśli więc wymiana karty nie stanowi dla Ciebie problemu, to warto np. zamiast jednego nośnika o pojemności 512 GB, wybrać dwa 256 GB, które powinny być tańsze. Takie rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę. W razie awarii jednej z kart zawsze będziesz dysponował materiałami zapisanymi na drugiej. Oczywiście, aby uchronić się przed utratą danych pamiętaj o regularnym robieniu kopii zapasowych.


Szybka karta pamięci do 4K


Obok odpowiedniej pojemności, karta pamięci do kamery sportowej musi być również szybka. Materiał rejestrowany w wysokiej rozdzielczości z dużą liczbą klatek charakteryzuje wysoki bitrate, czyli ilość danych zapisywanych w trakcie sekundy. W najlepszych kamerach sportowych może on wynosić nawet 100 Mbit/s. Karty microSD są oznaczane klasami. Wartość ta informuje o minimalnej szybkości zapisu danych, np. dla klasy 10 jest to 10 MB/s. Oznaczenie to jednak jest już nieco archaiczne, a z myślą o nagrywaniu wideo opracowano klasyfikację wideo oznaczoną symbolem V. Liczba obok litery oznacza minimalną gwarantowaną szybkość zapisu wyrażaną w MB/s. Dostępne stopnie to V6, V10, V30, V60 oraz V90.


jaka karta pamięci do kamery sportowej


Jaka karta do kamery sportowej 4K będzie odpowiednia? Jak w specyfikacji podaje konsorcjum SD Association już klasa V6 wystarczy do zapisu wideo w tej rozdzielczości. W praktyce jednak będzie to odpowiednie dla mniej zaawansowanych kamer dysponujących np. trybem 4K z 15 kl./s. Przy bardziej wymagających trybach wkrótce po rozpoczęciu nagrywania i zapełnieniu bufora pamięci mogą pojawiać się błędy zapisu. 


Jeśli zamierzasz nagrywać wideo w zwolnionym tempie oraz 4K z 60 kl./s, to dobrym wyborem będzie karta pamięci do kamery sportowej oznaczona symbolem V30. Co istotne, różnica cenowa pomiędzy nią, a wolniejszymi nośnikami nie jest duża. Jeśli myślisz przyszłościowo i planujesz nagrywać wideo w 8K, to dobrym wyborem będzie zdecydowanie się na kartę pamięci z oznaczeniem V60 lub V90. Oczywiście wszyscy producenci oprócz stosowania oznaczeń zatwierdzonych przez SD Association w specyfikacji kart podają takie parametry, jak szybkość zapisu i odczytu. Często nawet na pudełkach pojawiają się informacje do jakich zastosowań jest rekomendowana karta.Odporna karta pamięci do kamery sportowej


Swoje filmy możesz nagrywać w różnych warunkach, dlatego ważne jest, aby myśląc o tym, jaka karta pamięci do kamery sportowej, zwróćić uwagę na to, aby była odporna. Producenci stosują rozmaite oznaczenia, np. Pro, Endurance, Xtreme, która informują o tym, że nośnik ma zwiększoną trwałość. Warto wybrać kartę, która jest wodoodporna, może pracować w szerokim zakresie temperatur, a na jej działanie nie wpływają pole magnetyczne bądź promieniowanie rentgenowskie.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert