Chłodzenie karty graficznej – czy to ważne?
Układy graficzne pracują pod dużymi obciążeniami i narażone są na nadmierne przegrzewanie się. Brak wydajnego chłodzenia komputera i odpowiedniej wentylacji może doprowadzić do wzrostu temperatury, który spowoduje spadek wydajności karty, a w najgorszym przypadku – jej trwałe uszkodzenie. Dlatego wybierając grafikę do swojego komputera powinieneś zwrócić uwagę także na rodzaj systemu chłodzącego.
Producenci karty najczęściej wykorzystują w tym celu wentylatory, czyli chłodzenie powietrzem. Wentylatorów może być kilka, w zależności od tego, jak bardzo rozbudowana jest karta graficzna. Topowe modele posiadają nawet trzy wirniki odprowadzające nadmiar temperatury.
Drugi rodzaj chłodzenia to tak zwany system półpasywny. W tym wypadku również wykorzystywane są wentylatory, ale zaczynają one pracować dopiero po przekroczeniu określonego pułapu temperatury. Jeśli karta nie będzie obciążona, nie będzie się nagrzewać, a wtedy wirniki nie będą pracować. To dość ciekawe rozwiązanie, bo dzięki temu komputer jest o wiele cichszy podczas prostszych zadań.
Chłodzenie pasywne to kolejna z opcji. Polega na odprowadzaniu ciepła za pośrednictwem radiatorów o specjalnej budowie. Są wykonane z termoprzewodzących materiałów, co umożliwia sprawne odbieranie ciepła, a następnie jego oddawanie na zewnątrz.
Opcją, która szczególnie spodoba się pasjonatom komputerowym, jest chłodzenie wodne. Taki układ chłodzący działa podobnie jak chłodnica w samochodzie. Ciecz jest transportowana przewodami w celu odebrania ciepła od karty, a następnie zostaje schłodzona, by ponownie wykonać pełny cykl w układzie
.