Poradniki Eksperta

Jakie są główne typy aparatów? W pierwszej połowie XXI wieku to przede wszystkim podział na aparaty tradycyjne, niektórzy mówią analogowe, w których obraz zapisywany jest na materiale światłoczułym i aparaty cyfrowe, wyposażone w czujnik, który zbiera światło, a zdjęcia zapisywane są na kartach pamięci. Jakie są główne rodzaje aparatów? To szeroka gama – od lustrzanek po smartfony, którymi robi zdjęcia coraz więcej użytkowników. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Rodzaje aparatów – lustrzanka


Lustrzanka jednoobiektywowa SLR lub cyfrowa DSLR (skrót od Digital Single Lens Reflex), to marzenie niemal każdego fotografa. Kiedy patrzysz przez wizjer lustrzanki cyfrowej, widzisz obraz przez obiektyw za pomocą lustra i pryzmatu. Znajdują się one wewnątrz korpusu aparatu i umożliwiają oglądanie obrazów we właściwej pozycji. Kiedy robisz zdjęcie, lustro podnosi się, światło wchodzi przez migawkę i dociera do czujnika.


Lustrzanki zapewniają wysokiej jakości obrazy, dają też możliwość kontrolowania procesu fotografowania na każdym poziomie. Jedną z kluczowych cech tego typu aparatów są wymienne obiektywy. Dostępnych jest wiele opcji, od ekstremalnie szerokokątnych po bardzo długie teleobiektywy. Dostępne są zarówno obiektywy stałoogniskowe, które nie mają zoomu, jak i obiektywy zmiennoogniskowe, które spełnią Twoje potrzeby. Istnieje także wiele rodzajów soczewek specjalistycznych.


Trzeba też wziąć pod uwagę, że istnieją dwa główne typy lustrzanek cyfrowych. Aparaty z czujnikiem z pełną klatką i czujnikiem APS-C. Kamery pełnoklatkowe mają matrycę o tej samej wielkości, co pojedynczy aparat na film 35 mm. Modele z czujnikami APS-C mają mniejszy rozmiar czujnika, ale nadal są znacznie większe niż czujniki w aparatach kompaktowych i smartfonach.

Lustrzanki w naszej ofercie:

Rodzaje aparatów – bezlusterkowce

W ostatnich latach popularność zyskały bezlusterkowce. Aparaty te, pozbawione lustra, są mniejsze i lżejsze niż wiele lustrzanek cyfrowych. Podobnie jak lustrzanki cyfrowe, aparaty bezlusterkowe są wyposażone w czujniki pełnoklatkowe lub APS-C. Nie ma większej różnicy w jakości obrazu między lustrzankami cyfrowymi a aparatami bezlusterkowymi z porównywalnymi matrycami.

Bezlusterkowce w naszej ofercie:

Rodzaje aparatów – aparaty hybrydowe


Na pierwszy rzut oka aparat hybrydowy (znany też jako bridge lub mostkowy) wygląda jak lustrzanka cyfrowa. Jednak pomimo ich podobieństwa, istnieją znaczne różnice. Są mniejsze, lżejsze i łatwiejsze w obsłudze. Aparaty tego typu wypełniają lukę w jakości między kompaktami i smartfonami oraz pierwszymi dwoma typami aparatów na naszej liście. Wielkość matrycy nie jest tak duża, jak w większości lustrzanek i bezlusterkowców. Ten typ aparatu ma stały obiektyw zmiennoogniskowy, a modele z wyższej półki mają zoomy o niesamowitych zakresach, od bardzo szerokiego do ultra teleobiektywu.

