Poradniki Eksperta

Zdaniem eksperta

Do czego służy tablet?

 2023-10-02 

Choć bez wątpienia iPad jest najbardziej znanym tabletem na świecie, to nie jest to pierwsze tego typu urządzenie, które pojawiło się na rynku. Nie można jednak mu odmówić tego, że zrewolucjonizował ten segment rynku i zmienił obraz tego do czego służy tablet. Kiedyś były to duże i ciężkie komputery przenośne. Dziś są to lekkie i funkcjonalne urządzenia mobilne, idealne zarówno do rozrywki, jak i pracy kreatywnej. Tablet sprawdzi się świetnie w aktówce biznesmena, torbie fotografa jak i plecaku ucznia.

Czym jest tablet?

Jeszcze kilka lat temu, tablety wyróżniały się po prostu większymi ekranami niż smartfony. Najmniejsze z nich miały 7 cali, dziś do tej granicy dobiły niektóre telefony. Dlatego coraz częściej, wybieramy duże tablety – 10 calowe, a nawet i większe – 12 calowe. Dziś już możemy stwierdzić, że to urządzenie łączące najlepsze cechy smartfonów oraz laptopów. Tablet jest relatywnie duży, więc praca na nim, czy przeglądanie multimediów, są znacznie wygodniejsze niż na telefonie. Jednocześnie urządzenie wykorzystuje energooszczędne podzespoły, dlatego ma mniejsze rozmiary niż laptop oraz bardzo długo działa na baterii, a to duże zalety jeśli często podróżujemy.


W praktyce, to do czego służy tablet, determinują jego wymiary oraz podzespoły. Tańsze modele z ekranami o przekątnej 7-8 cali, to dobry wybór, np. dla dzieci do oglądania filmów w podróży oraz gier. Modele 10-calowe świetnie sprawdzą się nie tylko w multimediach, ale również pracy biurowej. Z kolei największe tablety oraz jednocześnie najdroższe, to idealny wybór dla kogoś, kto poszukuje lekkiego zamiennika dla laptopa. Sprawdzą się one w pracy kreatywnej, dlatego w zestawie często mają rysik.


Na rynku od wielu lat, funkcjonuje także takie urządzenie jak tablet graficzny. Do czego służy? To nic innego, jak kontroler, który zastępuje myszkę podczas pracy w aplikacjach graficznych. Niewielka tabliczka, wyposażona jest w aktywną powierzchnię oraz kilka przycisków funkcyjnych. Do obsługi służy znajdujący się w zestawie rysik, którego ruchy są interpretowane jako kursor myszy. Dzięki temu, tablet graficzny pozwala na bardziej naturalne rysowanie i szkicowanie. Tabliczka reaguje, np. na siłę nacisku, czy kąt nachylenia rysika, dostosowując do nich grubość kreślonych linii.

Jaki tablet wybrać?

Tak naprawdę zależy to od tego, do czego służy tablet. Jeśli chciałbyś wybrać sprzęt dla dziecka i ma to być jego pierwsze urządzenie elektroniczne, to możesz zdecydować się na model z 7 lub 8 calowym ekranem. Dzięki niewielkim rozmiarom, jego obsługa będzie wygodna, a oprócz tego, dobrze nada się do oglądania bajek, czy zabawy w prostych grach. Pozwoli także na korzystanie z komunikatorów internetowych i przeglądanie stron. Z takimi zadaniami, z powodzeniem poradzi sobie tablet z czterordzeniowym procesorem i 2 GB RAM. Pojemność pamięci powinna wynosić przynajmniej 16 GB. Ważna jest także możliwość jej powiększenia, przy pomocy kart microSD.


Bardziej wymagającym użytkownikom, polecamy tablety 10 calowe. W tym segmencie, wybór jest bardzo duży. Podstawowe modele świetnie sprawdzą się w oglądaniu filmów i graniu w proste gry, a dodatkowo można je wykorzystać do czytania elektronicznych wydań gazet, e-booków i komiksów. W tym celu, warto zdecydować się na model z ekranem o wysokiej rozdzielczości, np. Full HD. Taki tablet powinien mieć ośmiordzeniowy procesor oraz przynajmniej 3 GB pamięci RAM.


