Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Perspektywa żabia w fotografii

 2023-08-30 

Już w dawnych czasach malarze wykorzystywali perspektywę, aby podkreślić swoją intencję i przesłanie obrazu. To samo dotyczy fotografii. Umiejętnie wykorzystana odpowiednia perspektywa, zdziała cuda. Perspektywa ma istotny wpływ na zdjęcie. W przypadku widoku z dołu lub z żabiego oka, zdjęcia wykonywane są z niskiej pozycji aparatu. Wiele motywów, które na poziomie oczu wydają się znajome i nieciekawe, daje ciekawy i często zaskakujący efekt.

Widok z niskiego kąta – jeden z najpopularniejszych kątów kamery

Wszystko poniżej normalnego poziomu oczu, nazywa się widokiem żaby. Mówi się też o fotografowaniu od dołu. Sfotografowana z ziemi kwietna łąka, wygląda jak prawdziwa dżungla, a niewielki wieżowiec, jak drapacz chmur. Wykorzystaj ten efekt i zastosuj go do bardzo prostych motywów – na przykład podczas fotografowania kwiatów.


Jeśli odejdziesz od normalnej perspektywy, nastąpi jej zniekształcenie. Jeśli fotografujesz osobę z punktu widzenia żaby, wydaje się ona silna, dominująca, a nawet groźna – przy czym ten efekt jest wzmocniony, gdy trzymasz aparat pod niewielkim kątem do góry.


Perspektywa żabia oka, to obserwacja obiektu z punktu ocznego, który znajduje się poniżej normalnego poziomu oczu. Rozróżnia się perspektywę normalną, która opisuje obserwację z normalnego poziomu oczu stojącego obserwatora oraz widok z lotu ptaka, który opisuje obserwację z punktu ocznego, znajdującego się po przekątnej nad obiektem. Wszystkie trzy typy, w rzeczywistości nie opisują położenia i orientacji obiektów względem widza, ale raczej odpowiednie położenie linii horyzontu (poziom oczu widza) w porównaniu do środka obrazu.


W fotografii, perspektywa żabia jest (bardziej poprawnie) określana jako widok z dołu lub pod niskim kątem. Pozycja kamery, która znajduje się znacznie poniżej normalnego poziomu oczu i patrzy w górę, zapewnia widzowi niezwykły, ale nadal łatwo zrozumiały kąt widzenia. Użycie tej perspektywy powinno być zawsze wybierane z uwzględnieniem jej efektu optycznego i dramaturgicznego. Widok z dołu często sugeruje „upokorzenie i niższość”. Niestety podczas fotografowania z perspektywy żabiej, bardzo często pojawiają się problemy z oświetleniem i kontrastem.

Co oznacza perspektywa żabia w fotografii?

Widok z dołu, znany również jako niski kąt, ma miejsce, gdy zdjęcia są robione z niskiej pozycji aparatu, czyli poniżej obiektu, a nie na poziomie oczu widza, jak ma to miejsce w przypadku normalnej perspektywy. W perspektywie żabiej, linia horyzontu oraz punkt zbiegu znajdują się powyżej środka zdjęcia, czasami nawet wycinka obrazu. W tej perspektywie, aparat skierowany jest w górę. Nie ma jednak stałego, wyraźnie określonego kąta nachylenia.


Jeśli fotografujesz ludzi lub rzeczy od dołu, automatycznie wydają się one większe. Na widzu zdjęcia stwarza to wrażenie, że obiekt jest:

  • imponujący,
  • silny,
  • mający przewagę nad innymi.

Na przykład, jeśli sfotografujesz wieżowiec od dołu, będzie on wydawał się dwa razy większy. Nawet pozornie „nieszkodliwy” obiekt, taki jak stół lub kwiat, może wyglądać niemal dramatycznie, dzięki widokowi z perspektywy żabiej i dobrej rozdzielczości obrazu. Jeśli uchwycisz siły natury, na przykład burzę, mocne wrażenie potęguje widok z dołu. Struktury na ziemi również wyglądają znacznie wyraźniej z perspektywy żaby. Jeśli sfotografujesz osobę poniżej poziomu oczu, wydaje się ona silna i dominująca.

Jakiego sprzętu potrzebujesz do ujęć pod małym kątem?

Perspektywa żabia, nie wymaga żadnego specjalnego sprzętu. Należy jednak pamiętać, że jako fotograf czasami będziesz musiał się trochę pochylić, a czasem nawet położyć, aby ujęcia od dołu były udane. Jeśli obiekt jest wysoki, wystarczy skierować aparat do góry. W przypadku ludzi lub niskich przedmiotów, może być konieczne przykucnięcie lub nawet położenie się. Do tej pozycji warto zastosować statyw, który można ustawić jak najniżej na nierównych powierzchniach. Przydatny jest ruchomy, obrotowy wyświetlacz w aparacie, by uniknąć ekstremalnej ekwilibrystyki ciałem. Alternatywnie dostępne są również wizjery kątowe.

Co powinieneś wziąć pod uwagę?

Perspektywa żabia zniekształca rzeczywistość i dlatego nie oferuje dobrej orientacji przestrzennej podczas oglądania. Zwłaszcza gdy fotografujesz ludzi z tej perspektywy, powinieneś wziąć pod uwagę to, że mogą oni również wyglądać bardzo niekorzystnie. Ludzie nie tylko wydają się więksi niż w rzeczywistości, ale także silniejsi lub grubsi. Wady wizualne, takie jak podwójny podbródek lub duży brzuch, mogą być również wyraźnie widoczne. Należy też dokładnie zastanowić się, czy dominujący efekt tej perspektywy aparatu, rzeczywiście ma sens – na przykład perspektywa żabia raczej nie nadaje się do zdjęć aplikacyjnych.


Jeśli robisz zdjęcia od dołu, na świeżym powietrzu, powinieneś mieć świadomość, że fotografujesz „pod niebo”, co może prowadzić do silnych różnic w kontraście. Mogą tu pomóc rozjaśniacze lub lampa błyskowa. Można również ręcznie ustawić dłuższe czasy ekspozycji lub niższą czułość. W najlepszym przypadku ustaw się tak, aby słońce było za Tobą, aby uniknąć denerwujących odbić światła na zdjęciu.


Wiele obiektów wygląda na większe, gdy patrzy się na nie z dołu i z perspektywy żaby. Efekt ten można celowo wykorzystać do projektowania wizerunku, między innymi do reprezentowania dominacji i władzy. Istnieje wiele zdjęć polityków i menedżerów, zrobionych od dołu. W zależności od tematu, można osiągnąć niemal groźny efekt. Poprzez ostre przechylenie aparatu w górę i użycie bardzo krótkich ogniskowych, efekt można spotęgować aż do karykatury.


Perspektywa ma duży wpływ na efekt zdjęcia – zmiana perspektywy w fotografii jest więc dobrym narzędziem do urozmaicenia motywów.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756