Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Czy wiesz, jak działają czytniki ebooków?

 2023-06-15 

Ebooki stają się coraz popularniejszą alternatywą dla tradycyjnych książek. Do największych zalet tych urządzeń należy zaliczyć ich mobilność, a także oszczędność przestrzeni. W przeciwieństwie do drukowanych książek nie zajmują licznych półek, pomimo że są w stanie pomieścić w swojej pamięci nawet kilka tysięcy pozycji. Jak działają czytniki ebooków, w jaki sposób z nich korzystać i jakie jeszcze ułatwienia oferują swoim użytkownikom? Wszystkiego tego dowiesz się z naszego poradnika.

Czym jest czytnik ebooków?

Na pierwszy rzut oka nie jest wcale trudno pomylić czytnik ebooków z równie popularnym tabletem. Z zewnątrz nie różnią się pod wieloma szczegółami, dlatego żeby zrozumieć różnice, należy zajrzeć do ich wnętrza. Tutaj znajdziesz już bardzo wyraźne cechy charakterystyczne ebooków. Czytniki służą głównie do odczytu plików tekstowych, które zostały zapisane w pamięci urządzenia. W zależności od tego, z jakiego modelu skorzystasz, uzyskasz dostęp do książek i dokumentów zapisanych w różnych formatach. Do najpopularniejszych należą tutaj PDF, TXT, MOBI, czy DOC. Swoją ogromną popularność zdobyły dzięki zastosowaniu w nich wyświetlaczy, które są w stanie imitować wygląd prawdziwego papieru. Dzięki temu podczas czytania oczy nie męczą się tak szybko.


Samo odczytanie formatu nie jest żadnym większym problemem, ale dostosowanie go do potrzeb użytkownika może już być sporym wyzwaniem. Dlatego też większość ebooków można ściągnąć w kilku podstawowych formatach, co znacznie ułatwia operowanie nimi. Mowa tutaj o dostosowywaniu rozmiaru czcionki, jej rozmiaru, układu, a także odstępu pomiędzy poszczególnymi linijkami tekstu. Podstawowe formaty plików nie oferują jednak takich możliwości, dlatego czytnik będzie w stanie odtworzyć tekst jedynie w pierwotnej formie. Odpowiednie dopasowanie wyglądu tekstu, jest zatem dużym atutem czytników ebooków.

Wyświetlacz i jego unikatowa konstrukcja

Jak działają czytniki ebooków w kwestii ochrony oczu? Zdecydowana większość modeli wyposażona została w ekrany LCD. Gwarantują one płynny obraz, duże kąty widzenia, a co najważniejsze z powodzeniem są w stanie zapewnić odpowiedni poziom podświetlenia. Nie ma jednak nic za darmo i szczególnie ta ostatnia funkcja wiąże się ze sporym poborem energii. Tutaj na pomoc przychodzi wspomniana już technologia papieru elektronicznego, która okazuje się naprawdę dużym przełomem.


Cała tajemnica e-papieru sprowadza się do działania wyświetlacza, a konkretnie tego, w jaki sposób dochodzi do interakcji ze światłem zewnętrznym. Wyświetlacze tego typu wykorzystują energię tylko wtedy, kiedy to, co znajduje się na ekranie, musi zostać zmienione. Wszystko dzięki zastosowaniu mikroskopijnych kapsułek, które znajdują się pod cienką warstwą ekranu. W ich wnętrzu znajduje się specjalnie przygotowana kompozycja składników chemicznych, które reagują na zmiany ładunku elektrycznego. Każda z kapsułek ma w sobie również konkretny pigment – czarny lub biały. Jak działają czytniki ebooków z takim ekranem? W momencie, gdy na wyświetlaczu pojawi się konkretna strona tekstu, wówczas urządzenie wyśle ładunki elektryczne do określonych kapsułek sprawiając, że poziom bieli lub czerni zostanie zmieniony. W razie potrzeby całość zostanie przeorganizowana, ale dopiero gdy zdecyduje się na to użytkownik.


Pobór energii jest ogromnie ważny w ebookach, dlatego wybór urządzeń korzystających z e-papieru może okazać się dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Szczególnie widoczne będzie to w kwestii ładowania urządzenia. Czytniki wyposażone w tradycyjne ekrany LCD będzie trzeba ładować nawet codziennie, ponieważ ich pobór energii jest porównywalny ze smartfonami czy tabletami. Czytnik z e-papierem może działać nawet przez wiele dni, a w niektórych przypadkach nawet tygodni.

Jak działa czytnik ebooków z dostępem do Internetu?

Czytanie ebooków będzie możliwe tylko wtedy, kiedy zgrasz wybrane przez Ciebie pliki tekstowe na urządzenie. Mogą to być książki, gazety lub dowolne dokumenty, ale skąd je wziąć? Jak działają czytniki ebooków w tej kwestii? Do wyboru masz podłączenie urządzenia do komputera lub laptopa i drogą przewodową zgranie wybranych plików do pamięci ebooka. Alternatywą, która jest coraz popularniejsza, jest połączenie czytnika z Internetem. Jest to możliwe do realizacji za pomocą modułu Wi-Fi. Największą zaletą tego sposobu, jest możliwość skorzystania z dedykowanych sklepów wgranych najczęściej na urządzenie przez producentów. Dzięki temu uzyskasz bezpieczne źródło ebooków, które możesz następnie ściągnąć wprost na wasz czytnik.

Pamięć czytników

Kwestia dostępności ebooków sprowadza nas do omówienia pamięci wewnętrznej czytników. Działa ona w dokładnie taki sam sposób, jak w przypadku innych urządzeń, z których korzystasz, jak smartfon, tablet czy laptop. To, ile pamięci jest potrzebne dla swobodnego kolekcjonowania nawet setek ebooków, bardzo łatwo obliczyć. Przeciętny plik tekstowy waży maksymalnie do kilku megabajtów, podczas gdy plik ebooka w formacie EPUB lub MOBI może ważyć nawet kilkadziesiąt megabajtów.


W naszych sklepach znajdziecie czytniki, które oferują pamięć o rozmiarach od kilku do kilkudziesięciu gigabajtów. Więcej pamięci oznacza po prostu więcej plików, które zapiszesz na swoim czytniku. Warto tutaj wspomnieć, że część z tych urządzeń oferuje także odtwarzanie plików audio. W tym przypadku trzeba już pomyśleć o dużej pojemności pamięci, ponieważ ebooki w tej formie potrafią zająć nawet kilkaset megabajtów.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; numer rejestrowy BDO: 000135672. Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756