Jeśli tablet ma na co dzień zastąpić laptopa, powinieneś wybrać model, przynajmniej 10 lub nawet 12 calowy, z wydajną specyfikacją, czyli ośmiordzeniowym procesorem oraz minimum 4 GB RAM. Ilość pamięci wewnętrznej, zależy tak naprawdę od Twoich wymagań. Polecamy przynajmniej 64 GB lub więcej, jeśli nie ma możliwości jej rozszerzenia kartami microSD – np. w iPadach. Wydajny tablet, najczęściej wyposażony jest w wysokiej klasy wyświetlacz, np. OLED czy AMOLED lub IPS o dużej rozdzielczości. Sprzęt dobrze sprawdzi się w pracy biurowej, redagowaniu maili i dokumentów, a nawet arkuszy kalkulacyjnych. Dla ułatwienia, możesz skorzystać z zewnętrznej klawiatury, która zmieni urządzenie praktycznie w pełnoprawny laptop. Wydajny tablet, to również świetny wybór dla fotografa lub operatora wideo. Możesz go mieć zawsze przy sobie i przesyłać zdjęcia lub filmy zaraz po ich zrobieniu, od razu do urządzenia. W każdych warunkach, możesz dokonać wstępnej obróbki lub selekcji materiału.


Coraz częściej, tablety są wyposażone także w rysik. Wygodne piórko sprawia, że obsługa urządzenia jest jeszcze przyjemniejsza. Możesz tworzyć odręczne notatki, rysować, czy w aplikacjach edycyjnych precyzyjnie zaznaczać fragmenty wideo lub obrazów, nad którymi pracujesz.


W zależności od potrzeb, możesz zdecydować się na tablet z modemem 4G lub nawet 5G. Dzięki nim, będziesz miał w każdym miejscu dostęp do szybkiego i bezprzewodowego Internetu. Przyda się on, np. gdy lubisz oglądać filmy z serwisów streamingowych lub często pracujesz w podróży. Warto zwrócić także uwagę, na jakość wykonania sprzętu. Najczęściej obudowa zrobiona jest z tworzywa sztucznego lub aluminium. Dodatkowo możesz zastosować zabezpieczenie, w postaci etui.


Ile wydać na tablet?

To również zależy od tego, do czego służy tablet. Sprzęt z segmentu podstawowego, np. dla dziecka, bez problemu nabędziesz już za 500 zł. Z kolei do ok. 1 000 zł, wybierzesz porządny tablet multimedialny z 10 calowym ekranem, a nawet wbudowanym modemem 4G. Na przyzwoity tablet do pracy biurowej, który zastąpi laptopa, przyjdzie Ci wydać od 1 500 do ok. 2 000 zł. To urządzenia z wydajnymi podzespołami i długo działające na baterii, dzięki czemu masz pewność, że nigdy Cię nie zawiodą. Droższe tablety, to już sprzęt z najwyższej półki, a górna granica cenowa to nawet 10 tys. zł. Jeśli masz sprecyzowane wymagania, to warto wydać nawet tyle. Najlepsze urządzenia nie mają kompromisów, gdyż są wyposażone w ekrany o wysokiej rozdzielczości, nawet 2 TB wbudowanej pamięci, rysik i modem 5G, a nawet aparat, który możliwościami nie ustępuje tym, stosowanym w najlepszych telefonach.

Powrót

Właściciel serwisu: TERG S.A. Ul. Za Dworcem 1D, 77-400 Złotów; Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, IX Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS 0000427063, Kapitał zakładowy: 40 618 750 zł; NIP 767-10-04-218, REGON 570217011; Sprzedaż dla firm (B2B): dlabiznesu@me.pl INFOLINIA: 756 756 756