Poradniki Eksperta

Światło ciągłe czy błyskowe?


Jeśli fotografujesz sporadycznie, rodzinę na spotkaniach, dziecko czy kota – zwykle robisz to w świetle zastanym. Czyli takim, które świeci w danym momencie. Słońce, światło księżyca czy domowe lampy. Jednak z czasem będziesz miał więcej zadań i będą one wymagały innego oświetlenia. Choćby drobiazgi, które sprzedajesz na portalu aukcyjnym. Wtedy zaczniesz się zastanawiać – światło stałe czy błyskowe?


Światło ciągłe czy błyskowe


Przede wszystkim rozważmy podstawy. Myśląc o tym, jak oświetlić obrazy, zbyt łatwo jest przesadzić. Jak to często bywa w fotografii, zdecydowanie mniej może oznaczać więcej. Wielu fotografów portretowych powiedziałoby, że niektóre z ich najlepszych ujęć powstały z użyciem jednego aparatu i jednego światła.

W istocie kluczowy element tworzenia obrazu – światło – należy traktować po prostu jako kolejne narzędzie w arsenale fotografa.


Światło ciągłe


Mówiąc najprościej, każda forma ciągłego światła jest „zawsze włączona”, w przeciwieństwie do lampy błyskowej, która zapewnia szybki wybuch światła tylko po uruchomieniu. W kategoriach fotograficznych światło, które jest już obecne w scenie, jest określane jako „istniejące” lub częściej „z otoczenia”.


Weź pod uwagę, że słońcem, największym i najtańszym źródłem światła ciągłego, jakim dysponujesz, można manipulować dla uzyskania określonego efektu, podobnie jak oświetleniem stworzonym przez człowieka. Używając wszelkiego rodzaju odbłyśników, dyfuzorów, płyt blokujących i nie tylko, możesz kształtować światło słoneczne tak, jak chcesz, aby uzyskać twardy lub miękki efekt na obiektach. Jedną z wielkich zalet korzystania z ciągłego światła jest to, że można uzyskać bardzo dobre wyobrażenie o wyglądzie zdjęcia jeszcze przed zwolnieniem migawki. Obszary podświetlenia i cienia, kontrast, a nawet forma graficzna mogą być sprawdzane, co pozwala szybko i bez wysiłku wprowadzać poprawki. To największa zaleta oświetlenia ciągłego.


Ponieważ możesz zobaczyć światło, o wiele łatwiej jest nauczyć się technik oświetleniowych. Jeśli chcesz na przykład oświetlić kwiat, możesz dosłownie zobaczyć, jak jego cień nasila się lub znika, gdy poruszasz światłem wokół obiektu. I wreszcie, podstawowy zestaw do ciągłego oświetlenia jest tańszy niż podstawowy zestaw z lampą błyskową. Wszystko to sprawia, że ciągłe oświetlenie wygląda naprawdę atrakcyjnie zwłaszcza dla początkujących fotografów.

Istnieją jednak pewne ograniczenia w stosowaniu ciągłego oświetlenia w porównaniu z lampą błyskową. Światło ciągłe wymaga również stałego źródła zasilania, czyli musi być podłączone. Oznacza to również, że ciągłe światło nie jest realną alternatywą dla sesji plenerowych czy fotografowania podczas imprez, na przykład na weselu.


Aparaty w naszej ofercie:



Światło błyskowe


Gdy zastanawiasz się co wybrać; światło stałe czy błyskowe, w pierwszej chwili przychodzi na myśl mała, przenośna lampa błyskowa, którą można zamontować na aparacie lub uruchamiać zdalnie. Biorąc pod uwagę jej rozmiar, jest naprawdę mocna, a ponadto jest lekka i bardzo wygodna, ponieważ zwykle działa na łatwo dostępnych bateriach AA. Jednak małe lampy błyskowe pokazują swoje ograniczenia na zewnątrz w bardzo jasne dni. W takich sytuacjach mamy kilka opcji, takich jak zwiększenie liczby lamp błyskowych w celu powiększenia ogólnej ilości światła padającego na obiekt lub rozważenie użycia mocniejszych jednostek. Druga opcja ma oczywiście wyższą cenę, więc zwykle jest zarezerwowana dla profesjonalistów i osób, które naprawdę poważnie podchodzą do swojego oświetlenia. Jednostki bezprzewodowe ułatwiają również zabranie ich ze sobą na sesje na świeżym powietrzu lub przenoszenie świateł w dowolne miejsce. Błysk jest również silniejszy niż światło ciągłe. Pojedyncza lampa błyskowa emituje więcej mocy niż większość zestawów do światła ciągłego. Działają lepiej niż ciągłe światła podczas ujęć akcji, mogą również zatrzymać ruch, ponieważ działają bardzo szybko, zasadniczo zamrażając twój ruch.


Światło błyskowe ma też swoje wady – flesz zajmuje dużo więcej czasu i wysiłku, aby nauczyć się go poprawnie używać. Musisz zrozumieć, jak wyzwalać lampę za pomocą spustu, jak ustawić moc, jak zsynchronizować ją z czasem otwarcia migawki itp. Wymaga również większych poprawek podczas sesji, ponieważ nie widać światła. Musisz zrobić zdjęcie próbne, przejrzeć je w aparacie, a następnie dostosować światła. Zabiera to więcej czasu i energii podczas sesji.


Światło ciągłe czy błyskowe? A może razem?


Możesz używać razem lamp błyskowych i światła ciągłego. Możesz także mieszać różne rodzaje światła ciągłego lub różne rodzaje błysków. Upewnij się przedtem, że mają tę samą temperaturę barwową, aby nie próbować naprawiać przebarwień w postprodukcji. Fotografowie, którzy odnieśli wielkie sukcesy, używają zarówno światła ciągłego, jak i lampy błyskowej. Nie chodzi o to, co jest lepsze, a raczej o to, co jest lepsze dla Ciebie. Światło ciągłe czy błyskowe: co jest lepsze dla Twojej fotografii? Odpowiedź brzmi… to zależy! Oba systemy mają swoje plusy i minusy, przy tak wielu dostępnych opcjach – od wybranego do sfotografowania obiektu, aż po sprzęt, którego używasz do realizacji swojej wizji – z pewnością będzie to idealne rozwiązanie.


Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756