Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Jakie są rozszerzenia plików graficznych?

Data dodania: 08-08-2023

Pliki graficzne, a więc także zdjęcia, jak wszystkie pliki komputerowe, są zapisywane z różnymi rozszerzeniami. Każde z tych rozszerzeń jest przypisane do określonego rodzaju obrazu, z jakim mamy do czynienia. Formaty plików graficznych można podzielić na dwa podstawowe typy – jedne z nich, reprezentują grafikę wektorową, drugie – rastrową.

Grafika wektorowa, to krzywe, linie i punkty, które mają swoje miejsce w układzie współrzędnych. Jest edytowalna i w pełni skalowalna, bez utraty jakości. Służy przede wszystkim do wykonywania prac projektowych i ilustracyjnych. Grafiki wektorowej używa się głównie do tworzenia znaków, logo, ikon, krojów pism, rysunków technicznych, prac projektowych, ilustracji i elementów graficznych.


Przeciwieństwem jest grafika rastrowa. To prezentacja obrazu za pomocą matrycy punktów w postaci prostokątnej siatki, odpowiednio kolorowanych pikseli na monitorze komputera, drukarce lub innym urządzeniu wyjściowym. Formaty przechowujące grafikę rastrową, można podzielić na stosujące kompresję bezstratną, stosujące kompresję stratną oraz niestosujące kompresji wcale. Właśnie te formaty – rastrowe – interesują przede wszystkim fotografów.

Formaty plików graficznych – grafika wektorowa

Jak już wcześniej mówiliśmy, w grafice wektorowej z definicji obraz opisany jest za pomocą figur geometrycznych (w przypadku grafiki dwuwymiarowej) lub brył geometrycznych (w przypadku grafiki trójwymiarowej), umiejscowionych w matematycznie zdefiniowanym układzie współrzędnych, odpowiednio dwu- lub trójwymiarowym. Najbardziej popularnymi rozszerzeniami plików grafiki wektorowej, są takie formaty jak EPS, czy PDF. EPS (ang. Encapsulated Postscript) to format plików, będący podzbiorem języka PostScript, służący do przechowywania pojedynczych stron grafiki wektorowej, w postaci umożliwiającej osadzanie ich w innych dokumentach. Formaty, które są popularne w użyciu przy projektach logo, to: AI (Adobe Illustrator) i CDR (pakiet CorelDRAW). Natomiast format pliku SVG (ang. Scalable Vector Graphics), opracowany został jako język znaczników, do renderowania dwuwymiarowych obrazów bezpośrednio w przeglądarce.


Specyficzne rozszerzenia plików graficznych, to dla grafiki wektorowej 2D – DXF, DWF, DWG, AI, CDR, EPS, SVG, SWF, WMF I PDF, a dla grafiki 3D – DXF, DWF, DWG i STL. Pliki grafik wektorowych z takimi rozszerzeniami, obsługiwane są przez programy do edycji, a także między innymi przeglądarki internetowe.

Formaty plików graficznych – grafika rastrowa

Format pliku obrazu, to sposób przechowywania i reprezentowania obrazu cyfrowego. Dane obrazu są przechowywane, w celu wyświetlenia na ekranie lub wydrukowania. Osiąga się to poprzez proces rasteryzacji. Obraz jest siatką pikseli, a każdemu pikselowi przypisana jest wartość. Mechanizm służący do przechowywania i rastrowania obrazu, może różnić się w zależności od standardów. W większości formaty są zgodne z technikami skompresowanymi lub nieskompresowanymi (czyli kompresją stratną lub bezstratną). Niektóre powszechnie używane różne formaty plików graficznych, to JPEG, BMP, GIF, PNG, PSD, TIFF, RAW, HEIF.


Najbardziej popularnym formatem rozszerzenia plików graficznych, stosowanych w fotografii jest JPEG (ang. Joint Photographic Experts Groups). Jest to format „stratny”, co oznacza, że obraz jest kompresowany w celu utworzenia mniejszego pliku. Kompresja powoduje utratę jakości, ale ta strata na ogół nie jest zauważalna. Pliki JPEG są bardzo popularne w Internecie. Obsługiwane są domyślnie przez wszystkie przeglądarki i edytory obrazów wszystkich głównych systemów operacyjnych. Pliki JPEG najczęściej są zapisywane przy użyciu rozszerzenia .JPG lub .JPEG, ale obsługują 6 głównych formatów: JPEG, JPG, JPE, JIF, JFI i JFIF. Stopień kompresji wynosi przeważnie 10:1, co oznacza, że format JPEG może kompresować dane przy zachowaniu jakości obrazu. Format JPG/Exif, jest najczęściej używany w narzędziach fotograficznych, takich jak aparaty cyfrowe, natomiast JPG/JFIF służy do przechowywania i przesyłania zdjęć przez Internet (WWW). Format JPEG 2000 jest formą zaawansowaną i zapewnia bardziej dynamiczny zakres do zapisywania zdjęć.


Formaty plików graficznych dla zaawansowanych fotografów, to pliki zapisujące zdjęcia w technologii bezstratnej. Są to pliki z rozszerzeniem RAW, czyli zdjęcia nieprzetworzone. Oznacza to, że są to oryginalne pliki, które nie zostały jeszcze przetworzone przez aparat. Ponieważ są nieprzetworzone, nie mogą być edytowane przez zwykłe aplikacje i wymagają specjalnego programu do „wywoływania” i edycji tych obrazów. RAW to grupa rozszerzeń plików z powszechnie używanymi formatami, takimi jak 3FR, DNG, DATA, ARW, SR2, HEIF i wieloma innymi – niemal każda firma produkująca aparaty z możliwością zapisu w formacie RAW, oznacza te pliki we własny sposób.


Obrazy RAW dają bardziej zaawansowane opcje edycji, czego nie możemy łatwo zrobić z plikami JPEG. Kolejną różnicą między RAW i JPEG, jest rozmiar pliku i kompresja. RAW stosuje kompresję bezstratną (lub stratną wysokiej jakości) w porównaniu do stratnej technologii JPEG, dlatego między innymi, pliki RAW są większe niż JPEG.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756