Rodzaje aparatów – kompakty


Aparaty kompaktowe są małe i zaprojektowane tak, aby były łatwe w użyciu. Ten typ aparatu jest często nazywany aparatem point-and-shoot, ponieważ jest szybki i łatwy obsłudze. Większość aparatów cyfrowych oferuje dużo automatyzacji, ale bardziej zaawansowane korpusy zapewnią użytkownikom pewną kontrolę nad takimi rzeczami, jak czas otwarcia migawki czy ISO. Kompaktowe aparaty fotograficzne są wygodne, ale tylko niektóre bardziej zaawansowane opcje pozwolą Ci dostosować ustawienia, aby tworzyć bardziej kreatywne zdjęcia. Fizyczny rozmiar czujnika w przeciętnym aparacie kompaktowym jest zwykle znacznie mniejszy (1 cal lub mniej) niż w lustrzance cyfrowej lub aparacie bezlusterkowym. Popularne kompakty zwykle specjalizują się w jednym obszarze fotografii, oferując czasem doskonały zakres zoomu optycznego (w przeciwieństwie do zoomu cyfrowego) lub wytrzymałą konstrukcję, która chroni przed upadkiem, ekstremalnymi temperaturami oraz deszczem i śniegiem.

Aparaty kompaktowe w naszej ofercie:

Aparaty natychmiastowe


Kompaktowe aparaty do zdjęć natychmiastowych powracają i są zdecydowanie interesującą opcją, zwłaszcza dla najmłodszych miłośników fotografii. Aparaty natychmiastowe są nie tylko zabawne i łatwe w użyciu, ale dostępne są różne typy, jeśli chodzi o „natychmiastowe” fotografie. Dostępne są aparaty zarówno te znane z lat 50. ubiegłego wieku, drukujące zdjęcia metodą chemiczną, jak i współczesne, cyfrowe. Typy aparatów natychmiastowych obejmują modele od zabawek typu point-and-shoot po zaawansowane aparaty, polaroidy instaxy i nie tylko. Aparaty natychmiastowe są jak hybryda vintage fotografii analogowej i cyfrowej.

Aparaty natychmiastowe w naszej ofercie:

Rodzaje aparatów – kamery średnioformatowe


Kiedyś fotografowie używali aparatów średnioformatowych z filmami 120 mm. W dzisiejszych czasach aparat średnioformatowy to inny rodzaj aparatu. Film jest zastąpiony cyfrowym, średnioformatowym tyłem o rozmiarze czujnika podobnym do filmu 120 mm. Na rynku nie ma ich wiele ze względu na wyższą cenę i niszę rynkową. Jednak te aparaty są niezwykle wydajne i przeznaczone przede wszystkim dla profesjonalnych fotografów.

Rodzaje aparatów – kamery sportowe


Kamery sportowe to małe urządzenia, które można zabrać wszędzie i przyczepić do czegokolwiek. Tego typu aparaty są marzeniem entuzjastów sportów ekstremalnych i umożliwiają fotografowanie z miejsc wcześniej niewyobrażalnych. Kąt widzenia jest bardzo szeroki i nie ma potrzeby ustawiania ostrości, ponieważ wszystko w kadrze będzie domyślnie ostre. Ekspozycja jest zautomatyzowana, a kolory są domyślnie jasne i nasycone. Aparaty nie mają wizjera, a niektóre nie mają nawet ekranu, ale zwykle współpracują ze smartfonem.

Rodzaje aparatów – smartfon, aparat dla każdego


W ciągu ostatniej dekady aparaty fotograficzne smartfonów spowodowały ogromny spadek sprzedaży innych rodzajów aparatów cyfrowych, a technologia ta jest coraz lepsza. Dziś prawie każdy ma w kieszeni potężny aparat cyfrowy. Oprócz aparatów z przodu, smartfony mają teraz wiele obiektywów. Małe czujniki wewnątrz smartfonów oznaczają ograniczony zakres dynamiki i zaszumione obrazy, gdy światło słabnie, ale można to łatwo zrównoważyć wygodą posiadania tak wydajnego urządzenia pod ręką.

Smartfony w naszej ofercie:

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 39 875 000 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756