Poradniki Eksperta

Czyszczenie pamięci RAM – jak zwolnić RAM na komputerze?


Nawet najbardziej wydajny komputer może z czasem zwolnić. Ilość jednocześnie obsługiwanych zadań, wpływa na szybkość wczytywania programów, zapisywania i kopiowania plików. Jeśli zauważyłeś, że Twój komputer zwolnił, potrzebne będzie czyszczenie pamięci RAM. Czy to trudne? Jak to zrobić? Wyjaśniamy to w poniższym poradniku.


czyszczenie pamięci ram


Czym jest pamięć RAM? Przypominamy


Pamięć operacyjna (inaczej RAM) to jeden z kluczowych elementów komputera. Dzięki niemu możliwe jest korzystanie z programów, aplikacji oraz granie w gry. RAM odpowiada za przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym. To odróżnia ją od pamięci stałej, jaką są dyski SSD czy HDD. Jeśli pozwala na to ilość wolnych slotów w płycie głównej, możesz powiększać ilość RAM-u. Jeszcze kilkanaście lat temu liczono ją megabajtach, a dzisiaj pamięć o wielkości 8 GB nie robi na nikim wrażenia. Zasada jest prosta – im więcej RAM, tym szybciej będzie działał komputer. Oczywiście ostateczna efektywność zależy także od pozostałych podzespołów, ale takie uproszczone założenie jest całkowicie prawidłowe.Jaka ilość pamięci operacyjnej jest wystarczająca?


Na to pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Przede wszystkim, dużo zależy od przeznaczenia komputera. Do pracy biurowej i przeglądania multimediów, spokojnie wystarczą 4 gigabajty pamięci RAM. Z kolei dla graczy, rekomendowana ilość, to co najmniej dwukrotność tej wartości. W ofercie naszego sklepu znajdziesz komputery z pamięcią operacyjną liczącą 64 GB! Przede wszystkim musisz wiedzieć, że nie tylko ilość RAM ma znaczenie. Istotny jest także standard kości pamięci. 


Obecnie format DDR4 jest najnowocześniejszy i zapewnia najlepszą wydajność. Kości pamięci w tym standardzie oferują najwyższe taktowanie, które sięga nawet 3000 MHz. Starszy typ, DDR3, osiągał maksymalnie niespełna połowę tego wyniku. Jeśli chcesz zwiększyć ilość RAM w swoim komputerze, zainwestuj w DDR4, a odczujesz sporą różnicę. Pojawia się coraz więcej informacji na temat nowego standardu RAM. Jeszcze chwila, a to DDR5 będzie najnowocześniejszym typem pamięci.


W jaki sposób zapełnia się pamięć RAM?


Tak naprawdę możliwe jest zapchanie każdej ilości pamięci RAM. Podczas wielogodzinnych sesji, kiedy używanych jest wiele programów, komputer zaczyna zwalniać. Co wtedy zrobić? Można oczywiście zamknąć aplikacje i uruchomić ponownie komputer, aby jednorazowo pomóc sobie, bez wykorzystania zewnętrznego oprogramowania. To jednak działanie na krótką metę. Dzięki nam dowiesz się, jak wyczyścić pamięć RAM skutecznie. 


Czujesz, że komputer pracuje wolniej?  Przedstawiamy jak zwolnić pamięć RAM


  1. Naciśnij jednocześnie trzy klawisze: CTRL + SHIFT + ESC. Uruchomisz w ten sposób Menadżera zadań.
  2. Kliknij myszką w zakładkę „Wydajność”. Tam zobaczysz aktualne wykorzystanie pamięci RAM. 
  3. Wróć do zakładki „Procesy” i przyjrzyj się, które programy najbardziej ją obciążają. Może to być na przykład przeglądarka internetowa z wieloma otwartymi zakładkami. Przejrzyj całe okno i zobacz, które programy pracują w tle. Pewnie z większości z nich nie korzystasz, a one niepotrzebnie obciążają pamięć. 
  4. Wyłącz możliwość ich samodzielnego uruchamiania wraz ze startem systemu operacyjnego. 
  5. Jeśli korzystasz z Windows 10, kliknij na zakładkę „Uruchamianie”. Tam w prosty sposób możesz wyłączyć automatyczny start wszystkich aplikacji spowalniających Twój komputer. 


czyszczenie pamięci ram


Właśnie dowiedziałeś się, jak wygląda zwalnianie pamięci RAM z trwałym skutkiem. A co robić, jeśli mimo wszystko dojdzie do zatoru?


Czyszczenie pamięci RAM – szybko i skutecznie


Czas najwyższy, abyś dowiedział się jak wyczyścić pamięć RAM. Możesz to zrobić przy pomocy Menadżera zadań, o którym pisaliśmy powyżej. Ponownie wykorzystaj skrót CTRL + SHIT + ESC. W zakładce „Procesy” znów zobaczysz wszystkie uruchomione programy oraz aplikacje systemowe. Kliknij w kafelek „Pamięć”, a zostaną one posortowane zgodnie z wykorzystywaniem RAM. Zdecyduj, który program nie jest Ci aktualnie potrzebny, zaznacz go i kliknij w „Zakończ zadanie”. Aplikacja zostanie skutecznie wyłączona. Nie wszystkie procesy uda się wyłączyć, jeśli ich praca jest wymagana do funkcjonowania systemu operacyjnego.


Jeśli nie chcesz korzystać z systemowego menadżera, możesz zainstalować jedną z wielu aplikacji umożliwiających zwalnianie pamięci RAM. Przede wszystkim upewnij się, że pobierasz program z pewnego źródła. Jest kilka stron o potwierdzonej renomie, które wyświetlą Ci się jako pierwsze w wyszukiwarce, po wpisaniu odpowiedniego hasła. Biorąc pod uwagę ilość pobrań i oceny użytkowników, na uwagę zasługują aplikacje:


  • RAM Kontroler
  • RAM Cleaner XP
  • Memory Booster


Wszystkie są darmowe i zajmują niewiele miejsca na dysku. Oczywiście ostateczną ocenę pozostawiamy Tobie. Wiesz już, na czym polega czyszczenie pamięci RAM. Jeśli chciałbyś zwiększyć jej ilość w Twoim komputerze lub laptopie, sprawdź naszą ofertę i skontaktuj się naszymi doradcami. Udzielą Ci niezbędnych informacji, zarekomendują właściwy produkt i pomogą dokonać zamówienia w sklepie internetowym.


Powrót

Zapisz się na niskie ceny!

Zostaw nam swój e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach oraz gazetkę promocyjną

Sprzedaż dla firm i instytucji

Ubezpieczenia "Gwarancja PLUS"

Zakupy na raty przez internet

Karty podarunkowe Media Expert